IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЖЕНИТЕ НА МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЖЕНИТЕ НА МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЖЕНИТЕ НА МУХАМЕД
    Испратена: 08.Март.2008 во 23:19
Kolku godini imala Ajsha koga ja ozenil Muhamed?
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:21
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Kolku godini imala Ajsha koga ja ozenil Muhamed?


И на ова прашање е одговорено,не еднаш ами стотина пати.Абе Лаки,зошто прво не погледнеш што е пишувано,па да поставуваш прашања.Зарем цело време ќе се вртиме во круг.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:23
Еве ти линк,и прочитај го одговорот:http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6506&PN=17
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:44
Ajshinite godini vo hadish*te vo mnogute sluchai se pogreshno kazani i ne samo toa.Kazuvanjata koi shto gi prenesuvaat ovie podatoci se mnogu nerealni.Na osnova na istoriskite podatoci najverojatno e deka takvo neshto sto stoi vo hadish*te,,NIKOGASH NE SE SLZCHILO,,
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:46
od ovaa proizleguva deka k*ranot ne e doslovno tochen,deka hadish*te se izmisleni kontra na vasceto tvrdenje deka se e sovrseno.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:48
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Ajshinite godini vo hadish*te vo mnogute sluchai se pogreshno kazani i ne samo toa.Kazuvanjata koi shto gi prenesuvaat ovie podatoci se mnogu nerealni.Na osnova na istoriskite podatoci najverojatno e deka takvo neshto sto stoi vo hadish*te,,NIKOGASH NE SE SLZCHILO,,


Ќе можеш ли да посочиш кои се тие Кажувања или Нарации кое се многу нереални.Или пак алудираш на темата која што јас ја напишав за Ајша?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:49
aludiram na temata koja ti ja pishuvasce za ajsa,
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:55
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

od ovaa proizleguva deka k*ranot ne e doslovno tochen,deka hadish*te se izmisleni kontra na vasceto tvrdenje deka se e sovrseno.


Лаки момче,многу е добро кога некој нешто пишува да се чита тоа што го пишува,на тој начин ќе се надградуваме едни со други.Да те корегирам,Qur,anot е едно а Хадисот е друго.
Во Qur,anot се застапени исклучиво Аллаховите Зборови кои му биле објавени на Мухаммед а.с.,додека во Хадисот се застапени зборовите на Мухаммед а.с.,за разлика од Qur,anot кој е совршен и без никакви мани,недостатоци,контрадикции, во Хадисот можно е да се најдат некои контрадикторни кажувања од страна на Нараторите,т.е. Пренесувачите на Хадисот(се мисли на луѓето кои се застапени во Сенедот,т.е. во ланецот на пренесување),поготово кога станува збор за работи кои не ги рекол директно Мухаммед а.с.,како што во овој случај се годините на Ајша р.а.,од проста причина што тогаш сеуште не бил воведен Хиџретскиот Календар,а настаните ,случките итн,,останале само во сеќавањето.Затоа и имаме голем број на Хадиски Збирки,но,тоа е посебна Исламска дисциплина за која навистина е потребно многу знаење.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 00:01
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

od ovaa proizleguva deka k*ranot ne e doslovno tochen,deka hadish*te se izmisleni kontra na vasceto tvrdenje deka se e sovrseno.


Лаки момче,многу е добро кога некој нешто пишува да се чита тоа што го пишува,на тој начин ќе се надградуваме едни со други.Да те корегирам,Qur,anot е едно а Хадисот е друго.
Во Qur,anot се застапени исклучиво Аллаховите Зборови кои му биле објавени на Мухаммед а.с.,додека во Хадисот се застапени зборовите на Мухаммед а.с.,за разлика од Qur,anot кој е совршен и без никакви мани,недостатоци,контрадикции, во Хадисот можно е да се најдат некои контрадикторни кажувања од страна на Нараторите,т.е. Пренесувачите на Хадисот(се мисли на луѓето кои се застапени во Сенедот,т.е. во ланецот на пренесување),поготово кога станува збор за работи кои не ги рекол директно Мухаммед а.с.,како што во овој случај се годините на Ајша р.а.,од проста причина што тогаш сеуште не бил воведен Хиџретскиот Календар,а настаните ,случките итн,,останале само во сеќавањето.Затоа и имаме голем број на Хадиски Збирки,но,тоа е посебна Исламска дисциплина за која навистина е потребно многу знаење.

Efendija... ova e Muvata koja Mavlana ja spomnuva.
Slusnala muvata za morinja,okeani,pa veslajki na slamka vo magareska mokraca zamislila deka e kapetan na golem brod i ja dignala glavata,kako ete plovi po "beskrajno more".
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 00:03
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

aludiram na temata koja ti ja pishuvasce za ajsa,


Ок,сега те разбрав.Во таа тема како што виде вметнати се Хадиси кои не се поклопуваат со традиционалното мислење дека Ајша имала 6 години кога отишла кај Мухаммед а.с.,а имала 9 кога тој го имал со неа првиот интимен однос.Таму јасно е назначено поради кои причини се побива ова мислење.И тоа не треба воопшто да ти создава конфузија,поради фактот кој ти го спомнав во претходниот пост.Имено само еден човек тврдел дека Ајша р.а. имала 6 години кога се омажила за Мухаммеда а.с.,а 9 кога стапила во однос,тој е Хишам ибн Урве,кој овие тврдења ги чул од неговиот татко,а тој ги пренел.Интересно е да се забележи дека не постои НИТУ ЕДЕН ПРЕНЕСУВАЧ ОД МЕДИНА кој рекол дека Ајша ги имала тие години.Оваа расправа навистина е интересна,дури според мене би можело да се полемизира на високо научно ниво од страна на Исламските Зналци (Улема).Пошто очигледно се остава простор за дилема и дискусија во која може успешно да се докаже дека Нарациите (тврдењата) во кои се вели дека Ајша имала 6 години....итн..,се многу нестабилни (да не речам неточни),и дека на истите им е потребна поглема стручна анализа.Ова е мое мислење,можеби некој муслиман кој е поупатен од мене мисли поинаку,но,јас ја поддржувам онаа теза која ја дадов во мојот пост за Ајша.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 00:05
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

od ovaa proizleguva deka k*ranot ne e doslovno tochen,deka hadish*te se izmisleni kontra na vasceto tvrdenje deka se e sovrseno.


Лаки момче,многу е добро кога некој нешто пишува да се чита тоа што го пишува,на тој начин ќе се надградуваме едни со други.Да те корегирам,Qur,anot е едно а Хадисот е друго.
Во Qur,anot се застапени исклучиво Аллаховите Зборови кои му биле објавени на Мухаммед а.с.,додека во Хадисот се застапени зборовите на Мухаммед а.с.,за разлика од Qur,anot кој е совршен и без никакви мани,недостатоци,контрадикции, во Хадисот можно е да се најдат некои контрадикторни кажувања од страна на Нараторите,т.е. Пренесувачите на Хадисот(се мисли на луѓето кои се застапени во Сенедот,т.е. во ланецот на пренесување),поготово кога станува збор за работи кои не ги рекол директно Мухаммед а.с.,како што во овој случај се годините на Ајша р.а.,од проста причина што тогаш сеуште не бил воведен Хиџретскиот Календар,а настаните ,случките итн,,останале само во сеќавањето.Затоа и имаме голем број на Хадиски Збирки,но,тоа е посебна Исламска дисциплина за која навистина е потребно многу знаење.

Efendija... ova e Muvata koja Mavlana ja spomnuva.
Slusnala muvata za morinja,okeani,pa veslajki na slamka vo magareska mokraca zamislila deka e kapetan na golem brod i ja dignala glavata,kako ete plovi po "beskrajno more".


Море брате,да не мислиш дека јас сум таа мува! Лаки слушнал нешто,па сега бара одговор...ако...ако...интересно е момчево гусар.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 00:15
POstojano baraat nesto protiv islamot....
NO DA SE SOBERAT SITE LUGE NA PLANETAVA I DA IZNESUVAAT TVRDENJA I TVRDENJA, nema da mozat da mu nastetat na SOVRSENSTVOTO NA QURANOT I NA BOZJIOT PRATENIK I MILENIK MUHAMMED, NEKA E BOZJI MIR NAD NEGO.

Zapadnite orientalisti, uzivaat da ja istaknuvaat tezata za godinite na Aisha, neka e Allah zadovolen so nea! I koga ke slusnat sprotivno miselnje od ona koe e izgravirano vo nivnite umovi, vednas napagaat, so prosti tvrdenja.....

Laky nemas znaenje da diskutiras za islamot. Mozes da prasas (konkretno za ovaa tema) i da dobies osgovor. Nitu jas imam dovolno znaenje da navleguvam vo naukata za hadisite. Mojata prijatelka, stotuku diplomira, na islamski fakultet na odsekot za hadiski nauki. 4 godini taa toa go studira, a ti sakas odma da razberes, vsusnost tvrdis deka znaes. Zalno

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 00:45
aisha zasto imas mislenje deka nekoj non stop go napadja islamot ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 00:48
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

aisha zasto imas mislenje deka nekoj non stop go napadja islamot ????

 
Zatoa sto toa se gleda deka e taka od na kilometar.. ama ne site, nekoj go napadza islamot postojano i toa e fakt!тага
 

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.