IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Што знаете за вашите дедовци???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што знаете за вашите дедовци???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 16:37
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:



Сега дедо ми нема да ме лаже...
Еве и зошто..
Како прво, јаничарите ги земаат уште од бебиња...прадедо ми не бил земен од бебе
Како второ, кога ги земаат од бебиња, ги учат да ја прифатат муслиманската религија, буквално ги учат дека се турци(иако во крв се македонци, бугари, или срби) ама на нив им го наметнуваат мислењето дека они се турци)....
И тешко дека јаничарот ќе се сеќава на своите роднини кога станува јаничар...многу тешко......
Како трето, Јаничарите немаат деца.........не смеат да имаат деца........они се буквално робови на Султанот, они се само за војска....немаат приватен живот.....дедо ми имал приватен живот.....
И се декларирал за македонец.....
Бил македонец, татко ми го познавал до неговата смрт во 40-та 50-та се декларирал за македонец....

Нали стаа дума за прадедо ти? (Pradedo mi bese covek koj bil prisilno mobiliziarn vo turska vojska da sluzi(redovna) sluzel 15 godini..). Ако е бил турски воjник вероjатно тоа е било од 1897 до 1912 г. (ова са последните возможни 15 години - после 1912 г. Турциjа де факто не е во Европа). Ако е така... твоjот прадедо сигурно се е борил срешту Илинденското востание? Да не е учасвал во боjот при село Баница? (Моjот дедо е учесник во таа битка)
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 16:40
Па дедо ми ми ја кажа приказната..јас не си го познавам прадедо ми...викам за дедо ми дека сигурно дека нема да ме лаже..
И Јаничарите се укинуваат во 1826 година
Значи нема шанси да бил Јаничар
А инаку прадедо ми немал контакт со револуционерните организации, и ми кажа дека не учествувал во битка......
Ама служел војска..........тоа ми го кажа.....и знаел перфектно турски да зборува...

Или пак можеби учествувал во некоја битка, ама не се сеќава стариот мој..
Инаку....

За дедо ми Димитрија бил присилно мобилизиран во војската на Цар Борис 3(имам слики го видов).....а дедо ми Стојан па бил војник во Југославија..Кралство Југославија..(и од него имам слики)


А загинал во Партизани.....дедо ми Димитрија и незнаат каде му е телото не знаат каде му е гробот...
Сакаш ли да ти раскажам повеќе??

Изменето од Vladimir88 - 29.Февруари.2008 во 16:44
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 16:52
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Па дедо ми ми ја кажа приказната..јас не си го познавам прадедо ми...викам за дедо ми дека сигурно дека нема да ме лаже..
И Јаничарите се укинуваат во 1826 година
Значи нема шанси да бил Јаничар
......
Сакаш ли да ти раскажам повеќе??

За Jаничарскиот корпус го знам кога е бил ликвидирован. Само ми е чудно што след ликвидациjата да е имало вакви практики (да се зимат на служба рисjани). Незнам...
---
А инако - разкажи повеке - ке ми биде интересно
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 17:17
Е вака сега..
Денес бев кај дедо ми, додуша знам дека он беше партизан и.т.н. и знаев дека неговиот брат Димитрија бил загинат војник и дека не му се знаел гробот, но никогаш не сум го прашал во која војска служел....
Другиот негов брат, служел војска ама во Кралство Југославија....(денеска за чудо видов слики, едниот тој најстариот брат Стојан беше во униформа на кралство Југославија со шајкача на глава(знаеш што е шајкача) а Димитрија тој помладиот беше во бугарска униформа, и имаше и една слика од него, сликана во Варна.....) ама дедо ми ми кажа неговите браќа биле насила мобилизирани.....им се заканувале....и бугарите и србите.....и им рекле ако не служат војска дека......нема спас........куќата до темел ќе им ја запалеле и на цела негова фамилија ножот...или к*ршумот.....
И дедо ми Димитрија служел војска, и бил пратен некаде на фронт од Бугарите да се тепа, ама наишле на СРПСКИ ЧЕТНИЦИ....
И овие кажуваше четнициве ги нападнале во заседа, дедо ми сакал да им фрли бомба, (онаа ја знаеш што е една голема од германски тип со дрвена рачка)??е таква бомба и наеднаш го погодиле со к*ршум.....на тоа место.....ама бомбата не експлодирала, немала каписла....
И после тоа го пратиле на лекување, и од таму го разрешиле од војната го пуштиле бугарите......
Кога оздравел, ми кажа дека се приклучил во партизани.....ама умрел на фронт некаде, незнае каде му е гробот.....се борел за Македонија.....
А дедо ми најмладиот(Борис) и ден денес е жив....
Ми кажуваше како мал учел српско школо...србите ги малтретирале ептен македонците....
Ги терале да носат шајкачи и ги тепале со прачка ако не зборувале српски јазик.....
И морале задолжително да носат шајкача во школо, ако не носеле шајкача, маф им било работа...
Дошла Втората Светска Војна.... и бугарите се истоварли во Скопје......
Дедо ми Димитрија го регрутирале, го барале и дедо ми Борис....
Дедо ми се криел, не се давал..........
Бугарите му викале на прадедо ми
"Каде е ште му ја ебам мамката ако не се појави утре, ште ви ја запалиме куќата и има да горите като глувци ако не се појави"(а дедо ми знае бугарски, незнае совршено и знае исто така и српски да збори....)
Арно ама дедо ми не бил регрутиран, он не сакал, зошто знаел кој е и што е а тоа е македонец и се криел од нив....и брат му Димитрија исто така, му помагал.....и му било страв да не го регрутираат и неговиот брат....а неговиот брат(Димитрија) веќе ја доживувал тортурата од бугарите.....
Ама морал да служи, како и он така и овој Стојан...им се заканувале и бугарите и србите....ако не служиш војска....готово, масакр....
Инаку си ја сакале татковината се декларирале за македонци....
За овој Стојан не го прашав многу...ми кажа дека и он се тепал подоцна во партизани....(македонска бригада нормално) ама многу кратко.......го пуштиле......подоцна..така нешто ми кажа.......
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 18:49
Dedo mi ti beshe bil vojnik vo Kraljevina Jugoslavija, go zarobile germancite, pa im izbegal i se priklucil na partizante, vodel mitraleska ceta za vreme na vojnata i bil prethodnica za vreme na isteruvanjeto na germancite od Jugoslavija,ratuva do Svenija i sega ima 89 god. i vozi velosiped
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 19:11
Дедо ми по мајка бил бугарски војник секако со присила
Дедо ми по татко бил српски војник исто како и другиов и тој со присила
инаку сум внук на дедоми Илија од Малешево.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 19:15
Mojot dedo (partizan)e zaklan od balistite na Kosovo 1945 kaj Gnilanje(grobot ne mu se znae..majka mi nikogash ne go zapozna nejziniot tatko,a kako dojde vremeto istorijata se povtoruva.....

Изменето од oblachinja - 29.Февруари.2008 во 19:15
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 21:01
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

Дедо ми по мајка бил бугарски војник секако со присила
Дедо ми по татко бил српски војник исто како и другиов и тој со присила
инаку сум внук на дедоми Илија од Малешево.


Да не си внук на дедо Ильо Марков Попгеоргиев ?
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:12

mojot dedo bese roden 1903 a umre na 97 godini

pametese i tursko i kaursko kako sto miluvase da kaze

dezerter neviden, dezertira i od srpska i od bugarska vojska a bogami dezertira i od partizani, edinstveno nesto sto so gordost raskazuvase bea tajnite sostanoci na VMRO na koi skrisum i redovno odel dodusa krkal i kotek za toa ama toa ke vi raskazam vo nekoja druga prilika
apce
Кон врв
priory Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Russian Federation
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај priory Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 01:14
ЈАС МОЈАТА ЛОЗА СУМ ЈА ПРОСЛЕДИЛ ДО 1793 ГОДИНА СПОРЕД , ТУРСКИТЕ ПОПИСИ.
МОЖАМА ДА КАЖАМ ДЕКА ИАКО СИТЕ СЛУЖЕЛЕ ВО РАЗЛИЧНИ АРМИИ, И СЕ ДЕКЛАРИРАЛЕ КАКО СРБИ , БУГАРИ ИЛИ ГРЦИ(ЕГЕЈСКА ЛИНИЈА ) СЕПАК ОД МОЈОТ ПРА ДЕДО НАУЧИВ ЕДНА РАБОТА.ЗА ВРЕМЕ НА 2 СВ. ВОЈНА , СО СИЛА ГИ ОДНЕЛЕ ДА СЕ ПОКЛОНАТА НА ГРОБОТ НА ЦАР БОРИС И ТАМУ ДА СЕ ЗАКОЛНАТА ВО ВЕРНОСТ , И ДЕДО МИ МИ КАЖА ДЕКА НЕ Е ВАЖНО ТОА ШТО СО СИЛА ТЕ ТЕРААТ ДА ГО КАЖЕШ , ВАЖНО Е ТОА ШТО ГО ЧУВАШ ВО СРЦЕТО , И НЕ ГО КАЖУВАШ НИКОМУ, И ДЕКА САМО ТВОЕТО СРЦЕ ЗНАЕ КАКОВ СИ.
И ЈАС ЗНАМ ДЕКА АКО МОИТЕ СЕ ЧУСТВУВАЛЕ МАКЕДОНЦИ , И ЈАС КАКО НАСЛЕДНИК СУМ МАКЕДОНЕЦ , А ТОА КАКО ЌЕ СЕ ДЕКЛАРИРАМ , Е САМО ОБИЧНА РАБОТА НАПРАВЕНА ПОД ПРИСИЛА.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 01:21
Има турски записи дека постоеле македонци во тоа време, а и има од украинскиот архив записи дека постоеле македонци...(македонскиот полк во Украина пр.)
Како можеле они да се декларираат за бугари, срби или грци:??
Или пак ти си бугар, или пак си грк, или пак си србин?.....
Сигурен си во ова?

Изменето од Vladimir88 - 02.Март.2008 во 01:26
Кон врв
priory Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Russian Federation
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај priory Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 22:39
КОГА ЌЕ ТИ ГО СТАВАТ ПИШТОЛОТ ПОД ГРКЛАН ЌЕ ВИДАМ КАКО БИ СЕ ДЕКЛАРИРАЛ, ВРАТИ СЕ ВО ИСТОРИЈА И ПРОЧИТАЈ ЗОШТО ПОСТОЈАТ МАКЕДОНЦИ МУСЛИМАНИ.

ВО ОСМАНСКИОТ АРХИВ ВО ИСТАНБУЛ , ВО КОЈ БАРАВ ДОКУМЕНТИ ( СЕ РАЗБИРА СО ПРЕВЕДУВАЧ ) ГО ПИШУВА ТОА ШТО ГО ПИШУВАМ ЈАС.И БИДЕЈКИ ГИ ОБОЖАВАМ ФАКТИТЕ ЌЕ ТИ КАЖАМ ДЕКА , БИРАЈКИ МЕЃУ ГРЧКАТА ЦРКВА И БУГАРСКАТА ЕГЗАРХИЈА , 95% ОД МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ СЕ ОПРЕДЕЛИЛО ЗА ПОМАЛОТО ОД ДВЕТЕ ЗЛА ( БУГАРСКОТО , ПОРАДИ БЛИСКОСТА НА ЈАЗИКОТ ), И ДЕН ДЕНЕШЕН БУГАРИТЕ СЕ ПОВИКУВААТ НА ТИЕ ДОКУМЕНТИ , НО КАЈ НАС НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ДОКАЖЕ ДЕКА НАРОДОТ СЕ ТОА ГО ПРАВЕЛ ПОД ПРИНУДА.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 22:41
DA MNOGU ZAGINAA ZA MAKEDONIJA MEGU KOJ I DEDO MI,CICKO MI I MN.DRUGI NO NE SE PISALE BUGARI GRCI ILI TORBESI
Кон врв
Tome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 22:56
Moiot dedo veke e pri Gospod Iisus Hrisotos.
On e od Egejska Makedonija.1944 godina,negovoto selo-selo Beltinci,ostanalo vo teritoriata na Greece.Oni kazali-kojto saka da e bugar-da si odi vo Bugarija,kojto ostane ke e grk.Moitot dedo natovaril celoto semejstvo na karucata......i na sever......ta vo bugarskoto selo Petrelik....ta rodot ni do dnes... e od tamu...selo Beltinci,Dramsko...ta vo selo Ptrelik,Gocedelcevsko...Pirinska Makedonija

Tom
Sakam Skopsko

Изменето од Tome1 - 02.Март.2008 во 22:57
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,594 секунди.