Испечати | Затвори го прозорот

Присуство на таткото на породуање

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12549
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 14:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Присуство на таткото на породуање
Постирано од: alekso_2000
Наслов: Присуство на таткото на породуање
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 12:15
JAS TREBASE DA PRISUSTVUVAM NA PORODUVANJETO NA MOJATA ZENA AMA NEMAV SREKJA BIDEJKI SE PORODI SO CESAREA!
SAKAM DA SLUSNAM ISKUSTVA I MISLENJA NA OVAA TEMA!!!

-------------
car's freack



Коментари:
Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 13:08
Eeeeeeeeeee, ako mi beshe pred oci...mazot mi...koga se poragav...ke cueshe...kanonada od psosti....i navredi kakvi shto ne cul vo zivotot... vaka posle koga gi vidov sincinjata podzaboraviv...koj me "zaglavi" i donese do porodilna sala...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 16:14
Togas nemase takva moznost, ne znam sega, no jas ne bi prifatila maz mi da prisustvuva koga se poragjam


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 16:27
sum i za i protiv !среќа
Za-ubavo e da se podeli najubaviot moment na eden par,a pogotovo koga tatkota ja ima çesta da ja presçe papçanata vrpca na svoeto çedo
Protiv-sepak toa e moment na koj treba da se bide psihicki spremen,a ne tatkoto da prisustvuva na poraganjeto........onesvesten na ploçkite vo porodilnata salaнамигнување


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: seka
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 16:29
i jas licno sum pravena carski...golema opasnost bese za mene... nikogas nema na mazmi toa da mu go zaboravam... od prviot moment se do carskiotres bese pokraj mene! 48 saati!!!! kako toj toa go dozivee... hmmm ... ne mozam da recam... no jas mozam da kazam deka golema podrska mi bese...i odma posle carskiot ( toj bese isto prisuten) mu go dadoja Angelceto nemu... jas tek pokasno mozev da si ja drzam vo raze


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 19:17
Tuka Spanija mozis da vlezis ako sakash. Izbor na soprugot.
Moeto poraganje beshe normalno i mozese da vlezi soprugot. Toa e eden moment koj sto e ubavo da se spodeli  i navistina mi e milo sto vleze. Na pochetokot se dvoumese ama koga  se si techese vo red dodeka lezev denta vo bolnicata i chekav da se porodam resi i toj da vlezi.  Sakam da kazam deka toa zavisi od momentot.  Koga soprugot vleze vo porodilnata sala sé bese gotovo za 5 min. Zaedno so bebeto site trojca si pojdovme v soba.
 
Stravot e pomal koga, a srekata pogolema koga se deli ovoj moment. Sekako ne e kraj na svet ako ne se vlezi vo porodilnata soba so soprugata, zatoa sto ostanuvaat mnogu raboti sto mozete da gi spodelite.
 
Moite roditeli se Mk negovite ziveat vo drug grad vo spanija daleku od nas i rabotat,taka sto samite uste od prv den si go gledavme bebeto. Toj mi pomagase vo sé i so bebeto za kapenje za jadenje i dr.  Ovdeka taka si pomagaat . Nema mashka zenska rabota kako kaj nas.
 
toa e drug moment sto treba da se spodeli so NAJSAKANIOT. Od iskustvo vi kazuvam i eve pred toa na chasovi po `poraganje taka i me uchea da delime sé so soprugot. Toa e mnogu dobro zatoa sto uste poveke se povrzuvate so vasiot brachen drugar i na takov nachin se izbegnuva porodilnata depresija.
 
Koga za prv pat ke go vidis bebeto vo racete isvakas deka si nemoken sam. Nie gi viknavme sestrite vo bolnicata da ni pokazat kako se stavaat pelenite. Vednas vecherta dojdoa da ni pokazat kako se kapi bebeto. Soprugot navistina vo se mi pomagase ramno so mene se grizese za bebeto i plus za mene. Jas od sekoga sum go sakala do BESKRAJ ama posle ova USTE POVEKE. Toa e MAZ!!! A ne nashive (da mi izvinite ne se site takvi) sednati pred televizir, OVA KRAVAVA NEKA RABOTI.  Nie zenive znaeme deka ne e isto so svekrva, taa ti kazuva kako se gleda dete. Vo mojov sluchaj svekrvami dojde samo 4 dena zosto raboteshe. Pomogna kolku sto mozeshe. Mojot soprug zede 2 nedeli odmor poradi bebeto mu sleduva i se toj mi pomagase.
 
Znachi da ne odolgovlechuvam. Za toa mazot si resava dali ke vleze ili ne.  Ostanuvaat uste kup raboti sto treba da se spodelat so brachniot drugar. Toa ke ve napravi samo posrekni i popovrzani.
  
 
 


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 11:44
I KAJ NAS MAZOT ODLUCUVA AMA NE 5 MINUTI PRED PORODUVANJETO TUKU MNOGU PORANO I TREBA DA POSETUVA PODGOTOVKA OD STRUCNI LICA!!!

-------------
car's freack


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 12:22
Ни кажуваше професорката по италијански, дека во една болница во Италија, во чекалната каде што идните татковци чекале да се породи мајката имало еден ѕид на кој им било дозволено да пишуваат, да цртаат, се со цел првите чувства што ги напливуваат кога ќе чујат дека нивното бебе е родено да ги преточат во убави мисли и желби. Инаку рано ми е да мислам за бременост и породување ама би сакала мажот да биде со мене во породилна сала.

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 15:29
Па јас не сум баш ЗА. Памтејки од тоа мајка ми што ми раскажала за после нејзиниот пород, кога татко ми ја видел кога се искомплицирало не бил баш за втор пород. Што има па мажот да присуствува на тоа? подобро нека си седи надвор и нека си чека отколку да гледа како се мачи жената. намигнување


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 19:37
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

подобро нека си седи надвор и нека си чека отколку да гледа како се мачи жената. намигнување



I seto toa za da posle velite deka mazot go napravi i go ostade na zanata sama da go nosit , sama da go ragat pa i sama da go gledat!!!

-------------
car's freack


Постирано од: apce
Датум на внесување: 09.Март.2008 во 23:49
podobro da si sedi nadvor, oti ako e vnatre ke mu ja pominam cela familija do sesto kolenoголема%20насмевка

-------------
apce


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 00:00
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

подобро нека си седи надвор и нека си чека отколку да гледа како се мачи жената. намигнување



I seto toa za da posle velite deka mazot go napravi i go ostade na zanata sama da go nosit , sama da go ragat pa i sama da go gledat!!!

а тој што го носи цел живот? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 02:08
na eden film gledav kako na mazot mu zakacija kabel za da gi oseka istite bolku sto gi oseka zenata na poroduvanje...toa ne bese ubavo sto mu go napravija...


Постирано од: realna
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 02:39
па јас сум за....баш симпатично таткото прв да си ги види децата
јас сум гледала пораѓај иако тоа беа непознати жени ..сепак чувството е посебно слатко убаво радосно и неописливо да гледаш како се раѓа нов човек нова душичка и тоа за непознати ..а за своите деца не ни можам да замислам

-------------
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!


Постирано од: strawberry
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 03:52
Мојот сопруг беше на породувањето на второто дете...ме држеше за рака цело време...и многу ми помогна...знаете ли како е кога имаш кого да стиснеш и да ја поделиш болката...иако јас малку се размазив дека имав на кого да му се пожалам па докторката ќе го избркаше надвор...сега може, ако сака родилката, да присуствува и сопругот на породувањето,ама ретко кого прашуваат и не им кажуваат дека тоа и не е некоја привилегија...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 09:13
јас сепак не би сакала да биде со мене.....што има тој мојата мака да ја гледа и да ја чуствува..кај јас се мачам па уште тој да се плаши.знам во брак дека се треба да се дели, но кога станува збор за болка сепак не би сакала на личноста која би ја сакала вистински да му нанесам барем не со ваков начин кој може да се избегне. а па ако е некој ептен онака мож и ке ми се онесвести.голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 17:23
Za da se custvuvas dobro prvo treba de ati bide losho!!!
Taka e i so poroduvanjeto :seta bolka isceznuva i se zaborava koga ke go vidis i ke go dopres bebeto!!!
Barem taka se izjasnile 99%id majkite!

-------------
car's freack


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Март.2008 во 17:29
јасно. ама додека да излезе? голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 21:55
Na koj ke mu karam majce , shajce i pleme ??
Normalno ke e tuka kako podrska i posle da spodelime radost i da go ostavime losoto zad nas

-------------


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 22:17
SAMO DOKOLKU ON SAKA..ILI DOKOLKU ZENATA INSISTIRA..PA I TOGAS,NE ZNACI DEKA MORA DA BIDE PO NEJZINO..TOA E GOLEM STRES ZA NEKOI LUGE..DA SE RAZBEREME

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 22:41

јас сум за присуство на таткото

нека се испоти и тој малку!!!!!!!



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: seka
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 22:56
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

јас сум за присуство на таткото


нека се испоти и тој малку!!!!!!!



hmmm... ne e do potenjeto... barem kaj mene ne bese taka... podrskata, da znaes deka nekoj e tuka... i vo slucaj da treba nesto da se odlucit (kako kaj mene/nas) moze zaedno da se odlucit...


Постирано од: bibce
Датум на внесување: 15.Март.2008 во 12:11
................ne fala...............kaj ja se macam uste i on da dozivuva stresovi...............ne ne taa gletka ne e za pred maz.......verujte..posle ke nema da saka da upraznjava sex so sopstvenata zena............... 

-------------


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 08:36
..posle ke nema da saka da upraznjava sex so sopstvenata zena............... [/QUOTE]

AKO TAKA MISLIS: KAKO TOA GINIKOLOZITE IMAAT DECA!!!

-------------
car's freack


Постирано од: CONTESSA
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 17:55
jas sakam da bide mojot soprug do mene koga ke se poroduvam...............sakam da me podrzuva,pa neli toa dete e zaednicko mislam i dvajcata snosime odgovornost i sme vlozile ljubov za da go stvorime................a i sepak sakam da vidi nis kakva maka nie zenite pominuvame za da go doneseme toa sovrsenstvo na svet,a ne da ceka vo nekoja kafana telefonski povik i da se frli na opivanje..........


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:05
Zoshto prisustvoto na tatkoto na poroduvanjeto go gledate
kako nachin da se "OSVETITE"za bolkata koja ja prezivuvate??
Zoshto mislite deka treba da mu e ...kao..zal??
Vas vi e zal shto radjate i shto ke rodite plod na ljubovta??
Ili...zoshto sakate da se istoveti so vas(neka se ispoti malku).....??
Ako bi mozel da radja namesto vas...mislite deka toa ne bi go napravil???
DA,jas definitivno sum ZA prisastvo...nishto podragoceno nema od
toa da dvajcata roditeli zaedno,za prv pat go gushnat svoeto najmilo,
svojata tvorba....



-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 23:36
Originally posted by apce apce напиша:

podobro da si sedi nadvor, oti ako e vnatre ke mu ja pominam cela familija do sesto kolenoголема%20насмевка
slatko me nasmeaгазење%20од%20смеење


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: CONTESSA
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 03:11
naj jak komentar do sega........


Постирано од: tanji4ka
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 07:28
Jas sum protiv prisustvo na tatkoto na toj cin... Tie sveceni secenja na papocna vrvca se samo Amerikanski izmislotini... Ostavete ne na raat da se poragame... hiihh


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 21:27
Toa e golema podrska za zenata i ne samo toa tuku zaedno sakale dete i zaedno treba da go precekaat.Taka e najubavo.

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: seka
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 09:31
Originally posted by tanji4ka tanji4ka напиша:

Jas sum protiv prisustvo na tatkoto na toj cin... Tie sveceni secenja na papocna vrvca se samo Amerikanski izmislotini... Ostavete ne na raat da se poragame... hiihh


ne e secenjeto na papocnata vrvca vo prasanje!!!!
i neznam dali so bolki mozes na raaet da se poragas... ubavo e da e pored tebe, da ti ja drzit rakata i da ti kaze deka te saka... posle 48 saati vo porodilno toa moze goooooolema podrska da ti bidet!!!!


Постирано од: bibce
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 12:02
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

..posle ke nema da saka da upraznjava sex so sopstvenata zena...............


AKO TAKA MISLIS: KAKO TOA GINIKOLOZITE IMAAT DECA!!![/QUOTE]
 
............pa imaat deca.........normalno se znae kako..........no na niv toa im e profesija i se naviknuvaat na taa gletka i so tek na vreme otrpnuvaat neli..........zatoa sto toa im e rutina,.........i navistina sum razgovarala so mnogu moj prijateli koj se ginekolozi.i vikaat samite deka mnogu mazi koi prisistvivale na poragaj kaj svoite soprugi  imaat problemi posle so sexot........zboruvam za normalen spontan poragaj a ne carski rez.....


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 20:59
...koga sme kaj ginekolozite ...eve vi eden vic... Na parastos kaj nekoj kolega kardiolog...ginekologot stoi pred spomenikot...i si se kikoti.Zena mu go bucka vo rebra i luto go prashuva: -Shto se smeesh ko lud? ...A toj ...-Ja gledam slikata shto mu ja stavija na spomenikot...srce.... aj zamisli mene shto ke mora da mi stavite na slika na nadgrobniot spomenik...
....Inaku vo ova demokratija...moze mazite da prisustvuvaat na poragaj...a ako sakaat moze i da rodat...da ne se cuvstvuvaat diskriminirani...neemancipirani...Skopsko i se e mozno...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 11:23
Dali bi sakale da prisustvuvate na cinot na raganje na vaseto dete (se odnesuva na mazite,haha)???
Bi sakale li da ste tamu i da ja osetite bolkata,da ja vidite krvta,da go vidite vaseto dete dodeka se maci da izleze od tamu od kaj sto sme izlegle site,da go presretnete negoviot prv pogled,da mu ja presecete papocnata vrvca,da go cuete negoviot prv plac..
Bi sakale li da ste tamu dodeka vasata zena (partnerka) gi dozivuva najbolnite i najemotivnite momenti koi voopsto mozat da se doziveat i da gi spodelite so nea,da ja drzite za raka,da ja bodrite,da i davate sila koja vo tie momenti i e i toa kako potrebna,da i ja brisete potta,da go precekate zaedno raganjeto na plodot na vasata ljubov,da placete i da se raduvate zaedno zatoa sto toa e EDNO,EDINSTVENO I NEPOVTORLIVO CUVSTVO...
Kako zena (i od licno iskustvo) mozam da kazam deka e od ogromna pomos prisustvoto na tatkoto na vaseto dete vo tie momenti,ne deka nesto kojznae sto ke pomogne kutriot za da vi ja namali bolkata,ama ke vi pomogne polesno da go IZDRZITE i PREBRODITE poteskiot del,a moze da go iskoristite i kako bokserska vreka ili da mu gi istiskate racete do stepen na krsenje na nekoj prst (pa neka oseti i toj sto e bolka)   
Zal mi e sto toa kaj nas ne se praktikuva (ne znam od koi pricini),no veruvajte deka e nesto sto ostava neizbrisliva traga kaj sekoj maz (barem mojot taka veli).


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 11:26
kratko i jasno....DA!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 11:28
Bi prisustvuvale li na raganjeto na vaseto dete?
ДАААААААААА!

-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:21
A moze i zenite da go kazat svoeto mislenje,bas me interesira.A me interesira i zosto toa kaj nas ne se praktikuva?


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 15:39
Originally posted by bibce bibce напиша:

Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

..posle ke nema da saka da upraznjava sex so sopstvenata zena...............
AKO TAKA MISLIS: KAKO TOA GINIKOLOZITE IMAAT DECA!!!


............pa imaat deca.........normalno se znae kako..........no na niv toa im e profesija i se naviknuvaat na taa gletka i so tek na vreme otrpnuvaat neli..........zatoa sto toa im e rutina,.........i navistina sum razgovarala so mnogu moj prijateli koj se ginekolozi.i vikaat samite deka mnogu mazi koi prisistvivale na poragaj kaj svoite soprugi imaat problemi posle so sexot........zboruvam za normalen spontan poragaj a ne carski rez.....
[/QUOTE]

Epa i mazot posle vtoroto dete ka se navikne!


-------------
car's freack


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 20:56
...da mozeshe nekoj drug da gi raga... ne bi prisustvuvala... ke gi cekav doma da mi gi donesat... vaka morav jas da gi ragam...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Април.2008 во 00:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...da mozeshe nekoj drug da gi raga... ne bi prisustvuvala... ke gi cekav doma da mi gi donesat... vaka morav jas da gi ragam...


Imase loso iskustvo so raganjeto?


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 12.Април.2008 во 21:47
...ne...naprotiv...ama ako nash*te babi se borele za ramnopravnost... ubavo e nie da se izborime... so prirodata... pa neka vidat mashkite shto se porodilni maki...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 00:10
Neli gi zaboravi bolkite koga ti go dadoa bebeto da go gusnes?


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 01:56
Gi prefrliv postovite vo veke postoechkata tema,pa mozete ovde da prodolzite so komentari.

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 08:24
Originally posted by anastea anastea напиша:

Neli gi zaboravi bolkite koga ti go dadoa bebeto da go gusnes?

...neeeeeнамигнување... den...denes... ako me zakacnat...im maftam so niv... porano mashkite ni "pretea" so sluzenjeto vojska...sega toa go nema...pa nie sme eden cekor napred... "macenicki" na porodilnite bolki....


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 11:01
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by anastea anastea напиша:

Neli gi zaboravi bolkite koga ti go dadoa bebeto da go gusnes?
...neeeeeнамигнување... den...denes... ako me zakacnat...im maftam so niv... porano mashkite ni "pretea" so sluzenjeto vojska...sega toa go nema...pa nie sme eden cekor napred... "macenicki" na porodilnite bolki....


Da,moze da ni posluzi i kako argument za pobivanje na tezata za maskite kako posilen pol (za koja ne sum sigurna dali uste vazi)..Da,posilni se samo za tepacki,da ti podignat nekoj krevet ili da ti odvleckaat pazarlakot do 6-ti sprat koga ne raboti liftot..AMA DA RODAT DETE..
PA NEKOI NE MOZAT TOA NI DA GO GLEDAAT!..


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 20:49
Originally posted by anastea anastea напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by anastea anastea напиша:

Neli gi zaboravi bolkite koga ti go dadoa bebeto da go gusnes?
...neeeeeнамигнување... den...denes... ako me zakacnat...im maftam so niv... porano mashkite ni "pretea" so sluzenjeto vojska...sega toa go nema...pa nie sme eden cekor napred... "macenicki" na porodilnite bolki....


Da,moze da ni posluzi i kako argument za pobivanje na tezata za maskite kako posilen pol (za koja ne sum sigurna dali uste vazi)..Da,posilni se samo za tepacki,da ti podignat nekoj krevet ili da ti odvleckaat pazarlakot do 6-ti sprat koga ne raboti liftot..AMA DA RODAT DETE..
PA NEKOI NE MOZAT TOA NI DA GO GLEDAAT!..


Да ама и некои жени „не можат тоа ни да го гледаат“ па затоа денес се модернизираа и царскиот си го закажуваат однапред па таму одат легнуваат и кога ке се разбудат до нив лежит бебе! Не знам вие ама јас не само што не го оправдувам ова туку остро го осудувам!!!

-------------
car's freack


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 21:27
...sekoj so svoja matematika... ne osuduvam... ne opravduvam... mene i dvajcata sinovi ne me prashaa... porodilnite bolki pocnaa... nemav vreme da odlucuvam... mozev i na skali da gi rodam... brzo...kratko poroduvanje... ama uzivam...odvreme navreme da im kazam kolku se macev koga gi rodiv...i deka zenata ima najgolema privilegija dadena od boga... da nosi nov zivot...zatoa zasluzuva pocituvanje...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 02:18
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...sekoj so svoja matematika... ne osuduvam... ne opravduvam... mene i dvajcata sinovi ne me prashaa... porodilnite bolki pocnaa... nemav vreme da odlucuvam... mozev i na skali da gi rodam... brzo...kratko poroduvanje... ama uzivam...odvreme navreme da im kazam kolku se macev koga gi rodiv...i deka zenata ima najgolema privilegija dadena od boga... da nosi nov zivot...zatoa zasluzuva pocituvanje...


Hahaha..odnekade mi e poznato cuvstvoto..jas mozev i na WC solja..maz mi edvaj me ubedi da odime na bolnica i koga otidovme..ekspresno brzo..vtorata kerka se rodi na zakazano, so pokana..moraa da ja isprovociraat..sekoe iskustvo e razlicno i zatoa ne smeeme nikoj da osuduvame..zenata e blagoslovena da bide majka (na ovoj ili na onoj nacin)..majcinstvoto ja pravi zenata IZVOR NA ZIVOTOT.


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 10:10
Не прајме муабет за принуден царски туку однапред испланиран и закажан!

-------------
car's freack


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 14:21
Moze da e odnapred zakazan (carski rez) poradi problematicna bremenost ili komplikacii.Inaku onie sto zakazuvaat carski rez zatoa sto mislat deka nema da ja podnesat bolkata ne gi poddrzuvam (ne gi ni osuduvam,normalno,sekoj so sopstvenite ubeduvanja), zatoa sto ne postoi bolka na ovoj svet sto zenata za svoite deca nema da ja izdrzi,samo treba da e SPREMNA na toa.Sekoj ne e spremen da se sooci so takvi bolki..Nema da gi zaboravam zborovite na maz mi,koj otkako se iznaplaca mi prizna deka toa sto go videl mu se vrezalo zasekogas vo memorijata."Ne mozev ni da zamislam deka si tolku jaka,od kaj ja najde taa sila,alal da ti e!"..Moram da priznam deka ne znam ni jas samata,samo znam deka mislev na momentot koga ke si go gusnam bebeto..Mnogu mi pomogna maz mi so svoeto prisustvo,ako ne bese toj, sekako,pak ke si se porodev, no nemase da bide isto..taka barem vide..


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 20:26
Токму со вакви коментари новите родилки ги терате на закажан царски(неподносливи болки,болки до смрт,неиздражливо и слично)!!!
Затоа и процентот на прворотки кои закажуваат царски е поголем!
И немам разбрано второротка да закаже царски!
А тоа каде што морат си е оправдано!!!

-------------
car's freack


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 21:33
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Токму со вакви коментари новите родилки ги терате на закажан царски(неподносливи болки,болки до смрт,неиздражливо и слично)!!!
Затоа и процентот на прворотки кои закажуваат царски е поголем!
И немам разбрано второротка да закаже царски!
А тоа каде што морат си е оправдано!!!

... ti alekso si probal/a depiliranje...e da znaesh deka mnogu boli...ama iako site znaat deka boli...pak se depiliraat... za da bidat zenite/devojkite mazni...ubavi...i raganjeto boli...ama vo prosek pak nie zenite ragame dva/tri pati... ima li poubavo neshto  od ona zgebalce koe  go ragash...koe go sakash ushte vo stomak... i samata bremenost e teshka...ama izdrzliva...i sama si pravish da ti e interesna... eve banalen primer...
...jas na dvajcata sinovi...vo bremenosta im pushtav muzika... obicno mene licno me smiruvashe Pavaroti...golemiot ako mrdashe...vednash se smiruvashe...i den denes...pokraj drugata mladelacka muzika ne mu smeta i so mene go slusha Pavaroti....maliot koga ke go pushtev Pavaroti...taka mrdashe i ko ke go namesteshe gazeto prugore...mislish stomakot ke mi go dupneshe... sega koga ke go pushtam mojot omilen peac...gi pokriva ush*te...ili ako go drzam so sila da slusha... mi veli ...e stara kako mozesh ovoj deracot da go slushash... ushte vo stomakot znaat shto sakaat... aj da ne davam...sekoja zena ima pravo na izbor...



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 22:57
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Токму со вакви коментари новите родилки ги терате на закажан царски(неподносливи болки,болки до смрт,неиздражливо и слично)!!!
Затоа и процентот на прворотки кои закажуваат царски е поголем!
И немам разбрано второротка да закаже царски!
А тоа каде што морат си е оправдано!!!



E aman de,tolku li strasno zvucev..i mene mi bese napolneta glavata so razno-razni iskustva..imase i od crni pocrni..pa sepak ne se odluciv na carski rez..naprotiv..se odluciv se da bide prirodno pa kako ke bide ke bide..kako za site taka i za mene..pa fala mu na Gospod se pomina brzo i najnormalno..pak ke kazam,toa e individualna rabota za sekoja zena..i vprocem voopsto ne e tocno deka vtororotkite ne zakazuvaat carski!


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 03:35
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Токму со вакви коментари новите родилки ги терате на закажан царски(неподносливи болки,болки до смрт,неиздражливо и слично)!!!
Затоа и процентот на прворотки кои закажуваат царски е поголем!
И немам разбрано второротка да закаже царски!
А тоа каде што морат си е оправдано!!!




DA TREBASHE TI DA RAGJASH NE VERUVAM DEKA KE SE BUNESHE OVDE ZA CARSKI REZ!!! maz eden, toj nashol da kazuva kako treba da se poragja zena!

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: Album
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 10:45
JAS SUM ZA SLEDENJE NA PORAGAJOT NA licen  TV

P.S No pod uslov na TV da ima Txt....radi utakmici deгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


-------------
Onamu kade sto imas obvrska ne baraj kreacija,taa doaga otposle!!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 11:08
Originally posted by Album Album напиша:

JAS SUM ZA SLEDENJE NA PORAGAJOT NA licen  TV

P.S No pod uslov na TV da ima Txt....radi utakmici deгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
 
Ej kakva idila e toa... Zenata se poraga a mazot za toa vreme si gleda utakmica.. Pa uste i sin ako bi mozela da mu rodi..   E toa bi bilo poln pogodok..аплауз


Постирано од: Album
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 11:18
Originally posted by anastea anastea напиша:

Originally posted by Album Album напиша:

JAS SUM ZA SLEDENJE NA PORAGAJOT NA licen  TV

P.S No pod uslov na TV da ima Txt....radi utakmici deгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
 
Ej kakva idila e toa... Zenata se poraga a mazot za toa vreme si gleda utakmica.. Pa uste i sin ako bi mozela da mu rodi..   E toa bi bilo poln pogodok..аплауз


E dobro de ...ti tolku si IRONICNA za poroduvanjevo....pa daj malku bidi Cool...kojveli deka e toa mala rabota...No zosto da ja opteretuvame koga toa e pred se prirodna pojava i dar o dboga,neli?


-------------
Onamu kade sto imas obvrska ne baraj kreacija,taa doaga otposle!!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 14:26
Originally posted by Album Album напиша:

Originally posted by anastea anastea напиша:

Originally posted by Album Album напиша:

JAS SUM ZA SLEDENJE NA PORAGAJOT NA licen  TV

P.S No pod uslov na TV da ima Txt....radi utakmici deгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
 
Ej kakva idila e toa... Zenata se poraga a mazot za toa vreme si gleda utakmica.. Pa uste i sin ako bi mozela da mu rodi..   E toa bi bilo poln pogodok..аплауз


E dobro de ...ti tolku si IRONICNA za poroduvanjevo....pa daj malku bidi Cool...kojveli deka e toa mala rabota...No zosto da ja opteretuvame koga toa e pred se prirodna pojava i dar o dboga,neli?
 
Ironijata proizleze od tvojot komentar i ne mozev da ne bidam ironicna: dodeka zenati ja igra najvaznata utakmica vo nejziniot (a bi trebalo i vo tvojot) zivot, ti mrtov-laden si gledas utakmica i se nerviras sto na tvoite im zabile gol???...E pa ti epten si bil COOL!!!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 21:08
Ironijata proizleze od tvojot komentar i ne mozev da ne bidam ironicna: dodeka zenati ja igra najvaznata utakmica vo nejziniot (a bi trebalo i vo tvojot) zivot, ti mrtov-laden si gledas utakmica i se nerviras sto na tvoite im zabile gol???...E pa ti epten si bil COOL!!!
... ne go karaj... znaesh li deka nekogash poarno e da si gleda utakmica... otkolku da ragash... i da se sekirash za nego.... jas koga se poragav ( a me poragashe nasha prijatelka)... mojov pagashe vo nesvest 2 pati... a posle zastana pred edno granapce (vo komshii) i na site im kupuvashe cokolado... gi casteshe...imal sin...abe shto pari potroshi... koga si dojdov od bolnica bev spremna da mu pravam atentat od zaseda... ama deteno taze rodeno ke mi ostaneshe bez tatko....


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 22:02
Очекував да бидам нападнат вака но .........Немаше потреба!

-------------
car's freack


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 23:00
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Очекував да бидам нападнат вака но .........Немаше потреба!
 
E aj pa ti,toa ako bese napad..ne go znaes mojot arsenal задоволство
Toa bese taka samo figurativno kazano намигнување


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 13:00
...skoro se poragashe edna od snaite od nasheto poshiroko semejstvo... taze tatkoto se isfali deka prisustvuval na poragajot... i na site cela vecer...dodeka bevme sobrani na tiganici... ni gi pokazuvashe slikite od cinot na poragajot... ni zgrozi i odmili na site... ako nego toa mu beshe milo...na nas drugite... ne ni beshe...od k*rtoazija...velevme...lele...bravo za tebe...a vo sebe vrievme....
...iskreno... mi odmile zatoa shto poarno ke beshe da angazirashe kamerman/slikar... a toj da si ja drzeze nevestata za raka... vaka... premnogu kic...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 13:15
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...skoro se poragashe edna od snaite od nasheto poshiroko semejstvo... taze tatkoto se isfali deka prisustvuval na poragajot... i na site cela vecer...dodeka bevme sobrani na tiganici... ni gi pokazuvashe slikite od cinot na poragajot... ni zgrozi i odmili na site... ako nego toa mu beshe milo...na nas drugite... ne ni beshe...od k*rtoazija...velevme...lele...bravo za tebe...a vo sebe vrievme....
...iskreno... mi odmile zatoa shto poarno ke beshe da angazirashe kamerman/slikar... a toj da si ja drzeze nevestata za raka... vaka... premnogu kic...
 
 
Toj u stvari i ne bil prisuten na raganjeto na svoeto dete...prasajte ja zena mu..sigurno ke potvrdi...тага


Постирано од: Album
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 13:20
 
Ironijata proizleze od tvojot komentar i ne mozev da ne bidam ironicna: dodeka zenati ja igra najvaznata utakmica vo nejziniot (a bi trebalo i vo tvojot) zivot, ti mrtov-laden si gledas utakmica i se nerviras sto na tvoite im zabile gol???...E pa ti epten si bil COOL!!!
[/QUOTE]

 Prvo toa ne e utakmica tuku natprevar!!!намигнување
 Vtoro toa ne e najvazen natprevar zasto go opishuvash kako da e ZIVOT ili SMRT...ti kazav deka toa e prirodna rabota i nema potreba od PRETERAN STRAV ....za mene mnogu povazen e natprevarot na odgleduvanje i vospituvanje deca a ne samo raganje....kolku i da ti e ova idiotski kazano .!!намигнување

Treto A toa so TV i txt beshe samo megu redovi kazano kako olesnuvanje na porodilnite Bolki koitiovde ki prenesuvash i koi se razbira  samo toj sto rodil gi znae!!....

ete taka

aj sea Cool da bideme големо%20гушкање


-------------
Onamu kade sto imas obvrska ne baraj kreacija,taa doaga otposle!!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 13:29
[QUOTE=Album]
 

 Prvo toa ne e utakmica tuku natprevar!!!намигнување
 Vtoro toa ne e najvazen natprevar zasto go opishuvash kako da e ZIVOT ili SMRT...ti kazav deka toa e prirodna rabota i nema potreba od PRETERAN STRAV ....za mene mnogu povazen e natprevarot na odgleduvanje i vospituvanje deca a ne samo raganje....kolku i da ti e ova idiotski kazano .!!намигнување

Treto A toa so TV i txt beshe samo megu redovi kazano kako olesnuvanje na porodilnite Bolki koitiovde ki prenesuvash i koi se razbira  samo toj sto rodil gi znae!!....

ete taka aj sea Cool da bideme големо%20гушкање
 
___________________________________________________________ 
 
Prvo, znam deka e natprevar i sakav da te popravam,ama te citirav oti ti taka napisa!.
Vtoro,nikade ne zboruvam za preteran strav (barem kaj mene go nemase).Inaku i toa kako moze da bide natprevar NA ZIVOT ILI SMRT, ne znam dali znaes kolku zeni ili bebinja umiraat za vreme na poroduvanjeto?..
Treto,aj bez treto...
кул


Постирано од: Album
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 13:32
[_______________________________________________________ 
 Prvo, znam deka e natprevar i sakav da te popravam,ama te citirav oti ti taka napisa!.
Vtoro,nikade ne zboruvam za preteran strav (barem kaj mene go nemase).Inaku i toa kako moze da bide natprevar NA ZIVOT ILI SMRT, ne znam dali znaes kolku zeni ili bebinja umiraat za vreme na poroduvanjeto?..
Treto,aj bez treto...
кул
[/QUOTE]

OK se sl*gam i moram ovde da bidami dentlamen zaradi zenskiot rod i majcinstvoto...se rabira i statistikata e na vasha strana....!!


-------------
Onamu kade sto imas obvrska ne baraj kreacija,taa doaga otposle!!!


Постирано од: prasence
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 18:22
jas ne sakav mojot soprug da prisusvuva, ama toj prasal dali moze da vleze odkako me primija, ama vo cair seuste nemaat uslovi za toa.....a i plus jas na carski zavrsiv, pa taka da nisto, aj za vtoroto mozebi....?


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 15:07
Originally posted by prasence prasence напиша:

jas ne sakav mojot soprug da prisusvuva, ama toj prasal dali moze da vleze odkako me primija, ama vo cair seuste nemaat uslovi za toa.....a i plus jas na carski zavrsiv, pa taka da nisto, aj za vtoroto mozebi....?
 
 
Za vtoroto da si go zemes do tebe OBAVEZNO, ako dozvoluvaat uslovite, da znaes deka ke ti bide golema poddrska! I mojot prvo se plasese kako ke reagira ama veke koga bevme tamu nemase vreme da misli na negovite cuvstva, duri posle se isplaca, koga ja gusna kerkickata (i za vtorata isto!). I nemoj da se sekiras deka ako gleda kako ragas posle ke nejke da vodite ljubov, ke mu se zgadi ili... Gluposti!..


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 15.Август.2008 во 23:30
Вака: маж ми беше до мене на породуването и Фала Богу- яс не се породував на природен начин, него на Цезаров рез. Мажот ми беше таму и виде барем он нашето сунчице и слушна неговиот прв вик. Кога не може мама да си види срекjата мора таткото да jа види. Наj битно ми беш кога доjдов во свест неговата поддршка.
Мамамд: во ред и во право си. Ние исто имаме слики од породуването- яс лично не сакам да ги покажувам на никого, ово е моjот наj личен момент.
И не сакам некоj да ми улази во него.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 13:51
.....ja pet pati prisustvuvav i ne e za djabe,cuvstvoto e ubavo....задоволствосреќа

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Didi
Датум на внесување: 02.Септември.2008 во 15:45
Mnogu e vazno prisustvoto a tatkoto na porogajot,prvo i dava podrshka na soprugata,vistinsko zadovolstvo e da go docekaat na svet toa malo sushtestvo...


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 02.Септември.2008 во 21:29
Zasto da ne..bi bilo ubavo

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 24.Декември.2014 во 23:14
jas sakav,no ete toa ne se sluci.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 24.Декември.2014 во 23:49
Па со таква негова слика на лицето дека ќе се распарчи,додека одев со 2 инфузии во сала.....не верувам дека би издржал

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 25.Декември.2014 во 00:55
uf ne... dobro shto ne beshe prisuten ..

-------------
едно е - не се две


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 25.Декември.2014 во 02:12
Ако е присутен има големи шанси да го убијам у тие моменти..


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Декември.2014 во 08:20
Многу интересно чувство… и убаво на свој посебен начин… и зачудувачки… и потресно на некој посебен начин… и збунувачки… чувство што на било кој друг начин маж не може да доживее.

Вреди.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Декември.2014 во 01:18
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Ако е присутен има големи шанси да го убијам у тие моменти..


Може и тоа да се случи. голема насмевка
А има и такви што се онесвестуваат, па докторите не знаат дали жените да ги пораѓаат или да ги свестуваат мажите.

Во секој случај, неповторливо искуство... барем за оние што можат да го издржат. хи, хи...






-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 27.Декември.2014 во 19:50
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Ако е присутен има големи шанси да го убијам у тие моменти..


Може и тоа да се случи. голема насмевка
А има и такви што се онесвестуваат, па докторите не знаат дали жените да ги пораѓаат или да ги свестуваат мажите.

Во секој случај, неповторливо искуство... барем за оние што можат да го издржат. хи, хи...





Како црногорецот.. гледал, се онесвестил, дур го вратат жена му се породила.. му викаат ај честито ќерка, а тој "е добро што е девојче, да не се мачи ко мене"

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk