IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата и Археологијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата и Археологијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 20:22
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ние треба да трагаме по Бога, а не Бог по нас.Тој одамна не нашол.
 
Selam Alejkum Brate. Navistina Voodusheven sum od Tvojata Replika. Ova Ti Vredeshe . Allah da Te Nagradit.
Nothing Remains !!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 03:13
Originally posted by tofu tofu напиша:

Библијата сум ја прочитал и престани да шириш лажни информации.
 
Не ширам лажни информации. Барем не намерно. Моето убедување дека ти ја немаш прочитано Библијата е поттикнато од следнава наша дискусија.. се надевам се сеќаваш на неа...
 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сигурен си дека си ја прочитал Библијата? среќа
Ајде да те проверам со едно прашање:
Дали книгата на пророк Илија се наоѓа во Стариот или во Новиот Завет.


Originally posted by tofu tofu напиша:

Ако ја имам прочитано Библијата не значи дека ја знам на памет! Стариот завет е типично еврејска легенда за нивното патување. Новиот завет е за Исус. Пророците се појавуваат во Стариот завет. Затоа најверојатно книгата на пророкот Илија е во Стариот завет. Фала на прашањето

Тофу, во Библијата не постои "книга на пророкот Илија".


Изменето од EvAngelos - 12.Март.2008 во 03:25
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 09:27
Точно, но дали го прочита останатиот дел од мојот одговор на таа дискусија? Ок ќе се префрлам сега на твојата нова тема за пророштвата на Исаија.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 11:58
Темава ја има џорбаџија со истиве постови стаено на кајгана

а ако некој сака несто да научи за библиската археологија еве дел од учебникот




Шиваров Библиска Археологија

Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 14:53
Аман бре луѓе, па археологијата ги истражува материјалните остатоци! Да, ја докажува вистинитоста на Библијата во смисла на градови, настани, личнисти кои се спомнати во Библијата а кои реално постоеле. Но како археологијата докажува дека Исус воскреснал? Или дека Исус е Бог? Или дека Бог го создал светот за 7 дена?
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 15:01
Originally posted by чаир чаир напиша:

Темава ја има џорбаџија со истиве постови стаено на кајгана а ако некој сака несто да научи за библиската археологија еве дел од учебникот <font face=""">


Шиваров Библиска Археологија





Добро запазување,и јас сум логиран на тој форум,и едноставно темите летаат де на едната де на другата страна од една те иста личност,која според мене е многу контроверзна.Кога би се прочешлало наназад низ темиве на форумов,оние кои што се добри форумски археолози ќе забележат еден многу интересен пронајдок.Јас истражувам на таа тема,и нема сега ништо да ви кажам за што станува збор,но,еве предизвик за оние кои што ја сакаат форумската археологија.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 16:39
чаир, efendija, јас сум регистриран под никот Чорбаџија на кајгана форумот и затоа некои мои теми можат да се најдат и таму. Не знам зошто велите "добро запазување", просто треба човек да е слеп за да не го "запази" тоа. И доста менувате теми. Поштедете барем една тема на форумов.
 
 
Originally posted by tofu tofu напиша:

Аман бре луѓе, па археологијата ги истражува материјалните остатоци! Да, ја докажува вистинитоста на Библијата во смисла на градови, настани, личнисти кои се спомнати во Библијата а кои реално постоеле. Но како археологијата докажува дека Исус воскреснал? Или дека Исус е Бог? Или дека Бог го создал светот за 7 дена?
 
Тофче, никој не рече дека археологијата може да докаже дека Исус е Бог или дека Тој воскреснал. Едноставно таквите докази се надвор од моќта на археологијата. Таа може само да потврдува или негира податоци поврзани со историската веродостојност на работите гладано од материјален аспект. Јас не ја отворив оваа тема за да докажав дека Исус е Бог, мене тоа не ми е главна окупација на форумов и не го мешам јас тоа тврдење во секоја манџа.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:06
Добро значи се согласуваме, а никој не негирал дека настаните, личностите, местата спомнати во Библијата се измислени, само се негира она натприродното во Библијата.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 00:26
Originally posted by tofu tofu напиша:

само се негира она натприродното во Библијата.
 
Знаеш што, ајде да те провериме дали издржано збориш или пак само тресеш заклучоци од ракав среќа
Ајде наведе ми ЕДНО ЕДИНСТВЕНО археолошко откритие кое го негира "натприродното" во Библијата.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 09:02
Не не не, не си ме разбрал, од луѓето како мене се негира она натприродното во Библијата, а не од археологијата. Археологијата не може да го докаже натприродното во Библијата, затоа што нели натприродното е духовно, а археологијата се занимава со материјалното. Но археологијата не го негира тоа. Археологијата повторно е наука која се базира на претпоставки и не е многу веродостојна.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 10:37
Tofu, делува како да си играме брканица, но еве јас пак ќе те прашам:
 
Originally posted by tofu tofu напиша:

од луѓето како мене се негира она натприродното во Библијата,
 
Не разбирам како од "луѓето како тебе" се негира она "натприродното" во Библијата?
 
Originally posted by tofu tofu напиша:

затоа што нели натприродното е духовно,
 
Не е точно. Исус создал материјален леб. Исус воскреснал материјален човек. Исус одел по материјална вода. Исус отворил материјални очи (на слепородениот). Исус воскреснал од материјален гроб итн.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 10:58
Луѓето како мене, значи некои атеисти или наречи ги како сакаш, негираат дека Библијата има Божја природа. А негираат затоа што не добиваат докази за таа Божја природа.
Да, Библијата вели дека Исус со чудо создал многу векни леб, дека со чудо го воскреснал Лазар, дека одел по вода, лечел неизлечиви болести, самиот воскреснал. Тој ја искористил својата Божествена природа (духовната) да интервенира врз материјалните работи.
Но што од тоа се докажува? Празен гроб ќе докаже дека Исус воскреснал? Остатоци од корпа полна со јагленисани векни леб ќе докаже дека Исус нив ги создал со еден потег на раката? Одењето по вода??? Баш за ова одењето по вода на Исус гледав документарец. Се тврдеше дека водата била замрзната, но луѓето што стоеле подалеку не можеле да го приметат мразот, и помислиле дека Исус одел по вода. Се тврди и дека Исус воопшто не бил во близина на вода, туку дека луѓето гледале фатаморгана. Знаеш, тоа ти е како Дејвид Коперфилд. Можеби се работи за обична илузија. Сигурно не веруваш дека Дејвид Коперфилд е отелотворен Бог?
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 11:02
Мислиш ли дека Исус бил илузионист од типот на Худини или Дејвид Коперфилд? Циркузант?
Па вадел карти од ракав и зајци од шешир? А апостолите во тајност му ги спремале реквизитите неопходни за забава на публиката крај Галилејското Езеро?збунетост


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 11:06
Не, не мислам дека бил илузионист. Мислам дека луѓето околу него ги преувеличувале неговите дела. Верувам дека Исус сакал да пренесе некоја порака, и тоа и го правел. Зборувал. Но не и дека имал натприродни моќи. Не верувам дека Исус бил Бог.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.