IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Присуство на таткото на породуање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Присуство на таткото на породуање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Присуство на таткото на породуање
    Испратена: 07.Март.2008 во 12:15
JAS TREBASE DA PRISUSTVUVAM NA PORODUVANJETO NA MOJATA ZENA AMA NEMAV SREKJA BIDEJKI SE PORODI SO CESAREA!
SAKAM DA SLUSNAM ISKUSTVA I MISLENJA NA OVAA TEMA!!!
car's freack
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 13:08
Eeeeeeeeeee, ako mi beshe pred oci...mazot mi...koga se poragav...ke cueshe...kanonada od psosti....i navredi kakvi shto ne cul vo zivotot... vaka posle koga gi vidov sincinjata podzaboraviv...koj me "zaglavi" i donese do porodilna sala...

Изменето од mamamd - 07.Март.2008 во 13:09
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 16:14
Togas nemase takva moznost, ne znam sega, no jas ne bi prifatila maz mi da prisustvuva koga se poragjam
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 16:27
sum i za i protiv !среќа
Za-ubavo e da se podeli najubaviot moment na eden par,a pogotovo koga tatkota ja ima çesta da ja presçe papçanata vrpca na svoeto çedo
Protiv-sepak toa e moment na koj treba da se bide psihicki spremen,a ne tatkoto da prisustvuva na poraganjeto........onesvesten na ploçkite vo porodilnata salaнамигнување
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 16:29
i jas licno sum pravena carski...golema opasnost bese za mene... nikogas nema na mazmi toa da mu go zaboravam... od prviot moment se do carskiotres bese pokraj mene! 48 saati!!!! kako toj toa go dozivee... hmmm ... ne mozam da recam... no jas mozam da kazam deka golema podrska mi bese...i odma posle carskiot ( toj bese isto prisuten) mu go dadoja Angelceto nemu... jas tek pokasno mozev da si ja drzam vo raze
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 19:17
Tuka Spanija mozis da vlezis ako sakash. Izbor na soprugot.
Moeto poraganje beshe normalno i mozese da vlezi soprugot. Toa e eden moment koj sto e ubavo da se spodeli  i navistina mi e milo sto vleze. Na pochetokot se dvoumese ama koga  se si techese vo red dodeka lezev denta vo bolnicata i chekav da se porodam resi i toj da vlezi.  Sakam da kazam deka toa zavisi od momentot.  Koga soprugot vleze vo porodilnata sala sé bese gotovo za 5 min. Zaedno so bebeto site trojca si pojdovme v soba.
 
Stravot e pomal koga, a srekata pogolema koga se deli ovoj moment. Sekako ne e kraj na svet ako ne se vlezi vo porodilnata soba so soprugata, zatoa sto ostanuvaat mnogu raboti sto mozete da gi spodelite.
 
Moite roditeli se Mk negovite ziveat vo drug grad vo spanija daleku od nas i rabotat,taka sto samite uste od prv den si go gledavme bebeto. Toj mi pomagase vo sé i so bebeto za kapenje za jadenje i dr.  Ovdeka taka si pomagaat . Nema mashka zenska rabota kako kaj nas.
 
toa e drug moment sto treba da se spodeli so NAJSAKANIOT. Od iskustvo vi kazuvam i eve pred toa na chasovi po `poraganje taka i me uchea da delime sé so soprugot. Toa e mnogu dobro zatoa sto uste poveke se povrzuvate so vasiot brachen drugar i na takov nachin se izbegnuva porodilnata depresija.
 
Koga za prv pat ke go vidis bebeto vo racete isvakas deka si nemoken sam. Nie gi viknavme sestrite vo bolnicata da ni pokazat kako se stavaat pelenite. Vednas vecherta dojdoa da ni pokazat kako se kapi bebeto. Soprugot navistina vo se mi pomagase ramno so mene se grizese za bebeto i plus za mene. Jas od sekoga sum go sakala do BESKRAJ ama posle ova USTE POVEKE. Toa e MAZ!!! A ne nashive (da mi izvinite ne se site takvi) sednati pred televizir, OVA KRAVAVA NEKA RABOTI.  Nie zenive znaeme deka ne e isto so svekrva, taa ti kazuva kako se gleda dete. Vo mojov sluchaj svekrvami dojde samo 4 dena zosto raboteshe. Pomogna kolku sto mozeshe. Mojot soprug zede 2 nedeli odmor poradi bebeto mu sleduva i se toj mi pomagase.
 
Znachi da ne odolgovlechuvam. Za toa mazot si resava dali ke vleze ili ne.  Ostanuvaat uste kup raboti sto treba da se spodelat so brachniot drugar. Toa ke ve napravi samo posrekni i popovrzani.
  
 
 
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 11:44
I KAJ NAS MAZOT ODLUCUVA AMA NE 5 MINUTI PRED PORODUVANJETO TUKU MNOGU PORANO I TREBA DA POSETUVA PODGOTOVKA OD STRUCNI LICA!!!
car's freack
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 12:22
Ни кажуваше професорката по италијански, дека во една болница во Италија, во чекалната каде што идните татковци чекале да се породи мајката имало еден ѕид на кој им било дозволено да пишуваат, да цртаат, се со цел првите чувства што ги напливуваат кога ќе чујат дека нивното бебе е родено да ги преточат во убави мисли и желби. Инаку рано ми е да мислам за бременост и породување ама би сакала мажот да биде со мене во породилна сала.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 15:29
Па јас не сум баш ЗА. Памтејки од тоа мајка ми што ми раскажала за после нејзиниот пород, кога татко ми ја видел кога се искомплицирало не бил баш за втор пород. Што има па мажот да присуствува на тоа? подобро нека си седи надвор и нека си чека отколку да гледа како се мачи жената. намигнување
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 19:37
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

подобро нека си седи надвор и нека си чека отколку да гледа како се мачи жената. намигнување



I seto toa za da posle velite deka mazot go napravi i go ostade na zanata sama da go nosit , sama da go ragat pa i sama da go gledat!!!
car's freack
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 23:49
podobro da si sedi nadvor, oti ako e vnatre ke mu ja pominam cela familija do sesto kolenoголема%20насмевка
apce
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 00:00
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

подобро нека си седи надвор и нека си чека отколку да гледа како се мачи жената. намигнување



I seto toa za da posle velite deka mazot go napravi i go ostade na zanata sama da go nosit , sama da go ragat pa i sama da go gledat!!!

а тој што го носи цел живот? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 02:08
na eden film gledav kako na mazot mu zakacija kabel za da gi oseka istite bolku sto gi oseka zenata na poroduvanje...toa ne bese ubavo sto mu go napravija...
Кон врв
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 02:39
па јас сум за....баш симпатично таткото прв да си ги види децата
јас сум гледала пораѓај иако тоа беа непознати жени ..сепак чувството е посебно слатко убаво радосно и неописливо да гледаш како се раѓа нов човек нова душичка и тоа за непознати ..а за своите деца не ни можам да замислам
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.