IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Правила за Велигденски Пост
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правила за Велигденски Пост

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака Обратен редослед
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Правила за Велигденски Пост
    Испратена: 24.Април.2008 во 19:14
Неее...Ев ми е добро другарче големо%20гушкање не го тепам него јас се разбираме со убаво со негоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 19:13
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Ев..веќе разговаравме со Ники...нема потреба од ова...големо%20гушкање


Што го молиш,што му се плашиш,што дозволуваш секогаш да ве исмејува?-Море земај сукалото и по глава,тој ќе ви кажува што треба и како треба,кој рекол,кој не рекол...

Море,море ЕвАнгелос....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 19:09
Ев..веќе разговаравме со Ники...нема потреба од ова...големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 19:05
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Црквата Божја ја Возглавува Епископот


Христос ја возглавува Црквата. Христос, а не некој епископ.. алоооо има ли некој таму??? тајм%20аут  Христос е глава на Црквата, а не твојот хипнотизер, пардон, епископ среќа

Originally posted by Nikki Nikki напиша:


Без Епископ Нема Црква
Без глава нема човек


А без мозок, нема памет среќа

Originally posted by Nikki Nikki напиша:


А Епископите ги ракоположувале Апостолите во секоја Црква
Понатаму Епископите ракоположувале други Епископи
Овој ред мора да постои во Црквата за да не се создатат лажни Цркви кои ќе учат погрешно, или слично на Вистинската
Како на пример денес, кога има илјадници Цркви со слично учење но не ИСТО
Слична Литургија, но не Иста



Православните велат дека тие се правата црква, а дека католиците се лажната.
Католиците пак го велат обратното.
И двете се имаат анатемисано (проколнато) во 1054 година.
Сепак и двете тврдат дека го имаат апостолското преемство т.е. дека се ракоположени од апостолите.
И сега кој е во право?
Што фајде од ракополагањето?
Каде во Библијата е кажано дека Христос ќе ја оградува Својата Црква од лажните со помош на рекоположување?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 19:02
Сепак Ев мислам не треба така да го исмејуваш и г.г. Стефан и било кој друг од Црквата...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 18:54
Originally posted by Nikki Nikki напиша:


Исто на Овој Ден Исус ја Поставил Светата Литургија со Апостолите


Од каде знаеш? Во горната соба биле присутни само Христос и Апостолите. Ниту Христос, ниту пак било кој од апостолите не кажал дека Исус воспоставил некаква си литургија.

Originally posted by Nikki Nikki напиша:


 
Црва по дефиниција, на сите Отци, е Народот кој се собира околу Епископот


Тоа можеби е дефиниција на православната црква, но дефиницијата на Христовата Црква е малку поинаква.
Христова црква, по дефиниција, се верниците кои се собираат околу ХРИСТОС!


Originally posted by Nikki Nikki напиша:


Без Епископ, нема Црква, Нема Народ, Нема Литургија, Нема Воскресение, нема Господ


Господ го имало, го има и ќе го има без разлика дали ќе има епископи мепископи.
Воскресение исто така ќе има без разлика што друго имало немало.
Разбуди се девојче, без Христос нема црква, без Христос, а не без ојле дојле, без г.г.г.г.г стефан, мефан, јован, мован.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:26
големо%20гушкањеПравиот верник ги знае сите соодветни молитви...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:24
Молитвата на † Господ Исус Христос, која ја кажува на Велики Четврток (Денес)
Мислам дека сите би требало да ја знаат на памет, исто како и Оче Наш

Татко, дојде часот. Прослави го својот Син за да те прослави Синот твој. Како што си му дал власт над секое тело и преку се што си му дал да им даде живот вечен. А животот вечен е тоа да те познаат тебе, единиот вистински Бог и испратениот од тебе Исуса Христа. Јас те прославив на земјата, го извршив делото што си ми го дал да го извршам, и сега прослави ме ти Татко во тебе самиот со славата што ја имав во тебе уште светот пред да настане. Го јавив името твое на луѓето што си ми ги дал од светот. Тие беа твој и ти ми ги даде и го запазија твоето Слово. Сега разбраа дека се што си ми дал е од тебе, зошто зборовите што си ми ги дал им ги предадов и тие ги примија и разбраа навистина оти од тебе сум излегол и поверуваа дека ти си ме пратил. Јас за нив се молам, не се молам за сиот свет, туку за оние што си ми ги дал зашто се твои. И се мое е твое, и твоето мое, и се прославив во нив. Веќе не сум во светот но тие се во светот а јас идам при тебе. Татко Свети, запазиги во твоето име оние што си ми ги дал за да бидат едно како што сме и ние. Додека бев со нив во светот јас ги пазев во твоето име оние што си ми ги дал, ги зачував и никој од нив не погина освен погибелниот син за да се исполни писмото. А сега одам при тебе и ова му го кажувам на светот за да ја имаат во себе мојата радост полна. Јас им го предадов твоето слово и светот ги замрази зошто тие не се од светот како и јас што не сум од него. Не се молам да ги земеш од светот, туку да ги запазиш од злото. Тие не се од светот како и јас што не сум од него. Освети ги со својата вистина. Твоето слово е вистина. Како ти мене што ме прати во светот и јас ги пратив во светот. И за нив јас се посветувам така и тие да бидат осветени преку вистината. Но не се молам само за нив туку и за оние што по нивните зборови ќе поверуваат во мене, за да бидат сите едно како што си ти Татко во мене и јас во тебе. Па така и тие да бидат во нас едно и да поверува светот дека Ти си ме пратил. И славата што си ми ја дал, ним им ја дадов за да бидат едно како што сме ние. Јас сум во нив и тие се во мене, за да бидат во се едно и да узнае светот дека ти си ме пратил и нив си ги возљубил како мене што ме возљуби. Татко сакам и оние што си ми ги дал да бидат со мене каде што сум јас за да ја гледаат мојата слава што си ми ја дал оти ме возљуби уште пред да се создаде светот. Татко праведен, светот не те позна, јас те познав, и овие познаа дека ти си ме пратил и им го објавив името твое и ќе го известувам и љубовта со која ме возљуби ти, да биде во нив и јас во нив.

Изменето од Nikki - 24.Април.2008 во 16:25
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:11
Не е ништо комплицирано ако се сака. Исто е и како кај вас..мада вашето мене пак ми е покомплицираносреќа

Ники нема потреба за извинување, сакав само тебе да ти е појасноголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:05
Колку ли луѓе навистина се придржуваат до комплицираниот вид на обожување, кој го нарекувате пост?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 15:38
Признавам дека претерувам понекогаш
Еве едно големо Извинување од мене

Литургијата го изразува фактот дека Црквата и по вознесението на телото Христово е истиот тој Христос. Пред сè поради тоа што и Светата Литургија го добива карактерот на Тело Христово, затоа што нејзиниот началник и понатаму е Христос — во ликот на Епископот, а потоа и Црквата преку Светата Литургија. Тоа јасно се согледува во списите на свети Игнатиј, како и кај свети Иринеј Лионски, но и кај останатите Отци на Црквата.


Изменето од Nikki - 24.Април.2008 во 15:57
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 15:14
Ники малце пак ми забегуваш од она што го велам јас. Види...не можеме да речеме да не се создадат лажни Цркви кога ги има веке такви нели. Ама зборот ми беше...ти беше во право според мене се додека не ги смеша работите дека ако не постои Црква нема да постои Бог...тука само малце ја утна иначе се ти е ок....
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 15:13
Црквата Божја ја Возглавува Епископот
Без Епископ Нема Црква
Без глава нема човек
А Епископите ги ракоположувале Апостолите во секоја Црква
Понатаму Епископите ракоположувале други Епископи
ОВој ред мора да постои во Црквата за да не се создатат лажни Цркви кои ќе учат погрешно, или слично на Вистинската
Како на пример денес, кога има илјадници Цркви со слично учење но не ИСТО
Слична Литургија, но не Иста


Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 14:59
~,,,,~

Изменето од Vlad Tepesh - 24.Април.2008 во 14:59
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.