IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Контрадикторни моменти во к*ранот и Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Контрадикторни моменти во к*ранот и Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 36>
Автор
Порака
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 11:45
Точно, непозната ми е работата. Не ми е познато каде, кога, на кого Господ објавил дека само четири евангелија треба да има во Библијата.
Мојот заклучок е дека ти немаш одговор на ова прашање.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 11:57
Прашањава ви се смешни. Бог никаде не објавил ни колку книги ќе има во Библијата, ни колку поглавја во секоја книга, ни колку стихови во секое поглавје.
Аллах исто така не објавил колку сури ќе има во Кyранот, ни по колку ајети во секоја сура, ни колку хадиси...
Тууу каков Бог ќе беше ова, ништо не ни кажал тага
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 12:02
Точно, значи заклучок, тие книги се обични приказни за мали деца.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 12:18

Зависно од тоа кој заклучува.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 14:54
Vsushnost zatoa se veli vera , a ne nauka.

.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 20:08
Kolku interesno prasanje.
Si go postavuvam i jas toa prasanje. Ne nekolku stranici citav za isti slucaj (raspnuvanjeto) od 4 razliciti avtori 4 razliciti izjavi.

Eve nekolku od tie kontradikcii:

1. Vreme na raspnuvanjeto. Nejasno:
A bijaše TRECA ura kad ga razapeše(Po Marko 15,25)

Čuvši te riječi, Pilat izvede Isusa i posadi na sudačku stolicu na mjestu koje se zove Litostrotos - Pločnik, hebrejski Gabata - (14) a bijaše upravo priprava za Pashu, OKO SESTE URE - i kaže Židovima: "Evo kralja vašega!" (15) Oni na to povikaše: "Ukloni! Ukloni! Raspni ga!" Kaže im Pilat: "Zar kralja vašega da razapnem?" Odgovoriše glavari svećenički: "Mi nemamo kralja osim cara!"
(Po Ivan 19,14-15)

Znaci,Marko veli deka bil TRI casot dodeka Ivan veli deka bil SEST satot.

Ponataka:
Dali Grobot bil otvoren (Luka 24,2) ili zatvoren koga zenite/zenata stignala(Mat 28,1-2); Sto videle kraj grobot ? Angel (Mat. 28,2) ili mladic (Marko 16,5) ili dva mazi (Luka 24,4) ili dva angeli (Ivan 20,11-12); Dali tie Luge ili Angeli bile nadvor(Mat. 28.2) ili vnatre vo grobnicata (Marko 16,5, Luka 24,3-4, Ivan 20,11-12).; Stoele (Luka 24,4) ili sedele (Matej 28,2, Marko 16,5, Ivan 20,12).; Dali Marija Magdalena go prepoznala Isus koga prv pat i se pojavil ? Da (Matt. 28,9). Ne (Ivan 20,14).

Dalje:

a. Prema Matej 28,1, "dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob.."
b. Prema Marko 16,1, ", Marija Magdalena i Marija Jakovljeva i Saloma ...o izlasku sunčevu, dođu na grob."

c. Prema Luka 23,55; 24,1 i 24,10 "žene koje su s Isusom došle iz Galileje." Među njima bijahu: "Marija Magdalena, Ivana i Marija Jakovljeva."

Po Luka vo 24,10 ima barem uste dve drugi.
d. Prema Ivan 20,1-4, "još za mraka, dođe Marija Magdalena na grob".

Ponataka:

Interesno e koga vo evangelieto po Marko 16,1 (i po Luka 23,56 - 24,1 citame:

Kad prođe subota, Marija Magdalena i Marija Jakovljeva i Saloma kupiše miomirisa da odu pomazati Isusa.

Kako toa,koga:

Nikodem - donese sa sobom oko sto libara smjese smirne i aloja. Uzmu dakle tijelo Isusovo i poviju ga u povoje s miomirisima, kako je u Židova običaj za ukop.
(Po Ivanu 19,39)

DALI POSTOI NAVISTINA ODGOVOR STO SE ODIGRALO I KOJA E VISTINATA ???? SEKAKO DEKA POSTOI.

Posto posle Tevratot-Torata,Bog objavi druga objava,znaci deka Torata ne bila kompletna a isto vo nea i se vmesale tugji prsti,pa zatoa Bog go prakja Isus kako sleden Mesija-pratenik,koj ke ja kaze vistinata..... no,posto so vreme,se stavile tugji prsti i vo Evangelieto so toa i ne bilo kompletno,Sozdatelot prakja uste eden POSLEDEN pratenik,koj ke bide pecat i Objavata koja ke ja dobie od sozdatelot a i toj kako pratenik.... posto Qur'anot e posledna objava togas odgovorot e tamu.

A toj glasi:

"i zbog riječi njihovih: "Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika!" A nisu ga ni ubili ni raspeli, već im se pričinilo. Oni koji su se o njemu u mišljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome nisu ništa pouzdano znali, samo su nagađali; a sigurno je da ga nisu ubili,
već ga je Allah uzdigao Sebi. - A Allah je silan i mudar."
A nisu ga ni ubili ni raspeli, već im se pričinilo.
oni su sami o tome u sumnji bili
o tome nisu ništa pouzdano znali, samo su NAGADJALI;
a sigurno je da ga nisu ubili,

Citaj gi kontradikciite vo biblijata citaj go Bozjeto upatstvo. Nema pojasno.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 20:20
Ima tochno objasnuvanje za chasot na raspetieto i zoshto se javuvaat dve razlichni brojki - vo ednoto Evangelie e pishan chasot kako shto se broi po rimski nachin, a vo drugite po evrejski. Ne se sekjavam tochno vo koja tema beshe, no ima detalno objasnuvanje za ova.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 20:21
Од кај го најде па овој ник бе хаха. А што му фалеше на твојот поранешен ник па мораше да отвараш нов? голема%20насмевка
Немам време да ти ги разобличувам нејаснотииве, ама ај набрзинка ќе ти одговорам на првата.
 
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:



1. Vreme na raspnuvanjeto. Nejasno:
A bijaše TRECA ura kad ga razapeše(Po Marko 15,25)

Čuvši te riječi, Pilat izvede Isusa i posadi na sudačku stolicu na mjestu koje se zove Litostrotos - Pločnik, hebrejski Gabata - (14) a bijaše upravo priprava za Pashu, OKO SESTE URE - i kaže Židovima: "Evo kralja vašega!" (15) Oni na to povikaše: "Ukloni! Ukloni! Raspni ga!" Kaže im Pilat: "Zar kralja vašega da razapnem?" Odgovoriše glavari svećenički: "Mi nemamo kralja osim cara!"
(Po Ivan 19,14-15)

Znaci,Marko veli deka bil TRI casot dodeka Ivan veli deka bil SEST satot.
 
Погрешно!
Марко вели дека Исус го распнале во 3 часот (по еврејско време), или 9 часот по римско време.
Додека Јован не вели дека во 6 часот Исус бил распнат, туку вели дека во 6 часот Исус бил пред резиденцијата на Понтиј Пилат.
 
Заклучок:
Исус бил во 6 часот пред резиденцијата на Пилат, а во 9 часот бил распнат на Голготскиот крст.
(времињата тука се по римскиот начин на сметање на времето)
Што е тука нејасно? збунетост
Отидов јас, ќе ти одговорам после полноќ или утре, поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 22:51
Reci: "Dodite da vam kažem šta vam Gospodar vaš propisuje; da Mu ništa ne pridružujete, da roditeljima dobro cinite, da djecu svoju, zbog neimaštine, ne ubijate - Mi i vas i njih hranimo - ne približujte se nevaljalštinama, bile javne ili tajne; ne ubijajte onog koga je Allah zabranio ubiti, osim kada to pravda zahtijeva - eto, to vam On preporucuje da biste razmislili - Sura 6-151

O vjernici, ne prijateljujte ni sa ocevima vašim ni sa bracom vašom ako više vole nevjerovanje od vjerovanja. Onaj od vas koji budu s njima prijateljevao, on se doista prema sebi ogriješio. Sura 9-23

Nekako kontradiktorno zarem ne ????

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 22:56
Ovaa e od biblijata:

26 „Ako nekoj dojde kaj Mene i ne go
namrazi tatka si i majka si, zena si i
decata svoi, bracata i sestrite, pa duri
i dusata svoja, toj ne moze da bide Moj
ucenik.(Luka 14:26)

Ovaa e od k*ranot:

O vjernici, ne prijateljujte ni sa ocevima vašim ni sa bracom vašom ako više vole nevjerovanje od vjerovanja. Onaj od vas koji budu s njima prijateljevao, on se doista prema sebi ogriješio. Sura 9-23

Reci: "Ako su vam ocevi vaši, i sinovi vaši, i braca vaša, i žene vaše, i rod vaš, i imanja vaša koja ste stekli, i trgovacka roba za koju strahujete da prode nece imati, i kuce vaše u kojima se prijatno osjecate - miliji od Allaha i Njegova Posalnika i od borbe na Njegovu putu, onda pricekajte dok Allah Svoju odluku ne donese. A Allah grješnicima nece ukazati na Pravi put."
Sura 9-24

I sega koga znaeme deka biblijata e postara od k*ranot se postavuva prasanje koj od kogo prepisuval????

Изменето од Templarius - 29.Февруари.2008 во 22:57
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 23:06
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ima tochno objasnuvanje za chasot na raspetieto i zoshto se javuvaat dve razlichni brojki - vo ednoto Evangelie e pishan chasot kako shto se broi po rimski nachin, a vo drugite po evrejski. Ne se sekjavam tochno vo koja tema beshe, no ima detalno objasnuvanje za ova.

Toa bese samo eden od primerite a gi imase poveke.
No mislam deka i tuka ste vo greska. Ke probam da vi go objasnam VEKE OBJASNETOTO NEKOLKU PATI.

Znaci,ima 3 sati razlika. Koj e faten vo laga ? Da ne zboruvam i za toa deka ne se slozuvaat nitu okolu toa koi bile poslednite zborovi na Isus !
Ona na sto sakam da mi odgovori bilo koj tuka koj e poveke odgovoren:

Zarem posle raspnuvanjeto,bogobojazno,ne razgovarale nad stotina pati Apostolite zaedno ? Kako doslo Marko da napise 3 a Ivan 6 ?

Prema togasnoto racunanje,na koe rabotele site narodi (Rimjani,Evrei,Grci) ona "sesta ura" go oznacuvalo 6 satot od izlezot na sonceto,znaci,popladne.
A ona "treca ura" go oznacuvalo 9 satot NAUTRO. Lazel ili samo eden ili (sto e naj verovatno) dvajcata ?!

Apologetite ne sedele so vkrsteni race,pa smislile "resenie" deka togasnite rimjani se sluzele so denesno racunanje na vreme. Osven sto e toa izmisljotina koja povtorno ne ja resava razlikata od 3 sati,uste nesto ne vredi vo samata zora na raspnuvanjeto te. vo 6 sabajle,duri i da se vo pravo. Eve sto se trebalo da se desi toa utro:

1. Sanhedrin se sretnal "koga se razdenilo" i mu presudil na Isus.
2. Pilatot stanal i rabotel "koga se razdenilo" i bil spremen da mu presudi na sekoj kogo ke mu go donesat Evreite.
3. Pilatot posle prviot ispit,odlucil deka Isus e nevin.
4. Potoa Pilatot kontaktira so Harod (preku mobilen ?) vo samata zora i go prakja Isus kaj negop da go vidi.
5. Harod go ispituval "nekoe vreme" a potoa odlucil strazarite da se poigraat so nego,pa go prakja nazad kaj Pilatot.
6. Isus im se predava na Harodovite vojnici,koi go izrugale,go oblekle i go vratile kaj Pilatot.
7. Povtorno pilatot gi povikal glavnite svestenici,vodicite i narodot i imase raspravija.
8. Pilatovite vojnici go kamsikuvaat i povtorno go oblekuvaat pred pustanjeto na raspnuvanjeto.
9. IMAME I 3 PATI KUk*rIKANJE NA PETEL POSLE PETROVOTO ODREKNUVANJE DEKA IMA BILO KAKVA VRSKA SO ISUS (DALI KUk*rIKAL PO TEMNICI ????????)

Seto toa se desilo vo 6 satot nautro (nase racunanje na vreme) ! Toa,sekako,NE E MOZNO !
Kako za Markoviot 3 satot,taka i za Ivanoviot 6 satot po "apologetsko" vreme.
Mora da gi vklopime uste i po Marko i Matej; posvemašnju tamu po svoj zemlji od šeste do devete ure!
po "rimsko-apologetsko vreme" sonceto ni ne izleglo do 9 satot - celo raspnuvanje se slucilo vo potpolna temnica(?) ! Tek 3 sati otkako Isus "umrel" na krstot se razdenilo !
Seve u svemu... site povesnicari se slozuvaat deka rimjanite sest satot go oznacuvale pladne i gi broele satite od izlezot na sonceto do zalezot (toa e vidlivo za togasnite dokumenti vklucuvajki gi i Plinija (Kniga II LXXI. 178 - LXXII) i site drugi)

Sekoe dobro.

PS: NE BESE SAMO SATOT KONTRADIKCIJA,TUKU SEKOJA SLUCKA ZA VREME NA RASPNUVANJETO PRED I POTOA E KONTRADIKTORNA !




Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 23:12
Templarus... ima razlika. Kako prvo tuka zboruvame za kontradikcii,,, tvoite drugi prasanja nemaat vrska so kontradikcija.

A drugo,vo k*r'anskiot aet e mnogu razbirlivo. I nema nisto tuka cudno i nasilno kako sto se gleda vo Biblijata.

Vo Bibliskiot citat ne se spomnuva pricina... tuku se bara nuzno da se mrzi porodicata dodeka ne e toa slucaj vo Qur'anot.

Toj citat od Qur'anot mozes da go zemes so eden konverit,primer.
Ja napusta familijata svoja,pa ja prifakja Vistinata.
Tuka se veli: SAko tvojot tatko ne ja saka religijata Allahova,ako tvojot tatko ja Mrzi religijata Allahova.... togas napusti go.
Toa e sosema logicki.Mene verata mi zabranuva Alkohol... ako tatkomi pie i nosi doma alkohol jas ne sum dolzen i normalno deka mozam da ja napustam kukjata.

Vo biblijata se veli: Neka ne ide nikoj kaj mene ako ne mrzi se' zivo. Bez nekoja pricina.

A i ne e toa kontradikcija,toa e druga tema.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 00:35


aj pak procitaj gi ajetite vo eden se tvrdi po bilo kakva cena treba da se pocituvaat roditelite dodeka drugiot veli sprotivno a za stihot od biblija i ajetie e ocigledna slicnosta
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 00:51


aj pak procitaj gi ajetite vo eden se tvrdi po bilo kakva cena treba da se pocituvaat roditelite dodeka drugiot veli sprotivno a za stihot od biblija i ajetie e ocigledna slicnosta
 
 
 
A aj ne tresi gluposti koga nemas akal vo glavata.. Toa se ajeti koi se odnesuvaat za vo razlicni spstojbi, ednot koga ima primirje, a drugiot koga e voena sostojba.. I daleku e tuka od kontradiktornost,, a ako sakas iskreno da nauces nesto zemaj islamska literatura, a ne tuka nemas akal i klevetis celo vreme se islamsko sto ca sretnes.

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.