IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Правила за Велигденски Пост
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правила за Велигденски Пост

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:25
Za Bozhjite pratenici ne znam kako e svemirski, a Isus postel 40 dena...
I ne me sfakjaj pogreshno - shega beshe so mudzahid - ne e navreda za Islamot ili za postenjeto! Jas vednash si se izjasniv deka ne postam, no nemam problem so toa koj kako go pravi.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:57
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

никој нема да прај кадаиф?тагатагатага



jas pravam kadaif vo nedela i toa odsekogas se pravi kaj nas za procka, inaku i kadaifot e posen, tokmu zatoa i e toj obicaj da se pravi za procka.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:58
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

никој нема да прај кадаиф?тагатагатага



jas pravam kadaif vo nedela i toa odsekogas se pravi kaj nas za procka, inaku i kadaifot e posen, tokmu zatoa i e toj obicaj da se pravi za procka.

видиш а ја друкше знам! кадаиф оној правиот се прави со млеко намерно  затоа што во недела се мрси. се препорачува месо. така барем од моите баби ми е останато. а баш очекував да ми кажеш дали ке правиш и ти. среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 20:03
a sund'erka c'e pravi li nekoj?
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 20:04
da, pravam , ne so mleko tuku so serbet, prv pat slusam deka kadaif se pravi so mleko.

i da, postam 40 dena iako ne sum vernik i ne mi e tesko kako sto gledam deka na nekoi vernici im e tesko i ne se ni obiduvaat.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 20:09
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, pravam , ne so mleko tuku so serbet, prv pat slusam deka kadaif se pravi so mleko.

i da, postam 40 dena iako ne sum vernik i ne mi e tesko kako sto gledam deka na nekoi vernici im e tesko i ne se ni obiduvaat.

да да наместо шербет се става млеко пред тоа зовриено со шеќер и ванила внатре во кадаифот се става ораси ...пробај вкусно е (зидарски не ме карај за рецептов во врска со празникот е голема%20насмевка)
инаку за другото Да! постам
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 20:15
Mene iskreno postite mi se nonsense.
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 21:17

dedomi moj pocina na 97 god. nieden den vo zivotot nemase posteno i sekogas velese: ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od nea, aludirajki na navredlivite,pogrdnite i zlobni zborovi koi gi izgovarame.

љубовkon boga
apce
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 21:22
Originally posted by KGB KGB напиша:

Mene iskreno postite mi se nonsense.

KAKO NE KE TI SE NON SENS KOGA POSTOT KAJ NAS E SVEDEN ISKLUCIVO NA TELESEN POST I TOJ ISTIOT E NEPRAVILEN!
VO KONTEKST NA OVA EVE I EDNA ANEGDOTA KOJA MI JA KAZA EDEN OTEC OD SV. JOVAN BIGORSKI:::
ZA VREME NA POST SEDNALE DA JADAT DVAJCA MONASI OD KOI EDNIOT BIL 40 KILA A DRUGIOT 90."SLABIOT" IZEL EDNO PARCE LEB A "KRUPNIOT" DVE!
TOGAS SLABIOT MU REKOL"BRATU ZNAES DEKA E POST,ZOSTO IZEDE DVE PARCINJA LEB?
OVOJ MU ODGOVORIL VAKA:TI IZEDE EDNO PARCE LEB TAKA ; DALI SE NAJADE?
"DA" REKOL SLABIOT
"JAS IZEDOV DVE PARCINJA AMA ZA DA SE NAJADAM TREBASE DA IZEDAM USTE DVE"


NARAVOUCENIE:NE SI POSTEL AKO SE PREJADES OD "POSEN GRAV"
car's freack
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 00:39
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Неколку правила за велигден

Сабота и Недела е дозволено масло, а понеделник до петок, без масло
Ако човекот е послаб, може да добие благослов, да посто со зејтин, млеко и др.. од православен презвитер
А најдобро е за се во врска со постот, да се спријателиш и да се советуваш со Презвитери (попови) од Црквата

Може да се јаде се што има на пазар, што расте од земја, и сите житарки од Биона (продавници за здрава храна)
Варена пченица, љупен јачмен и овес, орис (жолт и бел), пченка, палента, бакардан, кикирики
Компири, пашканат, грашак, леќа, грав, боранија, зелка, тикви, спанаќ, карфиол, брокула, зелје
Пахулици (од сите житарици) , макарони, шпагети, јувки, корнфлекс
Салати, цвекло, трупки, моркови, даикон ... 
Таан помешан со мед, таан помешан со мелени кикирики
Мед, суви (сливи кајсии смокви гројзе),
По малку леб, питки, кифли, по малку ораси, лешници, бадеми, по малку производи од соја, хелда...
 
Отпрвин мислев да не коментирам на темава, но откако прочитав дека Nikki го вметнала и зборот "христијани" во нејзиниот коментар, се одлучив да кажам збор два.
 
Познато е и неколку пати повторено дека на христијаните Божјиот Збор - Библијата им е извор на сите верувања, доктрини и пракса.
Христијаните, по дефиниција, се следбеници на Христос, на Неговото учење запишано во Новиот Завет.
 
Би ја замолил Nikki, доколку може, да ни каже дали било кое од наведените "правила" за Велигден е напишано во Библијата.
Каде во Библијата пишува дека треба да постиме не јадејќи масло?
Дали Христос, апостолите или некој близок ученик на Христос така постел?
Каде во Библијата е наведена листа од дозволени и забранети јадења за време на пост?
 
Во горниот коментар ти наведуваш десетици јадења што се дозволени за време на пост. Ако човек има пари може со тие јадења да си направи една огромна свечена гозба и да се накрка поубаво од сиромавиот кој не пости. Дали така постеле Исус, апостолите, учениците?
 
Зборот "пост" во Библијата значи "гладување", "не јадење", а не "селектирање на храната". Кога Исус постел тој не јадел ништо, а не само масно. Сите пророци, апостоли, и Божји луѓе во Библијата постеле така. Сите христијани денес постат така.
 
Православните не постат како што постеле Христос, апостолите, пророците, учениците итн. и затоа сметам дека на зборот "христијани" не му е местото во оваа тема.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 09:43
Mu velev jas na zidarski deka e taka, ama toj nikako da se slozi so toaсреќа.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 09:47
Evangelos ti postis isto kako muslimanite, ne jades denje, ili kako sto postel Isus ne jades nisto?
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 10:23
Site pratenici pa i Isus, kako eden od najpoznatite, postel kako nas muslimanite, bidejki nevozmozno e covek da ne jade nisto, a i evangelos ako ne posti kako pravoslavnite, sigurno posti kako muslimanite( ili kako sto veli toj hristijanski)
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 10:40
ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od nea

apce, si imala mnogu mudar dedo, se soglasuvam potpolno so nego!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.