IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - НОВИТЕТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НОВИТЕТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718>
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12978
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 13:30
 
 
 kalibraда
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 20:35
изненадување

бооооо брат шо е ова бе

од кал да е само Орел да е голема%20насмевка
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12978
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 11:35
 zarem ima problem keshki neka ja izvadat vakva ko shto e i i brkame rabota., a celo vreme bev ubeden deka za starata calibra teshko deka ke se najde idejno reshenie ., ko ford shto ne mozhe da napravi nov capri., pozdravда
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2011 во 17:08
Пардон, оваа е новата Опел Калибра

Дизајнот е делумно превземен од Нисан 370Z


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12978
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2011 во 09:12
 pardon toa novata insigna kupe voksol /angliski opel/
 
 
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 09:35
Пристига новиот Jaguar E-Type Speedster

Британската фирма Eagle го најави Jaguar E-Type Speedster, кој својата светска премиера ќе ја има на Hurlingham Club, Лондон на 22 јули годинава.

Новиот Eagle Speedster ќе се темели на автентичниот Jaguar E-Type 1960, кој мина низ многу измени кои му даваат мускулест изглед и дополнителна сила. Eagle E-Type Speedster е долг 4260 мм, широк 1740 мм, висок 1000 мм, а тежок 1008 кг.

Под хаубата се наоѓа 4,7 литарски шестцилиндричен мотор со сила од 310KS при 4800 вртежи во минута и 460 Nm вртлив момент при 3600 вртежи во минута. Менувачот е петстепенски, а погонот е на задните тркала.

Автомобилот од 0 до 100 км/час забрзува за помалку од 5 секунди, а може да постигне максимална брзина од 257 км/час.

Цената на Eagle Jaguar E-Type Speedster треба допрва да биде објавена.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2011 во 19:12

http://goes.groenlinks.nl/files/imageupload/sticky_teaser_image_1/superbus-project_260.jpg     http://www.theliveonline.com/wp-content/uploads/2011/04/theliveonline.com_superbus-270x120.jpg      http://static.autojunk.nl/pictures/2011/0101/164640/image_01.jpg 

Wubbo Ockels  професор физичар , експерт за воздухопловно инжинерство , стручњак за аеродинамика на формула 1 негов проект ,,The Superbus project,,…

      http://luxury.cm/p-content/uploads/2010/12/futuristic-Superbus-professor-Wubbo-Ockels.jpg

по нарачка на еден богат шеик од Обединетите Арапски Емирати… шеикот Mohammed bin Sulayem си сака супер превозно средство  за себе и својата фамилија и не жалеше да даде  8 милиони евра за истиот да се изработи во Институтот за висока технологија во Холандија…

Супер автобусот е  направен од најсовремени материјали, со 23 седишта со максимална брзина од 250 км на час…Супер автобусот на лик на  свемирско возило  со висина од 1,5 метар, долг 15, а широк 2,5 метра…Изработен  од лесни материјали како  алуминиум, карбонски влакна и фиберглас…Супер автобусот има осум врати на секоја страна, што овозможува брзо влегување и излегување…

http://3.bp.blogspot.com/-rnLUloixo3g/TcWk1EYsb5I/AAAAAAAAACE/qMXB1tmUwtU/s1600/110413csuperbus.jpg   http://www.dragon2000.co.uk/images/superbus.jpg      http://api.ning.com/files/9Hmd45WavoSS1vdqa06JmCvishQDD7CJ759YHmdd48CxlWtP-YAneyBhQNjU2KE6-ugTkS*vxjLd3FSMBx4HmGisUsSBL1E9/superbus2.jpg

Високата технологија со која се одликува овој автобус овозможува да се мине раздалечина од 75 милји (околу 120 км) колку што Дубаи е оддалечен од соседниот Абу Даби, за помалку од 30 минути што вусшност преставува патувачката траса на шеикот…неговите батерии се полнат со соларна енергија ,значи немаме ослобудавње на CO2  и NO2…

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/04/13/article-1376515-0B7A47E100000578-556_634x378.jpg    

Дизајнерката на супер автобусот   Antonia Terzi  му  го објаснува концептот  на Неговата Excellency Mattar al Taya кој како  Министер за транспорт и врски и домаќин на најголемиот светски конгрес и изложба  RTA (Roads and Transport Authority) во  Dubai …

Excellency Dr. Rashid Ahmad bin Fahad кој  како Министер за вода и животна средина во Обединети Арапски Емирати ( ОАЕ) бил заинтересиран за вакво транспортно средство за сите жители …Се размислува за можноста за користење за вакво превозно средство во Холандија на релацијата Amsterdam до  Groningen наречена  Zuiderzeelijn…

         http://motor.bin.ilsemedia.nl/m/m1ezqubsgkoy_ml.jpg

Wubbo Ockels  во 1985 година станал првиот Холанѓанец во Вселената, како дел од тимот на спејс шателот Челенџер…

http://www.spacefacts.de/more/international/photo/ockels_wubbo_1.jpg                                 http://farm4.static.flickr.com/3101/2666766693_9234386a81.jpg  

Delft university od Tehnology … Superbus !

лично мислам дека технологијата брзо иде напред , иако малку повеќе скап отколку што  нуди , не дека не можеме да си се снабдиме  со ваков суперавтобус туку не е баш соодветен за нашите патишта односно за нашиот МКД рељеф…Изменето од bijonse1 - 23.Октомври.2011 во 19:27
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12978
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 19:54
 голема%20насмевка a z,sh bre taka ., ke go poslame  do polpat veles i ko nishan ima da bide., avtobuso de., i sho bjonse ke da beshe  pesimistoтрепкањеголемо%20гушкање
 
 
 


Изменето од pajser - 26.Октомври.2011 во 20:06
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12978
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 20:12

 
 sigurno ne ve bendisuva плазење noviot 458 ferari spiderда
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 19:03
Audi R8 GT е супер автомобил на годината

Auto Bild SportsCars го прогласи Audi R8 GT за најдобар спортски автомобил на годината. Прогласувањето се оддржа за време на Essen Motor Show, а самото гласање им беше препуштено на читателите.

Audi R8 GT е „автомобил на годината за 2011“ во категоријата Production Supercars. Во гласањето учествувале 70.976 читатели. Вкупно 173 автомобили, имале повеќе од 300 испитувања, и се номинирани во 17 категории, што дополнително биле разделени во 17 категории.

Покрај победник, пет други модели на Ауди завршија во топ три позициите, во своите категории. Audi Q7 V12 TDI во категоријата “Production SUV”, Audi RS 3 Sportback во категоријата “Production Compact Cars”, Audi RS 5 во “Production Coupes”, Audi A6 Avant3,0  TFSI quattro во “Production Station Wagons” и Audi R8 Spider GT во категоријата “Production Convertibles“.


Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 20:19

Ова е новата Буба кабрио


Фотографите успејаа да ја фотографираат сребрената Буба со мек кров, на кои може да се воочи дека легендата меѓу автомобилите ја задржала линијата и кровот како и купето.

Доколку внимателно го погледнете мекиот кров, може да воочите дека е поделен на неколку делови, што значи дека по склопувањето може да биде видлив (како во ретро моделот), но и потполно да се сокрие.


Се очекува дека новата Буба кабрио ќе дебитира кон крајот на 2012 година.
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 13:47

Шведски Сааб денеска објави банкрот

Шведскиот авто производител Сааб денеска објави банкрот, пренесува BBC.

Бордот на компанија соопшти дека кинеската групација Џоунгман соопштила дека се повлекува од плановите да инвестираа во Сааб.

Шведската компанија лани продала само 31.696 автомобили, речиси два пати помалку од планираното.
Клучно за одлуката на кинезите било соопштението на Џенерал Моторс, поранешен сопственик на Сааб, дека нема да дозволи неговата технологија да биде продадена на кинеските инвеститори.

 

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12978
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2012 во 20:43
novite novitetiнамигнување
 
 
 
 
 
 noviot gradski vladetel ., od prepoznatliviot brend.,....novata panda
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2012 во 12:42
ajde airlija neka e ... nekako starata panda mnogu se potrosi i mnogu gledana stana.
Da ne bidi deka kiritikuvam, ama novive fijati treba da smenat na dizajn, site mi licat eden na drug...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.