IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОЛИГАМИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОЛИГАМИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
Автор
Порака
rose of silence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rose of silence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПОЛИГАМИЈА
    Испратена: 06.Март.2008 во 23:24
Местото на Полигамијата во Исламот,Христијанството и Јудеизмот..Би сакал да пласирате ваши идеи околу институтот Полигамија,дали и е потребно на денешното општество Полигамијата или таа беше дозволена само во древните времиња???
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:50
Pozz i dobro ni dojde na forumov...
Za ovaa tema od aspekt na islamot e pisuvano, no podocna pak ke pisuvam....
No da gi pottikneme i drugite da pisuvaat, poligamijata na Hristijanstvoto mu e poznata tema...No ete oni neka pisuvaat....

A vo mojot odgovor, ke go iznesam i stavot na islamot za poligamijata denes.....
Se citame podocna!!!!!!!!!!1
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:53
Mene kako musliman mie dozvoleno da zemam do cetiri zeni, ama jas nemozam na kraj da izlezam so edna sega sto ja imam, a kamoli uste druga da zemamтага голема%20насмевка
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:54
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

Mene kako musliman mie dozvoleno da zemam do cetiri zeni, ama jas nemozam na kraj da izlezam so edna sega sto ja imam, a kamoli uste druga da zemamтага голема%20насмевка


Taka da brat dovolna ti e Edna!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:07

Poligamijata VO ISLAMOT E DOZVOLENA NE E NAREDENA!

Изменето од Aisha - 07.Март.2008 во 00:07
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:09
Fala Bogu sto e taka sestroголема%20насмевкаголема%20насмевка
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:11
kako li im e na tie zeni koga mazot, ako go sakaat navistina mora da go delat so drugi zeni, patem ne uste samo 3, tuku kojznae kolku uste nevencani, ama dobro kaj nas nema haremi
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:13
Steta ni kaj nas nema......
Uste eden unisten mit!
E butel, prasanjeto e upateno kon site religii!
Pa odgovori ako pripagas na nekoja od dadenite!
Za islamot, ostaj nie ke objasnime. Pa ako si Za Ok, a ako si protiv i togas e OK, se dodeka e toa tvoe logicno razmisluvanje!

Pozz
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:16
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

kako li im e na tie zeni koga mazot, ako go sakaat navistina mora da go delat so drugi zeni, patem ne uste samo 3, tuku kojznae kolku uste nevencani, ama dobro kaj nas nema haremi

 
 
Da ne si im vo kozaголема%20насмевка  Cudo e moderniov svet neli? a be nema covek vo zapad a da ne si pravi harem, de so edna de so druga, a pusto mene kako musliman mie zabraneto i da poglednam (strasveno) na druga zenaтагатага ama bericatvrsan i vaka mie dobro, koj prebaruva i bez ic moze da ostaneнамигнување
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:18
Epa brat,moze ona da go Snajde--Kako bese ?-Aaaa..
Posakala Suta Rogovi Ostanala i bez Usi!!

Изменето од Halid ibn Velid - 07.Март.2008 во 00:18
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:20
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Steta ni kaj nas nema......
Uste eden unisten mit!
E butel, prasanjeto e upateno kon site religii!
Pa odgovori ako pripagas na nekoja od dadenite!
Za islamot, ostaj nie ke objasnime. Pa ako si Za Ok, a ako si protiv i togas e OK, se dodeka e toa tvoe logicno razmisluvanje!

Pozz



a kade i kaj vas nema ? mislev deka zivees tuka vo Makedonija

Ako dosega ne si znaela jas sum ateist, pa kako takva nezamislivo mi e da go delam sakaniot maz so druga zena , a kamoli so poveke, kako sto vasata religija dozvoluva, a vie muslimanskite zeni, sakale ili ne mora da se pokorite na toa.

Ljiljan edno e da bides so edna zena, pa ja ostavis i odis so druga , a sosema druga rabota e da si imas kup zeni istovremeno
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:20
На нас христијаните ни е заповедано да имаме само по една жена, а и жените да имаат само еден маж.
 
"Затоа човекот ќе ги остави татка си и мајка си, и ќе се прилепи кон својата жена; и тие ќе станат едно тело. "
(Битие 2:24)
 
"но заради блудствата секој маж нека си има своја жена и секоја жена свој маж."
(1 Коринтјани 7:2)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:24
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Steta ni kaj nas nema......
Uste eden unisten mit!
E butel, prasanjeto e upateno kon site religii!
Pa odgovori ako pripagas na nekoja od dadenite!
Za islamot, ostaj nie ke objasnime. Pa ako si Za Ok, a ako si protiv i togas e OK, se dodeka e toa tvoe logicno razmisluvanje!

Pozz



a kade i kaj vas nema ? mislev deka zivees tuka vo Makedonija

Ako dosega ne si znaela jas sum ateist, pa kako takva nezamislivo mi e da go delam sakaniot maz so druga zena , a kamoli so poveke, kako sto vasata religija dozvoluva, a vie muslimanskite zeni, sakale ili ne mora da se pokorite na toa.

Ljiljan edno e da bides so edna zena, pa ja ostavis i odis so druga , a sosema druga rabota e da si imas kup zeni istovremeno

 
 
 Primorana ne e butel, toa go nema vo Islam.. so sila nisto ne biduva..

I ja se soglasuvam deka ne e isto teaголема%20насмевка
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На нас христијаните ни е заповедано да имаме само по една жена, а и жените да имаат само еден маж.
 

"Затоа човекот ќе ги остави татка си и мајка си, и ќе се прилепи кон својата жена; и тие ќе станат едно тело. "

(Битие 2:24)

 

"но заради блудствата секој маж нека си има своја жена и секоја жена свој маж."

(1 Коринтјани 7:2)


A Isus nemalnitu edna. Sto neznaci deka i vie treba bez zeni da bidete.... taka ne optuzuvajte drugi,ako da receme na nekoj Bozji pratenik od samiot sozdatel mu bilo naedeno da postapi kako sto postapil.

Vo denesno vreme,mislam deka nepostojat uslovi da se ima poveke od edna zena.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.