IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Што знаете за вашите дедовци???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што знаете за вашите дедовци???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 16:14
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Дедо ми бил партизан е голем еб*ч, прадедо ми го отепал Сефер Ага, командантот на башибузикот во Кичевско.



Дедоти бил комуњара?!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 16:19
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Дедо ми бил партизан е голем еб*ч, прадедо ми го отепал Сефер Ага, командантот на башибузикот во Кичевско.



Дедоти бил комуњара?!



180% ХаЦе коми, сликан со Тито Да поживееше уште година, две(да не го згрешеа на операција)ќе ме избркаше од дома

Изменето од DragancoLeskoec - 03.Март.2011 во 16:19
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2011 во 13:14
Прадедо ми бил Кумановски војвода,учесник со четата во Илинденското востание и уште неколку други Македонски востанија како што се Велешкото и Ќустендилското - носител на Илинденска споменица и до смртта член на Илинденската Организација!





Кон врв
diyna Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diyna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 22:32
Сите знаем, дека и документите, и знаминьата се не просто со бугарски букви, но и на бугарски jазик.
Немаше нужда пак да го гледаме.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 23:04
Originally posted by diyna diyna напиша:

Сите знаем, дека и документите, и знаминьата се не просто со бугарски букви, но и на бугарски jазик.
Немаше нужда пак да го гледаме.


Ало, тоа се кирилични букви, а не бугарски. Бугарски се руните.

Секој тоа го знае, само бугарските поданици имаат празнина. Само на кого да му кажеш?!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
diyna Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diyna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 23:14
Добро де, ама пишува "свобода", не "слобода", и "вътрешна революционна", а не внатрешна револуционерна организациjа.
И ако не си знаел, кирилицата е создадена во столицата на Првото Бугарско Царство - Преслав.
Не знам дали со руни се пишувале протобугарите, ама знам, дека Александар Македонски е пишувал со Грчки букви.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 23:18
знам дека прадедо ми од страната на мајка ми служел во бугарската војска за време на првата светска војна и си пукал во еден од прстите за да ја напушти истата
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 23:41
Originally posted by diyna diyna напиша:

Добро де, ама пишува "свобода", не "слобода", и "вътрешна революционна", а не внатрешна револуционерна организациjа.
И ако не си знаел, кирилицата е создадена во столицата на Првото Бугарско Царство - Преслав.
Не знам дали со руни се пишувале протобугарите, ама знам, дека Александар Македонски е пишувал со Грчки букви.



Типичен пример бугарска работа. Незнаев дека според азбуката може некому да му се одреди етничката припадност.

Волшките Бугари ака Татари и Турците до почетокот на 20 век биле Арапи, од причина што користеле арапско писмо. Потоа едните стануваат Руси, а другите незнам што, штом употребуваат латиница, нели?

Бугарскиот јазик бил туркомонголски и го зборувале правите Бугари. Денешните Бугари во суштина не се Бугари, туку политички бугаризирани народи кои живеат на тритоијата на руската творба која се нарекува Бугарија.

Во историјата е забележан народ Бугари и тие се тие кои можат да го носат тоа име. Непостои поим прото Бугари. Ако по некоја случајност поимот прото Бугарин е синоним за Бугарин, тогаш мора да постои и терминот квази Бугарин. Се со цел да се направи раграничување на едните од другите.

Доста со илузиите за големата и славна бугарска држава. Отворете очи и почнете да си поставувате прости прашања.

На пример кој бил дедоми? Од каде дошол? Дали зборувал изворен бугарски јазик? Дали мојата култура е азиска? Зошто се потресувам толку многу со таму некои си Македонци? Зошто Македонците не ги сакаат Бугарите? Зошто кога се во дијаспората едните не се дружат со другите, одат во свои цркви, живеат одвоен живот?

Се ми се чини дека барам многу. Колку и да се прашањата едноставни, сепак потребен е некаков интелектуален напор да се најде правиот одговор на псотавните прашања.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 03:38
Originally posted by diyna diyna напиша:

ама знам, дека Александар Македонски е пишувал со Грчки букви.


Когa ги пaтентирaја ...
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 13:07
Originally posted by Boogie Boogie напиша:




Буги, дедо ти сметал дека Македонија е Освободена 1941?

Ти зошто си го изрежал О-то?
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 13:38
 
Znam deka i se pushtal na baba mi. голема%20насмевка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 17:35
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Прадедо ми бил Кумановски војвода,учесник со четата во Илинденското востание и уште неколку други Македонски востанија како што се Велешкото и Ќустендилското - носител на Илинденска споменица и до смртта член на Илинденската Организација!




Koлега, знамињата кои ги покажа се всушност едно знаме на кумановската чета од Илинденското востание, зар не?

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2011 во 02:43
Platenik, повеќе не дозволувам да се оди надвор од темата и на секоја тема да се говори за Аспарух, руните, Туркомонголите и слични нешта. Има тема, мошне е јасна, очекувам да се држиме до неа.

Изменето од Македон - 12.Март.2011 во 02:45
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2011 во 06:38
Па во тоа е поентата бре Македоне. Да им се потенцира на денешните Бугари за нивното потекло, односно потеклото на нивните дедовци.

Имаат тенденција да забошотуваат или прескокнуваат еден значаен, јас би рекол клучен, дел од бугарската историја.

Ако си приметил во последно време моите постови се повеќе реакција одколку било што друго.

Треба да им се кажува дека бугарштината не е константа или решена енигма. Посебно тоа треба да им се истакнува кога зборуваат за Македонците, македонскиот народ, јазикот, култура....

Несмее да им се дозволи да заборават од каде потекнува поимот Бугарин, а уште повеќе да зборуваат за друг, а самите да незнаат кои се.

Зарем не е провокација тоа што некој вели дека буквите на знамињата биле бугарски, зарем не е провокација тоа што некој го прашува Буги дали дедому се борел за свободна или слободна Македонија?!

Ало, Бугари, акал малку повеќе нема да биде на одмет.
На знамињата пишува Македонија, а не Бугарија. Е де, е ама на знамињата пишувало освободена, на чист бугарски, на онај истиот јазик со кој се служел и Омуртаг.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.