IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата и Археологијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата и Археологијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 23:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

1. Во Библијата не е наведено името на фараонот, а не ми е познато дали има некаков историски или археолошки податок за тоа кое било името на фараонот кога евреите го напуштиле Египет. Можеби постои таква информација, ама јас не сум се заинтересирал за неа.
 
2. Според Библијата, фараонот се удавил заедно со неговата војска.
 
Bratche.. Si Slushnal Deka Faraonot e Pronajden Vo Mestoto Kade Shto Se Udavil Iskreno Ne Znam Kaj Beshe Toa. Ama Faraonot Beshe Pronajden Na Kolena (Sedzde). Ako Ne Veruvash Razbarajse na Internetov. I Ke si Se Uverish. I Toa E Nekoj Fakt Za Islamot Iskreno Od Mene.
Nothing Remains !!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 23:42
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

1. Во Библијата не е наведено името на фараонот, а не ми е познато дали има некаков историски или археолошки податок за тоа кое било името на фараонот кога евреите го напуштиле Египет. Можеби постои таква информација, ама јас не сум се заинтересирал за неа.
 

2. Според Библијата, фараонот се удавил заедно со неговата војска.


А дали би можел да ми посочиш каде Библијата вели дека Фараонот се удавил заедно со неговата војска.

Прашувам неслучајно,зошто навистина може да се земе многу убава компарација од Библијата и Qur,anot за ова прашање.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 23:49
Еве за заинтересираните еден линк во кој се зборува за Фараонот од времето на Муса а.с.
http://www.quranmiracles.com/BOSANSKI/articles.asp?id=11
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 23:56

Забегавме од темата, ама ајде уште ова, да не останам недоречен...

 
Прво, фараонот заедно со својата војска тргнал во потера по евреите...
 
"Затоа фараонот ја опреми својата кола и ја поведе својата војска... Господ го закорави срцето на фараонот, египетскиот цар, па тој тргна во потера по Израелците... Кога фараонот се приближи, Израелците погледнаа и забележија дека Египетците се во потера по нив, па ги опфати голем страв.."
(Излез 14:6-10)
 
Второ, не останал ниту еден преживеан кога водите ги поплавиле египјаните...
 
Така водите, слевајќи се назад, ги потопија колите, коњаниците, и целата фараонова војска, што беше тргнала во потера по Израелците во морето. И не остана ниту еден од нив.
(Излез 14:28)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 23:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Забегавме од темата, ама ајде уште ова, да не останам недоречен...


 

Прво, фараонот заедно со својата војска тргнал во потера по евреите...

 

"Затоа фараонот ја опреми својата кола и ја поведе својата војска... Господ го закорави срцето на фараонот, египетскиот цар, па тој тргна во потера по Израелците... Кога фараонот се приближи, Израелците погледнаа и забележија дека Египетците се во потера по нив, па ги опфати голем страв.."(Излез 14:6-10)

 

Второ, не останал ниту еден преживеан кога водите ги поплавиле египјаните...

 

Така водите, слевајќи се назад, ги потопија колите, коњаниците, и целата фараонова војска, што беше тргнала во потера по Израелците во морето. И не остана ниту еден од нив.

(Излез 14:28)


Не забегавме воопшто од темата,во неа сме,ти благодарам за Библиските цитати.Погледни го линкот кога ќе имаш време ,навистина има што да се прочита.

П.С. Те прашав за Библиски цитат поради тоа што во филмот Десетте Божји Заповеди,Фараонот не се потопува,останува жив.


Изменето од efendija - 11.Март.2008 во 00:00
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 01:47
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Браво Евангелос.
Морам да кажам дека првата книга што почна да ме наведува да трагам по Бог, пред мноооогу  години, беше токму “Археологијата потврдува-Библијата е во право“. Оттогаш кај мене се разгоре жарот за вистината....и потрагата започна....за да на крајот откријам дека всушност не јас, но Бог трагал по менеголемо%20гушкање

Zosto tolku mu se vosh*tuvas?
 
Kako moze arheologijata, koja e plukni zalepi, pogodi, spoj i oddeli, bilo-ne bilo, da ti donese uveruvanje?
 
Ete, prosetaj po Sirija, JordaN, S.Arabija, a pred se Palestina, pa vidi originali, neiskrseni i ne otkopani zakopani i sl....
 
Se si e namesto za onoj koj ska da veruva....
 
A za onoj koj ska da si izmisluva.... Bujrum Ev, prodolzi!намигнување
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 01:47
Originally posted by tofu tofu напиша:

Па нормално дека археологијата ја потврдува веродостојноста на Библијата. И Шлиман ја прочита Илијадата од Хомер и тргна да ја бара Троја, и знаете што, ЈА НАЈДЕ! Во Турција! Одете посетете ја! Па јас Библијата ја сметам за нешто слично на Илијадата. Библијата е збирка легенди за Евреите, за луѓето што живееле во Јудеја, во Израел, во Палестина. Затоа и археологијата може да ја потврди нејзината веродостојност, се разбира, со тоа се потврудува дека она што го пишува во Библијата нема Божја природа. Ете и потопот го докажаа како природен феномен, и чудата на Мојсеј, кога го раздвои морето, се докажани како нешто нормално, ништо свето нема таму, ништо надприродно.
dali?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 01:49
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Забегавме од темата, ама ајде уште ова, да не останам недоречен...


 

Прво, фараонот заедно со својата војска тргнал во потера по евреите...

 

"Затоа фараонот ја опреми својата кола и ја поведе својата војска... Господ го закорави срцето на фараонот, египетскиот цар, па тој тргна во потера по Израелците... Кога фараонот се приближи, Израелците погледнаа и забележија дека Египетците се во потера по нив, па ги опфати голем страв.."(Излез 14:6-10)

 

Второ, не останал ниту еден преживеан кога водите ги поплавиле египјаните...

 

Така водите, слевајќи се назад, ги потопија колите, коњаниците, и целата фараонова војска, што беше тргнала во потера по Израелците во морето. И не остана ниту еден од нив.

(Излез 14:28)


Не забегавме воопшто од темата,во неа сме,ти благодарам за Библиските цитати.Погледни го линкот кога ќе имаш време ,навистина има што да се прочита.

П.С. Те прашав за Библиски цитат поради тоа што во филмот Десетте Божји Заповеди,Фараонот не се потопува,останува жив.
Efendija, filmot ne e arheologija!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 09:17
Секоја легенда е преувеличена. Илијадата спомнува борба меѓу Грците и Тројанците во која на секоја страна и помагаат некои Богови од Грчката митологија. Кој од вас верува во тие Богови? Сигурен сум никој. Значи се докажа дека настаните од Илијадата се вистина, дека навистина имало опсада, војна итн, дека навистина постоела Троја, но она со Боговите е дел од приказната, тоа ја прави интересна. Тоа од приказната не прави историја, туку легенда. Исто е со Библијата. Настаните се вистински, местата се вистински, Божјата помош е додатокот, преувеличувањето на настаните, легендата!
Археологијата не го негира Божјото влијание, туку не го потврдува! Не може да го потврди, затоа што нема Божјо влијание во настаните од Библијата!

Изменето од tofu - 11.Март.2008 во 09:20
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 11:16
Originally posted by tofu tofu напиша:

Исто е со Библијата.
 
Од кај знаеш? Ниту си ја прочитал Библијата, ниту пак си истражувал на тоа поле.
Пророштвата на библискиот пророк Исаија што ти ги наведов се доволен доказ дека човек не можел да напише такво нешто.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 15:48
Библијата сум ја прочитал и престани да шириш лажни информации. Библиските теми сум ги проучувал. А пророштвата на Исаија може да се однесуваат на било кој човек! Многу се општи. Тоа е една од одликите на сите пророштва. Општи се! Може да се стават во различни контексти!
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 16:49
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Браво Евангелос.
Морам да кажам дека првата книга што почна да ме наведува да трагам по Бог, пред мноооогу  години, беше токму “Археологијата потврдува-Библијата е во право“. Оттогаш кај мене се разгоре жарот за вистината....и потрагата започна....за да на крајот откријам дека всушност не јас, но Бог трагал по менеголемо%20гушкање

Zosto tolku mu se vosh*tuvas? Затоа што е умен, знае што зборува, секој збор му е аргументиран, а плус го сакам како братљубов.
 
Kako moze arheologijata, koja e plukni zalepi, pogodi, spoj i oddeli, bilo-ne bilo, da ti donese uveruvanje? Не би рекла дека е плукни залепи една наука..хахааха да те чуе сега Кузман Паско...Или истото го мислиш и за другите науки? Зар астрономијата на пример секогаш се заснова на опипливото? Или географијата? А тек историјата...но сите науки се надополнуваат.
 
Ete, prosetaj po Sirija, JordaN, S.Arabija, a pred se Palestina, pa vidi originali, neiskrseni i ne otkopani zakopani i sl....
 
Se si e namesto za onoj koj ska da veruva....За да сакаш да веруваш, треба од некаде да тргнеш. Кај мене тоа се започна со трагање, барање на Вистината, никој не ми наметнал вера за да МОРАМ да верувам, за среќа...
Бог ме повика едноставно кажано-на еден посебен начин.

 
A za onoj koj ska da si izmisluva.... Bujrum Ev, prodolzi!намигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 17:05
Ние треба да трагаме по Бога, а не Бог по нас.Тој одамна не нашол.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 17:09
ُЕпа тоа велам бре ефендијо јас...ама останав неразбрана од братот твој (па и мој, што да не, па нели бре сите сме од адам и Ева, а?)

Еве сама се цитирам:“Морам да кажам дека првата книга што почна да ме наведува да трагам по Бог, пред мноооогу  години, беше токму “Археологијата потврдува-Библијата е во право“. Оттогаш кај мене се разгоре жарот за вистината....и потрагата започна....за да на крајот откријам дека всушност не јас, но Бог трагал по мене“

Значи “открив“ дека Бог ме барал мене. Одамна.

Поздрав до тебесреќа


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.