IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Тајните ракописи од Египет и Мртво море
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тајните ракописи од Египет и Мртво море

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
edna Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај edna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:10
i ova e propaganda. Gnosticizmot e primarna forma na hristijanstvoto, koja bila izvitoperena od institucijata crkva. Od 1 do 12 vek se javile mnogu gnosticki dvizenja, od crkvata nareceni ereticki, a posledni bile bogumilite i katarite.....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:10
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:


Така е Евангелос , секогаш кога немаш каде пиши си било што.
Ти одговорив на прашањето. Не разбираш што ти е нејасно?


Изменето од EvAngelos - 15.Март.2008 во 02:11
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:15
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

еве ти нов доказ: Ев. Матеј = нешто пред 70 год. Ев. Лука = нешто пред 70 год. Одговори си сам: На колку ли години пишувале апостолите?

 

Ако претпоставиме дека они биле врсници со Исус, тогаш тие имале нешто помалку од 70 години.

 





Сигурен сум дека би било така но по црковен пат а по научен пат со исцрпни испитувања староста е утврдена и тоа различни делови со различна старост:
КАНОНСКИ ЕВАНГЕЛИЈА:

Кодекс СИНАИТИКУС - 4ти век Го содржи целиот стар завет, Новиот завет, писмото на Варнава, овчарот од Хермес. Откриен во 1844г. од Тишендорф во манастирот Света Катерина во Синајската планина. Денес е во Британскиот музеј.

Кодекс Ватиканус - 5ти век. Стариот завет со исклучок на 50 загубени страници и Новиот завет до Посланието на Евреите. Многу лош правопис кој стигнал во Ватикан меѓу 1475 и 1481г.

Кодекс Ефреми Рескриптус - 5ти век. Палимпсесист. Во 12ти век библискиот текст бил покриен со трактати на св.Ефрем испишани на Грчки јазик. Потекло-египетско. Донесен во Париз од Катерина Медичи. Се чува во национална библиотека во Париз.

Кодекс Безе или Кодекс Кантабригенсис - 5-6ти век. Ги содржи 4те евангелија и Активностите со некои празници. Двојазичен ракопис Грчки и Латински. По 9ти век се наоѓа во Лондон. Во 1581 г. Теодор де Без го остава на Кембриџскиот универзитет каде се чува и денес.

Кодекс Фрир - 5ти век Ги содржи 4те Евангелија , со некои празници. Вклучува додаток кон Марко , по 164. Во 1906 г. Фрир го купува од еден арапски трговец. Денес е во Вашингтон.

Кодекс Коридети - од 7ми до 9ти век. Се чува во Тбилиси

Кодекс Региус или Кодекс Паризиензис - 7ми век. Во париз е.

Кодекс Бератимус - 6ти век. Ги содржи Ев. на Марко и Матеј и тоа чист пергамент. Во Берт во Албанија.

Кодекс Атузиензис - 8ми или 9ти век Содржи Новиот завет , со исклучок на Ев. на Матеј, Марко и Откровението

Кодекс Вертелензис - 4ти век На Латински Во Версај

Кодекс Веронензис - 4ти или 5ти век . во Верона

Кодекс ..... .. .. .. . .. .. .. и многу други но не планирам да пишувам до бесвест.



Па според ова колку години имале авторите врсници на Исус?



Ова одговори го.

Изменето од MAKEDON-FILIP - 15.Март.2008 во 02:16
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:17
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:




Ев. Матеј = нешто пред 70 год.

Ев. Лука = нешто пред 70 год.

Марко = 64 - 65 год.

Јован = 90 - 100 год.

Дела = нешто пред 70 год.

Галатјаните = 48 год.

1 и 2 Солунјаните = 50 год.

1 и 2 Коринтјаните = 54 - 56 год.

Римјаните = 57 год.

Филипјаните, Колошаните, Филемон и Ефесјаните = околу 60 год.

Јаков = пред 61 год.

1 и 2 Петрово = пред 64 год.

1, 2 и 3 Јованово = 60 - 90 год.

Јуда = 68 - 90 год.

Евреите = 67 - 95 год.

Откровение = 90 - 100 год.

 
Според ова тие биле горе-доле врсници на Исус.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:19
Добро кога несакаш да одговориш на тоа добро но не го искривувај.
Кажи ми само како ги докажуваш тие години на евангелијата.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:22
Originally posted by edna edna напиша:

i ova e propaganda. Gnosticizmot e primarna forma na hristijanstvoto, koja bila izvitoperena od institucijata crkva. Od 1 do 12 vek se javile mnogu gnosticki dvizenja, od crkvata nareceni ereticki, a posledni bile bogumilite i katarite.....



До 12 нека е ама тоа е под името гносис(знаење) а до ден денес под името наука-(вистина)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:24
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:


Кажи ми само како ги докажуваш тие години на евангелијата.
 
Одговорот е малку долг, а мене ми се спие. Друг пат. Поздрав
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
edna Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај edna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:27
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

Originally posted by edna edna напиша:

i ova e propaganda. Gnosticizmot e primarna forma na hristijanstvoto, koja bila izvitoperena od institucijata crkva. Od 1 do 12 vek se javile mnogu gnosticki dvizenja, od crkvata nareceni ereticki, a posledni bile bogumilite i katarite.....



До 12 нека е ама тоа е под името гносис(знаење) а до ден денес под името наука-(вистина)


Ne se bas taka rabotite. Nesto si nacnal ama imas uste dostada ucis. Inaku gnosis znaci spoznanie, a ne nauka, a tie sto veruvaat vo naukata kako religija se saentolozi od science=nauka. Procitaj gi gnostickite evangelija, gi ima i vo nasive prodavnici i citaj hermeticki spici Corpus hermeticum od hermes trismegis, pa ke ti se razjasnat nekoi raboti.
Pozdrav
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:34
Originally posted by edna edna напиша:


Ne se bas taka rabotite. Nesto si nacnal ama imas uste dostada ucis. Inaku gnosis znaci spoznanie, a ne nauka, a tie sto veruvaat vo naukata kako religija se saentolozi od science=nauka. Procitaj gi gnostickite evangelija, gi ima i vo nasive prodavnici i citaj hermeticki spici Corpus hermeticum od hermes trismegis, pa ke ti se razjasnat nekoi raboti.
Pozdrav



Е ајде де научи не ти нешто ако се декларираш како таква.
А кога зборот спознание ке го разработиш од 200г. п.н.е. до денес ке стигнеш до Наука а во наука не се верува слепо туку се докажува колку што знам.
Ако имаш предлог за нешто конкретно да учам што не го наведеш кој е и каде да го најдам.
Кон врв
edna Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај edna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 03:06
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

Originally posted by edna edna напиша:


Ne se bas taka rabotite. Nesto si nacnal ama imas uste dostada ucis. Inaku gnosis znaci spoznanie, a ne nauka, a tie sto veruvaat vo naukata kako religija se saentolozi od science=nauka. Procitaj gi gnostickite evangelija, gi ima i vo nasive prodavnici i citaj hermeticki spici Corpus hermeticum od hermes trismegis, pa ke ti se razjasnat nekoi raboti.
Pozdrav



Е ајде де научи не ти нешто ако се декларираш како таква.
А кога зборот спознание ке го разработиш од 200г. п.н.е. до денес ке стигнеш до Наука а во наука не се верува слепо туку се докажува колку што знам.
Ако имаш предлог за нешто конкретно да учам што не го наведеш кој е и каде да го најдам.


Spoznanie znaci da ja spoznaes svojata duhovnost sam, bez posredstvo od svestenik, oti gnosticite (katari, bogumili i sl. ) nemale svestenici i verski poglavari. Da spoznaes znaci da pocustvuvas so vnatresnoto jas i toa nema vrska ni so nauka ni so dokazuvanje i aj ostaj mi so zdravje, preterav da odam da spijam, a ti citaj poveke.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 03:11
Читај ама што не кажа.
Спознај ја вистината а вистината е во научните докази , никаде не реков дека е исто.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 22:57
Originally posted by edna edna напиша:


Spoznanie znaci da ja spoznaes svojata duhovnost sam, bez posredstvo od svestenik, oti gnosticite (katari, bogumili i sl. ) nemale svestenici i verski poglavari. Da spoznaes znaci da pocustvuvas so vnatresnoto jas i toa nema vrska ni so nauka ni so dokazuvanje i aj ostaj mi so zdravje, preterav da odam da spijam, a ti citaj poveke.


Ne e tochna izjavava, za zhal. I Katarite i Bogomilite imale sveshtenici, no ne vo formata vo koja sme naviknati da gi gledame vo Katolichkata ili Pravoslavnata Crkva. Ednostavno poinaku bilo organizirano sveshtenstvoto kaj niv, neshto slichno ima denes vo nekoi protestantski crkvi vo Amerika...
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 01:20
Зидарски ај ако сакаш објасни го ова поубаво што си го ескоментирал на постот на Една (ако сакаш).
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 13:58
I Bogomilite i Katarenite imale cela edna klasa na lugje shto bile sveshtenici... tie bile od obichniot narod, samo shto bile lugje shto bile poposveteni na verata i shto zhiveele pochist zhivot. Kaj razlichni zaednici imalo razlichni pravila (nemale site katareni i site bogomili ist ritual i propisi), no imalo sluchai kade shto "sveshtenicite" ne se zhenele. Razlikata megju nivnoto sveshtenstvo i ona na pravoslavnata ili katolichkata crkva e vo toa shto tie rabotele drugi raboti, se zanimavale so druga dejnost, a dopolnitelno na toa bile "pastori" na svojata zaednica. Ova denes go ima vo mnogu od protestantskite crkvi vo Amerika. Pastorot si ima sekojdnevna rabota, si zhivee so semejstvoto, ne e del od nekakva hierarhiska struktura na crkvata, no vo nedela, drzhi propoved vo crkva ili koga e potrebno izvrshuva ceremonii (brak, pogreb i slichno). Otprilika slichen sistem imale i tie. Znachi - nemale struktura, crkva, hierarhija, organizacija, tuku imale poedinci koi se zanimavale so taa rabota zatoa shto imale posebno poznavanje vo oblasta na verata i ja imale pochitta na lugjeto okolu niv.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.