Испечати | Затвори го прозорот

Правила за Велигденски Пост

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12508
Датум на принтање: 22.Септември.2024 во 10:38
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Правила за Велигденски Пост
Постирано од: Nikki
Наслов: Правила за Велигденски Пост
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 15:04
Неколку правила за велигден

Сабота и Недела е дозволено масло, а понеделник до петок, без масло
Ако човекот е послаб, може да добие благослов, да посто со зејтин, млеко и др.. од православен презвитер
А најдобро е за се во врска со постот, да се спријателиш и да се советуваш со Презвитери (попови) од Црквата

Може да се јаде се што има на пазар, што расте од земја, и сите житарки од Биона (продавници за здрава храна)
Варена пченица, љупен јачмен и овес, орис (жолт и бел), пченка, палента, бакардан, кикирики
Компири, пашканат, грашак, леќа, грав, боранија, зелка, тикви, спанаќ, карфиол, брокула, зелје
Пахулици (од сите житарици) , макарони, шпагети, јувки, корнфлекс
Салати, цвекло, трупки, моркови, даикон ... 
Таан помешан со мед, таан помешан со мелени кикирики
Мед, суви (сливи кајсии смокви гројзе),
По малку леб, питки, кифли, по малку ораси, лешници, бадеми, по малку производи од соја, хелда

Од понеделник до петок се кажуваат следните молитви
После првата и втората прави поклон, а 4-та се кажува 12 пати, со 12 поклони, со крстење со рака
Додека се крстиш ја кажваш молитвата * Боже очистиме мене грешниот и помилуј ме и потоа се поклонуваш до земја
Тоа се вика мала метанија, или мал поклон, само со десната рака ја допираш земјата, а не паѓаш на земја со колениците.
Истата молитва и истиот поклон секогаш се прави кога влегуваш во храмот, во текот на целата година
Прво одиш во средина на храмот, пред местото што се вика анолај, каде има икона од светителот на храмот и денот што се празнува
Тука се кажува истата молитва и се прави истиот поклон, три пати, при влегување и при излегување

1. Господи и Владико на мојот живот, не давај ми дух на мрзливост, очајание, властољубие и празнословие
2. Но мене на твојот слуга подари ми дух на целомудрие, смирение, трпение е љубов
3. О Господи Цару, дај ми да ги согледам моите согрешение и да не го осудувам мојот брат, зашто си благословен во сите векови, Амин
4. Боже очистиме мене грешниот и помилуј ме
5. Се читаат сите 4 стихови, целата молитва, па се прави уште еден поклон ....

Во петок, се чита Акатист на Дева Марија, во Црква, на Вечерна Богослужба ..
Може и дома да се прочита акатист, ако не сте во можност да појдете во Црква каде што се чита Акатист

Добро е секој православен христијанинповеќе пати да се крсти со рака, по неколку пати на ден
Со вера, во името на Отца и Сина и Св Дух. Тоа може да се направи и со благи поклони со телото
Собите во својот дом, понекогаш да ги попрска со Света Вода, и да ги кади со темјан
Сето ова за здравје, спасение и мир на душата на овој свет, како и вечен живот на небесата

Господ Исус во пустината 40 дена не јадел ништо и не пиел ништо, но тоа скоро никој не може да го постигне
Во Стариот Завет луѓето постеле од рано наутро до извесен дел во денот, постеле во вреќа и со пепел на главата.
Некои до 9, некои до пладне, некои до вечер. Некои со Вода, некои ништо не јаделе, секој со искуството и можностите
Тоа време го поминувале единствено во молитва, тивко плачење, покајание и духовно размислување.
Во првите векови, Црквата постела заеднички во определени денови кога сите се молат заедно.
Постеле во време на прогонство или во искушенија, а покасно Црквата определува повеќе денови за пост
Раните Христијани пред да се крстат постеле 40 дена и вртеле три круга околку Храмот во име на Света Троица
Не можат сите подеднакво да постат. Тие што работат се ослободени од постот или земаат поблаг начин на пост.
Секој човек најважно е пред пости да се советува со искусни Духовници, кои полека ќе го воведат во постот
Во спротивно постењето може да наштети на здравјето.
Поискусните, првите три дена од велигденскиот пост не јадат и не пијат ништо ** Три Имери (три дена, на * Коине)
Постот е неразделно поврзан со молитва, читање духовни книги, дела на милост и љубов кон ближниот ...
Духовни разговори, посета на богослужби во храмот, проучување на Светото Писмо, посета на часови по веронаука ...
Младите, болните, бремени жени и послабите може да бидат ослободени од пост, со благослов од Презвитерите
За време на постот не е добро гледање крвави и безобразни фимови на ТВ, цигари, алкохол, непристојни зборови ...

Православните христијани, најчесто, после првата недела од постот се причестиваат, тоа е недела наутро на литургија
Птоа за велигден, сабота наутро, или сабота навечер, на вечерната велигденска воскресна литургија, се причестуваат
Причест, Евхаристија, е соединување со Телото и Крвта на Господ Исус Христос, во вид на Леб и Вино

Духовниот живот во Црквата е неразделно поврзан со молитвата Оче Наш и со Исусовата Молитва
Исусовата Молитва (Исихазам), се кажува повеќе пати на ден, може и со бројаница, тоа е следната молитва
Господ Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме грешниот
Најчесто се кажува три пати на ден по 30 пати, во текот на целата година секој ден

Молитвата Оче наш, е заповед на Самиот Господ Исус Христос да ја кажуваме
Покрај овие две молитви добро е да се научат на памет и да се кажуваат следните најпознати православни песни


Седум Свети Тајни во Православната Црква
Седум посебни Дарови на Светиот Дух, кои можат да ги извршуваат единствено православни свештеници
1 Крштевање
 * Потопување во име на Отца, Сина и Св Дух за простување на првородниот грев и личните гревови
После Кршт. ние сме Синови Божји и се спасуваме по Божјата милост но само со силна и чиста вера во Св Троица
Ние стануваме 1. Цареви 2. Свештеници 3. Пророци 1. Бидејќи го победуваме злото и ќе царуваме заедно со Христос
2. Нашиот живот се преобразува во Богослужба 3. Ја знаеме иднината, тоа е Воскресението и Царството Божјо.
Кумот при крштевањето е Сведок дека малото дете ќе биде воспитано во Духот на Христос и ќе биде Член на Црквата
2 Свето Миропомазание
Тоа е излевање на дар од Светиот Дух на новокрстениот, за да бидеме посилни и постојани
3 Евхаристија
Тоа е лебот и виното кое со повикување на Светиот Дух се претвара во Тело Крв на Господ Исус
Оваа тајна се извршува на празнични служби во Православниот Храм, најчесто на Литургија, во Недела
* Ако не го јадете телото на Синот Човечки и не ја пиете крвта негова не ќе имате живот во себе
Св Јован Зл. советувал да се причестуваме од лажичка бидејки некои луѓе со телото и крвта правеле маѓии.
4 Свештенство
Ракоположување на Ѓакони, Презвитери и Епископи со цел да ги извршуваат Светите Тајни
5 Исповед
Дар од Светиот Дух за простување на гревовите направени по Крштевањето, на оној со кае.
Покајание значи вистинска и реална промена во нашиот живот, а не само жалење за нашите грешки со чувства
Господ Исус Христос им вели на Апостолите и Свештениците ** Ќе ти ги дадам клучевите од Небесното Царство
Што ќе сврзеш на земјата ќе биде сврзано на небесата а што ќе разврзеш на земјата ќе биде разврзано и на небото
6 Брак
Дар од Светиот Дух за соединување на мажот и жената во Едно Тело
7 Елеоосветување
Дар на Светиот Дух за исцелување на болни и простување на гревовите

Литургија
Заедничко Дело на Верните. Лаос – Народ и Ергон – Дело. Богослужба во Светите Христови Храмови
На Евхаристиска Литургијата се случува Припрема, Осветување и Причестување со Светите Тајни
Верните во Храмот носат дарови, Леб и Вино. Со молитвите дел од даровите се преобразуваат во Тело и Крв Христова
Литургијата ја основа Господ Исус на Тајната Вечара со давање на Лебот и Виното. Редослед на Литургијата:
1 Проскомидија: Припрема на Даровите, Принесување на Лебот и Виното со спомнување на сите членови на Црквата
2 Литургија на Словото: Уводна Служба, Мал Вход, Изнесување на Евангелие, Читање од Св Писмо, Молитви
3 Евхаристија: Голем Вход, Целив на Мирот, Симбол, Евх. Молитви. Подигање и Кршење, Причестување, Отпуст
   - Големиот Вход претставува пренесување на евхаристиските дарови во Олтарот
После причестувањето ние сме Едно Тело Христово, затоа веќе не е потребно да се Целиваме меѓу себе и Иконите

http://www.angelfire.com/falcon/voznesenie/mol04akatbogorodica.htm - Еве ги молитвите од Акатист

http://www.angelfire.com/falcon/voznesenie/mol02napamet.htm - Православни песни



Коментари:
Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 18:13
Niki pishi ako sakash nekoi posni recepti i koga se jade riba ,mislam deka moze nekolku pati vo tekot na postot i ako znaesh c'uvtinja od soja pishi gi tuka ili preku lp.pozdrav. a i drugi koi znaat posni recepti neka pishat ima mnogu interesni jadenja od koi voopshto i ne pad'ash vo iskushenie za masna ishrana pozdrav.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 18:26
Ne e li poentata na postot tokmu borbata so iskushenieto i duhovno prechistuvanje? Tokmu idejata deka mozhesh da se lishish od neshto koe ti e vkusno, a ne deka mozhesh da go zamenish so neshto drugo...
ama toa si e moe mislenje, a jas iskreno - ne postam seushte...


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 18:40
zidarski vo pravo si, poentata e tokmu tuka, jadenjeto da se zameni so nejadenje.голема%20насмевка
-ama toa si e kaj nas


-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 18:40
битно јас во недела пред постот кадаиф ке правам танцување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 18:45
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

zidarski vo pravo si, poentata e tokmu tuka, jadenjeto da se zameni so nejadenje.голема%20насмевка-ama toa si e kaj nas


E so koe toa nejadenje go zamenuvate, koga a se stemni se prepukuvate so jagninja i baklavi... c'c'c'


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 18:55
никој нема да прај кадаиф?тагатагатага

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:00
sum pokushaval da postam na nekolku pati duri ednash izdrzav i dosta dolgo prestojuvav vo edna 6 chlena familija toj period koi se isklucitelni vernuici i mozam da kazam deka nemashe nekoe iskushenie,tochno na vreme doruchek,ruchek,vechera i pravea razni jela duri i slatki ,molitva pred sekoe jadenje pa beshe i interesno takvoto moe iskustvo.kaj mene doma moite postat nekogash no ovaa beshe drugacie,nekakov vid na redoven i smiren zivot celata situacija beshe nekako bash duhovna ,sega nesum doma i imam nekakov posmiren zivot i po navremen pa bi se obidel neznam.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:05
јас имам постено со леб и вода само. инаку постам од 8мо одд.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:05
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

zidarski vo pravo si, poentata e tokmu tuka, jadenjeto da se zameni so nejadenje.голема%20насмевка-ama toa si e kaj nas


E so koe toa nejadenje go zamenuvate, koga a se stemni se prepukuvate so jagninja i baklavi... c'c'c'

aj probaj da te vidam pa ke prajme muabet --30dena



-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:15
Da, de... ama shto e poentata preku den da ne jademe, da ne pieme voda duri, a nokje da se nastegame so rezervi...?!?!   


Постирано од: svemirski_duh
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:16

Цитирај

E so koe toa nejadenje go zamenuvate, koga a se stemni se prepukuvate so jagninja i baklavi... c'c'c'


Ne kritikuvajte Islam barem na prasanja kade sto nemate apsolutno nikakvo pravo.

Znaete deka treba da se posti no neznaete kako ke go izvedete toa.Taka 30 razliciti crkvi postat na 30 razliciti nacini. Edni ne jadat svinsko drugi ne jadat riba,edni toa go pravat vo veliki petok treti vo s.nedela.....
IMA LI EDNA EDINSTVENA ZAPOVED ZA POSTOT ??

Jas znam deka spored Biblijata Isus i Mojsie postele 30 dena i 30 noki bez da vkusat bilo sto.Onaka kako sto postat Muslimanite. No posto covek ne moze makar i Bozji pratenik bil,da izdrzi 30 dena I NOKI bez voda,taka (a ako zememe vo predvid deka se racunalo i po DENONOKIE) ispagja deka postele TOCNO KAKO MUSLIMANITE.



Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:21
ej imam eden drugr albanec se kazuva musliman super sme od deca toj redovno posti cela vecher so mene vo charshija jade pie a nautro odi doma i si prespiva.i mene nikogash ne mi bila jasna poentata na muslimanskite posti od shto se ispostuvaqat shto ima zdravo tuka za organizmot?


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:23
postot hristijanite go pravat prvenstveno od zdravstveni prichini,da se isposti organizmot e mnogu zdravo


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:25
Za Bozhjite pratenici ne znam kako e svemirski, a Isus postel 40 dena...
I ne me sfakjaj pogreshno - shega beshe so mudzahid - ne e navreda za Islamot ili za postenjeto! Jas vednash si se izjasniv deka ne postam, no nemam problem so toa koj kako go pravi.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:57
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

никој нема да прај кадаиф?тагатагатага



jas pravam kadaif vo nedela i toa odsekogas se pravi kaj nas za procka, inaku i kadaifot e posen, tokmu zatoa i e toj obicaj da se pravi za procka.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 19:58
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

никој нема да прај кадаиф?тагатагатага



jas pravam kadaif vo nedela i toa odsekogas se pravi kaj nas za procka, inaku i kadaifot e posen, tokmu zatoa i e toj obicaj da se pravi za procka.

видиш а ја друкше знам! кадаиф оној правиот се прави со млеко намерно  затоа што во недела се мрси. се препорачува месо. така барем од моите баби ми е останато. а баш очекував да ми кажеш дали ке правиш и ти. среќа


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 20:03
a sund'erka c'e pravi li nekoj?


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 20:04
da, pravam , ne so mleko tuku so serbet, prv pat slusam deka kadaif se pravi so mleko.

i da, postam 40 dena iako ne sum vernik i ne mi e tesko kako sto gledam deka na nekoi vernici im e tesko i ne se ni obiduvaat.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 20:09
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, pravam , ne so mleko tuku so serbet, prv pat slusam deka kadaif se pravi so mleko.

i da, postam 40 dena iako ne sum vernik i ne mi e tesko kako sto gledam deka na nekoi vernici im e tesko i ne se ni obiduvaat.

да да наместо шербет се става млеко пред тоа зовриено со шеќер и ванила внатре во кадаифот се става ораси ...пробај вкусно е (зидарски не ме карај за рецептов во врска со празникот е голема%20насмевка)
инаку за другото Да! постам


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 20:15
Mene iskreno postite mi se nonsense.


Постирано од: apce
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 21:17

dedomi moj pocina na 97 god. nieden den vo zivotot nemase posteno i sekogas velese: ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od nea, aludirajki na navredlivite,pogrdnite i zlobni zborovi koi gi izgovarame.

љубовkon boga


-------------
apce


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 21:22
Originally posted by KGB KGB напиша:

Mene iskreno postite mi se nonsense.

KAKO NE KE TI SE NON SENS KOGA POSTOT KAJ NAS E SVEDEN ISKLUCIVO NA TELESEN POST I TOJ ISTIOT E NEPRAVILEN!
VO KONTEKST NA OVA EVE I EDNA ANEGDOTA KOJA MI JA KAZA EDEN OTEC OD SV. JOVAN BIGORSKI:::
ZA VREME NA POST SEDNALE DA JADAT DVAJCA MONASI OD KOI EDNIOT BIL 40 KILA A DRUGIOT 90."SLABIOT" IZEL EDNO PARCE LEB A "KRUPNIOT" DVE!
TOGAS SLABIOT MU REKOL"BRATU ZNAES DEKA E POST,ZOSTO IZEDE DVE PARCINJA LEB?
OVOJ MU ODGOVORIL VAKA:TI IZEDE EDNO PARCE LEB TAKA ; DALI SE NAJADE?
"DA" REKOL SLABIOT
"JAS IZEDOV DVE PARCINJA AMA ZA DA SE NAJADAM TREBASE DA IZEDAM USTE DVE"


NARAVOUCENIE:NE SI POSTEL AKO SE PREJADES OD "POSEN GRAV"


-------------
car's freack


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 00:39
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Неколку правила за велигден

Сабота и Недела е дозволено масло, а понеделник до петок, без масло
Ако човекот е послаб, може да добие благослов, да посто со зејтин, млеко и др.. од православен презвитер
А најдобро е за се во врска со постот, да се спријателиш и да се советуваш со Презвитери (попови) од Црквата

Може да се јаде се што има на пазар, што расте од земја, и сите житарки од Биона (продавници за здрава храна)
Варена пченица, љупен јачмен и овес, орис (жолт и бел), пченка, палента, бакардан, кикирики
Компири, пашканат, грашак, леќа, грав, боранија, зелка, тикви, спанаќ, карфиол, брокула, зелје
Пахулици (од сите житарици) , макарони, шпагети, јувки, корнфлекс
Салати, цвекло, трупки, моркови, даикон ... 
Таан помешан со мед, таан помешан со мелени кикирики
Мед, суви (сливи кајсии смокви гројзе),
По малку леб, питки, кифли, по малку ораси, лешници, бадеми, по малку производи од соја, хелда...
 
Отпрвин мислев да не коментирам на темава, но откако прочитав дека Nikki го вметнала и зборот "христијани" во нејзиниот коментар, се одлучив да кажам збор два.
 
Познато е и неколку пати повторено дека на христијаните Божјиот Збор - Библијата им е извор на сите верувања, доктрини и пракса.
Христијаните, по дефиниција, се следбеници на Христос, на Неговото учење запишано во Новиот Завет.
 
Би ја замолил Nikki, доколку може, да ни каже дали било кое од наведените "правила" за Велигден е напишано во Библијата.
Каде во Библијата пишува дека треба да постиме не јадејќи масло?
Дали Христос, апостолите или некој близок ученик на Христос така постел?
Каде во Библијата е наведена листа од дозволени и забранети јадења за време на пост?
 
Во горниот коментар ти наведуваш десетици јадења што се дозволени за време на пост. Ако човек има пари може со тие јадења да си направи една огромна свечена гозба и да се накрка поубаво од сиромавиот кој не пости. Дали така постеле Исус, апостолите, учениците?
 
Зборот "пост" во Библијата значи "гладување", "не јадење", а не "селектирање на храната". Кога Исус постел тој не јадел ништо, а не само масно. Сите пророци, апостоли, и Божји луѓе во Библијата постеле така. Сите христијани денес постат така.
 
Православните не постат како што постеле Христос, апостолите, пророците, учениците итн. и затоа сметам дека на зборот "христијани" не му е местото во оваа тема.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 09:43
Mu velev jas na zidarski deka e taka, ama toj nikako da se slozi so toaсреќа.

-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 09:47
Evangelos ti postis isto kako muslimanite, ne jades denje, ili kako sto postel Isus ne jades nisto?


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 10:23
Site pratenici pa i Isus, kako eden od najpoznatite, postel kako nas muslimanite, bidejki nevozmozno e covek da ne jade nisto, a i evangelos ako ne posti kako pravoslavnite, sigurno posti kako muslimanite( ili kako sto veli toj hristijanski)


-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 10:40
ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od nea

apce, si imala mnogu mudar dedo, se soglasuvam potpolno so nego!


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:01

Сите пророци, апостоли, Христови ученици и лично Исус Христос не постеле КАКО муслиманите. Ниту пак јас постам како муслиманите.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сите пророци, апостоли, Христови ученици и лично Исус Христос не постеле КАКО муслиманите. Ниту пак јас постам како муслиманите.


 
 
Za Prorocite nemoj da bides tolku siguren,, a ti licno neznam kako postis, i kakov e toj Hristijanski post??????збунетост



-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:13
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od neaapce, si imala mnogu mudar dedo, se soglasuvam potpolno so nego!




A grev e i da se Povratet a ??Poso neli i toa od usta Izleguvat,Pu be,Ne znaev deka i toa e Grev da povratis,Poso od Usta izleguvat Neli???


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:22
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by bluebell bluebell напиша:

ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od neaapce, si imala mnogu mudar dedo, se soglasuvam potpolno so nego!




A grev e i da se Povratet a ??Poso neli i toa od usta Izleguvat,Pu be,Ne znaev deka i toa e Grev da povratis,Poso od Usta izleguvat Neli???


Токму така, грев е “да се повратет“ како што ти сега повраќаш.
Се клањаш на твојот алах, постиш цел ден за рамазан до пладне а ноќе кркаш, а устата ти блуе навреди за христијанството.
Дали ти стана појасно сега што мислел Исус кога рекол: Не е грев она што влегува во устат-но грев е тоа што излегува од неа..“ зашто од устата излегуваат зборовите кои се плод на мислите....
Ете, на таквите лицемери мислел Исус кога ги изговорил тие зборови. голема%20насмевка



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сите пророци, апостоли, Христови ученици и лично Исус Христос не постеле КАКО муслиманите. Ниту пак јас постам како муслиманите.




jas te prasav kako ti postis , a ne dali apostolite i Hristos postele kako mulimanite


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:23
Ти стана јасно малку? Но и да не тие-не си ти крив....

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:32
Мариа, што ти требаше да се вратиш назад голема%20насмевка Таман и јас мислев да се повлекувам.
 
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


jas te prasav kako ti postis , a ne dali apostolite i Hristos postele kako mulimanite
 
Како јас постам, и воедно што јас правам во приватниот живот е моја работа. Тука збориме согласно темата, за "правилата" на Велигденскиот пост. Би ве замолил сите да останете на темата.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мариа, што ти требаше да се вратиш назад голема%20насмевка Таман и јас мислев да се повлекувам.
 
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


jas te prasav kako ti postis , a ne dali apostolite i Hristos postele kako mulimanite
 
Како јас постам, и воедно што јас правам во приватниот живот е моја работа. Тука збориме согласно темата, за "правилата" на Велигденскиот пост. Би ве замолил сите да останете на темата.

 
 
Pa kazigi pravilata spored Hristijanskiot post?
 I ne lutise, sogledno deka ti se pridrzuvas na tie prvila, toa e privaten tvoj zivotнамигнување




-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:36
Се вратив да му посочам на халид да не блуе отрови од изутрина...може да му го изгорат хранопроводот.

А за постот наведен од Ники...остадох без текста.
Пусти Исус незнаел за Бионаголема%20насмевка....што ли јаделе тогаш, без ркулци, никулци, јуфки и тарани....па, па па..Сега гледам и:

Варена пченица, љупен јачмен и овес, орис (жолт и бел), пченка, палента, бакардан, кикирики...компири, пашканат, грашак, леќа, грав, боранија, зелка, тикви, спанаќ, карфиол, брокула, зелје,пахулици (од сите житарици) , макарони, шпагети, јувки, корнфлекс Незнаев дека Исус и корнфлекс јале со апостолите
Салати, цвекло, трупки, моркови, даикон ... 
Таан помешан со мед, таан помешан со мелени кикирики
Мед, суви (сливи кајсии смокви гројзе),
По малку леб, питки, кифли, по малку ораси, лешници, бадеми, по малку производи од соја, хелда Аха...
Ваков пост само холестеролот може да го качи и шеќерот....



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:45
Постот во христијанството е една од духовните дисциплини. Никаков конкретен пост не им е заповедан на христијаните, имено на тој ден од тогаш до тогаш да се пости. Такво нешто нема да најдете во Библијата. Постот е моќно оружје во христијанството.
Има многу работи што можат да се пишат за постот, но сега немам време (можеби подоцна доколку има некој навистина заинтересиран за тоа). Но сепак во Христијанството кога се пости не се јаде ништо, а не се селектира храна (посно непосно). Во Библијата нема ни еден кој постел преку ден, а кркал навечер, значи тоа не е исто како и муслиманскиот пост. Значи сега не коментирам кој пост е правилен, а кој погрешен, туку само кажувам дека се РАЗЛИЧНИ бидејќи некој тука се обиде да каже дека Исус и пророците постеле како муслиманите.
Христијанскиот пост не е поврзан со никакви празници, со ниеден ден во неделата (среда петок). Понекогаш може христијанинот сам да си одлучи кога и до кога ќе пости, а понекогаш може и целата заедница (црква) да се договорат за заеднички пост доколку се во некоја криза, имаат некаков проблем, молитвена потреба или било што.
 
Сепак ова е најважното во христијанскиот пост - неговата суштина.
 
"Ова е пост што Ми е по волјата: да ги кинеш неправедните окови, да ги разврзеш врските на јаремот, да ги пуштиш на слобода угнетуваните, да ги скршиш сите окови; Да го поделиш својот леб со гладните, да ги воведеш под својот покрив бескуќниците, да го облечеш оној што ќе го видиш гол, и да не се криеш од оној, кој е од твојата крв. Тогаш ќе светне како зората твојата светлина и твоето здравје ќе процвета бргу. Твојата правда ќе оди пред тебе, а Господовата слава ќе ти биде заштитница. Ако викнеш, Господ ќе ти одговори, кога ќе извикаш, ќе рече: ‘Еве Ме!’ Ако ги отстраниш од својата средина јаремот, испружениот прст и безбожната беседа, ако му дадеш леб на гладниот, ако го наситиш угнетуваниот, твојата светлина ќе засвети во темнината, и твојата темнина ќе стане како пладне. Господ ќе те води непрекратно, ќе те сити во сушни краишта. Тој ќе ги закрепнува твоите коски, и ќе бидеш како напоена градина, како кладенец, чија вода никогаш не пресушува."
(Исаија 58:6-11)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 12:05
Vikame nie deka Islam i Hristijanstoto se bliski, edna linija ne deli,, ama nesto Pravoslavievo gi ima pomesano vrskiteголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 12:10
читам само и се чудам.....алал да ви е луѓе нека ви служи на чест!!!!! толку од мене имате овде.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 12:35
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

читам само и се чудам.....алал да ви е луѓе нека ви служи на чест!!!!! толку од мене имате овде.


e pa tolku, koga neznaes da kazes nesto poveke, samo mozas da zamines, namesto da se soglasis so nesto ili da demantiras-ako imas fakti.


-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 12:38
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

читам само и се чудам.....алал да ви е луѓе нека ви служи на чест!!!!! толку од мене имате овде.


e pa tolku, koga neznaes da kazes nesto poveke, samo mozas da zamines, namesto da se soglasis so nesto ili da demantiras-ako imas fakti.
хм баш и го очекував овој пост баш од збор до збор како и штои очекував јасно веке ви ги научив финтите. нема врска јас погоре си кажав свое....уште на стартот,.....а ВАС нека ви служи на чест за моабетиве и бедностите што ги изнатресовте овде.....а зашто не демантирам? затоа што не вреди. се уверив веке неколку пати. овде е стилот “џабе плетеш јас и да грешам ке останам така.“

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 12:47
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

читам само и се чудам.....алал да ви е луѓе нека ви служи на чест!!!!! толку од мене имате овде.


e pa tolku, koga neznaes da kazes nesto poveke, samo mozas da zamines, namesto da se soglasis so nesto ili da demantiras-ako imas fakti.
хм баш и го очекував овој пост баш од збор до збор како и штои очекував јасно веке ви ги научив финтите. нема врска јас погоре си кажав свое....уште на стартот,.....а ВАС нека ви служи на чест за моабетиве и бедностите што ги изнатресовте овде.....а зашто не демантирам? затоа што не вреди. се уверив веке неколку пати. овде е стилот “џабе плетеш јас и да грешам ке останам така.“


голема%20насмевкаspored ova, dzabe pisuvas po forumov


-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 13:59
Postot ne e da ne jademe ili da ne pieme..moze da postime so teloto no sto e so duhot dali ako postime so nejadenje ili so jadenje treba da imame Bludni misli...da go klevetime blizniot svoj ili da go navreduvame prijatelot.....Ne se e toa pogresno svateno ako postime treba da postime so Duhot a jadenjeto e najmalce bitno dali ke mrsime ili postime da treba da se pridrzuvame kon jadenejeto no najbitno e da postime so Duhot...

-------------


Постирано од: svemirski_duh
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 14:17
Originally posted by DARKDOG DARKDOG напиша:

Postot ne e da ne jademe ili da ne pieme..moze da postime so teloto no sto e so duhot dali ako postime so nejadenje ili so jadenje treba da imame Bludni misli...da go klevetime blizniot svoj ili da go navreduvame prijatelot.....Ne se e toa pogresno svateno ako postime treba da postime so Duhot a jadenjeto e najmalce bitno dali ke mrsime ili postime da treba da se pridrzuvame kon jadenejeto no najbitno e da postime so Duhot...


Pa toa e ona. Postot e vreden koga odi edno so drugo.
Ako postis so teloto a dusata ti e pokvarena,dzaba gladuvas. Koga vo Mesecot Ramazan postime te. go kratime jadenjeto i pienjeto togas znaeme deka vo isto vreme treba da gi skrotime mislite,te. da postime i duhovno,,, ako mislime loso,ako pravime blud,ako imame losi nameri i losi misli,togas dzaba gladni sme ostanale. A gladta sigurno ti ja jaca i svesta.

Koga postime,togas znaeme kako e kaj nekoj koj nema da jade voopsto i posle postot. Koga telesno postime,togas ja olesnuvame dusata.
Allah vo Qur'anot rekol: "Propisan vi e post,kako sto mue propisan i na onie pred vas,da bidete SVESNI"

Ne rekol da oslabite,ili da bidete gladni ili da patite... tuku DA BUDETE SVESNI.

Eve eden moj prethoden post za mesecot Ramazan vo ovoj Forum:

Vo mesecot ramazan,ima tolku blagodeti,sto za mnogu,ne samo sto Hristijanite ne znaat,tuku i nie samite Muslimani za nekoi raboti ne sme svesni kolkava e korista na toj mesec.


Prvo. Eden golem del od lugeto mnogu pati se izlozeni na glad. Ramazanskiot post e izdrzlivos i sabur-strpenie vo sred gladot koj trae i do 15 sati. Ponataka,toj (ramazanot) e eden od lekovite za nesrekjata na covestvoto,koja nestrplivosta i neizdrzlivosta uste poveke ja zgolemuvaat.

Druga rabota.
Vo ramazanot,secie EGO,od naj Bogatite do naj Siromasite,SVAKJA DEKA NE E VLASNIK,TUKU ROB; svakja deka ne e sloboden,tuku potcinet. Da ne mu se zapoveda,naj prostata i naj lesnata rabota nemoze da ja napravi,ZATOA STO NI VODA NE SMEE DA SE NAPIE,negovoto zamisluvanje na vlast se LOMI,ja prifakja POKORNOSTA; biva blagodaren,sto mu e VISTINSKA DOLZNOST.

Ponataka.
Doagja ovoj mesec kako smirenie za dusata,radost za srceto,odmor za razumot,resenie za problemite i kako uteha za onoj koj se izvalkal so grevovi,zatoa sto ramazanot e patokaz za sekoj koj saka pokornost i zabrana za onoj koj saka zlo i nered.
Ramazan e mesec na postot,koj vtiska vistinsko vnimanie koe pripadnik na Islamot ne go dava za Iljada meseci ! Vrednosta na toj post nemoze sekoj da ja oseti.
Neupateni vernici go dozivuvaat kako teret koj nemozat da go izvrsat. Megjutoa,Vozviseniot Allah ne propisal nisto kako obaveza vo verata a da vo toa ne se krie dlaboka smisla,ubavina i vo ovoj i vo idniot svet ! Vozviseniot Allah mu poklonil na Ummetot na Muhammed salallahu alejhu we sellem blagodeti a eden vo nizata na tie blagodeti e i mesecot ramazan,mesec vo koj delata se dvostrucuvaat,mesec vo koj Allah gi brise grevovite na robovite svoi,i onoj koj vo toj mesec izvrsuva nafile-noken namaz,kako da izvrsil sedumdeset farzovi-obavezi (od Allah dadeni) vo drugite meseci. Toa e mesec na Sabur-Strpenie a za Sabur nagradata e Dzennet.
Ramazanskata prva tretina e MILOST,drugata OPROST i tretata OSLOBODUVANJE OD DZEHENNEMSKIOT OGAN.

So celiot post na Mesecot ramazan se steknuva edna ibadetska samokontrola i cuvstvo na blizina na Vozviseniot Allah dz.s i Negovoto konstantno pratenje sto go pravi covekot odgovoren da gi kontrolira svoite postapki i da bide korisen clen na zaednicata.
So toa gi sovladuva svoite nagoni,zahtevi,porivi,postanuva ukrotitel na svoite srasti,ne dozvoluva so nego da vladaat emociite namesto razumot.....
Neznam kolku bi mozel da ti pisuvam za mesecot ramazan,no ne gledam nikakov interes osven glupavi provokacii i navredi.




Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 14:59
Se znae deka postenjeto vo razlichni formi poteknuva ushe od paganski vreminja, iako negovata cel i korenite se gubat vo temninata na minatoto. Nie denes imame samo pretpostavki za niv.

Postenjeto e prisutno i kaj monoteistichkite religii i koga se zboruva za nego sekogash se spomnuva chetiriesetdnevnoto postenje na Mojsije i Isus (ne sum zapoznaen so Muhamedovi postenja). Prviot toa go storil pred da se vrati megju evreite so desette Bozhji zapovedi, a vtoriot po svoeto krshtevanje i pred pochnuvanjeto na svojata mislija.

Mozhe li nekoj chlen od forumov da argumentira dali Mojsije i Isus napravile poveke od ednash vakov post ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:04
голема%20насмевкаspored ova, dzabe pisuvas po forumov

тоа си е моја работа....а можеби и грешам ај кажи ми ти



-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:12
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by bluebell bluebell напиша:

ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od neaapce, si imala mnogu mudar dedo, se soglasuvam potpolno so nego!




A grev e i da se Povratet a ??Poso neli i toa od usta Izleguvat,Pu be,Ne znaev deka i toa e Grev da povratis,Poso od Usta izleguvat Neli???
Токму така, грев е “да се повратет“ како што ти сега повраќаш.Се клањаш на твојот алах, постиш цел ден за рамазан до пладне а ноќе кркаш, а устата ти блуе навреди за христијанството.Дали ти стана појасно сега што мислел Исус кога рекол: Не е грев она што влегува во устат-но грев е тоа што излегува од неа..“ зашто од устата излегуваат зборовите кои се плод на мислите....Ете, на таквите лицемери мислел Исус кога ги изговорил тие зборови. голема%20насмевка


E marija,marija,Polna si so omraza,neznam od kaj,Sigurno deka ne te ucet Hristos da se ponasas na vakov nacin,No nejse..Jas samo logicki prasav,poso nemat komentar Biblijata,pa sakav nekoj da mi objasnese,no ovde ne vidov objasnuvanje,ovde vidov samo Navreda od Maria...No nejse,toa e rezultat na tvojata Vera

Maria,daj kazimi eden moj post kade sum go navredil Hristijanstvoto???Ako ne Najdis,Konstatiram deka me Klevetis!!


A za toa Licemeri,

Bi sakal na Sudniot den koga ke izlezeme,da ti go vidam Liceto,I Insallah ke bide toa..

Sekoe dobro.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:18
Halid - ubavo ti beshe objasneto deka se odnesuva na zborovite, a ne na bluenje... ama pusto, neli treba da se najde rchka nekakva... Mnogu interesno shto sekogash se fakjate za najmali sitnici i zborchinja, iako vi se jasni, a od druga strana, sekogash koga zboruvame za golemi raboti kaj vas, ili vednash izbuvnuvate i gi obvinuvate site kako se islamomrzci ili molchite...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:22
Бре ама сио наивен Халид...и уште јас сум била полна со омраза?
Па ти ги изврте зборовите на Исус и ги нарече блуење...



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:25
Каква подла невиност и наивност пропагирате...ццц...лоша слика за некоја вера, многу лоша...Вреѓај-и прај се на Тошо.

Ако, еден ден сите ќе застанеме пред Лицето на Бог па ќе видиме кој лицемерел.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:26
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Halid - ubavo ti beshe objasneto deka se odnesuva na zborovite, a ne na bluenje... ama pusto, neli treba da se najde rchka nekakva... Mnogu interesno shto sekogash se fakjate za najmali sitnici i zborchinja, iako vi se jasni, a od druga strana, sekogash koga zboruvame za golemi raboti kaj vas, ili vednash izbuvnuvate i gi obvinuvate site kako se islamomrzci ili molchite...


Zidarski,koga mi bese objasneto i kako???
Neli e logicno so prasav??Dali se odnesuvat i na Bluenjeto,poso i toa Izleguvat od Usta,Marija ne mi objasni,pocna so navredi.Taa mozese ili nekoj drug da kaze na sto se odnesuvat,ke se zablagodarev i gotovo,nikakov problem.

Od kaj jas da znam so e celta,koga ne sum cital komentar na Biblijata(ako vece imat)pa zatoa prasav nekoj da mi kazet...Inaku po moe,jas ke si komentiram kako sakam,Kako sto vie gi komentirate Ajetite po vase..Neli??

Pa koga prasuvate nie vi objasnuvame,koga sme vo moznost,Pa jas i toa go ocekuvav od vas,no..Edno Barav drugo najdov..Od sega nema vece da postavuvam prasanja


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:30
Originally posted by apce apce напиша:

dedomi moj pocina na 97 god. nieden den vo zivotot nemase posteno i sekogas velese: ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od nea, aludirajki na navredlivite,pogrdnite i zlobni zborovi koi gi izgovarame.


љубовkon boga


Halid - eve go tekstot kako beshe napishan. Dovolno jasno objasneto, neli?
A za toa deka objasnuvate se... ne znam bash... samo koga vi odgovara...


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:32
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Бре ама сио наивен Халид...и уште јас сум била полна со омраза?Па ти ги изврте зборовите на Исус и ги нарече блуење...


Kaj gi narekov Bluenje-KLEVETNICKE..Prasav dali se odnesuvat i na Bluenje...Znaci razlika od Istok do Zapad..Ili imas problem so Makedonskiot??


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:32
Вие сами се следите во своите навредливи примери поради немање добар модел, бидејќи се повикувач на твојот идол Омер, кој патем никаде не го навредив.

Еве ти го текстот за навредата
A grev e i da se Povratet a ??Poso neli i toa od usta Izleguvat,Pu be,Ne znaev deka i toa e Grev da povratis,Poso od Usta izleguvat Neli???
 како одговор на Исусовите зборови цитирани од блубел
ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od neaapce, si imala mnogu mudar dedo, se soglasuvam potpolno so nego!



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:35
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by bluebell bluebell напиша:

ne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od neaapce, si imala mnogu mudar dedo, se soglasuvam potpolno so nego!




A grev e i da se Povratet a ??Poso neli i toa od usta Izleguvat,Pu be,Ne znaev deka i toa e Grev da povratis,Poso od Usta izleguvat Neli???


Prosti Zidarski no jas replicirav na ovoj tekst,Taka da toj tekst koj vie go posocivte sega,ne sum ni go videl..Veruvaj!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:36
Пак не ти е јасно кај си вреѓал?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:36
Nema problem, se sluchuva...
Ajde malce da gi oladime strastite tuka, a? Temata e za Postite...


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:37
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Вие сами се следите во своите навредливи примери поради немање добар модел, бидејќи се повикувач на твојот идол Омер, кој патем никаде не го навредив.Еве ти го текстот за навредатаA grev e i da se Povratet a ??Poso neli i toa od usta
Izleguvat,Pu be,Ne znaev deka i toa e Grev da povratis,Poso od Usta
izleguvat Neli???
 како одговор на Исусовите зборови цитирани од блубелne e grev toa sto vleguva vo usta,tuku toa sto izleguva od neaapce, si imala mnogu mudar dedo, se soglasuvam potpolno so nego!



Prvo ne mi go prodavaj Tvoeto IDOLOPOKLONSTVO,ako ti veruvas i si imas Idoli,prodolzi,mene ne me zanimaat Idolite,Omer ne go poznavam,pa stom on ve Izruga sigurno imal pricina..Vtora rabota kaj e navredata so koj sum ve navredil????


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:38
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пак не ти е јасно кај си вреѓал?

NE!!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:40
Ajde nazad na tema, ve molam... kje treba da se utepam od brishenje... pa imam jas i drugi raboti za pravenje, neli?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 16:43
Ова не е за бришење...ова е за Вицотека


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 17:52
zosto muslimanite go komentiraat nasiot post i voopsto nasata religija i aj zgora na seto toa se obiduvaat da ja ocrnat za smetka na toa so ke ja velicaat nivnata?
Toa e najgolem grev : da se velicas sebe si za smetka na drug!!!


-------------
car's freack


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 18:12
Koga se zboruva za postenjeto sekogash se spomnuva chetiriesetdnevnoto postenje na Mojsije i Isus (ne sum zapoznaen so Muhamedovi postenja). Prviot toa go storil pred da se vrati megju evreite so desette Bozhji zapovedi, a vtoriot po svoeto krshtevanje i pred pochnuvanjeto na svojata mislija. Znachi mnogu precizno e oznacheno koga i zoshto imale chetiriesetdnevno postenje.

Mozhe li nekoj chlen od forumov da argumentira dali Mojsije i Isus napravile poveke od ednash vakov post ?    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 18:27
Исус споменува “молитва и пост“ и при одредени исцелувања...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 20:03
Od 40 dena?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 20:05
Не...во тој контекст циаттот е отприлика вака “Ова се исцелува само со молитва и пост“...мислам дека тоа го вели при исцелување на една психичка состојба или демон...
Но не наведува колку дена да трае постот.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 20:06
E kaj e sega EvAngelos koga trebaat citati od Biblijata, a?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 00:13
Еве ме зидарски, претпоставувам го бараш овој цитат:
 
"Еден човек од народот Му одговори: „Учителе! Го носев син ми кај Тебе. Обземен е од демонски дух и нем е. Кога ќе добие напад паѓа наземи, устата му пени, крцка со забите и се вкочанува. Ги замолив Твоите ученици да го ослободат од демонскиот дух, но тие не можеа.“ Тогаш Исус рече: „Ах, безверен народе! До кога ќе морам да бидам со вас и да ве поднесувам!? Доведете го момчето кај Мене!“ Го доведоа момчето. Кога демонскиот дух во него Го виде Исуса, веднаш го нападна момчето: тресејќи се, момчето падна на земјата, почна да се валка, а од устата му излегуваше пена. Исус го праша таткото на момчето: “Од кога му е вака?“ “Уште од детството“ - одговори таткото. „Демонот во него честопати се обидува да го убие, фрлајќи го во оган или во вода. Ако можеш, те молам, смилувај ни се и помогни ни!“ „Зошто велиш: Ако можеш‘? Нема ништо невозможно за оној што има вера!“ - му одговори Исус. Со силен глас, таткото извика: „Верувам, но помогни ми да не се сомневам!“ Кога Исус виде дека сe повеќе народ се собира, со строг глас му нареди на глувонемиот дух да излезе од момчето и никогаш повеќе да не се врати во него. Демонскиот дух вресна, силно го стресе момчето и излезе од него. Момчето за миг изгледаше како да е мртво, а така мислеа и насобраните луѓе. Но Исус го фати за рака и го исправи. Момчето застана на своите нозе. Кога Исус се врати дома, Неговите ученици насамо Го запрашаа: „Зошто ние не можевме да го истераме демонскиот дух?“ Исус им одговори: „Овој вид демони можат да се избркаат само со пост и молитва."
(Марко 9:17-29)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 00:29
Како јас постам, и воедно што јас правам во приватниот живот е моја работа. Тука збориме согласно темата, за "правилата" на Велигденскиот пост. Би ве замолил сите да останете на темата.



Nikade ne prasav , nitu pak me interesira tvojot privaten zivot. Prasav kako postis, bidejki velis deka pravoslavnite ne postat kako sto treba. Nema vrska, sepak fala i na ovoj odgovor. Inaku citatite ne gi smetam za odgovor.


Постирано од: apce
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 00:57
odsekogas mi bilo jasno sto sakase dedomi da mi kaze a vie samo mi go potvrduvate toa
 
site vie bez razlika dali ste risjani ili muslimani dzabe vi e sekoj telesen post ako imate rasipani dusi i iskreno se nadevam deka gospod ke vi prosti a ako vi prosti toa sigurno nema da bide za toa sto ne ste jadele
 
љубовkon boga
 
 
 


-------------
apce


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 02:49
Fala EvAngelos!
Apce - vo pravo si!


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 14:18
A kako treba da postat vistinskite hristijani ostana enigma, bidejki evangelos e uporen i ne saka da kaze,
ili neznae!?
ili se strami!?

ili ke vidime tuka nesto islamskoнамигнување


-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 14:30
Originally posted by apce apce напиша:

odsekogas mi bilo jasno sto sakase dedomi da mi kaze a vie samo mi go potvrduvate toa
 
site vie bez razlika dali ste risjani ili muslimani dzabe vi e sekoj telesen post ako imate rasipani dusi i iskreno se nadevam deka gospod ke vi prosti a ako vi prosti toa sigurno nema da bide za toa sto ne ste jadele
 
љубовkon boga
 
 
 


Така е апче...токму Исусовите зборови ги цитирал твојот дедо околу постот, а кои некои членови со својот однос кон истите само ги потврдија.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:01
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

A kako treba da postat vistinskite hristijani ostana enigma, bidejki evangelos e uporen i ne saka da kaze,ili neznae!?ili se strami!?ili ke vidime tuka nesto islamskoнамигнување


Ne znam dali ima nekakvo upatstvo za postot vo Biblijata, kje pochekam toa Ev da kazhe... A zoshto treba da ima? Dali treba verata nasha da bide po upatstvo za upotreba? Dali ne treba da imame sloboda sami da ja izrazuvame nashata vera i predanost kon Boga, vo ramkite na religijata koja ja sledime, no sepak, so dovolna sloboda za da izbereme sopstveni nachini na posvetenost? Kako inaku Bog kje gi izbere megju nas pravednite, ako site pravime edno isto...? Ne sporam so nikogo, no mnogu pati ne se soglasuvam i so hristijani koi velat "vaka treba i nikako poinaku"...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:07


Од “Премин“

Постот е востановен од Бога со заповедта дадена на првите луѓе во земниот рај - да не јадат од дрвото за познавање на доброто и злото (1. Мој. 2,17). Преку неа Бог сакал уште на самиот почеток да ги научи луѓето на послушност и воздржување.


"Постот е оружје во духовната борба против поднебесните сили" (лукавиот и неговите црни ангели) (Матеј 17, 21; Ефес. 6,12), неопходно средство за стремеж на човекот кон духовно совршенство, надежна сила за давање отпор во духовната немоќ и благодатна ризница за постигнување на крајната и врвна цел на христијанскиот живот - светост и спасение во Господа.

Во Стариот Завет имаме многу примери за пост: светиот пророк Мојсеј Боговидец постел 40 дена и 40 ноќи (2. Мој. 34, 28) за да се подготви да ги прими Десетте Божји заповеди; светиот пророк Илија со строг пост, духовна чистота и голема ревност за Господа се удостои да ја види Божјата слава (3. Цар. 16, 4-13), а, пак, светиот Јован Крстител е познат како најголем и најстрог испосник. Воопшто, сите праведници постот го запазувале во помала или поголема мерка.

Самиот Господ Исус Христос се подготвил за сеопшто служење и за искупителниот подвиг преку 40-дневен пост (Матеј 4, 2). Во проповедта на планината Он ги учел своите последователи каков треба да биде вистинскиот пост: "Кога постите, не бидете жалосни како лицемерите; зашто тие си ги прават лицата мрачни, за да се покажат пред луѓето дека постат. Вистина ви велам, оти тие ја добиле веќе својата награда. А ти, кога постиш, помажи ја главата своја и измиј го лицето свое, па да се покажеш дека постиш не пред луѓето, туку пред твојот Отец, Кој е во тајност; и твојот Отец, Кој гледа тајно, ќе те награди јавно" (Матеј 6,16-18).

Оние кои поверувале во Христа започнале да постат уште во времето на апостолите. Првите христијани постеле строго, често и продолжително, за да се подготват подобро за богоугодни подвизи. Во првите векови христијаните постеле не во определено време, туку кога сакале и колку сакале.
Во четвртиот век наоѓаме правила и одредби не само за постоечките, Велигденскиот и Петровденскиот пост, туку и за Божикниот и Богородичниот пост. Четирите поста биле прилагодени кон четирите годишни времиња.

Суштината на христијанскиот пост не е умртвување на телото, како што погрешно се мисли, туку умртвување на гревот во нас, зашто гревот предизвикува пропаѓање и смрт. Закрепнувајќи ја волјата, постот му дава можност на духот да владее со телото.
Кога христијанинот пости треба да се откаже од секакви светски веселби и задоволства, од посетување на места каде што е возможно да згреши со помисла, збор или со поглед. Воопшто, треба да се стремиме, колку е можно повеќе, поголем дел од мислите да Му ги посветиме на Бога и на тајната умносрдечна молитва.

Преподобен Гаврил Светогорец, епископ Велички



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:09
zidarski koga se raboti, za verski propis, toga nema slobodna volja, togas mora da ima granici, inaku ne bi se znaelo sto e ispravno a sto ne, i sekoj bi pravel po svoe. Znaci ako tuka ima sloboda, togas nekoj ke posti so toa sto ne ke mrsi, drug samo voda ke pie, tret se ke jade osven posno.... mislam deka ova ne e logicno
Bog ke gi izbere onie koi negoviot propis najdobro ke go izvrsat, onaka kako sto treba
A prasanjeto bese, kako treba?


-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 15:27
Ne mudzahid - ama ova ti go kazhuvam spored moe lichno mislenje - Bog kje gi izbere onie koi iskreno toa go pravat. Poiskreno mi e chovek da mrsi, otkolku da posti, a da go pravi "zatoa shto taka treba", bez da ima duhovno prechistuvanje pri toa.
Tuka e i edna ogromna razlika megju islamot i hristijanstvoto koja postojano ja istaknuvam - vie samite barate detalno upatstvo za toa kako treba da se postapuva (kako shto e vprochem i k*ranot napishan), dodeka nie veruvame vo slobodnata volja koja e dadena na sekoj chovek i deka vo zavisnost od toa kako ja primenuvame taa slobodna volja kje bideme nagradeni i kazneti. Imame soodvetni pravila, no se mnogu pomalku i se mnogu poopshti, za razlika od kaj vas. Ne go kazhuvam ova so losho ili "ova e podobro, ona ne", tuku samo istaknuvam razlika. Ottamu poteknuvaat i sushtinskite razliki koi gi imame vo razbiranjeto na verata na drugiot - zatoa shto nie trgame od pojdovna tochka na taa sloboda, vie trgate od pojdovna tochka na tie pravila i ochekuvame vo nash*te sopstveni ramki da ja razbereme tugjata vera... Zatoa forumov e interesno mesto - mozhe mnogu da se nauchi tokmu za toa kako e razmisluvanjeto na drugite i da se obideme da go razbereme.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 17:47
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

zidarski koga se raboti, za verski propis, toga nema slobodna volja, togas mora da ima granici, inaku ne bi se znaelo sto e ispravno a sto ne, i sekoj bi pravel po svoe. Znaci ako tuka ima sloboda, togas nekoj ke posti so toa sto ne ke mrsi, drug samo voda ke pie, tret se ke jade osven posno.... mislam deka ova ne e logicnoBog ke gi izbere onie koi negoviot propis najdobro ke go izvrsat, onaka kako sto trebaA prasanjeto bese, kako treba?


Tochno taka, verskata dogma e donesena za da im se naredi na lugjeto koi nemaat svest. Tochnoto sledenje na zakoni i propisi ne go pravi nikoj posvesen za nishto. Za takvite lugje vazhni se delata.

Svesni lugje go sledat Bog so srce i LJUBOV i tie ne pravat bilo sto. Tie se svesni za toa sto e ispravno, a shto ne e ispravno. Za ovie lugje ne se vazhni delata, tuku SVESTA koja stoi pozadi delata (drug pat ke zboruvam poshiroko za ova).

Bog saka svesni lugje, zatoa ni daril slobodna volja.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 18:19
ako moze da mi pojasnis od kade se proizlezeni ovie pravila

-------------
car's freack


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Март.2008 во 18:28
Zarem e vazhno toa ?

Dali ke veruvash vo onoa sto go prochita ako ti recham deka e izlezeno od Isusovata usta ?

Dali ke veruvash ako e izlezeno od ustata na nekoj monah ?

Dali ke veruvash vo toa ako ti recham deka ovie zborovi se od mene ?

Dali ke veruvash ako gi razbirash i si kazhesh deka toa e samoevidentna vistina ?

Zoshto ochekuvash nechija potvrda nadvor od tebe, zoshto barash potpora od nekakov avtoritet za da si veruvash sebe si?


Zoshto ne mu se obratish direktno na Boga i da go prashash dali ovie zborovi se tochni?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 11:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zarem e vazhno toa ?

Dali ke veruvash vo onoa sto go prochita ako ti recham deka e izlezeno od Isusovata usta ?

Dali ke veruvash ako e izlezeno od ustata na nekoj monah ?

Dali ke veruvash vo toa ako ti recham deka ovie zborovi se od mene ?

Dali ke veruvash ako gi razbirash i si kazhesh deka toa e samoevidentna vistina ?

Zoshto ochekuvash nechija potvrda nadvor od tebe, zoshto barash potpora od nekakov avtoritet za da si veruvash sebe si?


Zoshto ne mu se obratish direktno na Boga i da go prashash dali ovie zborovi se tochni?


A STO AKO POCITUVAJKI GI OVIE PRAVILA SE OGRESHAM KON BOGA???

-------------
car's freack


Постирано од: ewewew
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 12:21

Covekot koj zivee vo ovoj svet soocen so mnogu greski i pregresenija soocen so nemoralni i neeticki postapki koi se viorat niz ovoj svet mnogu tesko moze da izleze sam na kraj so svojata duhovna sostojba. Zosto e taka , ne smeeme da gi zaboravime nitu strastite koi se nametnuvaat nitu bludot, nitu pomislite, zatoa mislam deka mnogu vazno e da primame soveti od poedini lugje koi se odrekle od ovoj svet kako bi go pridobiledrugiot svet koj e vecen a ne prolazen kako ovoj. Taka veli Ava Justin : Kakva korist ako go pridobies celiot svet a ja izgubis dusata svoja.

plus ne smeeme da zaboravime deka ne sekoj covek ima dar od Boga da gi razresuva grevovite ili da gi vrzuva, zosto taka veli i Hristos: se sto ke otpustite na ovoj svet otpusteno ke bide i na neboto a se sto ke vrzete na ovoj svet vrzano ke bide i na neboto.

No da ne se dvoumume, pokajanieto bez ispoved ne e dovolno isto kako ispovedta bez pokajanie.

Do utre PROSTETE MI SITE.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 12:33
Ава Јустин го вели тоа или Исус Христос?
 
"Зашто, каква полза ќе има човек ако го придобие целиот свет, а на својата душа и напакости?"
(Исус во Матеј 16:26)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 12:33
збунетост


-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 12:34
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

A kako treba da postat vistinskite hristijani ostana enigma, bidejki evangelos e uporen i ne saka da kaze,
ili neznae!?
ili se strami!?

ili ke vidime tuka nesto islamskoнамигнување
 
Енигма ти остана тебе во главата, а јас околу "правилата" за постењето се изјаснив во 2та и 3та страна од оваа тема.
 
Ова е мој коментар од 2та страна на оваа тема:
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зборот "пост" во Библијата значи "гладување", "не јадење", а не "селектирање на храната". Кога Исус постел тој не јадел ништо, а не само масно. Сите пророци, апостоли, и Божји луѓе во Библијата постеле така. Сите христијани денес постат така. 
 
 
Ова е мој коментар од 3та страна на оваа тема:
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Постот во христијанството е една од духовните дисциплини. Никаков конкретен пост не им е заповедан на христијаните, имено на тој ден од тогаш до тогаш да се пости. Такво нешто нема да најдете во Библијата. Постот е моќно оружје во христијанството.
Има многу работи што можат да се пишат за постот, но сега немам време (можеби подоцна доколку има некој навистина заинтересиран за тоа). Но сепак во Христијанството кога се пости не се јаде ништо, а не се селектира храна (посно непосно). Во Библијата нема ни еден кој постел преку ден, а кркал навечер, значи тоа не е исто како и муслиманскиот пост. Значи сега не коментирам кој пост е правилен, а кој погрешен, туку само кажувам дека се РАЗЛИЧНИ бидејќи некој тука се обиде да каже дека Исус и пророците постеле како муслиманите.
Христијанскиот пост не е поврзан со никакви празници, со ниеден ден во неделата (среда петок). Понекогаш може христијанинот сам да си одлучи кога и до кога ќе пости, а понекогаш може и целата заедница (црква) да се договорат за заеднички пост доколку се во некоја криза, имаат некаков проблем, молитвена потреба или било што.
 
Сепак ова е најважното во христијанскиот пост - неговата суштина.
 
"Ова е пост што Ми е по волјата: да ги кинеш неправедните окови, да ги разврзеш врските на јаремот, да ги пуштиш на слобода угнетуваните, да ги скршиш сите окови; Да го поделиш својот леб со гладните, да ги воведеш под својот покрив бескуќниците, да го облечеш оној што ќе го видиш гол, и да не се криеш од оној, кој е од твојата крв. Тогаш ќе светне како зората твојата светлина и твоето здравје ќе процвета бргу. Твојата правда ќе оди пред тебе, а Господовата слава ќе ти биде заштитница. Ако викнеш, Господ ќе ти одговори, кога ќе извикаш, ќе рече: ‘Еве Ме!’ Ако ги отстраниш од својата средина јаремот, испружениот прст и безбожната беседа, ако му дадеш леб на гладниот, ако го наситиш угнетуваниот, твојата светлина ќе засвети во темнината, и твојата темнина ќе стане како пладне. Господ ќе те води непрекратно, ќе те сити во сушни краишта. Тој ќе ги закрепнува твоите коски, и ќе бидеш како напоена градина, како кладенец, чија вода никогаш не пресушува."
(Исаија 58:6-11)
 
muzhahid, што има "исламско" во христијанскиот пост? збунетост


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 12:35
EvAngelos bratot te prasa za da go povtoris ona sto go kaza,, kolku ubavo objasnuvanje imas dadeno... Nikade pojasno ne se kazuva deka Islamot i Hristijanstvoto se tolku bliskiголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Ev. Islamska e smislata, vo globala mnogu se sovpadza so nasiot postтрепкање

-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 12:40
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

EvAngelos bratot te prasa za da go povtoris ona sto go kaza,, kolku ubavo objasnuvanje imas dadeno... Nikade pojasno ne se kazuva deka Islamot i Hristijanstvoto se tolku bliskiголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Ev. Islamska e smislata, vo globala mnogu se sovpadza so nasiot postтрепкање
 
брат ти муџахид не ме праша да го повторам тоа што го кажав, туку рече дека христијанскиот пост "останал енигма", дека јас не сум сакал да кажам, сум се срамел...да не сум кажел нешто исламско и сл.
Епа затоа јас ги повторив моите постови, а вие кажете ми што "исламско" има во нив?
 
И како воопшто може да има нешто "исламско" во христијанството кога исламот е 6 века после христијанството?
Ако јас полагам некој тест, а ти истиот го полагаш после 6 дена и доколку некои од одговорите ни се слични, зарем професорката ќе заклучи дека јас сум препишувал од тебе па затоа има нешто "исламско" во мојот тест? голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 13:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
muzhahid, што има "исламско" во христијанскиот пост? збунетост


Toa sto i kaj nas postot e vozdrzuvanje od hrana, ne jadenjeголема%20насмевка,
 a ako reces deka nie postime preku den, a navecer jademe, togas kako postite vie, ne jadete ni denje ni nokeзбунетост, i kolku taka izdrzuvate?
Ova seriozno go prasuvam, nemoj da mislis deka sekoj moj post e za da postignam nesto so sto ke ve navredam, bi sakal samo da naucam nesto poveke okolu toa


-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 13:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
muzhahid, што има "исламско" во христијанскиот пост? збунетост


Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Toa sto i kaj nas postot e vozdrzuvanje od hrana, ne jadenjeголема%20насмевка,

Па тоа не ништо исламско во христијанството, тоа сме го правеле ние и 6 века пред да се роди Мухамед. Напротив, тезата е обратна, тоа е нешто христијанско во исламскиот пост.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 13:23
Pozdrav EvAngelos dali postot e obavezen vo zivotot na eden hristijanin-obicen vernik,dali mora da ima takov period vo zivotot?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 13:33
Постот не е обавезен во животот на еден христијанин, но доколку некој не пости губи многу. Тоа е слично на прашањето дали е обавезно да одиш со кола од скопје до велес? Се разбира дека не, ти можеш да одиш и пешки, но патот ќе ти биде потежок.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 13:55
a EvAngelos na koj vremenski period od prilike i kolku dolgo e normalno za kako shto kazav obichen vernik?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 14:07
Во христијанството нема такви правила, нема некои фиксно одредени периоди кога треба да се пости и нема одредено правило колку треба да се пости, исто така како што нема правило кога човек треба да се моли и колку време треба да се моли.
Овие работи си ги одредува верникот самостојно.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 15:17

Има и правила и одредени периоди во кои се пости.

(сите датуми се означени по јулианскиот календар)

-Повеќе дневни постови:

  Голема четириесетница и Страсна седмица од 21 фебруар до 9 април;
  Постот на светите апостоли , од 6 јуни до 28 јуни;
  Богородични пости , од 01 до 14 Август;
  Божиќни пости, од 15 ноември до 24 декември;

-Едно дневни пости:
 
  Секоја Среда и Петок , освен во разрешените седмици;
  Водокрст во очи на Богојавление, 05 Јануари;
  Одсекување на главата на св. Јован Крстител, 29 Август;
  Воздвижение на Чесниот Крст- Крстовден , 14 Септември.

-Разрешение од постот:

  Од Божиќ, 25 Декември до 04 Јануари и на Богојавление, 06 Јануари;
  Од неделата на митарот и фарисејот до неделата на блудниот син , од 31 Јануари до 06 Фебруари;
  Сиропусна седмица , од 14 до 20 Фебруари;
  Светлата седмица , од 10 до 16 Април;
  Духовденска седмица, од 30 Мај до 05 Јуни.

Овие постови се применети од самото формирање на црквата. Спротивните ставови од некои самонаречени ,,цркви,, од пред 200-300 години се грешни.

 


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 18:11

mali_simo, читај погоре, hr.lucky прашуваше за христијанскиот пост, а не за православниот.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 18:42
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mali_simo, читај погоре, hr.lucky прашуваше за христијанскиот пост, а не за православниот.



Што е сега ова? Зарем православците не се христијани?!!!!ццццццццццц

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 19:50
pravoslavnite posti kakvi takvi imaat nekoja logika zdravo e da ne se vnesuvaat masti vo organizmot nekoe vreme i za toa vreme e zabranet sex da ne se isfrla proteinot od teloto mnogu logichno i medicinski gledano zdravo dodeka muslimanskite posti osven izmachuvanje na organizmot ne gledam nekakva pozitivna logika denje ne jadi noc'e krkaj naprotiv ne e zdravo da se jade noc'e pred spienje em se talozat kalorii em se maltretira zeludnikot raboti noc'e koga mu e vreme za odmor,nema nishto pozitivno vo toa.a koj e za posti vo pravilna smisla na zborot kaza EvAngelos kako treba i znachenjeto na zborot post pa bujrum


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 21:26
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

EvAngelos bratot te prasa za da go povtoris ona sto go kaza,, kolku
ubavo objasnuvanje imas dadeno... Nikade pojasno ne se kazuva deka
Islamot i Hristijanstvoto se tolku bliskiголема%20насмевкаголема%20насмевка Ev. Islamska e smislata, vo globala mnogu se sovpadza so nasiot postтрепкање


Da be liljane i koga se zeme vo obzir deka biblijata bila napisana pred k*ranot i deka hristijanstvoto e postaro se doadja do eden zaklucok - nekoj od nekogo prepisuval- kradel idei.....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 08.Март.2008 во 21:42
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

pravoslavnite posti kakvi takvi imaat nekoja logika zdravo e da ne se vnesuvaat masti vo organizmot nekoe vreme i za toa vreme e zabranet sex da ne se isfrla proteinot od teloto mnogu logichno i medicinski gledano zdravo dodeka muslimanskite posti osven izmachuvanje na organizmot ne gledam nekakva pozitivna logika denje ne jadi noc'e krkaj naprotiv ne e zdravo da se jade noc'e pred spienje em se talozat kalorii em se maltretira zeludnikot raboti noc'e koga mu e vreme za odmor,nema nishto pozitivno vo toa.a koj e za posti vo pravilna smisla na zborot kaza EvAngelos kako treba i znachenjeto na zborot post pa bujrum



Темата е Правила за Велигденски Пост,не е Правила за Исламски Пост.Ако толку љубиш да мудруваш за Исламскиот Пост,каков е тој и која е неговата суштина,отвори соодветна тема,па со задоволство ќе продискутираме.Вака само ја расипуваш ионака веќе расипаната тема.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk