IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Грижа кон родителите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Грижа кон родителите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 23:10
Во христијанството грижата кон родителите е посебно нагласена. Таа не само што е стимулирана во Светото Писмо, туку таа претставува и обврска.
Во Стариот Завет грижата кон родителите е заповедана во 10-те Божји Заповеди.
 
Почитувај ги татка си и мајка си, како што Господ, твојот Бог, ти заповеда, за да живееш долго и за да ти биде добро на земјата, што Господ, твојот Бог, ти ја дава.
(Второзаконие 5:16)
 
Исполнувањето на оваа заповед Бог го наградува со долг и добар живот на земјата. "за да живееш долго и за да ти биде добро на земјата".
Бог толку ја нагласил грижата кон родителите што за прекршувањето на оваа заповед, санкцијата било смртна казна!
"Кој ќе ги проколне татка си или мајка си нека биде погубен.”
(Излез 21:17)
 
Во Новиот Завет почитта и грижата кон родителите исто така е повторена од Исус Христос и од апостолите.
Тука ќе ги повторам стиховите кои Мариа Магдалена ги наведе:
 
“Деца, на родителите свои бидете им послушни во се, зашто тоа Му е благоугодно на Господа!“
(Колошјаните 3:20)
 
“Вие деца, бидете им послушни на родителите свои, во името на Господа, зашто тоа е справедливо. Почитувај ги татка си и мајка си - тоа е првата заповед со ветување, за да ти биде добро, и да живееш долго на земјата
(Ефешјаните 6:1-3)
 
Интересна е тука забелешката на апостолот дека, иако ова било 5тата заповед од 10-те Божји Заповеди, сепак ова е првата заповед со ветување (награда!)
 
Исто така интересно е да се спомне дека кога Исус, како по обичај, се препирал со фарисеите и книжниците тој во една прилика ги укорил нив заради нивното лукаво прекршување на оваа заповед заради некои си свои традиции (човечки преданија).
 
"Тогаш фарисеите и книжниците, од Ерусалим, Му пристапија на Исуса и рекоа: ”Зошто Твоите ученици го престапуваат преданието на старите? Бидејќи не си ги мијат рацете, кога јадат леб.” А Тој во одговор им рече: „Зошто и вие ја престапувате Божјата заповед, заради вашето предание? Зашто Бог рекол: ‘Почитувај ги татка си и мајка си,’ и ‘Кој го злоречува татка си или мајка си, со смрт нека умре;’ а вие велите: кој ќе му рече на татка си, или на мајка си: ‘Она со што би можел да се ползуваш од мене, Му е подарено на Бога, тој не треба да дава на татка си или мајка си;’ и така го укинавте Божјиот збор заради вашето предание. Лицемери! Добро Исаија пророкуваше за вас, велејќи: ’Овој народ Ме почитува со усните, а нивното срце е далеку од Мене. Но напразно Ми се поклонуваат, учејќи науки, што се човечки заповеди.’”
(Матеј 15:1-9)
 
(Забелешка: Верувам дека Исус слично би ги искарал и денешниве православци кои, исто така, заради своите преданиа ги прекршуваат Божјите Заповеди)
 
Исус Христос уште како мал (12 годишна возраст) им бил послушен на Своите родители.
 
И слезе со нив и дојде во Назарет, и им беше послушен.
(Лука 2:51)
 
Толку би додал јас на оваа тема, иако не верувам дека оваа тема би произвела некоја посебна дискусија на форумов. Познато е дека кај сите верници присутни на овој подфорум (муслиманите, христијаните, православците, атеистите итн.) грижата кон родителите е императив.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 23:36
Eve nesto interesno vo prilog na ovaa tema:

Amerikanka – medicinska sestra

Vijest o svom prelasku na islam poslala je medicinska sestra iz Amerike pod naslovom : ”Dobrocinstvo prema roditeljima me je povuklo da primim islam”. Ona kaze: ” Prvi put sam cula o islamu dok sam pratila neki televizijski program. Smijala sam se podacima koje sam slusala. Nakon toga proslo je godinu dana otkako sam prvi put cula za islam do mog sljedeceg susreta s njim. Medjutim, gdje? U bolnici u kojoj sam radila. Dosla su dva bracna druga i u njihovoj pratnji starica, tesko bolesna. Bila je to majka, njen sin i snaha. Snaha bi sjedila pored majke i stalno gledala u nju. Ja, dok bih obavljala svoju duznost posmatrala bih ovu djevojku. Gledala bih je kako stalno place, brise svoje suze, pa place, brise suze i tako neprestano.

Jednom sam je upitala za razlog tog njenog silnog placa, pa me je obavjestila da je zajedno sa svojim suprugom dosla iz druge drzave da potraze za njegovu majku lijeka. Dok je pricala sa mnom plakala je i molila za ozdravljenje stare majke. Mnogo sam se zacudila njenom slucaju. Dolazi iz druge drzave sa svojim muzem kako bi pronasli lijeka za njegovu majku?!”

Ova amerikanka kaze: ” Tada sam se sjetila svoje majke. Gdje je moja majka? Nisam je vidjela vec cetiri mjeseca! I jos uvijek razmisljam o svojoj posjeti njoj! Nisam cesto posjecivala rodjenu majku , a sta bi bilo da je to majka mog supruga?! Zadivio me je postupak ovih bracnih drugova, jer je starica bila u teskom stanju, bila je blize smrti nego zivotu. Ali, vise me je zadivio postupak snahe! Sta nju briga za majkom njenog covjeka?! Zar da sebe slama zbog starice, a bila je preljepa djevojka?! Zbog cega sve ovo?

Zamisljala sam sebe na mjestu ove starice, kako bih voljela i kako bih bila presretna da mene moja djeca ovako paze! Mnogo sam zavidjela ovoj starici na ljubavi njene djece! Bracni drugovi su sjedili uz staricu cijelo vrijeme, nisu je napustali. Dolazili su joj pozivi izvana, vjerovatno ostala djeca ove majke raspituju se za njeno stanje.

Jednog dana usla sam u salu za cekanje u kojoj se nalazila i ova mlada djevojka, snaha bolesne majke, pa sam iskoristila priliku da je upitam o onome sto sam htjela. Pricala mi je o pravima roditelja u islamu. Zadivio me polozaj koji islam pridaje roditeljima, nacin ophodjenja s njima na koji islam podstice! Nakon nekoliko dana starica je umrla. Njen sin i snaha mnogo su plakali, kao da su ostali sirocad iza svoje majke.

Mnogo sam razmisljala o postupku ovo dvoje mladih i onome sto sam saznala o pravima roditelja u islamu. Poslala sam zahtjev jednom od islamskih centara trazeci od njih literaturu o pravima roditelja. Nakon citanja ove literature osjetila sam nesto u svojim prsima kao nikada do tada. Zamisljala sam sebe kao majku! Zamisljala sam svoju djecu kako me vole, raspituju se i brinu za moje stanje sve do kraja mog zivota!

Ovaj lijepi osjecaj podstaknuo me je da iskazem svoju pripadnost islamu! Ovaj lijepi osjecaj ponukao me je da izgovorim: ”LA ILAHE ILLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH”, a od islama sam poznavala samo dobrocinstvo prema roditeljima! Hvala Allahu, udala sam se za covjeka koji je, takodje, primio islam. Rodila sam djecu i Allaha molim za njihovu uputu. Ja sam danas Ummu Abdul-Melik! Molite Allaha za mene i moju djecu, za nasu postojanost u vjeri!”

Preuzeto sa predavanja ”Moja majka” sejha Halida Rasida – Casopis ”El-Asr”
     
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 23:45
Еве уште нешто:

МАЈКО МОЈА,МИ НЕДОСТАСУВАШ НАЈПОВЕЌЕ НА СВЕТОТ!

„Мојата мајка имаше само едно око.Ја мразев...беше срамота за мене.Во нашето школо спремаше храна за учителите и за нас.
Еден ден додека уште бев во тоа основно школо,мајка ми влезе во класот и ме поздрави.Ми беше толку многу срам.Како можеше тоа да ми го направи?Ја игнорирав,и упатив поглед полн со омраза и побегнав.Подоцна сите мои пријатели ми се подсмеваа и ми велеа:Блјак твојата мајка има само едно око!
Пропаднав в земја и посакав мојата мајка да ја нема...Кога повторно ја видов станав и и реков:-Ако повторно мислиш да ме правиш предмет на исмејување подобро ти е да умреш.
Мајка ми ништо не ми одговори..
Не застанав ни за момент да размислам што реков,бев полн со омраза и бес во себе.Бев незаинтересиран за нејзините чувства..Едноставно што сакав е да побегнам што подалеку и да немам никаков контакт со неа.

Во подоцнежниот живот учев многу и тешко.Така да добив шанса да одам во Сингапур и да студирам...Бев пресреќен!Се оженив,купив куќа и добив свои деца.Бев среќен со својот живот,со своите деца иако живеев во друга земја.

Но еден ден дојде мојата мајка да ме посети...Ме немаше многу години видено,а и внуците исто.Се појави на вратата.Моите деца почнаа да ја исмејуват.Јас почнав да и се дерам како може само така да се појавува непоканета.Се дерев:-Како можеш да доаѓаш туку така и да ми ги плашиш децата?Гони се оттука и да не те гледам!

Мојата мајка само тивко одговори:„Извинете мора да сум ја погрешила куќата„ и замина...

После неколку години дојде писмо кај мене.Повикан сум на матурска.Ја излажав жена ми дека треба да одам на службен пат.После прославата,од радозналост свратив до стариот дом.Кога ме видоа соседите ми рекоа дека е веќе мртва.Нит една солза не пуштив.Ми дадоа едно писмо и ми рекоа дека е од неа...

„Мил мој сине
Мислев на тебе цело време.
Извини што така упаднав во твојата куќа и ти ги исплашив децата.
Ми беше драго дека си успеал во работата и дека ќе дојдеш на прослава овде.
Јас можеби нема ни да станам од креветот да те видам.
Жал ми е што секогаш те срамев и ти бев терет.

Гледаш, кога беше мал се случи една несреќа и го изгуби едното око.
Како мајка неможев да поднесам да растеш со едно око.
Докторите те прегледаа и ми рекоа дека е можно.
Тогаш јас ти го дадов моето...
Бев пресреќна кога знаев дека мојот син,го гледа светот за мене со тоа око...

Со љубов,Секогаш за тебе
Твојата мајка..

----
П.С. Текстов го позајмив од Ефендија.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 23:54
ALLAH HU EKBER!! ALLAH HU EKBER!!  ALLAH HU EKBER!!!
 
 Mornici mi prelazea po mojava koza, Allah da te nagradi brat Omer(a i na bratot efendija isto) za vasite postovi.. navistina premnogu poucno.
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 00:35
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Еве уште нешто:

МАЈКО МОЈА,МИ НЕДОСТАСУВАШ НАЈПОВЕЌЕ НА СВЕТОТ!

„Мојата мајка имаше само едно око.Ја мразев...беше срамота за мене.Во нашето школо спремаше храна за учителите и за нас.
Еден ден додека уште бев во тоа основно школо,мајка ми влезе во класот и ме поздрави.Ми беше толку многу срам.Како можеше тоа да ми го направи?Ја игнорирав,и упатив поглед полн со омраза и побегнав.Подоцна сите мои пријатели ми се подсмеваа и ми велеа:Блјак твојата мајка има само едно око!
Пропаднав в земја и посакав мојата мајка да ја нема...Кога повторно ја видов станав и и реков:-Ако повторно мислиш да ме правиш предмет на исмејување подобро ти е да умреш.
Мајка ми ништо не ми одговори..
Не застанав ни за момент да размислам што реков,бев полн со омраза и бес во себе.Бев незаинтересиран за нејзините чувства..Едноставно што сакав е да побегнам што подалеку и да немам никаков контакт со неа.

Во подоцнежниот живот учев многу и тешко.Така да добив шанса да одам во Сингапур и да студирам...Бев пресреќен!Се оженив,купив куќа и добив свои деца.Бев среќен со својот живот,со своите деца иако живеев во друга земја.

Но еден ден дојде мојата мајка да ме посети...Ме немаше многу години видено,а и внуците исто.Се појави на вратата.Моите деца почнаа да ја исмејуват.Јас почнав да и се дерам како може само така да се појавува непоканета.Се дерев:-Како можеш да доаѓаш туку така и да ми ги плашиш децата?Гони се оттука и да не те гледам!

Мојата мајка само тивко одговори:„Извинете мора да сум ја погрешила куќата„ и замина...

После неколку години дојде писмо кај мене.Повикан сум на матурска.Ја излажав жена ми дека треба да одам на службен пат.После прославата,од радозналост свратив до стариот дом.Кога ме видоа соседите ми рекоа дека е веќе мртва.Нит една солза не пуштив.Ми дадоа едно писмо и ми рекоа дека е од неа...

„Мил мој сине
Мислев на тебе цело време.
Извини што така упаднав во твојата куќа и ти ги исплашив децата.
Ми беше драго дека си успеал во работата и дека ќе дојдеш на прослава овде.
Јас можеби нема ни да станам од креветот да те видам.
Жал ми е што секогаш те срамев и ти бев терет.

Гледаш, кога беше мал се случи една несреќа и го изгуби едното око.
Како мајка неможев да поднесам да растеш со едно око.
Докторите те прегледаа и ми рекоа дека е можно.
Тогаш јас ти го дадов моето...
Бев пресреќна кога знаев дека мојот син,го гледа светот за мене со тоа око...

Со љубов,Секогаш за тебе
Твојата мајка..

----
П.С. Текстов го позајмив од Ефендија.

плачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачење
Ах бре Г-н Ефендија, те има-и кога не си на форум...и не ме оставаш рамнодушна...големо%20гушкање



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 00:59
Навистина трогателна приказна. Верувам дека не е вистинска случка и затоа ќе си дозволам да ја критикувам мајката во горната приказна.
Сметам дека таа направила многу погрешен избор.
1. Да му кажела благовремено на своето синче дека таа му го подарила окото, тој ќе ја сакал премногу и тие ќе си имале убав семеен живот, а тој ќе бил горд на својата мајка.
2. Но бидејќи не му кажала, тој со своите ниски морално-етички стандарди ја мразел, се срамел од неа и се одалечил од неа. Тие имале лош семеен живот, таа имала несреќен живот со отсуство на љубовта од својот син. По нејзината смрт, откако син и дознал за окото, тој сигурно паднал во голема депресија и сигурно до крајот на животот го гризела совеста како можел да и го направи сето тоа на мајка си.
 
Заклучок:
- На мајката и се родила опак син
- Мајката го направила погрешниот избор (2).
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 01:08
размислување А-бе Евангелос...
Ќе пукнам.......неможам више...газење%20од%20смеење

Но приказната сепак ми се допаѓа, бидејќи навистина, силна е мајчината љубов, и кога би била вистинита, мајката би се жртвувала за детето. Сепак, тоа е само приказна, нели...

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 01:21

Гарант откако синот дознал колку ја оплескал, не можејќи да го издржи гризот на совеста, си рекол:

"Навистина бев ѓубре. Не заслужувам да гледам низ ова око. Ова око некогаш го гледало светот со пожртвувана љубов и сочувство, а до сега гледаше низ темнината на моето закоравено срце. Затоа ќе го извадам и ќе го погребам со мајка ми."
 
И потоа си го извадил окото загриженост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 01:26
Знаеш, грижата на совест е опасна работа...особено, откако лицата кон кои ја чувствуваме истата не се веќе меѓу живите, а уште повеќе-ако тоа биле наши родители.

Расказов, тематски само, ме потсетува на расказот “Грев“ од Иван Цанкар.

Дефинитивно, за мене текстов “МАЈКО МОЈА,МИ НЕДОСТАСУВАШ НАЈПОВЕЌЕ НА СВЕТОТ!“ е убав и вреден за размислување.



Изменето од maria_magdalena - 27.Февруари.2008 во 01:30
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 01:44
Мариа, зарем не гледаш во сржта на оваа приказна нешто христијанско? Христијанска паралела?
 
1. Детето го губи окото.
1. Човекот паѓа во грев.
 
2. Мајката се сожалува на детето.
2. Бог се сожалува на човекот.
 
3. Мајката го жртвува своето око за детето.
3. Христос го жртвува Својот живот за човекот.
 
4. Мајката ослепе, за синот да гледа.
4. Христос умре, за човекот да живее.
 
5. Детето ја мрази мајка си.
5. Човекот го мрази Бог.
 
6. Мајката му ја изразува својата љубов на детето по својата смрт.
6. Христос преку евангелието ја изразува Својата љубов кон човекот по Својата смрт.
 
7. Доколку детето се покае и ја прифати љубовта од мајка си, тоа ќе продолжи да гледа во животот.
7. Доколку човекот се покае и ја прифати Божјата љубов, тој ќе добие вечен живот.
љубов


Изменето од EvAngelos - 27.Февруари.2008 во 01:44
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 01:52
Пред конечно да си легнам, јас сега ќе ти речам од срце: Блазе си им на тие родители што те имаат толку умен...и слава му на Бога што направил од Тебе ваков христијанин.

Зар смеам после ова да се дрзнам да коментирам и да пишувам на Вероисповед? Немам зборови...
Можам само да учам од тебе...црвенеењецрвенеењецрвенеење

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Sandokan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sandokan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 03:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мариа, зарем не гледаш во сржта на оваа приказна нешто христијанско? Христијанска паралела?



 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

1. Детето го губи окото.
1. Човекот паѓа во грев.

 
Paga radi sopstvenata strast..da ne go gledaat drugite kakva sakata majka ima..kompleks na poveketo mladi deneska(pr.se srami da kaze kako zivee doma,dali e siromasen,ima bolna majka i itn.)
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

2. Мајката се сожалува на детето.
2. Бог се сожалува на човекот.

 
Majkata sekogas go zali deteto toa e dar od Boga i milost kon lugeto.Bog sekogas se sozaluva na covekot.Vo eden hadis se prenesuva deka Bog e pomilozliv od majka koja go pregrnala svoeto dete za da ne go frli vo ogan.Koga ke go stori taa toa..nikogas!Taka i Bog ne saka da go frli vo ogan nikogo,sem koga samiot covek ke go zasluzi toa so dokazite koi gi ima od Bog.
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

3. Мајката го жртвува своето око за детето.
3. Христос го жртвува Својот живот за човекот.
Kakvi sporedbi pravis i jas ti se cudam.Normalno deka site pratenici se zrtvuvale da ja dostavat vistinata do lugeto,megu koi i Avram i Noe..no ako mislis deka nekoj drug umrel za tvoite denesni grevovi..grdno se varas.Pa toa i malo dete ke go rezonira deka sekoj za sebe ke si go nosi teretot na sudniot den..Duri i majka svoeto dete ke go otfrli zaradi tezinata na kaznata..
 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

4. Мајката ослепе, за синот да гледа.
4. Христос умре, за човекот да живее.
]
Majkata ima cuvstvo daruvano od Bog,a nezahvalnikot na ona sto Bog mu go ima daruvano ke vozvrati kako nemu mu odgovara...Bog e ziv i vecen e nikogas ne e ni roden nitu umrel.Zalam sto taka mislis za Bog.Se nadevam deka nekoj den ke ja razberes negovata golemina.
 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

5. Детето ја мрази мајка си.
5. Човекот го мрази Бог.


Sekoj nevernik,ohol go mrazi Bog i sekoj onoj koj ne se povinuva na negovata odredba.Evreite ne go prifatija Isus..hristijanite ne go prifatija Muhamed.Ima li pogolema nepravda od otfrlanje na Bozjite zborovi i negoviot posleden verozakon na zemjata.

 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

6. Мајката му ја изразува својата љубов на детето по својата смрт.
6. Христос преку евангелието ја изразува Својата љубов кон човекот по Својата смрт.


Da samo vo koe od evangelijata..spored Matej,Luka,Jovan ili Marko..Jas go Baram evangelieto spored Isus koe mu e objaveno od Bog.A toa e vrateno gore na neboto od prosta pricina da mu otstapi mesto na Qur'anot.
 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

7. Доколку детето се покае и ја прифати љубовта од мајка си, тоа ќе продолжи да гледа во животот.
7. Доколку човекот се покае и ја прифати Божјата љубов, тој ќе добие вечен живот.


Dokolku covek ja bara vistinata i ja prifati bezuslovno(pr.zs Bog gi izbral muslimanite..nikogas nema da stanam terorist..itn) toj ke bide vo vecnosta..no vo rajot..Tesko mu na onoj koj ja dobie vecnosta vo pekolot.
љубов


Изменето од Sandokan - 27.Февруари.2008 во 03:09
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 12:30
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Eve nesto interesno vo prilog na ovaa tema:

Amerikanka – medicinska sestra

Vijest o svom prelasku na islam poslala je medicinska sestra iz Amerike pod naslovom : ”Dobrocinstvo prema roditeljima me je povuklo da primim islam”. Ona kaze: ” Prvi put sam cula o islamu dok sam pratila neki televizijski program. Smijala sam se podacima koje sam slusala. Nakon toga proslo je godinu dana otkako sam prvi put cula za islam do mog sljedeceg susreta s njim. Medjutim, gdje? U bolnici u kojoj sam radila. Dosla su dva bracna druga i u njihovoj pratnji starica, tesko bolesna. Bila je to majka, njen sin i snaha. Snaha bi sjedila pored majke i stalno gledala u nju. Ja, dok bih obavljala svoju duznost posmatrala bih ovu djevojku. Gledala bih je kako stalno place, brise svoje suze, pa place, brise suze i tako neprestano.

Jednom sam je upitala za razlog tog njenog silnog placa, pa me je obavjestila da je zajedno sa svojim suprugom dosla iz druge drzave da potraze za njegovu majku lijeka. Dok je pricala sa mnom plakala je i molila za ozdravljenje stare majke. Mnogo sam se zacudila njenom slucaju. Dolazi iz druge drzave sa svojim muzem kako bi pronasli lijeka za njegovu majku?!”

Ova amerikanka kaze: ” Tada sam se sjetila svoje majke. Gdje je moja majka? Nisam je vidjela vec cetiri mjeseca! I jos uvijek razmisljam o svojoj posjeti njoj! Nisam cesto posjecivala rodjenu majku , a sta bi bilo da je to majka mog supruga?! Zadivio me je postupak ovih bracnih drugova, jer je starica bila u teskom stanju, bila je blize smrti nego zivotu. Ali, vise me je zadivio postupak snahe! Sta nju briga za majkom njenog covjeka?! Zar da sebe slama zbog starice, a bila je preljepa djevojka?! Zbog cega sve ovo?

Zamisljala sam sebe na mjestu ove starice, kako bih voljela i kako bih bila presretna da mene moja djeca ovako paze! Mnogo sam zavidjela ovoj starici na ljubavi njene djece! Bracni drugovi su sjedili uz staricu cijelo vrijeme, nisu je napustali. Dolazili su joj pozivi izvana, vjerovatno ostala djeca ove majke raspituju se za njeno stanje.

Jednog dana usla sam u salu za cekanje u kojoj se nalazila i ova mlada djevojka, snaha bolesne majke, pa sam iskoristila priliku da je upitam o onome sto sam htjela. Pricala mi je o pravima roditelja u islamu. Zadivio me polozaj koji islam pridaje roditeljima, nacin ophodjenja s njima na koji islam podstice! Nakon nekoliko dana starica je umrla. Njen sin i snaha mnogo su plakali, kao da su ostali sirocad iza svoje majke.

Mnogo sam razmisljala o postupku ovo dvoje mladih i onome sto sam saznala o pravima roditelja u islamu. Poslala sam zahtjev jednom od islamskih centara trazeci od njih literaturu o pravima roditelja. Nakon citanja ove literature osjetila sam nesto u svojim prsima kao nikada do tada. Zamisljala sam sebe kao majku! Zamisljala sam svoju djecu kako me vole, raspituju se i brinu za moje stanje sve do kraja mog zivota!

Ovaj lijepi osjecaj podstaknuo me je da iskazem svoju pripadnost islamu! Ovaj lijepi osjecaj ponukao me je da izgovorim: ”LA ILAHE ILLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH”, a od islama sam poznavala samo dobrocinstvo prema roditeljima! Hvala Allahu, udala sam se za covjeka koji je, takodje, primio islam. Rodila sam djecu i Allaha molim za njihovu uputu. Ja sam danas Ummu Abdul-Melik! Molite Allaha za mene i moju djecu, za nasu postojanost u vjeri!”

Preuzeto sa predavanja ”Moja majka” sejha Halida Rasida – Casopis ”El-Asr”
     


]Да...само во исламот е присутна грижата за родителите. Оваа жена доживеала вистинско просветлување и спасение со тоа што се преобратила во ислам, Алах да ја нагр(а)ди...
Која е смислата на постов?
Грижа за родителите или пак конвертирање во ислам?збунетост




МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 13:08
efendija pofalba i od mene za temava...

ova e smo uste edna tema koja go pokazuva na delo islamskiot humanizam, milozlivost, uctivost i pocit...

ova e uste eden dokaz deka islamot e bozjata vera...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.