IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Што знаете за вашите дедовци???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што знаете за вашите дедовци???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Tome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 23:05
Moiot dedo veke e pri Gospod Iisus Hrisotos.
On e od Egejska Makedonija.1944 godina,negovoto selo-selo Beltinci,ostanalo vo teritoriata na Greece
Dnes seloto se kazva -Levkogija.Bev tam da prasam za kukiuata na dedo mi.Starite grci od horemaka /the pub/ mi rekoa -ovie site kukija sa bugarski,no ne pomnim koi na koj sa....
Sekoj kojto saka-da idi vo selo Beltinci /na grcki-Levkogia,Dramsko/-da prasa....


Tom
Sakam Skopsko

Изменето од Tome1 - 02.Март.2008 во 23:07
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 13:07
Temata e za dedovci, ama aj jas nesto za mojata Baba ke kazam.

Rodena e 1928 vo Strumica, sakale da ja krstat Makedonka, no bidejki togas Strumica bila pod Bugarsko toa bilo zabraneto i taka ja krstile Donka.
Do kaj li samo neodela Bugarskata tiranija, da nesmees da se vikas kako sakas.
Prostaci.
Кон врв
Смрдеш Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Смрдеш Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 15:54
 Култузин лаже:
"Rodena e 1928 vo Strumica, sakale da ja krstat Makedonka, no bidejki togas Strumica bila pod Bugarsko toa bilo zabraneto i taka ja krstile Donka.
Do kaj li samo neodela Bugarskata tiranija, da nesmees da se vikas kako sakas.
Prostaci."
 За жал Струмица е бугарска до 1919г. 
 
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 15:58
Originally posted by Смрдеш Смрдеш напиша:

Култузин лаже:
"Rodena e 1928 vo Strumica, sakale da ja krstat Makedonka, no bidejki togas Strumica bila pod Bugarsko toa bilo zabraneto i taka ja krstile Donka. Do kaj li samo neodela Bugarskata tiranija, da nesmees da se vikas kako sakas. Prostaci."

За жал Струмица е бугарска до 1919г.



А во Втора Светска Војна????
Кон врв
Смрдеш Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Смрдеш Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 16:07
 1928г. не во ВСВ
Кон врв
bulgarian_mk Кликни и види ги опциите
Група
Група

ТуркоМонголски Бугар

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bulgarian_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 16:36
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

А во Втора Светска Војна????

Ова е помегу Првата Светска Воjна (1914-1918) и Втората Светска Воjна (1938-1945), во кое време Струмица е во "Кралството на срби, хрвати и словенци"
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 16:37
dobro de i vie sea ... ete ne bile bugarite pricina ... srbite bile .... so toa ima vrska збунетост
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 17:38
Originally posted by bulgarian_mk bulgarian_mk напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

А во Втора Светска Војна????

Ова е помегу Првата Светска Воjна (1914-1918) и Втората Светска Воjна (1938-1945), во кое време Струмица е во "Кралството на срби, хрвати и словенци"



Во ред...лошо сум ја прочитал неговата реченица :))
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 02:55
DEDO MI E RODEN VO SELO RUDNIK (NE ZNAM DALI USTE POSTOI)-VELESKO..NA 14 GODINI DOAGA VO SKOPJE ,RABOTI KAKO CIRAK KAJ NEKOJ STOLAR..A POSLE IDE DA SLUZI U SRPSKATA GARDA..I TAMU SE ZDOBIVA SO CIN OFICER.PO VTORATA SVETSKA VOJNA SE VRABOTUVA VO FAS "11 OKTOMVRI" SE DO PENZIJATA.
BESE PREKRASEN COVEK..POSTEN,DOBAR,USLUZLIV...TAKOV COVEK EDNAS SE RAGA..SEKOGAS IMASE ODLICNO ZDRAVJE..POCINA NA TOCNO 90 GODINI VO SON MIRNO.
BABA MI (ZENA MU) BESE STARA SKOPJANKA OD CAIR..POCINA NA ISTIOT DEN,EDNA GODINA POSLE NEGO NA 84 GODINI.ONA BESE NAJPAMETNATA ZENA BEZ SREDNO SKOLO STO JA POZNAVAV...IMASE POVEKE MOZOK OD NEKOI DENESNI POLITICARKI
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:01
Originally posted by Смрдеш Смрдеш напиша:

Култузин лаже:
"Rodena e 1928 vo Strumica, sakale da ja krstat Makedonka, no bidejki togas Strumica bila pod Bugarsko toa bilo zabraneto i taka ja krstile Donka. Do kaj li samo neodela Bugarskata tiranija, da nesmees da se vikas kako sakas. Prostaci."

За жал Струмица е бугарска до 1919г.




Tocno taka, se izvinuvam poradi greskata.
Taa ucela vo Bugarsko , a se rodila koga Srbite bile vo Makedonija.
Znaci tekstot se odnesuva na Srbite.
Кон врв
Tome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:11
Moiot dedo /po majkina linija/ e od selo Beltinci,Dramsko-denesna Greece.Dnes seloto se zove Levkogija.Prez 1944 godina,koga se razbralo,deka ova selo ke e vo granicite na Greece,grcite kazali-kojto ostane ne e grk.Kojto e bugar-da si odi vo Bugaria.Moiot dedo tovaril sicko sto ima na edna karuca i....na Sever,vo Bugaria.I zaselvat seloto so grci od Mala Azija.Az bev vo seloto predi tri meseca.Pitavme za kukijata na dedo.Edin star grk vo horemaka/the pub/ ni kaza-ovie kuki-i gi pokaza...site bea bugarski.Ama ono se   gleda-starite kuki ,so haiat,so druga arhitektira sa razlicni od novite,deka si postroili sled zaselvaneto od Mala Azija.

Tom
Sakam Skopsko
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:20
Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

Moiot dedo /po majkina linija/ e od selo Beltinci,Dramsko-denesna Greece.Dnes seloto se zove Levkogija.Prez 1944 godina,koga se razbralo,deka ova selo ke e vo granicite na Greece,grcite kazali-kojto ostane ne e grk.Kojto e bugar-da si odi vo Bugaria.Moiot dedo tovaril sicko sto ima na edna karuca i....na Sever,vo Bugaria.I zaselvat seloto so grci od Mala Azija.Az bev vo seloto predi tri meseca.Pitavme za kukijata na dedo.Edin star grk vo horemaka/the pub/ ni kaza-ovie kuki-i gi pokaza...site bea bugarski.Ama ono se   gleda-starite kuki ,so haiat,so druga arhitektira sa razlicni od novite,deka si postroili sled zaselvaneto od Mala Azija.

Tom
Sakam Skopsko



Kaza deka bile Bugarski zosto nesakat ni imeto Makedonsko da go spomnat.
E drugarce, kako moze site Makedonci od Egejska sto izbegale po Avstralija ,Kanada i Amerika denes da se Makedonci, a onie sto izegale vo Bugarija se site Bugari.
I kako toa vo Egejska Makedonija imalo Bugari a vo Vardarska ne, da ne ja preletuvale.
Pa ke ti kazam problem kaj Bugarite i pobugarcenite Makedonci e sto ne koristat logika na nastanite i fakti tuku Bugarski prikaski.
E Tomce Tomce te zalam brat, go zalam i tvojot dedo sto te lazel, ama toa e sega nazad vrakanje nema.
A moze eden den ke svatis.
Кон врв
K1nm23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај K1nm23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 01:30
за дедо ми слабо знам, ама баба ми била млада партизанка и бомби фрлала.....

Изменето од K1nm23 - 03.Март.2011 во 01:30
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 15:58
Дедо ми бил партизан е голем еб*ч, прадедо ми го отепал Сефер Ага, командантот на башибузикот во Кичевско.

Изменето од DragancoLeskoec - 03.Март.2011 во 15:58
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,467 секунди.