IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Контрадикторни моменти во к*ранот и Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Контрадикторни моменти во к*ранот и Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 36>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Контрадикторни моменти во к*ранот и Библијата
    Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:23
Eve jas prv ce pocnam nadevajci se deka na toj nacin nema da ima povece raspravii,znaci ce diskutirame.
Site znaeme deka vo noviot zavet imame 4 evangelija sekoe evangelie e napisano od apostol ili ucenik na Hrista. Zasto togas site davaat razlicna verzija na momentot pred i posle voskresenieto na Hrista. Site se sl*gaat deka voskresenije imalo no sto se slucuvalo pred toa a sto potoa site davaat razlicni verzii. Dodajam do zaklucok ako site bile prisutni togas zasto site ne napisale isto posto vistinata e edna od druga strana ako ne bile prisutni togas zasto samo nivnite evangeliaj se zemeni vo biblijata. Site znaeme deka site apostoli bile povikani vo momentot koga se doznalo za voskresenieto, znaci i tie bile svedoci kade se nivnite viduvanja ili pisani dokazi svedostva. Toa e edna kontradiktornost vo biblijata koja e dosta aktuelna. Vasi mislenja???

Изменето од Анастеа - 11.Февруари.2010 во 11:16
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:39
Pred da skokne EvAngelos i da te udavi vo kontra-argumenti - da prasham - koj toa momenti se razlichni vo Evangelijata?! Svedoshtvata se isti, sekoj opishuva toa shto toj go videl i od sopstvena gledna tochka. Nema nikakva razlika vo samoto dejstvo odnosno nastanite shto gi opishuvaat.

Изменето од zidarski - 29.Февруари.2008 во 00:39
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:48
E vidis tuka e poentata pred i posle voskresnuvanjeto nastanite se opisani razlicno...a plus kade se drugite koi bile prisutni tuka,mislam na apostolite zarem tie ne napisale nisto???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:49

Templarius, дали си бил некогаш сведок на некоја, на пример, сообраќајна несреќа?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:50
УХ НЕПРИЧАЈ,СТРАШНА СТВАР
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Templarius, дали си бил некогаш сведок на некоја, на пример, сообраќајна несреќа?




Da i imalo drugi svedoci i ne site na ist nacin go preraskazale nastanot..ama site dale izjava dodeka ovdeka ne dale site apostoli izjava...ili mozebi dale no kade se
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 01:06
Да дошла полиција и да ги испрашувала верувам сите ќе дале изјава, но вака едноставно НЕ МОРАЛЕ сите да даваат изјава. Бог благоволил да има 4 евангалија. Тоа е Негово суверено право.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 01:17
ok togas nemam drugi prasanja blagodaram evangelos
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 01:35
Duri i da se pronajdat drugi evangelija - tie nema da imaat nikakvo vlijanie vrz hristijanstvoto i vistinskite hristijani.
Od toa vreme ima mnogu tekstovi koi gi opishuvaat nastanite, no samo nekolku od niv se navistina Sveti i kako shto reche Ev - Bozhja Volja bilo da ostanat do den denes. Ostanatite - mozhe da se smetaat za nekakvo lichno viduvanje na lugjeto vo toa vreme.
Ako prochitash dve knigi, napishani od razlichen patepisec, za potpolno ista tema, kje vidish kolku vsushnost se razlikuvaat edna od druga.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 02:00
Evangelija se pronajdeni i postojat.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 09:23
suvereno pravo... i biblija
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 09:53
како тоа Господ одлучи само тие четири евангелија да бидат дел од Библијата? На кого тој тоа му го објави? Каде се сведоците на таа објава? Мене работава ми е матна
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 10:01
Navistina e taka tofu, vo pravo si, ako Bog sakal da ima cetiri evengelija, sigurno toa ke go spomnel nekade, bidejki toa e navistina vazno, so ogled na toa deka se raboti za verski izvor, od koj ke se crpi znaenje.

И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 11:36
Originally posted by tofu tofu напиша:

како тоа Господ одлучи само тие четири евангелија да бидат дел од Библијата? На кого тој тоа му го објави? Каде се сведоците на таа објава? Мене работава ми е матна
 
Тебе работата не ти е матна. Тебе работата ти е непозната.
И нема да ти биде објаснета од мене, затоа што заклучив дека ти не прашуваш со цел да дознаеш.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.