IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Што знаете за вашите дедовци???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што знаете за вашите дедовци???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што знаете за вашите дедовци???
    Испратена: 29.Февруари.2008 во 13:14
Sto znaete za vasite dedovci, koja vojska ja sluzele, dajte makedonci da go spodelime toa tuka..
Dali nekogas bile vo nekoja vojska prisilno regrutirani,
Dajte da si kazeme koi bile i sto bile nasite dedovci, za sto se borele..
Koj gi maltretirale....kako, sto....
Eve ja mojata prikazna na moite dedovci....mi kazuvase dedo mi koi gi maltretirale i koi im se zakanuvale so smrt ako ne sluzat vojska za drugite zemji




Цитирај Site moi dedovci sluzele vojska, vo razlicni armii i site se deklarirale za makedonci, i dedo mi mi kazuvase deka site oni bile prisilno regrutirani...
ili popularno kazano
"Ako ne sluzis, bugarska, ili srpska vojska, k*rsum vo celo, i tolku od tvojot zivot"

Pradedo mi bese covek koj bil prisilno mobiliziarn vo turska vojska da sluzi(redovna) sluzel 15 godini..
Znael perfektno da zboruva turski i makedonski jazik......inaku pradedo mi imal 3 sina i se vikale Boris, Dimitrija, i Stojan(Stojan bil najstariot,pa Dimitrija, pa Boris(dedo mi sega sto e ziv)
Dimitrija Ancevski, bil sin na Pradedo mi Najdo, i sluzel bugarska vojska( vo vojskata na Car Boris 3), bil bugarski vojniK(normalno prisilno regrutiran, on ne sakal da bide mobiliziran vo taa vojska zosto znael kakvi gadovi se bugarite , ne gi sakale makedoncite a i on ne se osekal za blgarin tuku za makedonec ama ete mu se zakanuvale na pradedo mi deka ako ne se pojavi vo vojska deka ke ja ubijat cela negova familija)..
Bil ranet vo bitka(ne se sekavam kade bese)od cetnicite, i bil pusten na lekuvanje, i bugarite od togas koga bil ranet go smetale za nesposoben da sluzi vojska(imam i sliki od nego videno vo bugarska uniforma)..i go pustile
Posle toa on samiot se priklucil vo partizani za da ja oslobodi Makedonija od bugarite i od srbite i od siptarite ama zaginal vo borba, 1944-43 godina.......(grobot neznaat kade mu e inaku)...
Dedo mi(segasniot dedo) bil Partizan no pred toa koga dosle bugarite vo Skopje, (on koga ne bil uste vo partizanite) go barale da go regrutiraat isto kako brat mu....Mu se zakanuvale na pradedo mi Najdo, deka ako ne go regrutiraat deka negovata kuka ke mu ja zapalat i deka zaedno sose kukata i niv ke gi zapalat...
Mu vikale bugarite na pradedo mi Najdo..
"Kade e on mamkata negova ste mu ja e*am.....ako ne se pojavi, ima da vi ja zapalime kukata i ima da izgorete kato gluvci zaedno sose nea"
Ama ne se daval, ne go regrutirale, se kriel, ne se daval.....a i brat mu, mu go sovetuval toa...(zosto bil svesen za torturata na bugarite)
I podocna se priklucil vo partizani, vo makedonskite brigadi i se borel za osloboduvanje na Makedonija na makedoncite...
I sega sto se slucuva, gi proteruvaat bugarite od Skopje, i naednas se prosirile vestite deka naskoro makedoncite ke stvorat nezavisna drzava, Makedonija.....na makedoncite normalno...samostalna..
I go osloboduvaat Skopje, ama tie glasini doprele i do spiunite na Jugoslavija i ovie za toa razbrale, razbrale za sto se spremaat makedoncite, i podocna za da go resat toj problem vo Skopje sirele propaganda deka Makedonija ne moze da zivee kako samostalna drzava
Deka mora taa da bide vo sklop na Jugoslavija, zosto ako ne bila vo sklop na Jugoslavija ke se slucele mnogu losi raboti na makedonskiot narod(ili so eden zbor, prisilno ke ja okupirale Makedonija)....

E sega malku ke se vratime nazad.....
Dedo mi bil svesen za torturata na bugarite no bil svesen i za srpskata tortura na primer.Inaku dedo mi kako mal ucel vo srpsko skolo..
Mi kazuvase deka i tamu go maltretirale srbite, (kako i drugite makedonci) i gi terale makedonskite ucenici da nosat sajkaci i zabraneto bilo da se zboruva na makedonski ili drug jazik..
Ako zboruvale na drug jazik, go jadele stapot...gi tepale so pracki, bukvalno gi maltertirale..
I isto taka mi kazuvase deka gi prisiluvale da nosat sajkaci na skolo.........ako ne nosele sajkaci go jadele stapot.......
A zatoa pak najstariot brat na mojot dedo(Stojan) sluzel vo vojska vo Kralska Jugoslavija na Karagjorgjevik.......
Imam i od nego sliki, za nego ne go prasav mnogu mnogu.....ke go prasam idniot pat za nego
Inaku site negovi braka na dedo mi bile PRISILNO regrutirani, im se zakanuvale deka ako ne gi regrutiraat deka ke im ja zapalele kukata i deka ke gi ubiele na lice mesto...
Dedo mi se borel za Slobodna Makedonija na Makedoncite, i site moi dedovci se deklarirale za makedonci, samo sto ovie trojcava(Stojan i Dimitrija, a i Najdo) bile prisilno regrutirani od drugi vojski
Gi prisilile im se zakanuvale so smrt,ako ne se pojavat primer vo vojska, i kukata ke im ja zapalele i niv sose nea... i srbite i bugarite, i turcite...toa im go vikale..
No odsekogas se deklarirale za makedonci.....i mnogu si ja sakale tatkovinata, bile gordi makedonci......samo ete losi vreminja za site niv, i toa e toa........ako ne sluzis vojska kaj nekoj drug, gotov si....ako se deklariras za makedonec, gotov si......dajte sega vie ovaka nesto kazete....











Изменето од Vladimir88 - 29.Февруари.2008 во 13:20
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 13:32
Ova e dobra tema ,za zal ne bi mozel nesto poveke da kazam.
Zatoa sto dedo mi bil vo togasna JNA i se bilo OK, bil vo Sombor, fudbaler ,igral so prvo ligasi i se najdobro, duri togas mu ponudile da ostane tamu i da igra vo vtora liga.Ama ovoj ne mu se izlevalo od Makedonija.

Ke se rasprasam kako pominal tatkomu, sigurno nemal takva sreka.

Inaku so vikas vakvi vojski onakvi vojski, baba mi mi ima kazuvano. Vnucko se sme pretrpele i sme bile maltretirani od razni vojski, ama od Bugarite nikoj ne bil polos, od niv go imame pretrpeno najlosoto.
A na dobroto vtoro mesto e Srpskata zandermerija.
Vika koga dojdoa Germancite vo Strumica toa poveke kako osloboduvanje go svativme,kulturen narod, ke mu dades deset jajca ti davaat cokoladi.

A na Babami prv bratucet bil osum godini vo zatvor vo togasno vreme bidejki nesakal Bugarin da se pise.


Ke vidam Vladimire ,ke se rasprasam poveke za ovaa tema koga ke si odam pa ke pisam.
Кон врв
Смрдеш Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Смрдеш Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 13:50
A na Babami prv bratucet bil osum godini vo zatvor vo togasno vreme bidejki nesakal Bugarin da se pise. газење%20од%20смеење
 Долга окупациjа, а ?!?
 
 Владимир, кога е роден сеуште живиот ти дедо Борис? Кога во Македониjа секое второ дете го именували Борис и Симеон во чест на бугарскиот цар обединител - "окупатор"- http://www.stat.gov.mk/glavna.asp?br=61
 Како да верувам на тие тага
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 13:58
Originally posted by Смрдеш Смрдеш напиша:

A na Babami prv bratucet bil osum godini vo zatvor vo togasno vreme bidejki nesakal Bugarin da se pise. газење%20од%20смеење
Долга окупациjа, а ?!?


Владимир, кога е роден сеуште живиот ти дедо Борис? Кога во Македониjа секое второ дете го именували Борис и Симеон во чест на бугарскиот цар обединител - "окупатор"- http://www.stat.gov.mk/glavna.asp?br=61

Како да верувам на тие тага


1920-21...1915...тука некаде...
И не треси глупости молим те, направи ги тогаш и србите и русите бугари зошто и они имаат такви личноси кои се викаат........дедо ми ми кажувал кои биле и што биле и србите и бугарите...
Гадови гадосани, се заканувале со смрт ако не се декларираш за македонец и се заканувале со смрт ако не служиш војска кај нив.......
А да провериш колку руси има со името Борис, да видиш колку срби има со името Борис може??
направи ги сега и нив бугари
Дедо ми ми кажува во лице дека се декларирал за македонец(и уште се декларира)ми кажува реални сведоштва од пред 60 години(и повеќе) ми кажува дека сите негови браќа и дека неговиот татко(како и неговите роднини) се декларирале за македонци...он мрси муда сега за цар Борис..и не знам си што, ете ти читај кој бил цар Борис......фашиста до коска, ги малтретирал македонците...
Горе цела приказна му раскажав, он пак се фатил со некои негови глупави логики.....
Ајде направи ја и цела Русија и Србија бугарска, зошто и таму има луѓе кои се викаат Борис...



Попрво на дедо ми ќе му верувам отколку на тебе, зошто дедо ми никогаш нема да ме излаже.....

Изменето од Македон - 03.Март.2011 во 14:15
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 14:01
OD NA TATO MI STRANATA:

PRA BABAMI UMIRA OD KOLERA OTI BUGARITE GI ZATVARAT U NEKOJ VID LOGOR, ZA DA GI PREOBRAZUVAT.

PRA DEDO MI BIL REGURTIRAN OD BUGARI. DEZERTIRA, I POSLEM U SRBSKA GO TERAT, I OT TAM DEZERTIRA. TOA ZA VREME NA BALKANSKITE VOJNI, DENESKA NE MU SE ZNAE GROB.

DEDO MI E OSTANAT SIRACHE, I ICHUVAN OD RODNINI. BIL KRATKO U FTORATA SVETSKA VOJNA, AMA OTI MLAD, NE GO NOSILE NA FRONT.

TATKO MI SE RAGJA NEKADE OKOLU GODINA I POLOVINA POSLEM KRAJO NA FTORATA SVETSKA VOJNA.

OD NA MAJKA MI STRANATA:

PRA DEDO MI OD KOSTURSKO BIL SO KOMITITE.

U FTORATA SVETSKA VOJNA, DEDO MI SAKAL SO SITE DRUGI MAKEDONCI DA ODE NA SOLUN, GI SPAKUVALE U KAMIONI I ZAVRSHILE NA SREMSKI FRONT, TAM IMA JADENO METAK, I OD TOA SI BOLEDUVASHE CHOVEKO, I NA KRAJO I SI UMRE OD TOA.




Изменето од naemnik - 29.Февруари.2008 во 14:03
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:32
pra...pra ...pra dedo mi bil turchin?!збунетостизненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:34
za dedo smilan ima i kniga....
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:42
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

za dedo smilan ima i kniga....


Како се вика обаче??
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:45
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

za dedo smilan ima i kniga....


Како се вика обаче??


ufff....moment.....

"Smilan Griovski - Agentot na CIA" od Nada Aleksoska vo izdanie na kulturniot centar "Skrb i uteha" od Skopje

Изменето од LouWeed - 29.Февруари.2008 во 15:49
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:56
Originally posted by brza brza напиша:

pra...pra ...pra dedo mi bil turchin?!збунетостизненадување



Можеби служел турска војска, ама бил македонец, или пак стварно бил прадедо ти турчин???
Прадедо ми бил македонец ама бил присилно мобилизиран во турска војска.......
Инаку одсекогаш се декларирал за македонец......чистокрвен македонец до коска

Изменето од Vladimir88 - 29.Февруари.2008 во 15:57
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 16:02
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

pra...pra ...pra dedo mi bil turchin?!збунетостизненадување



Можеби служел турска војска, ама бил македонец, или пак стварно бил прадедо ти турчин???
Прадедо ми бил македонец ама бил присилно мобилизиран во турска војска.......
Инаку одсекогаш се декларирал за македонец......чистокрвен македонец до коска


Влади, темата си jа копнал отнекаде си. Сам ти никогаж не употребаш латиница.
А па за турската служба треба да знаеш што ристиени (раjа)не са барани за воjници. Нито присилно, нито доброволно мобилизирани... Процедурата е: прво ставаш муслиман, после те барат за воjник. И този срок - 15 години..?! Да не е бил еничарин?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 16:06
Не ја копнав темата....
Него го пишував текстот во Notepad и заборавив да вклучам кирилица...
И реков(ај ќе цепам на латиница)
Барани се другар, барани се...секој ќе бара да регрутира војска ако е потребно, па и рисјаните биле регрутирани....
Што мислиш ти......
Нема тука рисјанин или католик, си на турска територија....
Да ...
Епа ќе служиш турска војска.....сакал, нејќел тоа ти е....
Или војска или семејство ќе ти гори...
Не бил јаничар.......се декларирал за македонец.....
Бил македонец....



Изменето од Vladimir88 - 29.Февруари.2008 во 16:10
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 16:19
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Не ја копнав темата....
Него го пишував текстот во Notepad и заборавив да вклучам кирилица...
И реков(ај ќе цепам на латиница)
Барани се другар, барани се...секој ќе бара да регрутира војска ако е потребно, па и рисјаните биле регрутирани....
Што мислиш ти......
Нема тука рисјанин или католик, си на турска територија....
Да ...
Епа ќе служиш турска војска.....сакал, нејќел тоа ти е....
Или војска или семејство ќе ти гори...
Не бил јаничар.......се декларирал за македонец.....
Бил македонец....



Ке се потрудим да проверим имало ли е вакви практики (за присилно рекрутиране за срок до 15 години), но ми си чини што е фантастика. Турците може насилно да са мобилизирали раjата за логистични деjности - да ги мобилизира (например со впрегатни животни) да им вози обозот и т. н.... но се таки овие деjности са биле от времено естество - свршва нуждата и раjата се пушта да си оди... Ама за рок од 15 години???? Не ми се верва...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 16:25
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Не ја копнав темата....
Него го пишував текстот во Notepad и заборавив да вклучам кирилица...
И реков(ај ќе цепам на латиница)
Барани се другар, барани се...секој ќе бара да регрутира војска ако е потребно, па и рисјаните биле регрутирани....
Што мислиш ти......
Нема тука рисјанин или католик, си на турска територија....
Да ...
Епа ќе служиш турска војска.....сакал, нејќел тоа ти е....
Или војска или семејство ќе ти гори...
Не бил јаничар.......се декларирал за македонец.....
Бил македонец....



Ке се потрудим да проверим имало ли е вакви практики (за присилно рекрутиране за срок до 15 години), но ми си чини што е фантастика. Турците може насилно да са мобилизирали раjата за логистични деjности - да ги мобилизира (например со впрегатни животни) да им вози обозот и т. н.... но се таки овие деjности са биле от времено естество - свршва нуждата и раjата се пушта да си оди... Ама за рок од 15 години???? Не ми се верва...


Сега дедо ми нема да ме лаже...
Еве и зошто..
Како прво, јаничарите ги земаат уште од бебиња...прадедо ми не бил земен од бебе
Како второ, кога ги земаат од бебиња, ги учат да ја прифатат муслиманската религија, буквално ги учат дека се турци(иако во крв се македонци, бугари, или срби) ама на нив им го наметнуваат мислењето дека они се турци)....
И тешко дека јаничарот ќе се сеќава на своите роднини кога станува јаничар...многу тешко......
Како трето, Јаничарите немаат деца.........не смеат да имаат деца........они се буквално робови на Султанот, они се само за војска....немаат приватен живот.....дедо ми имал приватен живот.....
И се декларирал за македонец.....
Бил македонец,

Изменето од Vladimir88 - 29.Февруари.2008 во 16:33
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,234 секунди.