IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - "Загатката на Универзумот"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Загатката на Универзумот"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: "Загатката на Универзумот"
    Испратена: 09.Март.2008 во 16:57

Драги форумџии, сакам да ве прашам што мислите вие за оваа "приказна". Дали е вистинита или е измислица? Ако сметате дека е вистинита, за што мислите дека всушност станува збор?

Пред да ви ја раскажам приказната сакам да ви кажам дека таа потекнува од доверлив извор - од научно популарната книга "Релативност, хаос, Гедел" на Биљана Перчинкова. Проф. д-р Биљана Перчинкова е професор на Електро-техничкиот факултет во Скопје (според последните информации кои можам да ги пронајдам за неа таа е декан на Факултетот за Комуникациски науки и технологија на Универзитетот на Источна Евопа).

(напомена: поголемиот дел од приказната е цитат од горенаведената книга)

Па вака:

Во 1981 год., во својата книга The Mind's I, Christopher Cherniak, (инаку професор по филозофија на Универзитетот во Maryland), го објавува својот извештај за чудната кома во која западнал истакнатиот истражувач Dizard, непосредно по успешното завршување на својот проект "Загатка". Дизард не успеал да му се израдува на својот неверојатен успех, на кој би му позавиделе и најгенијалните математичари - да направи компјутерска програма која го ДОКАЖУВА проблемот на четирите бои. (Е сега, тука би сакал да кажам дека јас не можев да пронајдам ништо за овој проблем и не сум точно запознат за што се работи).
Дизард бил експерт во областа на вештачката интелегенцја. Иако тој бил познат по својот обичај да работи деноноќно, хранејќи се само со сомнителни артикли од блискиот автомат, сепак комата во која западнал била тешко објаснива и по многу нешта необична - Дизард бил пронајден неподвижен пред својот компјутер, со поглед вперен кон екранот. На прашањата не одговарал, ниту пак на силна бука, ниту на обидите да се потресе. Сите настојувања за да се разбуди човекот пропаднале и тој набрзо починал.
По ова една негова дипломирана студентка била ангажирана да ги среди неговите заостанати хартии и програми; Иако подот од неговата канцеларија бил прекриен со книги до значителна височина, студентката изјавила дека малку нешто од тоа е од посебен интерес. Меѓутоа, една седмица подоцна, нејзините колеги ја пронашле како седи неподвижно пред компјутерот со поглед втренчен во екранот!
Набргу станало јасно дека не се работи за некоја невкусна шега, туку дека кобната кома повторно нападнала. Неврологот кој бил повикан бил немоќен и по забрзаните консултации Одделот на Дизард бил затворен, а неговите соработници ставени во карантин. Имено, се појавило сомненние дека некој редок вид вирус се вгнездил во силиконските плочки на компјутерот.
Иако биле во карантин, некои од програмерите сé уште ги примале податоците од проектот "Загатка", преку телекомуникациската мрежа. Еден од нив по некое време побарал помош од својот супервизор. Овој ги погледнал линиите прикажани на екранот, забележал дека материјалот не изгледа значаен, но одненадеж запрел на сред реченица, го вкочанил погледот и паднал како покосен.
Тогаш станало јасно дека не се работи за некој вирус, туку за можеби апстрактно парче информација, кое може да биде сместено на лента, прикажано на екран или испратено преку телефонските линии (не заборавајте, станува збор за 80-тите години).
Потоа почнале да се редат низа случаи: истакната математичарка од Париз, (експерт по топологија), подлегнала на чудната кома - иако не работи со компјутер. По неа и теориски лингвист и филозоф од Калифорнија. Дури и студентите кои слушале предавање од предметот вештачка интелигенција! Во последниот случај интересна особеност е тоа што некои од преостанатите слушатели подлегнале 3 часа подоцна, извикувајќи претходно "Аха!"
Истражувачите биле потполно немоќни, а прашањето останало:

"Во што е загатката?"




Значи што мислите вие, дали професори со големо реноме би измислувале вакви приказни (во кои умираат еден куп луѓе - меѓу кои и професори), за подобро да им се продаваат книгите, или станува збор за ОГРОМНА МИСТЕРИЈА?   

Па ги очекувам вашите мислења!



Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:39
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 20:03
Ова ми звучи како некој холивудски филм... но може и да е вистина, што знаеш? Макар што, ако мене ме прашуваш, ова е чиста измислица... и јас досега не сум слушнала за тој проблем на четири бои
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 20:34
Velam jas mnogu bukvi ne e na arno.
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 21:51

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Ова ми звучи како некој холивудски филм... но може и да е вистина, што знаеш? Макар што, ако мене ме прашуваш, ова е чиста измислица... и јас досега не сум слушнала за тој проблем на четири бои



Знам дека многу автори пишуваат измислици во своите книги, со цел тие повеќе да им се продаваат. Знаеш, измислуваат мистерии на кои луѓево лесно "паѓаат". А дури и да се свесни читателите за тоа, пак им е поинтересно. Што сега јас ако напишам: сонцето грее, ветерот дува... тоа сите го знаеме (и не е ништо интересно). А кога ќе напишеш: мистериозно исчезнаа..., па сега леле каде?, што се случило?, во некоја виша димензија ли?... итн.
Јас книгите секогаш ги читам со една доза на резерва. Но оваа книга, како што реков, е од еминентен професор, кој не би напишал било што (непроверено). Како што реков, книгата е научно-популарна, со еден куп научни вистини. + и се работи (ваљда) за личности кои вистина постоеле. Што ако сега јас кажам дека некој наш професор паднал во кома?, (а тоа не е вистина), или ако таков професор воопшто не постои. Одма ќе се појави некој кој ќе ме демантира.   



Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:39
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 19:20
Па нормално дека луѓето можат да пишуваат сешто, секакви измислици само за книгите подобро да се продаваат... искрено, кога читам вакви работи, и јас пристапувам со резерва, не е се за верување...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 19:39
Штом е од Перчинкова, вистина е.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 11:06
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Ова ми звучи како некој холивудски филм... но може и да е вистина, што знаеш? Макар што, ако мене ме прашуваш, ова е чиста измислица... и јас досега не сум слушнала за тој проблем на четири бои



Знам дека многу автори пишуваат измислици во своите книги, со цел тие повеќе да им се продаваат. Знаеш, измислуваат мистерии на кои луѓево лесно "паѓаат". А дури и да се свесни читателите за тоа, пак им е поинтересно. Што сега јас ако напишам: сонцето грее, ветерот дува... тоа сите го знаеме (и не е ништо интересно). А кога ќе напишеш: мистериозно исчезнаа..., па сега леле каде?, што се случило?, во некоја виша димензија ли?... итн.
Јас книгите секогаш ги читам со една доза на резерва. Но оваа книга, како што реков, е од еминентен професор, кој не би напишал било што (непроверено). Како што реков, книгата е научно-популарна, со еден куп научни вистини. + и се работи (ваљда) за личности кои вистина постоеле. Што ако сега јас кажам дека некој наш професор паднал во кома?, (а тоа не е вистина), или ако таков професор воопшто не постои. Одма ќе се појави некој кој ќе ме демантира.   




pa i ima vakov film koga lugjeto se vkocanuvaat od monitori... mozebi e snimen spored ovaa prikaska ako nastanite se slucuvaat vo osumdesetite.

sepak ne pamtam da se iznelo vo javnosta preku mediumite za takvi mesteriozni umiranja na poveke lugje.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:42


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Штом е од Перчинкова, вистина е.



Да и јас така мислам!






Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:40
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:46

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Ова ми звучи како некој холивудски филм... но може и да е вистина, што знаеш? Макар што, ако мене ме прашуваш, ова е чиста измислица... и јас досега не сум слушнала за тој проблем на четири бои



Знам дека многу автори пишуваат измислици во своите книги, со цел тие повеќе да им се продаваат. Знаеш, измислуваат мистерии на кои луѓево лесно "паѓаат". А дури и да се свесни читателите за тоа, пак им е поинтересно. Што сега јас ако напишам: сонцето грее, ветерот дува... тоа сите го знаеме (и не е ништо интересно). А кога ќе напишеш: мистериозно исчезнаа..., па сега леле каде?, што се случило?, во некоја виша димензија ли?... итн.
Јас книгите секогаш ги читам со една доза на резерва. Но оваа книга, како што реков, е од еминентен професор, кој не би напишал било што (непроверено). Како што реков, книгата е научно-популарна, со еден куп научни вистини. + и се работи (ваљда) за личности кои вистина постоеле. Што ако сега јас кажам дека некој наш професор паднал во кома?, (а тоа не е вистина), или ако таков професор воопшто не постои. Одма ќе се појави некој кој ќе ме демантира.   




pa i ima vakov film koga lugjeto se vkocanuvaat od monitori... mozebi e snimen spored ovaa prikaska ako nastanite se slucuvaat vo osumdesetite.

sepak ne pamtam da se iznelo vo javnosta preku mediumite za takvi mesteriozni umiranja na poveke lugje.



Не сум слушнал до сега за филмот. Не би било лошо, доколку знаеш, да ми кажеш како се вика, за да го гледам.
А за јавноста и медиумите - ни јас не се сеќавам на такво нешто (иако тогаш сум прилично мал), ама не верувам дека тоа е некоја информација која е за на телевизија.



Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:41
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 16:02
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Штом е од Перчинкова, вистина е.



Да и јас така мислам!






мислам дека сериозно си ја сфаќа работата, таа е професор, научник, не е новелист како Ден Браун па да се фаќа само на претпоставки и да прави бестселери од нив

Изменето од Monuska - 12.Март.2008 во 16:02
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 23:31

Originally posted by Monuska Monuska напиша:



мислам дека сериозно си ја сфаќа работата, таа е професор, научник, не е новелист како Ден Браун па да се фаќа само на претпоставки и да прави бестселери од нив



Одлично! Значи се сложуваме околу веродостојноста на приказната. Сега ни останува уште да сватиме што се случувало во мозоците на инволвираните личности што ја предизвикувало кобната кома.

Па дали имате некоја идеја?




Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:41
Кон врв
CONTESSA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1620
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CONTESSA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 00:01
jas stvarno se zamisliv..............................lele i kolku sakam da znam sto videleeeeeeeee
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 00:05


Originally posted by CONTESSA CONTESSA напиша:

jas stvarno se zamisliv..............................lele i kolku sakam da znam sto videleeeeeeeee



Ќе се обидам деновиве да расчепкам нешто по интернетов, да видам што ќе најдам. Иако порано имам барано, ама безуспешно! (сигурно не сум бил доволно упорен ).




Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:48
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:13
A da ne otisle mentalno vo druga frekvencija....dimenzija?
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.