IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikon D60 (testovi-mislenja-informacii)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikon D60 (testovi-mislenja-informacii)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
photo-soulz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај photo-soulz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikon D60 (testovi-mislenja-informacii)
    Испратена: 16.Март.2008 во 18:22
Nikon so nov DSLR -

http://www.kenrockwell.com/nikon/d60.htm

750$ - vo kit so VR lekja ...

...verojatno odgovor na 450D na Canon

Изменето од photo-soulz - 16.Март.2008 во 18:23
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 18:32
Не е ни сличен со 450Д. Само уште една поднова на Д40х. Сега тотално се надополнуаваат КаНикон со нивниот нов состав:
D40-D60-450D-D80(D90)-40D-D300-D3-Mark3

Сепак, недостатокот на моторче според мене е доста лошо. Остатокот, во основа е стандард.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 18:36
Save your money and get the D40, which I find to be superior to either the D40x or the D60, even for hundreds of dollars less, because the D40 has faster sync speed and double the light sensitivity in normal use (ISO 200 base vs. ISO 100 base). These three cameras (D40, D40x, D60) otherwise, for most users, are identical. Compare them in person and you'll see. Megapixels don't matter.

Ken e superzabaven za chitanje


Изменето од Tegla - 16.Март.2008 во 18:37
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 18:41
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Не е ни сличен со 450Д. Само уште една поднова на Д40х. Сега тотално се надополнуаваат КаНикон со нивниот нов состав:
D40-D60-450D-D80(D90)-40D-D300-D3-Mark3

Сепак, недостатокот на моторче според мене е доста лошо. Остатокот, во основа е стандард.


ne se zanesuvajte deka vo cenovna razlika od stotina dolari ke ima golema razlika vo aparatot... se e toa vo osnova isto lajno, istiot kropiran aps-c senzor, gore dolu istata dinamika... i da, 12mpix kaj 450kata.... yeah, right! ako mislite deka tie 12mpix se istite kako kaj 5d, se lazete...среќа se sto e sub-1000eur e na isto nivo, so minimalni razliki... se ostanatoto e marketinshko prepukuvanje...намигнување


Изменето од branko_k - 16.Март.2008 во 18:47
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 19:18
Тоа е Никон D40x со активен d-lighting. Друго не забележав. Цената е пристојна (зборувам за Прага).

За квалитетот морам да се сложам со Бранко. Горе-долу нема некоја разлика во квалитетот на фотките кај основните модели (особено ако збориме за осетливост до 400АСА).
Маркетинг, маркетинг, маркетинг. Пред 2 недели имаше презентација токму на Д60, оваа недела презентација на новите модели на Сони, следната кој знае што ќе има.
Чекам да видам како ќе лежи во рака 450Д, зашто повеќе ме интересира ергономија, отколку квалитет на слика (в. прет. ком. од Бранко).
Мада Канон да беше сигурен на тие 12мп ќе ставеше барем 3200АСА. Ако е сличен квалитетот со Сони А350 (14мп), не очекувам ништо спектакуларно.

Поздрав!

п.с. главната маркетиншка финта на Д60 е, покрај d-lighting,  дека му се вртеле бројките на екранчето кога го вртиш од една во друга положба - WTF? Голема работа.
Жива среќа имаше и други модели од Никон, па си најдов занимација.голема%20насмевка
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 21:00
Mene D60 mi izgleda kako nadgradba na d40X.

Gledam deka novina e noviot procesor EXPEED koj se koristi i vo D300 i D3, active D-lighting, tresachot na prashina i noviot VR zum. Ne znam kolkava e razlikata vo cenata do D40X, no ako ne e pregolema mene ne mi izgleda ova kako losha nadgradba. Noviot procesor (ako go implementirale isto kako kaj D3 i D300) e odlichen i zaedno so Activ D-L e dovolen upgrade za da se opravda noviot model. Ne ja gledajte samo goleminata i izgledot na kamerata. Najnoviot VR zum na krajot mu doagja kako nekakov bakshih. Sepak, najdobro e da pochekame i da vidime podetalni testovi pred da pravime bilo kakvi zakluchoci.

Za D40 sekogash sum imal samo najdobri zborovi i sekogash sum velel deka e eden od najdobrite vrednosti na DSLR pazarot.

Изменето од Zoran K - 16.Март.2008 во 21:04
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 23:51
Mislam deka Nikon zgresi kaj D60 sto ne stavi LiveView, ne samo sto site novi modeli vo ovaa klasa go imaat, nego sto najgolemiot broj na kupuvaci koi kupuvaat DSLR za prv pat preminuvaat od P&S pa toa im e bitno.

Isto taka mislam deka e i naslednik na D40, a ne na D40x.
Ako vadat naslednik na D40x toa sigurno bi bil D60x so 14mpix.
Изменето од mickeymkd - 16.Март.2008 во 23:52
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 00:19
Од каде па сега 14... го укинаа Д40х и го донесоа Д60. Не дека е важно, но сепак. Д40 си се продава најнормално.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 00:35
Pa 14 bidejki Sony go ima toj senzor, a nikon gi koristi nivnite senzori.

Znaci d40x e ukinat. A do koga ke go prodavaat d40 i dali seuste se prodava ili go prodavaat veke toa sto ima na zaliha?
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 00:38
mickeymkd, sekoj si ima pravo na svoe mislenje, no treba da se drzime vo ramkite na realnosta. Kako prvo, kako ochekuvash da se stavi 14MP senzor koga nitu D300, a nitu D3 nemat takov senzor? I zoshto mora da bide 14MP? Za da prodolzhi trkata vo MP? Pa veke odamna znaeme deka nivniot broj ne e tolku biten. ne se raboti za brojot na MP, tuku za nivniot kvalitet. Zatoa D40 se ushte odlichno se prodava, a D300 i D3 imaat ista rezolucija so znachitelno pomalu shum od Pentax K20D (14MP).

A za "live view" ne znam sto da ti recham... ne deka ne raboti, ne deka nekoj mozhebi ke ima nekoja korist od nego, tuku za mene toa za sega povekje e novotarija za fakjanje novi mushterii otkolku neshto sto e navistina potrebno vo eden DSLR. Go imam toa vo D300 i D3 i nikogash go nemam upotrebeno. Mislam deka poveke e staveno kako nekakov moden trend otkolku za bilo sto drugo. barem jas taka mislam. Mozhebi nekoj koj aktivno ja upotrebuva ovaa opcija ke me demantira.

Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 00:58
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Ken e superzabaven za chitanje


Amin.
голема%20насмевка

Pozdrav

Igor


Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:13
Zoran, mozebi ti podobro znaes kako razmisluvaat od Nikon pa zatoa i spored tebe ne bi bilo realno da se pojavi d60x so 14mpix, no sepak spored mene e sosema realno.

Jas gledam vo sporedba so drugite proizvoditeli:
Canon ima 450d koj ima poveke mpix od 40d.
Sony ima a350 koj ima poveke mpix od a700.

Od tuka mozeme da vidime deka sepak vo osnovnata klasa na dslr seuste mpix se bitni. A vprocem ovaa klasa na DSLR najmnogu ja kupuvaat luge koi preminuvaat od P&S i koi seuste mislat deka kolku poveke mpix tolku podobro.

A i zosto Nikon voopsto i go izvadi d40x so 10mpix, ako vo ovaa klasa ne se bitni mpix, bidejki samo toa i e razlikata megu d40 i d40x?

A za 14mpix pak ke povtoram, bidejki Nikon koristi Sony senzori, a Sony veke go ima toj senzor.


I na kraj za LiveView.
I samiot vikas deka toa povekje e novotarija za fakjanje novi mushterii otkolku neshto sto e navistina potrebno vo eden DSLR.
Pa zatoa i mi e cudno sto go stavile vo D3 i D300 a ne vo D60 so koj i bi fatile novi korisnici.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:32
Pa jas kazhuvam onaka kako e... Samiot velam deka D3 i D300 imaat live view, mozhebi najdobo izveden do sega, no isto taka velam deka spored mene toa ne e napraveno poradi golemata upotrebna vrednost tuku poradi modata sto ja zapochna Canon. I zatoa ne se slozhuvam so pratenjeto na modata po sekoja cena so zgolemeniot broj megapikseli samo zatoa sto nekoi drugi proizvoditeli gi stavaat vo svoite kameri bidejki nema sto drugo podobro da ponudat.

Internoto bazhdarenje na objektivi e sto pati popotrebno i pofunkcionalno iako ke se upotrebi samo nekolku pati, otkolku sto e potreben live view. Active D lighting e iljada pati povazhen otkolku nekakov live view. Isto taka 10-12MP solidno napraveni vo sprega so odlichen moderen procesor se neogranicheno podobri otkolku 14MP so tehnologija od pred 5-6 godini.

Se nadevam deka sega se razbirame. Jas zboruvam za kvalietet, a ne za kvantitet. A mislam deka Nikon toa go znae podobro i od dvajcata nas.

Изменето од Zoran K - 17.Март.2008 во 01:38
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:36
Сензорите кај Никон одат на принцип на поевтинување. Односно колку подолго се произведува еден сензор, толку поефтин е. првата година се ислпаќаат дизајнот, маските и остатокот и понатаму цената е само онаа која е потребна да се произведе.

Сензорот од Д100 го наследи Д70 со мали подобрувања. Сензорот од Д70 го наследи Д50 со многу мали подобрувања. Д40 го наследи од Д50 со мали подобрувања.

Сензорот од Д200 го наследи Д80 со мали подобрувања. Д40х го наследи од Д80 без подобрувања, односно истиот. Д60 го наследи од Д80 со мали подобрувања.

Според тоа Д90 нема да излезе набрзо бидејќи треба да се размисли како да се подобри сензорот од Д300. Не е некоја филозофија.

Вака ќе видиш зошто сензорот од Д40 е многу добар, а ефтин. 4 генерации е надградуван, и сеуште нема да го отфрлат, зошто Д40 е неверојатно ефтин и си има свој пазар. Секој можен дел од производството на тој сензор, како и дизајнот е исплатен и затоа Д40 ја има таа цена.

Доколку по грешка стават 14 МП на фотоапарат од таа класа, цената нема да е воопшто примамлива, бидејќи тоа ќе биде во рана фаза на развој и главните трошоци не се исплатени.

Фактот што сони развива сензори нема многу допирни точки со Никон, и тие не треба да се поистоветуваат како фирми. Сони си произведува свои сензори за своите фотоапарати. Никако не смее да ги користи оние кои ги произведува за Никон. Смее да го користи само искуството стекнато при дизајнирење. Сензорот од Д300 ако го ставеа во Сони, немаше да се испоразочараат сите од А700 итн...


Изменето од mdeni - 17.Март.2008 во 01:42
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.