IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - НОВИТЕТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НОВИТЕТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 18>
Автор
Порака
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: НОВИТЕТИ
    Испратена: 08.Март.2007 во 10:34
Кај и да е нафтата и плинот ќе се потрошат за неколку децении, а во меѓувреме умни глави мислеле што ќе возиме тогаш.
Освен не баш успешните експерименти со авомобили на струја, на зејтин и слични смешки, уште одамна постои технологија и функционални прототипи на автомобили што работат на вода, односно на водородот од водата. Технологијата е проверена и има еден куп издадени патенти кои ја потврдуваат валидноста.
Уште од седумдесетите има прототипи во повеќе земји, и тоа исклучиво изработени од приватни пронаоѓачи. Од авто компаниите мислам дека само БМВ има обелоденето таков прототип, но и тоа се заташка и ништо не излезе на пазарот.
Интересно прашање е зошто индустријата ја блокира оваа технологија. Дали можеби се сака да се зачува енергетскиот монопол со употреба на фосилните горива? Замислете каков ефект би имало врз нафташките  и останати енергетски мега-корпорации кога би имале енергија директно од чешма.

Филм:
http://video.google.com/videoplay?docid=-3299610356332390298
http://www.youtube.com/watch?v=fJ3juM6vHwg&mode=related&search=
http://video.google.com/videoplay?docid=-3333992194168790800

web:
http://www.waterfuelcell.org/
http://waterpoweredcar.com/stanmeyer.html

Pатенти:
http://www.google.com/patents?vid=USPAT4389981&id=ihY9AAAAEBAJ&dq=hydrogen+engine+stanley+meyer
http://www.google.com/patents?vid=USPAT5293857&id=fPEbAAAAEBAJ&dq=hydrogen+engine+stanley+meyer
Изменето од sensei - 08.Март.2007 во 10:51
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Schumacher Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schumacher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 09:55
batka avtomobil na solarna energija samo.Se se trosi ama toa ne.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 09:45
Тука пастирајте за сите новитети што ќе ги сретнете во автомобилската индустрија.

Ова не подразбира стајлинг и Tunnig на веќе постоечките модели.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 10:09
НОВАТА ОПЕЛ АГИЛАДолго очекуваната замена на OPEL AGILA.
Одличниот дизајн, големата пространост во внатрешноста, моќните но и штедливи агрегати, ја прават новата OPEL AGILA, најпосакуваниот МИНИ моноволумен.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 09:48

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 09:53

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 01:08
Поминаа триесет години од филмот од серијалите на Џејмс Бонд, “Шпионот кој ме сакаше”. Тогаш главниот херој исплови од морето со автомобилот Lotus Esprit.Денес, Rinspeed од филмското платно, ќе ни префрли еден таков автомобил во реалниот живот. Се работи за sQuba, двосед со кој не само што ќе можете да возите по асфалт и да пловите, туку ќе можете и да го нурнете во морските длабочини.

Концептот е многу едноставен: со автомобилот стандардно доаѓаат две маски со кислород за под вода. Значи автомобилот нема да биде херметички затворен. За движење под вода се задолжени два пропелери во задниот дел, а автомобилот може да се нурне до 10 метри длабочина.

Автомобилот е изработен од ултра лесни материјали, кои треба да издржат и подолго време под вода. За заинтересираните за овој модел, ќе биде произведен еден примерок кој ќе може да се види на саемот во Женева наредната година.

Извор: Koli.com.mk


Кон врв
jasmina* Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasmina* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 01:17
ovoj za patuvanje vo noviot podvoden hotel vo persiskiot zaliv
Кон врв
hacko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Ultimate HackMan

Регистриран: 19.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hacko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 14:01
Prvpat slusam.
Svijet je okrutan...Okrutniji od juce...
Кон врв
Puma* Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Yugoslavia
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Puma* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 17:52
Kupicu jedan da imam kad idem na more,da malo bolje upoznam morski svet
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 04:33
Постирајте за секој новитет поврзан со автомобилската индустрија.
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:11
 
 
 
The New Chevrolet Aveo Hatchback!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 15:06
Зошто ми е многу познато новото Авео намигнување

Ај да кажеме збор два за него :

2008 European launch

The completely reworked Aveo will be succeeding the Kalos starting March 2008, with its official global debut at the upcoming Frankfurt Motor Show. The hatchback will be sharing its name with the notchback Aveo across Europe.

The new Chevrolet Aveo hatchback comes with some of Chevy's new design features, most notibly the huge horizontally split grille with crossbeam and prominantly placed logo. A new, more fuel efficient 1.2 liter engine, producing 84hp, will join the current 1.4 liter 98hp engine.

More images and information are expected to be released at its debut in Frankfurt this September.
Инаку внатрешноста е целосно превземена од веќе постоечкиот CHEVROLET AVEO NOTCHBACK (sedan), со мали измени кај делот од инструмент таблата, т.е додадени се прстени на мерачите за брзина, вртежен момент, и индикаторите (таканаречен АЛФА & МЕРЦЕДЕС стил)Изменето од NRGMKD - 22.Март.2008 во 15:14
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 18:09
Honda NSX – во тест фаза

Honda NSX излезе од сенката под која се криеше. Обложена со црно-бела, непривлечна наметка како би се прикриле правилните линии, Јапонскиот новодојденец е спремен да се бори со GT-R на Nissan и LF-A на Lexus.

И покрај наметката, автомобилот наликува на Acura Advanced Sports концептот кој беше откриен во 2007. Дури и четирите издуви на задниот браник се многу слични.

Агрегатот е заменет од предходникот со нов, кој е поставен под предната хауба за да се подобри тежинскиот баланс.

Забелешките дека силата на моторот ќе биде намалена во новиот модел се сосема неточни. Имено, NSX ќе располага со целосно нов V10 агрегат кој ќе произведува 450кс.

Дизајнот дури дозволи и да се постават две задни седишта во NSX, со што се добива поиздолжен изглед.

Цената се очекува да биде околу 60.000 Евра во моментот кога ќе се појави на саемите при крајот на 2009 година.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,110 секунди.