Испечати | Затвори го прозорот

ЖЕНИТЕ НА МУХАМЕД

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12583
Датум на принтање: 01.Јуни.2024 во 03:57
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ЖЕНИТЕ НА МУХАМЕД
Постирано од: hr.lucky
Наслов: ЖЕНИТЕ НА МУХАМЕД
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:19
Kolku godini imala Ajsha koga ja ozenil Muhamed?



Коментари:
Постирано од: efendija
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:21
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Kolku godini imala Ajsha koga ja ozenil Muhamed?


И на ова прашање е одговорено,не еднаш ами стотина пати.Абе Лаки,зошто прво не погледнеш што е пишувано,па да поставуваш прашања.Зарем цело време ќе се вртиме во круг.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:23
Еве ти линк,и прочитај го одговорот:http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6506&PN=17

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:44
Ajshinite godini vo hadish*te vo mnogute sluchai se pogreshno kazani i ne samo toa.Kazuvanjata koi shto gi prenesuvaat ovie podatoci se mnogu nerealni.Na osnova na istoriskite podatoci najverojatno e deka takvo neshto sto stoi vo hadish*te,,NIKOGASH NE SE SLZCHILO,,


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:46
od ovaa proizleguva deka k*ranot ne e doslovno tochen,deka hadish*te se izmisleni kontra na vasceto tvrdenje deka se e sovrseno.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:48
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Ajshinite godini vo hadish*te vo mnogute sluchai se pogreshno kazani i ne samo toa.Kazuvanjata koi shto gi prenesuvaat ovie podatoci se mnogu nerealni.Na osnova na istoriskite podatoci najverojatno e deka takvo neshto sto stoi vo hadish*te,,NIKOGASH NE SE SLZCHILO,,


Ќе можеш ли да посочиш кои се тие Кажувања или Нарации кое се многу нереални.Или пак алудираш на темата која што јас ја напишав за Ајша?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:49
aludiram na temata koja ti ja pishuvasce za ajsa,


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 23:55
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

od ovaa proizleguva deka k*ranot ne e doslovno tochen,deka hadish*te se izmisleni kontra na vasceto tvrdenje deka se e sovrseno.


Лаки момче,многу е добро кога некој нешто пишува да се чита тоа што го пишува,на тој начин ќе се надградуваме едни со други.Да те корегирам,Qur,anot е едно а Хадисот е друго.
Во Qur,anot се застапени исклучиво Аллаховите Зборови кои му биле објавени на Мухаммед а.с.,додека во Хадисот се застапени зборовите на Мухаммед а.с.,за разлика од Qur,anot кој е совршен и без никакви мани,недостатоци,контрадикции, во Хадисот можно е да се најдат некои контрадикторни кажувања од страна на Нараторите,т.е. Пренесувачите на Хадисот(се мисли на луѓето кои се застапени во Сенедот,т.е. во ланецот на пренесување),поготово кога станува збор за работи кои не ги рекол директно Мухаммед а.с.,како што во овој случај се годините на Ајша р.а.,од проста причина што тогаш сеуште не бил воведен Хиџретскиот Календар,а настаните ,случките итн,,останале само во сеќавањето.Затоа и имаме голем број на Хадиски Збирки,но,тоа е посебна Исламска дисциплина за која навистина е потребно многу знаење.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: svemirski_duh
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 00:01
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

od ovaa proizleguva deka k*ranot ne e doslovno tochen,deka hadish*te se izmisleni kontra na vasceto tvrdenje deka se e sovrseno.


Лаки момче,многу е добро кога некој нешто пишува да се чита тоа што го пишува,на тој начин ќе се надградуваме едни со други.Да те корегирам,Qur,anot е едно а Хадисот е друго.
Во Qur,anot се застапени исклучиво Аллаховите Зборови кои му биле објавени на Мухаммед а.с.,додека во Хадисот се застапени зборовите на Мухаммед а.с.,за разлика од Qur,anot кој е совршен и без никакви мани,недостатоци,контрадикции, во Хадисот можно е да се најдат некои контрадикторни кажувања од страна на Нараторите,т.е. Пренесувачите на Хадисот(се мисли на луѓето кои се застапени во Сенедот,т.е. во ланецот на пренесување),поготово кога станува збор за работи кои не ги рекол директно Мухаммед а.с.,како што во овој случај се годините на Ајша р.а.,од проста причина што тогаш сеуште не бил воведен Хиџретскиот Календар,а настаните ,случките итн,,останале само во сеќавањето.Затоа и имаме голем број на Хадиски Збирки,но,тоа е посебна Исламска дисциплина за која навистина е потребно многу знаење.

Efendija... ova e Muvata koja Mavlana ja spomnuva.
Slusnala muvata za morinja,okeani,pa veslajki na slamka vo magareska mokraca zamislila deka e kapetan na golem brod i ja dignala glavata,kako ete plovi po "beskrajno more".


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 00:03
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

aludiram na temata koja ti ja pishuvasce za ajsa,


Ок,сега те разбрав.Во таа тема како што виде вметнати се Хадиси кои не се поклопуваат со традиционалното мислење дека Ајша имала 6 години кога отишла кај Мухаммед а.с.,а имала 9 кога тој го имал со неа првиот интимен однос.Таму јасно е назначено поради кои причини се побива ова мислење.И тоа не треба воопшто да ти создава конфузија,поради фактот кој ти го спомнав во претходниот пост.Имено само еден човек тврдел дека Ајша р.а. имала 6 години кога се омажила за Мухаммеда а.с.,а 9 кога стапила во однос,тој е Хишам ибн Урве,кој овие тврдења ги чул од неговиот татко,а тој ги пренел.Интересно е да се забележи дека не постои НИТУ ЕДЕН ПРЕНЕСУВАЧ ОД МЕДИНА кој рекол дека Ајша ги имала тие години.Оваа расправа навистина е интересна,дури според мене би можело да се полемизира на високо научно ниво од страна на Исламските Зналци (Улема).Пошто очигледно се остава простор за дилема и дискусија во која може успешно да се докаже дека Нарациите (тврдењата) во кои се вели дека Ајша имала 6 години....итн..,се многу нестабилни (да не речам неточни),и дека на истите им е потребна поглема стручна анализа.Ова е мое мислење,можеби некој муслиман кој е поупатен од мене мисли поинаку,но,јас ја поддржувам онаа теза која ја дадов во мојот пост за Ајша.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 00:05
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

od ovaa proizleguva deka k*ranot ne e doslovno tochen,deka hadish*te se izmisleni kontra na vasceto tvrdenje deka se e sovrseno.


Лаки момче,многу е добро кога некој нешто пишува да се чита тоа што го пишува,на тој начин ќе се надградуваме едни со други.Да те корегирам,Qur,anot е едно а Хадисот е друго.
Во Qur,anot се застапени исклучиво Аллаховите Зборови кои му биле објавени на Мухаммед а.с.,додека во Хадисот се застапени зборовите на Мухаммед а.с.,за разлика од Qur,anot кој е совршен и без никакви мани,недостатоци,контрадикции, во Хадисот можно е да се најдат некои контрадикторни кажувања од страна на Нараторите,т.е. Пренесувачите на Хадисот(се мисли на луѓето кои се застапени во Сенедот,т.е. во ланецот на пренесување),поготово кога станува збор за работи кои не ги рекол директно Мухаммед а.с.,како што во овој случај се годините на Ајша р.а.,од проста причина што тогаш сеуште не бил воведен Хиџретскиот Календар,а настаните ,случките итн,,останале само во сеќавањето.Затоа и имаме голем број на Хадиски Збирки,но,тоа е посебна Исламска дисциплина за која навистина е потребно многу знаење.

Efendija... ova e Muvata koja Mavlana ja spomnuva.
Slusnala muvata za morinja,okeani,pa veslajki na slamka vo magareska mokraca zamislila deka e kapetan na golem brod i ja dignala glavata,kako ete plovi po "beskrajno more".


Море брате,да не мислиш дека јас сум таа мува! Лаки слушнал нешто,па сега бара одговор...ако...ако...интересно е момчево гусар.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 00:15
POstojano baraat nesto protiv islamot....
NO DA SE SOBERAT SITE LUGE NA PLANETAVA I DA IZNESUVAAT TVRDENJA I TVRDENJA, nema da mozat da mu nastetat na SOVRSENSTVOTO NA QURANOT I NA BOZJIOT PRATENIK I MILENIK MUHAMMED, NEKA E BOZJI MIR NAD NEGO.

Zapadnite orientalisti, uzivaat da ja istaknuvaat tezata za godinite na Aisha, neka e Allah zadovolen so nea! I koga ke slusnat sprotivno miselnje od ona koe e izgravirano vo nivnite umovi, vednas napagaat, so prosti tvrdenja.....

Laky nemas znaenje da diskutiras za islamot. Mozes da prasas (konkretno za ovaa tema) i da dobies osgovor. Nitu jas imam dovolno znaenje da navleguvam vo naukata za hadisite. Mojata prijatelka, stotuku diplomira, na islamski fakultet na odsekot za hadiski nauki. 4 godini taa toa go studira, a ti sakas odma da razberes, vsusnost tvrdis deka znaes. Zalno



-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 00:45
aisha zasto imas mislenje deka nekoj non stop go napadja islamot ????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 00:48
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

aisha zasto imas mislenje deka nekoj non stop go napadja islamot ????

 
Zatoa sto toa se gleda deka e taka od na kilometar.. ama ne site, nekoj go napadza islamot postojano i toa e fakt!тага
 



-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 00:51
dali ce pogresam ako recam deka nekoj go napadja hristijanstvoto non stop i deka toa isto e fakt

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 00:59
Toa e tvoj izbor i razmisluvanje..........
Kolku pati e dikutirano za ova prasanje, veke ne mozam ni da se setam!

I nekoj misli deka ako go stavi kako posebna tema , ke bide podramaticni?!?!

pateticno e!!!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 01:04
pa togas vo sto e poentata??

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: ShumadinChe
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 01:19
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

dali ce pogresam ako recam deka nekoj go napadja hristijanstvoto non stop i deka toa isto e fakt
 
Retko imat Muslimani Sho Go Navreduvaat Hristijanstvoto. 
a Od Hristijanite Mnogu Se Sho Go Navreduvaat Islamot.
I Samiot Mozesh da Zakluchishголема%20насмевка


-------------
Nothing Remains !!


Постирано од: ShumadinChe
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 01:20
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

pa togas vo sto e poentata??
 
Poentata E Vo Toa Shto "LAKI" Totalno e Greshil Temava. Efendija Na 100 Pati Mu Odgovori I Pak Ne Svakat.


-------------
Nothing Remains !!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 06:12
Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:

Retko imat Muslimani Sho Go Navreduvaat Hristijanstvoto. 

a Od Hristijanite Mnogu Se Sho Go Navreduvaat Islamot.



Shumadinche - ne si ni svesen kolku ne si vo pravo...

Bi go zamolil Khaleefah da pishe na ovaa tema kako shto mi veti minatata nedela i da go razjasni negoviot stav.


Постирано од: ShumadinChe
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 06:21
Originally posted by zidarski zidarski напиша:



Shumadinche - ne si ni svesen kolku ne si vo pravo...

Bi go zamolil Khaleefah da pishe na ovaa tema kako shto mi veti minatata nedela i da go razjasni negoviot stav.
 
Zidarski Brate. Jas Ne Velam Ne Jas i Marija Navistina Se Provociravme so Marija na Drugata Tema  Ama Spored Postovite Koga Chitaf na Drugi Temi Imashe NeSvesni Provokacii Za Islamot od Nekoj : Adzija, EvAgnelos, Sektas, I da ne Nabrojuvam. Iskreno Od Mene.голема%20насмевка Ako Ne Veruvash Navratise Nazad NA Temite Pa Ke Vidish. Pozzdrav


-------------
Nothing Remains !!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 06:31
Shumadinche, da, mnogu hristijani ima koi go napagjaat islamot. Ti toa go sogleduvash podobro, zatoa shto od islamska gledna tochka razbirash shto e navredlivo shto ne. Soodvetno - mnogu pati ne znaesh shto e navredlivo od hristijanska gledna tochka. Mozham da ti kazham (a i tvoite brakja te opomenaa nekolku pati) deka mnogu od tvoite postovi i nachin na odnesuvanje se mnogu navredlivi za hristijanstvoto i kazhuvash raboti koi mnogu povreduvaat. Zatoa - site treba so usul i so vnimanie...


Постирано од: ShumadinChe
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 06:34
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Shumadinche, da, mnogu hristijani ima koi go napagjaat islamot. Ti toa go sogleduvash podobro, zatoa shto od islamska gledna tochka razbirash shto e navredlivo shto ne. Soodvetno - mnogu pati ne znaesh shto e navredlivo od hristijanska gledna tochka. Mozham da ti kazham (a i tvoite brakja te opomenaa nekolku pati) deka mnogu od tvoite postovi i nachin na odnesuvanje se mnogu navredlivi za hristijanstvoto i kazhuvash raboti koi mnogu povreduvaat. Zatoa - site treba so usul i so vnimanie...
 
Jas Se Izvinuvam Od Moe Ime
I Poveke Nema Da Se Povtori . Tolku Od mene. Ako Toa Ushte Ednahs Se Desi so Mene Slobodno Banirajme.


-------------
Nothing Remains !!


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 22:59
ako imal 15 zeni...kako uspeval da go odrzi site zadovolni i zadovoleni. 15 zeni ne se malku...

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 23:38
Имаш погрешно разбирање за жените на Пратеникот с.а.в.с. .Мислам дека во една од темите беше пишувано поради кои причини ги земал за жени,( не се сеќавам точно која тема беше,ама ќе побарам).

Нема врска тоа што ти го мислиш.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: svemirski_duh
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 23:54
Bezbroj pati e objasneto a naj dobro objasnuvanje e toa deka Qur'anot i Islamot,toa e kako EDNO MORE.

A takvite slucaevi se kako penata vo moreto.

Za sto sluzi penata ????

Penata sluzi za da ja drzi necistotijata na povrsina !

Prazna casa nemoze da protone vo moreto,za da gi otkrie tajnite i bogatstvata.... dodeka e prazna,ke pliva so necistotijata koja ja drzi penata.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 00:01
Se nadevam deka onie koi ne se muslimani na krajot ke razberat deka poligamijata e dozvolena i ozakoneta vo Islamot i za toa si postojat soodvetni provizii, pravila i propisi.

Zatoa ne go koristete svojot arshin za premeruvanje na tugjiot dvor.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: svemirski_duh
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 15:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Se nadevam deka onie koi ne se muslimani na krajot ke razberat deka poligamijata e dozvolena i ozakoneta vo Islamot i za toa si postojat soodvetni provizii, pravila i propisi.

Zatoa ne go koristete svojot arshin za premeruvanje na tugjiot dvor.


Messenger,sme se raspravale mnogu,no,veruvaj,te cenam i ke te cenam... zatoa,ke ti povtoram edna rabota,se nadevam deka ke svatis nesto... ne se somnevam vo tebe.
Koncentriraj se i najdija poentata na prikaznava (koja veke ednas ti ja napisav):

Bio jedan bakal(trgovac namirnicama) i imao je lijepog zelenog papagaja.Papagaj je imao lijep glas i lijepo je govorio.
?uvao je du?an,a ujedno privla?io i nasmijavao mu?teriju svojim glasom i govorom.Lijepo je pjevao kao papagaj a lijepo je i govorio ljudskim govorom.
Jednog dana bakal je oti?ao ku?i,a papagaja ostavio da mu ?uva du?an.Izenada,ma?ka je sko?ila u du?anu za mi?em,a papagaju je od straha stala du?a.Letao je po du?anu tamo-ovamo,s jedne strane na drugu.Izvrnuo je posudu u kojoj je bio ?ul-jag(ru?in parfem) i tako se prolio parfem.
Bakal se vratio od ku?e i zadovoljan sjeo u svome du?anu.Kada je opazio da je ?ul-jag proliven,naljutio se ?estoko.Zgrabio je papagaja i zgulio mu perje s glave.Od ovog udarca papagaju se oduzeo glas pa je prestao govoriti.Bakal je po?eo ?aliti ?ta je uradio.Od ?alosti je po?eo ?upati sebi bradu i vikati:?alosti,te?ka ?alosti,?to sunce moga dobra prekri oblak.
Da mi se bogdo ruka slomila,kad sam udario onoga ?to lijepo govori.
Davao je sirotinji milostinju,pri?eljkuju?i da se papagaju povrati glas i govor.Tri dana i tri no?i je bio vrlo neraspolo?en i gotovo je bio izgubio nadu.
Pritiskivalo ga je stotinu briga,o?ekuju?i da papagaj opet progovori.
U to,pro?e ispred du?ana siroma?ak obu?en u vre?u i obrijane glave kao tas.
Najednom,papagaju se povrati glas,pa progovori i povi?e siromahu:
O ?elo,o ?elo,zar si i ti prolio ?ul-jag i umije?ao se u ?elavce!?
Svi prolaznici su se od srca nasmijali na ove papagajeve rije?i i pore?enje.



*Postupak ?istih ljudi nemoj mjeriti prema sebi.Zbog pogre?nog pore?enja mnogi ljudi su ?irom svijeta skrenuli s pravog puta. "Dzelaludin Rumi (Mevlana)"


Ima malku Allahovi robovi koi toa go svatile.
Ona sto pogresno zaklucuvaat,mislat deka evliite se isti kako i tie a Allahovite pratenici slicni na niv.
I pratenicite Bozji se luge,jadat i pijat kako nas (k*r'an)
Zaradi vakvi zaslepenosti tie i ne gi prepoznavaat. A razlikata megju niv e golema,beskrajna.

Pcelata i osata,se hranat od isti cvet,no pcelata dava med (lek) a osata dava otrov.

Site srni pasat ista treva,od taa hrana ednite davaat misk (mosus) a drugite samo nedzaset (izmet).

Dve vrsti ima na trstki,ednite se prazni a od drugite se dobiva seker.

Vakvi slicnosti ima mnogu a razlikata megju niv e i po sedumdeset godini (golema).

Nekoj jade i dava svetlo od sebe,a nekoj isto taka jade a od nego izleguva necistotija.

Dopusteno e da dve sliki bidat isti. I slatkata i solenata voda se bistri.

Koj moze da znae sto e uzitak osven onoj koj e poznavatel na uzivanjeto. NAJDI GO NEGO !

Toj ja poznava razlikata pomegju Slatkata i Gorclivata voda.
Koj nemoze da ja najde razlikata pravi sporedba so Sihr i Mudziza. Misli deka na dvata slucai podloga i e Laga.
Magionicarite,koi se natprevaruvale so Musa a.s (Mojsie) od inat prema nego,zele vo race po eden stap,zatoa sto Musa a.s imal.

No,pomgeju nivnite stapovi i stapot na Musa a.s golema e razlikata.Megju nivnite raboti i Musaovite a.s ima golema razlika.
Allahovo prokletstvo go sledi Magionicarstvoto (sihirbazlukot) a Allahova milost ja sledi Mudzizata (Allahovo cudo).

Bezvernicite vo svoite naravi primaat majmunska narav (ne go imam za navreda).
Prirodata na takov narav e losa,vnatre,vo srceto.

Sto god da pravi covekot,saka i majmunot da pravi. Majmunot sekogas saka da go oponasa covekot.
Jas pravam ona sto pravi covekot,taka misli majmunot. Notorni raspravuvac,kako moze da ja znae razlikata ?

Covekot na prav pat sto pravi,toa e po Allahovo upatstvo.A onoj drug za inat.

Iskrenite i licemernite zaednicki klanjaat. No,ovoj drugiot,toa samo go oponasa (majmunstuva) a ne klanja skromno i iskreno i ponizno.

Vo Namaz,post,Hadzdz i zekat vernicite i licemernite se kako na sahovska tabela.
Vernicite na kraj ke ja dobijat igrata,licemernite ke izgubat,doziveat mat.

Iako dvete igraat na edna sahovska tabela,megjuniv e golema oddalecenost. Eden e od Merva drugi od Reja.
Sekoj odi vo svoeto mesto.Brza onamu,kako mu glasi imeto koe go nosi.

Koga vernikot ke se narece so imeto Mumin (Vernik) ubavo mu e na dusata; a koga ke se narece munafik (licemer) kako da si go ispekol vo ogan.

Imeto "Mumin" ubavo e samo po sebe i ubavo e po postapkite koi gi bara da se rabotaat.
Goleminata ne se dobiva vo soglaskite na toa ime m.n.m,n,,,goleminata e vo znacenjeto na zborot-Mumin.
Koga Mumin bi narekle munafik,toa mu e,kako skorpija za srce da go griznala.
Koga imeto "munafik"ne bi imalo vrska so pekolot,zosto togas covek da ja oseti vo nego pekolnata zega ?
Grdotijata ne e zaradi zborovite. Moreto ne e gorclivo zaradi negovoto korito.

Bukvite se korito a znacenjeto e voda vo koritoto. More od znacenje e kaj Allah,vo Majkata na Knigite (Ummul-Kirab). XIII:
Na ovoj svet ima slatko i gorko more.Pomegju niv postoi brana,koja nemoze da se probije,bariera (berzah). LV:19 (k*r'an).
"ZNAJ DA OBA MORA POTICU IZ JEDNOG VRELA PREDJI IH OBA DVA I IDI NAPRJED PREMA VRELU"

Vistinskoto zlato i imitacija na zlato se raspoznavaat so pretapanje. Dodeka ne i stavis na tava za ispituvanje (mizan) nemozes da gi prepoznavas.

Na kogo Allah mu dal mok vo srceto da prepoznava,toj moze tocno da ja odeli vistinata od lagata/sumnjata.

Ako vo usta na ziv covek padne parce staklo,odma go osetuva i go pluka.Toa mu pricinuva zadovolstvo.
Vo stotici zalaci,ziv covek,ja osekja edna mala sitna slamka i prepoznava deka toa ne e hrana.

Ovosvetskite oseti se basamaci na ovoj zemski svemir,a verskite oseti se nebeski basamaci.

Za zdravje na telesni oseti se bara lekar a zdravje na verski oseti se bara kaj (Habib) Allahov ugodnik.
Zdravjeto na nadvoresnite setila e zavisno od zdravjeto na teloto a vnatresnite od narusuvanje na teloto.

Patot na dusata,opcenito,go narusuva teloto,no pokasno go pravi trajno.

Da go najdeme zakopanoto bogatstvo,da ja turime starata kukja,no koga ke go izvadime,da napravime NOVA.
Srekna i Blazena dusa e ona koja za ljubov ja rusi kukjata i imanjeto go deli.

Prvo ja crpime vodata od bunarot,potoa bunarot treba da go ocistime... posle toa ke se pojavi pitka voda.

Koj moze da ja svati Allahovata mudrost,za koja nemozeme da go prasame.Koj ja dostignal bitnosta na toa deluvanje ?

Ne treba da bideme taka zaneseni grbot da ni bide zavrten prema Gospodarot,tuku da bideme opieni od Gospodarot i kon Nego zavrteni.
Kaj edni liceto e zavrteno kon dragata i sakanata a kaj drugi izvrteno kon samite nas sebesi.
Gledaj vo liceto na dvajcata. Dvete lica drzi gi na pamet. Preku sluzenjeto mozno e da se postigne raspoznavanje po liceto.
Ima mnogu delovi vo covekovoto lice,so covecko lice.
Prema toa ne e dostojna sekoja raka da mu se predade na rakata.

Lovec na ptici,da ulovi ptica,se sluzi so mamka,oponasa cvrcenje na ptica. Druga ptica slusa glas na ptica od svoja vrsta,sletuva od letot i naogja zrno vo metata.
Taka vernici oponasaat vernici pa se za steta.

Prirodno e kaj velikanite da se otvoreni i topli. Rabota na niskite e prevaruvanje i bezstramnost.
Da poveke ne prosat,prosacite na sebe stavaat lavovska ruvo. Tatko na lazlivite go narekle pod ime Ahmed.
Tatko na lazgovcite e Musejlimetul-Kazzab i ostana pod imeto LAZGO,a Muhammed e narecen pod ime UMNIK (genij).Ulul-Elbab.
Na poklopecot na "Allahoviot pijalok" ima etiketa - CIST MIRIS,a na alkoholnite pijaloci grd miris i neprijaten vkus se nivnite znakovi i etiketi.........

Messenger,ova ne bilo slucaj samo kaj Muhammed a.s !
BILO KAJ SITE ALLAHOVI PRATENICI VAKA,ILI OBRATNO !
Spored Biblijata Site Allahovi pratenici/proroci imale poveke od edna zena + ljubovnicki. Solomon imal stotici i so site ednakvo postapuval ! I ne samo toj,znaci SITE ! Avram imal dve zeni ! Ne,ne se tie problem,problem e samo Muhammed salallahu alejhi we sellem.
Taka bila odredbata od Sozdatelot i nie ne zaviduvame na Allahovite pratenici !!




-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 18:10
Svemirski, mislam deka svati oti dadov najkuso mozhno pojasnuvanje za onie koi ne se upateni vo Islamot (da ne zboruvam i za neupatenosta vo Stariot Zavet, kako i nachinot na zhiveenje vo nekogashnite vreminja koj uslovuval neshto sto nie denes ne go zemame kako prifatlivo moderno odnesuvanje).

Ja razbiram i tvojata emotivna reakcija na postavenata tema i komentarite od nekoi chlenovi, no ne mozham da gi razberam i da gi dopushtam tvoite posledni misli vo komentarot. Ubeden sum deka seto onoa sto si go napishal, iako e predolgo, sepak dovolno dobro ja reflektira tvojata ideja, pa poslednite zborovi gi editirav kako nepotrebni, inflamatorni i direktno vlijatelni za tvoe neprekinato natamoshno javuvanje na forumov.

Ubeden sum deka me razbirash i deka se slozhuvash so mene, iako mozhebi ne ti e potpolno po volja.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 18:56
Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

dali ce pogresam ako recam deka nekoj go napadja hristijanstvoto non stop i deka toa isto e fakt


Retko imat Muslimani Sho Go Navreduvaat Hristijanstvoto.

a Od Hristijanite Mnogu Se Sho Go Navreduvaat Islamot.

I Samiot Mozesh da Zakluchishголема%20насмевка

ama toa mozi da se definira i poinaku, eve na primer vaka:MUSLIMANITE SE MNOGU POCHUSTVITELNI NA KRITIKI OD HRISTIJANITE
NA PRIMER ZA EDNA KARIKATURA NA MUHAMED SE UBIVAAT LUGE I IMA PROTESTI DODEKA " EDNOOKI " I "K 15 " SI PRAVAT PARODIJA SO HRISTIJANSTVOTO PA NIKOJ NE PROTESTIRA

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 22:17
Епа видиш друже, тоа е јасен показател колку си ја сакате и почитувате верата.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 23:10
Originally posted by deshad deshad напиша:

Епа видиш друже, тоа е јасен показател колку си ја сакате и почитувате верата.

Шалом + Селам, дешаде!

Што е човекот додека не се разбуди за Исусовиот Совршен Ислам?


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 23:29
Originally posted by deshad deshad напиша:

Епа видиш друже, тоа е јасен показател колку си ја сакате и почитувате верата.


Не, тоа е показател дека разбираме разлика меѓу вистинската вера и глупостите на другите. Разбираме дека верата не зависи од тоа што некој ќе си направи виц на таа тема, ќе објави книга со критики или ќе објави роман со негови замислени верзии на настаните. Затоа што тие работи немаат врска со верата и соодветно не значат ништо за неа.

-------------
Do what is right, come what may...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk