IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Струшки вечери на....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Струшки вечери на....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Струшки вечери на....
    Испратена: 16.Март.2008 во 19:12
   Годинава по 47 пат треба да се одржат Струшките вечери на поезијата.НАЈГОЛЕМАТА светска поетска манифестација која се одржува секоја година од 1962 година,годинава како и 2004 се наоѓа пред криза.За состојбата во 2004 ни е познато,поради политички и други кризи таа година,наместо во СТРУГА,се одржа во СКОПЈЕ,исто така на река и мост, но овој пат на друга и на друг мост.Но тоа помина,следната следуваше бојкот на писателите Албанци од Македонија и во последен момент и тоа се реши....!
Што се случува годинава?По оставката на Зоран Анчевски,како претседател на Управниот одбор на манифестацијата на СВП,со задоцнување од неколку месеци во организацијата на истата,едвај се успеа да се избере нов Претседател,која е член на Сојузот на албански писатели, која пак од поитни обврски не е во државава,а штом не е тука..како да не постои....!!Избран е нов директор на СВП,господинот ДАНИЛО КОЦЕВСКИ,кој пак заедно со Управниот одбор ,но без присуство на Претседателот на Управниот одбор ,не можат да изберат носител на овогодишниот ЗЛАТЕН ВЕНЕЦ!!!...Се ова се случува на само 4 месеци пред почетокот на приредбата,на која ќе присуствуваат поети од цел свет!!!Претседател на Управниот одбор е ПУНТОРИЈЕ МУЧА-ЗИБА,наставничка и поетеса од Македонија.Темава како пример и прашање,дали културата и традицијата на нештата во Македонија се во криза,дали се менуваат тековите на културните обележја и поради кои причини? 
                  
..досегашни добитници на престижната награда...(превземено од Wikipedia..)
 
 • 1966 Robert Rozhdestvensky (USSR)
 • 1967 Bulat Okudzhava (USSR)
 • 1968 László Nagy (Hungary)
 • 1969 Mak Dizdar (SR Bosnia and Herzegovina, SFR Yugoslavia)
 • 1970 Miodrag Pavlović (SR Serbia, SFR Yugoslavia)
 • 1971 W. H. Auden (USA)
 • 1972 Pablo Neruda (Chile)
 • 1973 Eugenio Montale (Italy)
 • 1974 Fazıl Hüsnü Dağlarca (Turkey)
 • 1975 Léopold Sédar Senghor (Senegal)
 • 1976 Eugène Guillevic (France)
 • 1977 Artur Lundkvist (Sweden)
 • 1978 Rafael Alberti (Spain)
 • 1979 Miroslav Krleža (SR Croatia, SFR Yugoslavia)
 • 1980 Hans Magnus Enzensberger (West Germany)
 • 1981 Blaže Koneski (SR Macedonia, SFR Yugoslavia)
 • 1982 Nichita Stănescu (Romania)
 • 1983 Sachchidananda Hirananda Vatsyayan Agyey (India)
 • 1984 Andrey Voznesensky (USSR)
 • 1985 Yiannis Ritsos (Greece)
 • 1986 Allen Ginsberg (USA)
 • 1987 Tadeusz Różewicz (Poland)
 • 1988 Desanka Maksimović (SR Serbia, SFR Yugoslavia)
 • 1989 Thomas W. Shapcott (Australia)
 • 1990 Justo Jorge Padrón (Spain)
 • 1991 Joseph Brodsky (USA)
 • 1992 Ferenc Juhász (Hungary)
 • 1993 Gennadiy Aygi (Chuvash Republic, Russian Federation)
 • 1994 Ted Hughes (United Kingdom)
 • 1995 Yehuda Amichai (Israel)
 • 1996 Makoto Ooka (Japan)
 • 1997 Adunis (Syria)
 • 1998 Lu Yuan (China)
 • 1999 Yves Bonnefoy (France)
 • 2000 Edoardo Sanguineti (Italy)
 • 2001 Seamus Heaney (Ireland)
 • 2002 Slavko Mihalić (Croatia)
 • 2003 Tomas Tranströmer (Sweden)
 • 2004 Vasco Graça Moura (Portugal)
 • 2005 William S. Merwin (USA)
 • 2006 Nancy Morejón (Cuba)
 • 2007 Mahmoud Darwish (Palestine)


 • Изменето од zagor - 24.Јуни.2008 во 14:25
  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
  majstorce62 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  ...

  Регистриран: 23.Декември.2007
  Статус: Офлајн
  Поени: 4251
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 19:28
  Литерати влегуваат масовно во политиката, политичари пишуваат мемоари и патеписи, издавачки куќи мезимчиња на политички партии...И сега се чудиме што се случува со Струшките вечери на поезијата... Исполитизирани се и тие, ете што се случува! Ништо чудно ако и тоа единствено чисто македонско срце не пропее двојазично...Па во чија чест се одржуваат бре, овие вечери, во чест на Скендер Бег, па морало Албанец да има на чело на одборот...!? И ништо чудно ако не се измисли и некој награда во чест на некој поет од Албанија... Немам ништо протвив албанците како нација, или народ, што се, ама не си го бркаат носот во она што се вика чиста македонска душа... Секој нивен поет е добредојден на фестивалот, ама како гост, во никој случај како организатор...
  БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
  Кон врв
  Zaspana Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)

  Регистриран: 07.Март.2008
  Локација: Macedonia
  Статус: Офлајн
  Поени: 429
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaspana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 21:35
  Ehehe !!! Mora da dojdete na Struskite Vceri na Poezijata....zakon e jas sum od Struga i znam...hehe
  Кон врв
  zagor Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Уникатен песимист

  Регистриран: 27.Септември.2007
  Локација: Congo
  Статус: Офлајн
  Поени: 12849
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 21:54
  ЗДРАВИ СЕ ДАСКИТЕ НА МОСТОТ..ИЛИ КАКО ЛАНИ?
  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
  majstorce62 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  ...

  Регистриран: 23.Декември.2007
  Статус: Офлајн
  Поени: 4251
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 21:56
  Originally posted by Zaspana Zaspana напиша:

  Ehehe !!! Mora da dojdete na Struskite Vceri na Poezijata....zakon e jas sum od Struga i znam...hehe


  ако се одржат ќе дојме, и на вечера ќе ти дојме, ако?
  БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
  Кон врв
  zagor Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Уникатен песимист

  Регистриран: 27.Септември.2007
  Локација: Congo
  Статус: Офлајн
  Поени: 12849
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 22:06
  *62,ДРЖИ СЕ ЗА ТЕМАТА,А АКО Zaspana Е ОД СТРУГА,МОЖЕ ОД ПРВА РАКА ДА НИ СООПШТИ ДАЛИ ИМА НЕШТО НОВО,СЕ СПРЕМААТ ЗА СВП,ИЛИ СЕ ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ.

  Изменето од zagor - 16.Март.2008 во 22:06
  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
  majstorce62 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  ...

  Регистриран: 23.Декември.2007
  Статус: Офлајн
  Поени: 4251
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 22:10
  па на теммата сум...струшки вечери...вечера во струга...
  зарем не е исто
  БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
  Кон врв
  zagor Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Уникатен песимист

  Регистриран: 27.Септември.2007
  Локација: Congo
  Статус: Офлајн
  Поени: 12849
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 22:15
  ДОБРО,ДА ВЕРУВАМЕ ДЕКА СЕ ЌЕ БИДЕ ВО РЕД И ЌЕ ИМАМЕ ПРИЛИКА И ОВАА ГОДИНА ДА ПРИСУСТВУВАМЕ ВО СТРУГА НА СВП!!!АКО БИДАТ ВО ДРУГ ГРАД,БОГАМИ НЕ ОДАМ!!!(во Скопје кога беа..не бев)
  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
  majstorce62 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  ...

  Регистриран: 23.Декември.2007
  Статус: Офлајн
  Поени: 4251
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 22:19
  Се знае поводот за нивното основање, се знае родното место на Миладиновци, тогаш која е логиката да се слават на друго место...
  БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
  Кон врв
  zagor Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Уникатен песимист

  Регистриран: 27.Септември.2007
  Локација: Congo
  Статус: Офлајн
  Поени: 12849
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:58
  ...Почеток на Струшките вечери на поезијата,започна како литературното читање на група македонски писатели и поети, одржан во Струга на 15 јули 1961 година, по повод излегувањето на „Зборникот на браќата Миладиновци“.
  Ова читање и собир на тогашните литературни творци, го привлече вниманието на тогашната републичка и општинска власт и веќе следната година се одлучи да оваа манифестација се прошири.
  Првиот фестивалски одбор од 7 членови, составен од претставници на Друштвото на писателитe на Македонија,и надворешни членови е формиран во 1962 година ,на чело со Блаже Конески.
  Во 1964 година се зголеми бројот и составот на учесниците на средбата,пополнета со поети од тогашна Југославија,а веќе наредната 1965 година, фестивалот ги премина југословенските граници,и се зголеми бројот на учесниците, кои повеќето беа од Социјалистичките држави...

  Изменето од zagor - 19.Март.2008 во 00:58
  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
  super babicka Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор


  Регистриран: 18.Јануари.2008
  Статус: Офлајн
  Поени: 348
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 01:42
  Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

  Литерати влегуваат масовно во политиката, политичари пишуваат мемоари и патеписи, издавачки куќи мезимчиња на политички партии...И сега се чудиме што се случува со Струшките вечери на поезијата... Исполитизирани се и тие, ете што се случува! Ништо чудно ако и тоа единствено чисто македонско срце не пропее двојазично...Па во чија чест се одржуваат бре, овие вечери, во чест на Скендер Бег, па морало Албанец да има на чело на одборот...!? И ништо чудно ако не се измисли и некој награда во чест на некој поет од Албанија... Немам ништо протвив албанците како нација, или народ, што се, ама не си го бркаат носот во она што се вика чиста македонска душа... Секој нивен поет е добредојден на фестивалот, ама како гост, во никој случај како организатор...  potpolno se slozuvam .kako od usta da mi gi vadis   zborovite majstorce62,i se prasuvam do koga vaka i kaj ne vodi seto ova ? sto k,smet imavme makedoncite?
  Кон врв
  majstorce62 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  ...

  Регистриран: 23.Декември.2007
  Статус: Офлајн
  Поени: 4251
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 06:39
  Се додека лошите политичари ќе го креираат културното живеење во Македонија, а лошите литерати своите неуспеси на литературан план ќе ги компензираат со учество во политичкиот живот...
  БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
  Кон врв
  zagor Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  Уникатен песимист

  Регистриран: 27.Септември.2007
  Локација: Congo
  Статус: Офлајн
  Поени: 12849
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 17:24
  Поетесата Пунторие Муча Зиба не е повеќе претседател на Управниот одбор на „Струшките вечери на поезијата“. По само 10 дена, министерот за култура Џемаили се премисли и на нејзино место го назначи поетот Илјаз Османи...(A1...ВЕСТИ..)
  Е,АЈ СЕГА ....ШТО Е РАБОТАВА????
  ...ТАМАН РЕШИВ ДА ГИ ПРЕТСТАВАМ СИТЕ ПОЕТИ ДОБИТНИЦИ НА ''ЛОВОРОВИОТ ВЕНЕЦ''ДОСЕГА..ТИЕ ПОВТОРНО ПРОМЕНА..ДА НЕ МИ ПРАВАТ ОПСТРУКЦИИ...????!..НЕ,ЈАС НЕМА ДА ЗАСТАНАМ..ЈАС ЌЕ СИ ПРОДОЛЖАМ ПОНАТАМУ...
  ...zagor e ziv,se drugo e laga.
  Кон врв
  majstorce62 Кликни и види ги опциите
  Сениор
  Сениор
  Лик (аватар)
  ...

  Регистриран: 23.Декември.2007
  Статус: Офлајн
  Поени: 4251
  Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 17:52
  teraj, zarem kje ti go raspipat raspolozenieto...
  БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
  Кон врв
   Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
    Сподели тема   

  Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

  Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
  Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

  Страницата е генерирана за 0,156 секунди.