IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Контрадикторни моменти во к*ранот и Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Контрадикторни моменти во к*ранот и Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 36>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 00:55
Temp. aj izduvaj se na drugo mesto...
AKO SE DISKUTIRA NA EDNA TEMA OSTAJ DA ZAVRSI DISKUSIJATA...TOLKU TI E TESKO DA POCITUVAS NAJEDNOSTAVNI PRAVILA
AMAN!!!!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 00:57
cccccc hahaha

gluposti velis akal ama si kulturen aj procitaj gi ajetite
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 00:58
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Temp. aj izduvaj se na drugo mesto...
AKO SE DISKUTIRA NA EDNA TEMA OSTAJ DA ZAVRSI DISKUSIJATA...TOLKU TI E TESKO DA POCITUVAS NAJEDNOSTAVNI PRAVILA
AMAN!!!!!!


pa prvata tema e zavrsena eve druga ne vi odgovara da ja brisam????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:05
cccccc hahaha

gluposti velis akal ama si kulturen aj procitaj gi ajetite
 
 
 
Covece bozji, zarem tolku mozes da imas zlobno srce.. jasno tie kazano deka se odnesuva z razlicni situacii i tocka.

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:07
On e medicinski fenomen
nema srceeeeeeeeeeeee
uziva da provocira, da siri omraza, neznae normalno da diskutira, samo provocira.
Otkako se ima pojaveno na forumov, nema napisano nitu eden normalen post...
Nitu ednas im se nema obrateno na muslimanite so normalne, zbor...
Ednostavno mu go iprale mozokot, kaubojcite
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:16
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

On e medicinski fenomen
nema srceeeeeeeeeeeee
uziva da provocira, da siri omraza, neznae normalno da diskutira, samo provocira.
Otkako se ima pojaveno na forumov, nema napisano nitu eden normalen post...
Nitu ednas im se nema obrateno na muslimanite so normalne, zbor...
Ednostavno mu go iprale mozokot, kaubojcite


alloooooo pa ako se odnesuva na razlicni situacii zasto ne e naglaseno toa i zasto ima slicnost vo stihovite

inaku ne provociram samo diskutiram
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:23


A sto si ti ekspert za islam?
Ne go znaes batka islamot, ako te interesira ostaj da ti odgovri covekot, vsusnost prioifati go ona sto ti go rece...
Toa e vistinata, ako teinteresirase vistinata, ili kako sto rekov, provociraaaaaaas

Изменето од Aisha - 01.Март.2008 во 01:24
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:28
Originally posted by Aisha Aisha напиша:



A sto si ti ekspert za islam?
Ne go znaes batka islamot, ako te interesira ostaj da ti odgovri covekot, vsusnost prioifati go ona sto ti go rece...
Toa e vistinata, ako teinteresirase vistinata, ili kako sto rekov, provociraaaaaaas

go prifacam jas odgovorot samo ne mi e jasno zasto toa ne e potencirano pa da moze i eden takov nikakov kako mene da go razbere znaci ne provociraaaaaaaaaaam
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:28
k*r'an,  Al-Baqara : "Onima koji nece da vjeruju doista je svejedno opominjao ih ti ili ih ne opominjao - oni nece vjerovati."
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:33
I jas pak treba da bidam chichko policaec, a?
Ajde site nazad na temata, mozhe?

Liljan, zlaten... Ubavo e prashanjeto, ne mora sekoj pat koga kje ima prashanje za Islamot shto zvuchi kontroverzno da odgovarash so lichni kvalifikacii, ok? Vekje se dogovorivme deka za takvi raboti kje ima sankcii.
Prashanjeto e na mesto - ne mozhe da kazhesh "razlichni se i tochka". Objasni kako se toa razlichni, zatoa shto objasnuvanjeto shto go dade, navistina ne go razjasnuva problemot.
Navistina vo edniot se veli deka treba po sekoja cena vo sekakvi uslovi da se pochituvaat roditelite, a drugiot veli - deka ako tatko ti ne e musliman, otpishi go. Objasni togash kako e toa mozhno, zarem ako nekoj smeni vera i otide vo Islam, treba avtomatski da se otkazhe od roditelite? Shto ako roditelite ja poddrzhuvaat taa negova odluka, no tie samite sakaat da ostanat hristijani (znam konkreten sluchaj) - dali i togash treba da se otkazhe od niv?!
Sekogash koga ima prashanja, naogjajte malku razbiranje edni kon drugi i gledajte da pishuvate so kulturen ton.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:35
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

k*r'an,  Al-Baqara : "Onima koji nece da vjeruju doista je svejedno opominjao ih ti ili ih ne opominjao - oni nece vjerovati."


Sledniot pat koga kje pomislish da ne kritikuvash za Trojstvoto - kje te potsetam na ovoj stih, vazhi?
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:36
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Ovaa e od k*ranot:

O vjernici, ne prijateljujte ni sa ocevima vašim ni sa bracom vašom ako više vole nevjerovanje od vjerovanja. Onaj od vas koji budu s njima prijateljevao, on se doista prema sebi ogriješio. Sura 9-23

Reci: "Ako su vam ocevi vaši, i sinovi vaši, i braca vaša, i žene vaše, i rod vaš, i imanja vaša koja ste stekli, i trgovacka roba za koju strahujete da prode nece imati, i kuce vaše u kojima se prijatno osjecate - miliji od Allaha i Njegova Posalnika i od borbe na Njegovu putu, onda pricekajte dok Allah Svoju odluku ne donese. A Allah grješnicima nece ukazati na Pravi put."
Sura 9-24

I sega koga znaeme deka biblijata e postara od k*ranot se postavuva prasanje koj od kogo prepisuval????


nikoj od nikoga ne prepisuval....
Quranot e Kniga objavena od Boga, a ako mislis deka Quranot go pisuval Muhamed, n.b.m.n., togas treba da znaes deka on neznael da cita....

Nie muslimanite, pred se najmnogu go sakame Allah, dz.sh. a potoa Muhammed, n.b.m.n., i sekogas zapovediite nivni ni se na prvo mesto. Ova se odnesuva navtoriot stih, koj se odnesuva vo period na vojna. Znaci nesmee nisto da ne sprecuva.

No ovie dva ajeta svedocat za tvoeto slabo poznavanje na islamot.
Eden prijatel na Muhamed, n.b.m.n. sakal da se bori i dosol kaj nego. i koga Muhamed, neka e Bozji mir nad nego, go zaprasal kogo ima od semejstvoto, dobivajki odgovor deka ja ima samo majka mu, pratenikot mu rekol sedi doma i grizi se za nea.

Muhammed, n.b.m.n, rekol: "rajot se naoga pod nozete na majkata." Znaci vo pomaganjeto i cuvanjeto.

Allah vo nekolku ajeti posel veruvanjeto vo Nego, kako sledno delo go spomnuva pocituvanjeto na roditelite i rodninskite vrski.

A za prviot ajet, deka ne e ona sto ti bi sakal da bide, ke ti preneasam edna slucka od vremeto na pratenikot Muhammed, neka e Bozji mir nad nego. Eden mekkanlija primil islam, i negovata majka (koja bila nemuslianka)mu rekla deka nema da jade i da pie, se dodeka ne go ostavi islamot. Mekkanlijata bil uporen i i rekol deka blest i lek dava Allah i deka ne go interesira, toj nema daja ostavi religijata. Koga za toa doznal Muhammed, n.b.m.n., ja osudil tvrdogalvosta na toj mladic, a i isto taka i Allah vo Quranot, ja osudil ovaa slucka. Znaci, Mekkanlijata trebal da i kze na svojata majka deka toj cvrsto odlucil za islamot i deka se grizi za nea i za nejzinoto zdravje..... Ova e dolga prikazna..
No sakav da ti kazam deka ne drzi voda tvoeto nametnuvanje na nesto sto ne e vistina...
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:43
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:


Znaci,ima 3 sati razlika. Koj e faten vo laga ? Da ne zboruvam i za toa deka ne se slozuvaat nitu okolu toa koi bile poslednite zborovi na Isus !
Ona na sto sakam da mi odgovori bilo koj tuka koj e poveke odgovoren:

Zarem posle raspnuvanjeto,bogobojazno,ne razgovarale nad stotina pati Apostolite zaedno ? Kako doslo Marko da napise 3 a Ivan 6 ? 
 
Ти си фатен во лага. Тврдиш дека е контрадикторно нешто што не е.
Мислам дека во предхониот пост ти објаснив, ама штом не си сфатил, ќе се обидам повторно, овој пат подетално (ко за прваче среќа)
 
Тука нема ни "К" од контрадикција. Се работи за недоразбирање во историскиот контекст. Едноставно Матеј, Марко и Лука го користеле еврејскиот начин на сметање на времето, додека Јован го користел римскиот. Римјаните го сметале времето како и ние денес, но не и евреите. Евреите го сметале времето на следниов начин:
Денот не започнувал како денес на полноќ, туку во 6 часот наутро. Па така она што кај нас денес е 7 часот, кај нив било 1. Она што кај нас е 9 часот, кај нив било 3. Пладнето кај нив било во 6 часот итн. Значи од нашето време одземаш 6 часа и добиваш староеврејско време. Така евреите ги сметале саатите во денот до зајдисонцето (12 часот по староеврејско, или 18 часот по наше), а потоа ноќта ја делеле на 4 ноќни стражи, секоја по 3 часа.
Па така, гледано по денешно сметање на времето, Исус, во евангелието по Марко, не бил распнат во 3 часот после полноќ, туку утринта во 9 часот.
Имајќи го ова предвид работите си доаѓаат на своето место. Исус бил кај Пилат во 6 часот (според Јован), а го распнале во 9 часот (по денешно сметање на времето).
Тоа што ти духу го читаш како "третиот час" е всушност заради буквалниот превод на Библијата која ја користиш, која буквално го преведува часот не водејќи сметка при тоа за различното сметање на времето. Кај посериозните преводи секогаш стои фуснота која дава образложение за ваквите места во Библијата. Ова особено важи и за мерните единици, должина, тежина, за паричните вредности итн. Секако не би очекувале и тогаш да мереле во метри, килограми и да наплаќале во евра. намигнување


Изменето од EvAngelos - 01.Март.2008 во 01:43
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:47
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Ovaa e od k*ranot:

O vjernici, ne prijateljujte ni sa ocevima vašim ni sa bracom vašom ako više vole nevjerovanje od vjerovanja. Onaj od vas koji budu s njima prijateljevao, on se doista prema sebi ogriješio. Sura 9-23

Reci: "Ako su vam ocevi vaši, i sinovi vaši, i braca vaša, i žene vaše, i rod vaš, i imanja vaša koja ste stekli, i trgovacka roba za koju strahujete da prode nece imati, i kuce vaše u kojima se prijatno osjecate - miliji od Allaha i Njegova Posalnika i od borbe na Njegovu putu, onda pricekajte dok Allah Svoju odluku ne donese. A Allah grješnicima nece ukazati na Pravi put."
Sura 9-24

I sega koga znaeme deka biblijata e postara od k*ranot se postavuva prasanje koj od kogo prepisuval????


nikoj od nikoga ne prepisuval....
Quranot e Kniga objavena od Boga, a ako mislis deka Quranot go pisuval Muhamed, n.b.m.n., togas treba da znaes deka on neznael da cita....

Nie muslimanite, pred se najmnogu go sakame Allah, dz.sh. a potoa Muhammed, n.b.m.n., i sekogas zapovediite nivni ni se na prvo mesto. Ova se odnesuva navtoriot stih, koj se odnesuva vo period na vojna. Znaci nesmee nisto da ne sprecuva.

No ovie dva ajeta svedocat za tvoeto slabo poznavanje na islamot.
Eden prijatel na Muhamed, n.b.m.n. sakal da se bori i dosol kaj nego. i koga Muhamed, neka e Bozji mir nad nego, go zaprasal kogo ima od semejstvoto, dobivajki odgovor deka ja ima samo majka mu, pratenikot mu rekol sedi doma i grizi se za nea.

Muhammed, n.b.m.n, rekol: "rajot se naoga pod nozete na majkata." Znaci vo pomaganjeto i cuvanjeto.

Allah vo nekolku ajeti posel veruvanjeto vo Nego, kako sledno delo go spomnuva pocituvanjeto na roditelite i rodninskite vrski.

A za prviot ajet, deka ne e ona sto ti bi sakal da bide, ke ti preneasam edna slucka od vremeto na pratenikot Muhammed, neka e Bozji mir nad nego. Eden mekkanlija primil islam, i negovata majka (koja bila nemuslianka)mu rekla deka nema da jade i da pie, se dodeka ne go ostavi islamot. Mekkanlijata bil uporen i i rekol deka blest i lek dava Allah i deka ne go interesira, toj nema daja ostavi religijata. Koga za toa doznal Muhammed, n.b.m.n., ja osudil tvrdogalvosta na toj mladic, a i isto taka i Allah vo Quranot, ja osudil ovaa slucka. Znaci, Mekkanlijata trebal da i kze na svojata majka deka toj cvrsto odlucil za islamot i deka se grizi za nea i za nejzinoto zdravje..... Ova e dolga prikazna..
No sakav da ti kazam deka ne drzi voda tvoeto nametnuvanje na nesto sto ne e vistina...


ne jas nisto ne nametnuvam a tvoeto objasnuvanje ne mi e jasno

Nie muslimanite, pred se najmnogu go sakame Allah, dz.sh. a potoa Muhammed, n.b.m.n., i sekogas zapovediite nivni ni se na prvo mesto. Ova se odnesuva navtoriot stih, koj se odnesuva vo period na vojna. Znaci nesmee nisto da ne sprecuva.

nikade vo ajetot ne se spomenuva vojna

A za prviot ajet, deka ne e ona sto ti bi sakal da bide

ne go jas izvrtuvam ajetot samo velam deka se sprotivstavuva na drugite ajeti

a prikaznata koga logicki ce se povrze so ajetite uste povece zbunuva

prosti ama nema logika
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.