IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Правила за Велигденски Пост
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правила за Велигденски Пост

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Правила за Велигденски Пост
    Испратена: 05.Март.2008 во 15:04
Неколку правила за велигден

Сабота и Недела е дозволено масло, а понеделник до петок, без масло
Ако човекот е послаб, може да добие благослов, да посто со зејтин, млеко и др.. од православен презвитер
А најдобро е за се во врска со постот, да се спријателиш и да се советуваш со Презвитери (попови) од Црквата

Може да се јаде се што има на пазар, што расте од земја, и сите житарки од Биона (продавници за здрава храна)
Варена пченица, љупен јачмен и овес, орис (жолт и бел), пченка, палента, бакардан, кикирики
Компири, пашканат, грашак, леќа, грав, боранија, зелка, тикви, спанаќ, карфиол, брокула, зелје
Пахулици (од сите житарици) , макарони, шпагети, јувки, корнфлекс
Салати, цвекло, трупки, моркови, даикон ... 
Таан помешан со мед, таан помешан со мелени кикирики
Мед, суви (сливи кајсии смокви гројзе),
По малку леб, питки, кифли, по малку ораси, лешници, бадеми, по малку производи од соја, хелда

Од понеделник до петок се кажуваат следните молитви
После првата и втората прави поклон, а 4-та се кажува 12 пати, со 12 поклони, со крстење со рака
Додека се крстиш ја кажваш молитвата * Боже очистиме мене грешниот и помилуј ме и потоа се поклонуваш до земја
Тоа се вика мала метанија, или мал поклон, само со десната рака ја допираш земјата, а не паѓаш на земја со колениците.
Истата молитва и истиот поклон секогаш се прави кога влегуваш во храмот, во текот на целата година
Прво одиш во средина на храмот, пред местото што се вика анолај, каде има икона од светителот на храмот и денот што се празнува
Тука се кажува истата молитва и се прави истиот поклон, три пати, при влегување и при излегување

1. Господи и Владико на мојот живот, не давај ми дух на мрзливост, очајание, властољубие и празнословие
2. Но мене на твојот слуга подари ми дух на целомудрие, смирение, трпение е љубов
3. О Господи Цару, дај ми да ги согледам моите согрешение и да не го осудувам мојот брат, зашто си благословен во сите векови, Амин
4. Боже очистиме мене грешниот и помилуј ме
5. Се читаат сите 4 стихови, целата молитва, па се прави уште еден поклон ....

Во петок, се чита Акатист на Дева Марија, во Црква, на Вечерна Богослужба ..
Може и дома да се прочита акатист, ако не сте во можност да појдете во Црква каде што се чита Акатист

Добро е секој православен христијанинповеќе пати да се крсти со рака, по неколку пати на ден
Со вера, во името на Отца и Сина и Св Дух. Тоа може да се направи и со благи поклони со телото
Собите во својот дом, понекогаш да ги попрска со Света Вода, и да ги кади со темјан
Сето ова за здравје, спасение и мир на душата на овој свет, како и вечен живот на небесата

Господ Исус во пустината 40 дена не јадел ништо и не пиел ништо, но тоа скоро никој не може да го постигне
Во Стариот Завет луѓето постеле од рано наутро до извесен дел во денот, постеле во вреќа и со пепел на главата.
Некои до 9, некои до пладне, некои до вечер. Некои со Вода, некои ништо не јаделе, секој со искуството и можностите
Тоа време го поминувале единствено во молитва, тивко плачење, покајание и духовно размислување.
Во првите векови, Црквата постела заеднички во определени денови кога сите се молат заедно.
Постеле во време на прогонство или во искушенија, а покасно Црквата определува повеќе денови за пост
Раните Христијани пред да се крстат постеле 40 дена и вртеле три круга околку Храмот во име на Света Троица
Не можат сите подеднакво да постат. Тие што работат се ослободени од постот или земаат поблаг начин на пост.
Секој човек најважно е пред пости да се советува со искусни Духовници, кои полека ќе го воведат во постот
Во спротивно постењето може да наштети на здравјето.
Поискусните, првите три дена од велигденскиот пост не јадат и не пијат ништо ** Три Имери (три дена, на * Коине)
Постот е неразделно поврзан со молитва, читање духовни книги, дела на милост и љубов кон ближниот ...
Духовни разговори, посета на богослужби во храмот, проучување на Светото Писмо, посета на часови по веронаука ...
Младите, болните, бремени жени и послабите може да бидат ослободени од пост, со благослов од Презвитерите
За време на постот не е добро гледање крвави и безобразни фимови на ТВ, цигари, алкохол, непристојни зборови ...

Православните христијани, најчесто, после првата недела од постот се причестиваат, тоа е недела наутро на литургија
Птоа за велигден, сабота наутро, или сабота навечер, на вечерната велигденска воскресна литургија, се причестуваат
Причест, Евхаристија, е соединување со Телото и Крвта на Господ Исус Христос, во вид на Леб и Вино

Духовниот живот во Црквата е неразделно поврзан со молитвата Оче Наш и со Исусовата Молитва
Исусовата Молитва (Исихазам), се кажува повеќе пати на ден, може и со бројаница, тоа е следната молитва
Господ Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме грешниот
Најчесто се кажува три пати на ден по 30 пати, во текот на целата година секој ден

Молитвата Оче наш, е заповед на Самиот Господ Исус Христос да ја кажуваме
Покрај овие две молитви добро е да се научат на памет и да се кажуваат следните најпознати православни песни


Седум Свети Тајни во Православната Црква
Седум посебни Дарови на Светиот Дух, кои можат да ги извршуваат единствено православни свештеници
1 Крштевање
 * Потопување во име на Отца, Сина и Св Дух за простување на првородниот грев и личните гревови
После Кршт. ние сме Синови Божји и се спасуваме по Божјата милост но само со силна и чиста вера во Св Троица
Ние стануваме 1. Цареви 2. Свештеници 3. Пророци 1. Бидејќи го победуваме злото и ќе царуваме заедно со Христос
2. Нашиот живот се преобразува во Богослужба 3. Ја знаеме иднината, тоа е Воскресението и Царството Божјо.
Кумот при крштевањето е Сведок дека малото дете ќе биде воспитано во Духот на Христос и ќе биде Член на Црквата
2 Свето Миропомазание
Тоа е излевање на дар од Светиот Дух на новокрстениот, за да бидеме посилни и постојани
3 Евхаристија
Тоа е лебот и виното кое со повикување на Светиот Дух се претвара во Тело Крв на Господ Исус
Оваа тајна се извршува на празнични служби во Православниот Храм, најчесто на Литургија, во Недела
* Ако не го јадете телото на Синот Човечки и не ја пиете крвта негова не ќе имате живот во себе
Св Јован Зл. советувал да се причестуваме од лажичка бидејки некои луѓе со телото и крвта правеле маѓии.
4 Свештенство
Ракоположување на Ѓакони, Презвитери и Епископи со цел да ги извршуваат Светите Тајни
5 Исповед
Дар од Светиот Дух за простување на гревовите направени по Крштевањето, на оној со кае.
Покајание значи вистинска и реална промена во нашиот живот, а не само жалење за нашите грешки со чувства
Господ Исус Христос им вели на Апостолите и Свештениците ** Ќе ти ги дадам клучевите од Небесното Царство
Што ќе сврзеш на земјата ќе биде сврзано на небесата а што ќе разврзеш на земјата ќе биде разврзано и на небото
6 Брак
Дар од Светиот Дух за соединување на мажот и жената во Едно Тело
7 Елеоосветување
Дар на Светиот Дух за исцелување на болни и простување на гревовите

Литургија
Заедничко Дело на Верните. Лаос – Народ и Ергон – Дело. Богослужба во Светите Христови Храмови
На Евхаристиска Литургијата се случува Припрема, Осветување и Причестување со Светите Тајни
Верните во Храмот носат дарови, Леб и Вино. Со молитвите дел од даровите се преобразуваат во Тело и Крв Христова
Литургијата ја основа Господ Исус на Тајната Вечара со давање на Лебот и Виното. Редослед на Литургијата:
1 Проскомидија: Припрема на Даровите, Принесување на Лебот и Виното со спомнување на сите членови на Црквата
2 Литургија на Словото: Уводна Служба, Мал Вход, Изнесување на Евангелие, Читање од Св Писмо, Молитви
3 Евхаристија: Голем Вход, Целив на Мирот, Симбол, Евх. Молитви. Подигање и Кршење, Причестување, Отпуст
   - Големиот Вход претставува пренесување на евхаристиските дарови во Олтарот
После причестувањето ние сме Едно Тело Христово, затоа веќе не е потребно да се Целиваме меѓу себе и Иконите

Еве ги молитвите од Акатист

Православни песни

Изменето од Nikki - 05.Март.2008 во 15:05
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 18:13
Niki pishi ako sakash nekoi posni recepti i koga se jade riba ,mislam deka moze nekolku pati vo tekot na postot i ako znaesh c'uvtinja od soja pishi gi tuka ili preku lp.pozdrav. a i drugi koi znaat posni recepti neka pishat ima mnogu interesni jadenja od koi voopshto i ne pad'ash vo iskushenie za masna ishrana pozdrav.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 18:26
Ne e li poentata na postot tokmu borbata so iskushenieto i duhovno prechistuvanje? Tokmu idejata deka mozhesh da se lishish od neshto koe ti e vkusno, a ne deka mozhesh da go zamenish so neshto drugo...
ama toa si e moe mislenje, a jas iskreno - ne postam seushte...
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 18:40
zidarski vo pravo si, poentata e tokmu tuka, jadenjeto da se zameni so nejadenje.голема%20насмевка
-ama toa si e kaj nas
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 18:40
битно јас во недела пред постот кадаиф ке правам танцување
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 18:45
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

zidarski vo pravo si, poentata e tokmu tuka, jadenjeto da se zameni so nejadenje.голема%20насмевка-ama toa si e kaj nas


E so koe toa nejadenje go zamenuvate, koga a se stemni se prepukuvate so jagninja i baklavi... c'c'c'
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 18:55
никој нема да прај кадаиф?тагатагатага
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:00
sum pokushaval da postam na nekolku pati duri ednash izdrzav i dosta dolgo prestojuvav vo edna 6 chlena familija toj period koi se isklucitelni vernuici i mozam da kazam deka nemashe nekoe iskushenie,tochno na vreme doruchek,ruchek,vechera i pravea razni jela duri i slatki ,molitva pred sekoe jadenje pa beshe i interesno takvoto moe iskustvo.kaj mene doma moite postat nekogash no ovaa beshe drugacie,nekakov vid na redoven i smiren zivot celata situacija beshe nekako bash duhovna ,sega nesum doma i imam nekakov posmiren zivot i po navremen pa bi se obidel neznam.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:05
јас имам постено со леб и вода само. инаку постам од 8мо одд.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:05
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

zidarski vo pravo si, poentata e tokmu tuka, jadenjeto da se zameni so nejadenje.голема%20насмевка-ama toa si e kaj nas


E so koe toa nejadenje go zamenuvate, koga a se stemni se prepukuvate so jagninja i baklavi... c'c'c'

aj probaj da te vidam pa ke prajme muabet --30dena

И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:15
Da, de... ama shto e poentata preku den da ne jademe, da ne pieme voda duri, a nokje da se nastegame so rezervi...?!?!   
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:16

Цитирај

E so koe toa nejadenje go zamenuvate, koga a se stemni se prepukuvate so jagninja i baklavi... c'c'c'


Ne kritikuvajte Islam barem na prasanja kade sto nemate apsolutno nikakvo pravo.

Znaete deka treba da se posti no neznaete kako ke go izvedete toa.Taka 30 razliciti crkvi postat na 30 razliciti nacini. Edni ne jadat svinsko drugi ne jadat riba,edni toa go pravat vo veliki petok treti vo s.nedela.....
IMA LI EDNA EDINSTVENA ZAPOVED ZA POSTOT ??

Jas znam deka spored Biblijata Isus i Mojsie postele 30 dena i 30 noki bez da vkusat bilo sto.Onaka kako sto postat Muslimanite. No posto covek ne moze makar i Bozji pratenik bil,da izdrzi 30 dena I NOKI bez voda,taka (a ako zememe vo predvid deka se racunalo i po DENONOKIE) ispagja deka postele TOCNO KAKO MUSLIMANITE.

Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:21
ej imam eden drugr albanec se kazuva musliman super sme od deca toj redovno posti cela vecher so mene vo charshija jade pie a nautro odi doma i si prespiva.i mene nikogash ne mi bila jasna poentata na muslimanskite posti od shto se ispostuvaqat shto ima zdravo tuka za organizmot?
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 19:23
postot hristijanite go pravat prvenstveno od zdravstveni prichini,da se isposti organizmot e mnogu zdravo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.