IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОЛИГАМИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОЛИГАМИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 46>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не.
Mnogu si tvrdoglav, druze. Ne mozes pokraj se tolku jasno da se pravis deka ne gledas i da se zamotuvas so nejasnotiite na coveckite citati.
 
Za dna nema blud, znaci za da se spreci, potrebno e barem edna zena da si zemes, a ne se zabranuva do kolku, kako i zanata da si zeme maz (a ni tuka ne pisuva kolku, sto e nedovrsenost na nekoja misla, zapoved ili zakon...)!
 
Znaci kolku za cuvanje po edna, a ponatamu, po potreba.... i spored dozvolenoto!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:15
Alal da ti e Daija mnogu ubavo razmisluvanje...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:21


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 14:04
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:22
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

kako li im e na tie zeni koga mazot, ako go sakaat navistina mora da go delat so drugi zeni, patem ne uste samo 3, tuku kojznae kolku uste nevencani, ama dobro kaj nas nema haremi

Da, kaj vas ima bludstvuvanje, pa ne znaes kade bil mazot ti, dali po bugraki, ukrainki ili rusinki, i sto bolest zkacil!!!голема%20насмевка

Daija - te molam bez navredlivi lichni obrakjanja!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:26
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

kako li im e na tie zeni koga mazot, ako go sakaat navistina mora da go delat so drugi zeni, patem ne uste samo 3, tuku kojznae kolku uste nevencani, ama dobro kaj nas nema haremi

Da, kaj vas ima bludstvuvanje, pa ne znaes kade bil mazot ti, dali po bugraki, ukrainki ili rusinki, i sto bolest zkacil!!!голема%20насмевка

Daija - te molam bez navredlivi lichni obrakjanja!


A vie demek znaete?? E pa sega ovdeka ce se pravime i domacini ccccc opasna rabota...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 16:08
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

kako li im e na tie zeni koga mazot, ako go sakaat navistina mora da go delat so drugi zeni, patem ne uste samo 3, tuku kojznae kolku uste nevencani, ama dobro kaj nas nema haremi

Da, kaj vas ima bludstvuvanje, pa ne znaes kade bil mazot ti, dali po bugraki, ukrainki ili rusinki, i sto bolest zkacil!!!голема%20насмевка



DAIJA kolku pati da ti kazam da ne me komentiras voopsto , a ne uste da mi pletkas moi privatni raboti. Go molam Messinger da reagira
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 16:09
Reagirav jas vekje - opomenat e oficijalno.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 18:15
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Steta ni kaj nas nema...... Uste eden unisten mit! E butel, prasanjeto e upateno kon site religii! Pa odgovori ako pripagas na nekoja od dadenite! Za islamot, ostaj nie ke objasnime. Pa ako si Za Ok, a ako si protiv i togas e OK, se dodeka e toa tvoe logicno razmisluvanje! Pozz
a kade i kaj vas nema ? mislev deka zivees tuka vo Makedonija Ako dosega ne si znaela jas sum ateist, pa kako takva nezamislivo mi e da go delam sakaniot maz so druga zena , a kamoli so poveke, kako sto vasata religija dozvoluva, a vie muslimanskite zeni, sakale ili ne mora da se pokorite na toa. Ljiljan edno e da bides so edna zena, pa ja ostavis i odis so druga , a sosema druga rabota e da si imas kup zeni istovremeno
Prvo ne razbiras,Znaci Aisha kaza jasno! Nasata vera dozvoluva,no ne Nareduvat.Razbiras!!??? A za ona sto ti Bolondirav,Stop Malku ne trcaj!!! Ne tresi,Za da stapis vo brak so Vtora zena treba da se Ispolnat nekoi Uslovi,Eden od tie Uslovi e da se Barat Dozvola od Prvata zena(odnosno od zenata koja ja poseduvas,)za da zemas druga zena.. Taka da,Ako nemat dozvola za mazot,od prvata zena togas mazot,mozet slobodno da Si Sedet Mirno..Zadovolen! bUTELCO??? P.s.Sestro!! Aisha!! Ako sum gresen za ovoj uslov,Popravime!!

Ne mora brate, greska si. Ako ima potreba taa samata kje mu kaze i izbere druga...


Fala brat na Popravkata.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 19:45
Koga ke se postavi nekoja tema opsto za site religii, sekogas za islamot e najkontradiktorno.
Zidarski, neznam sto e neispravno vo mojot post, sepak e proveren od strana na profesor. No so istorijata nikogas ne se znae. Rado gi prifakam site argumenti pro i kontra.

Za bludot. Vo sekoja religija bludot ne se prifaka. Bez ogled dali e islam, hristijanstvo.....Pa i da ne e religija. Opstestvoto nikogas ne go podrzuvalo bludot, i bilo moralno osudeno....
Butel, jas mislev na haremi. Kaj nas muslimanite gi nema samo se mit....

Za poligamijata, treba da bidat ispolneti MNOGU uslovi. Duri imame hadis od Muhammed, n.b.m.n., kade kako primer ni naveduva vo Sudniot den covek na koj liceto ke mu bide od ednata strana grdo a od drugata strana ubavo. E na toj covek, toa mu e kazna, bidejki imal dve zeni i kon niv ne se odnesuval pravedno....
Sekoj onoj iskren vernik koj se nadeva na dobar svrsetok se drzi do Quranskiot ajet, koj ja dozvoluva poligamijata, i veli ako se plasat deka nema da mozat da bidat pravedni, e togas samo EDNA.

No kako i da e, jas sum golem pobornik za poligamijata. I cesto go zavzema stavot ZA. Duri i vo krugot na moite prijatelki muslimanki. Ednostavno poligamijata e resenie za problemot koj se pojavil, a toa e nesrazmerniot broj na zeni vo odnos na mazi. Kaj nas vo MK. ova ne e oficijlaen podatok, no se predpostavuva deka e 3:1. Oficijalen podatok e deka vo Bosna e 8:1. Sto ke se pravi so site tie zeni!!!!
Ajde da najdeme resenie. Ljubovnicata kako alternativa e sekogas osudena od site.
E pa sega zenata ke bide legalna vtora (so site zakonski prava), ili ilegalan vtora, osudena od opstestvoto.
Mozebi temava e samo da go kazeme stavot na religijata. No ete jas malku podetalno vi objasniv.
samo za inf. ovoj moj stav imav prilika i javno da go iznesam, i navistina bev podrzana od eminentni makedonski intelektualci.

p.s. sega nema vreme, no ke vi go objasnam modelot koj Malezija go primenuva za poligamija t.e. zakonskite ramki! Mnogu se interesni!
Pozz
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 19:56


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 14:04
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 20:09
Marija, pa ti ne si go procitala mojot post
Pa jas sum za 2 LEGALNA SOPRUGA, otkolku za ljubovnica.

Malezija znaeme deka e mnozinsko muslimanska zemja, koja gi legalizira poligamnite brakovi.
NO. Imotot koj go steknal mazot vo brakot so vtorata zena, ostanuva TAMU. Ne e negova licna sopstvenot, pa da moze slobodno da zivee so vtorata zena vo stan ili kuka koja ja steknal zaedno so PRVATA zena.
Ne toa e nivna zaednicka sostvenost.
Znaci ovoj zakon (koj e proizlezen od islamot) gi stiti sopstvenickite prava na zenata. Ja pocituva kako onaa koja doprinesuva vo drustvoto.
Tuka ima uste, posebno statusot na decata, no drug paaaaat.

Marija M. koe e tvoeto resenie za soodnosot 3:1?
Ja sum bila vo Bosna, kade na ulicite moze da se prepoznae soodnosot 8:1. Ako zemem vo predvid deka sekoja 4 zena vo Bosna e siluvana......
Znaci taa zena ima potreba od zastitnik, od nekoj koj ke bide pokraj nea. Sekoja mazena zena go prepoznva toa cuvstvo na zastita koe go budi nejziniot soprug. Pa zarem jas da bidam sebicna i da ne razmisluvam za site tie sirotici koi se ostaveni sami na sebe!
Ljubovnicite se sekogas mladi i atraktivni, kade se videlo ljubovnicata da e postara od zenata....
toa e denesniot apsurd...
No vo islamot, posle Bitkite, na vernicite im bilo cest da se ozenat so vdovicite, koi ostanale sami so 2 ili 3 deca ako ne i poveke.
Poligamijata e resenie za mnogute problemi....

No sepak, imam mnogu prijtelki muslimanki koi ja podrzuvaat poligamijata, no ne nivnite sopruzi. Jas gledam podaleku!!!!
Pozz dragaa
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 20:22


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 14:04
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 20:23
Господ на почетокот му создаде на Адам една жена, а не цел бордел.
На планетава односот меѓу машките и женските е 50:50 (плус минус 1 до 2 проценти варирање)
И покрај големите војни во кои гинеле воглавно мажи, сепак Бог го задржува односот меѓу мажите и жените релативно идентичен.
Зарем не ве учи природата дека Бог создал една жена за еден маж и еден маж за една жена?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
rose of silence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rose of silence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 20:26
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Marija, pa ti ne si go procitala mojot post
Pa jas sum za 2 LEGALNA SOPRUGA, otkolku za ljubovnica.

Malezija znaeme deka e mnozinsko muslimanska zemja, koja gi legalizira poligamnite brakovi.
NO. Imotot koj go steknal mazot vo brakot so vtorata zena, ostanuva TAMU. Ne e negova licna sopstvenot, pa da moze slobodno da zivee so vtorata zena vo stan ili kuka koja ja steknal zaedno so PRVATA zena.
Ne toa e nivna zaednicka sostvenost.
Znaci ovoj zakon (koj e proizlezen od islamot) gi stiti sopstvenickite prava na zenata. Ja pocituva kako onaa koja doprinesuva vo drustvoto.
Tuka ima uste, posebno statusot na decata, no drug paaaaat.

Marija M. koe e tvoeto resenie za soodnosot 3:1?
Ja sum bila vo Bosna, kade na ulicite moze da se prepoznae soodnosot 8:1. Ako zemem vo predvid deka sekoja 4 zena vo Bosna e siluvana......
Znaci taa zena ima potreba od zastitnik, od nekoj koj ke bide pokraj nea. Sekoja mazena zena go prepoznva toa cuvstvo na zastita koe go budi nejziniot soprug. Pa zarem jas da bidam sebicna i da ne razmisluvam za site tie sirotici koi se ostaveni sami na sebe!
Ljubovnicite se sekogas mladi i atraktivni, kade se videlo ljubovnicata da e postara od zenata....
toa e denesniot apsurd...
No vo islamot, posle Bitkite, na vernicite im bilo cest da se ozenat so vdovicite, koi ostanale sami so 2 ili 3 deca ako ne i poveke.
Poligamijata e resenie za mnogute problemi....

No sepak, imam mnogu prijtelki muslimanki koi ja podrzuvaat poligamijata, no ne nivnite sopruzi. Jas gledam podaleku!!!!
Pozz dragaa

Sovremeni idei,primer kako treba da razmisluva edna muslimanka,vo cije srce nema mesto za lubomora,,a lubomorata e prisutna kaj lugeto sto nemaat samodoverba,no do kolku ne se poznavas sebesi dovolno i svoite sposobnosti,togas i edna macka da pomine pokraj tvojot maz ke te pravi lubomorna....Pozz Aisha
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.