IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Крстоносци и муслимански освојувања...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крстоносци и муслимански освојувања...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:17
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Vidi efendija tvojata glupost nema kraj.Tebe ne ti smeta vistinata se dodeka nikoj ne ja znae. A koga nekoj ce stane i ce ja kaze togas toa te boli,mislis deka ako jas prestanam da zboruvam deka ti ce bides podobar vernik pa sega vo ovoj moment ima eden koj zboruva utre ce ima uste deset, vistinata e mnogu mozno oruzje efendijo od koe ti se plasis no kako i da e mozes kolku dakas da ja iskrivuvas mojata licnost da plukas i da ja navreduvas no vistinata NE MOZES...leka ti noc efendijo


Леле,леле, кај беше ти досега? Демек овие другиве се неписмени и ги вртев како што сакам,додека не дојде ти?
Абе да знаеш што тропаш не би го посетувал форумов,но,ајде,ионака ни треба некој да не развесели со неговите;пронајдоци; твоето присуство отсега натака ќе го сметам само за шега.
     А сега наспиј се убаво!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:21
Efendija UBAVI SNISTA, a koga ce legnes da spies potrudi se da ne sonuvas mnogu ce ti se fati
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 11:43
templariuse...

ti ova sto si mu napravil kopy-paste od nekoj si fanaticki sajt go narekuvas fakt??????


ne ne ismejuvaj!!!...


fakt e samo ona koe e izvadeno od knigite vo koi veruvame(nasiot k*ran i vasata biblija)...


se sto e nadvor od toa e cista provokacija i iskazuvanje na omraza...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 13:13
Pa se sto naveduvam e samo k*ranot allloooooo
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 13:34
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Pa se sto naveduvam e samo k*ranot allloooooo


Алооооо!!! На све ти е Одговорено,А ти На ниедно прашанје не си Одговорил,И Искрено не очекувам да Одговориш некогаш,
Пошо немаш Капацитет--Алооо!! Разбудисе!!

Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 13:41
Edno prasanje do clenovite od Hristijanska veroispoved. Dali bi se soglasile na R. Makedonija da ja osvoi edna Svajcarija ili ako saka zidarski podobro Kanada???  Dali toa za Makedonija ce prestavuva osloboduvanje ili okupacija?? (mojot stav e podobro da sme eden kanton od svajcarskata konfederacija,kolku sto ja poznavam dobro taa zemja, a i pod Kanada bi bilo dobro,, odkolku sto e Makedonija sega vo ovaa situacija kakva sto e)
 
 Ve molam bez predrasudi, baram samo slobodno razmisluvanje po ova prasanje.



Изменето од ZlatniLiljan - 25.Февруари.2008 во 13:41
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 15:21
Bez apsolutno nikakvi predrasudi kje ti odgovoram na ova prashanje i toa kako chovek koj zhivee vo Kanada i gi spoznal pozitivnite strani na zhiveenjeto vo vakva zemja.
Ne, izrichno sum protiv toa! Od nekolku prichini. Prvo - eden narod ima pravo na sloboda i na upravuvanje so taa sloboda. Okupacija od bilo kakov vid, pa makar i vo forma na podobruvanje na zhivotniot standard i uslovi e losha rabota, zatoa shto toa ne doagja od samiot narod, od vnatre, a doagja od nadvor. Osven toa - shto se sluchuva ako jas se soglasam so toa i smetam deka e pozitivno, a povekjeto lugje smetaat deka e negativno i sakaat Makedonija da si bide pod makedonsko zname, a ne kanadsko? Dali treba da im ja nametnam mojata volja i nim, zatoa shto jas smetam deka znam povekje i znam shto e podobro? Slobodnata volja e najvozvishenoto neshto koe shto chovekot go ima i e dadena direktno od Boga. Slobodnata volja treba da se pochituva i nikogash ne smee da ima opravduvanja za nejzino narushuvanje. Toa shto ti go smetash za napredok i za podobruvanje na zhivotot, pogolemiot del od naselenieto mozhebi nema da go smeta i kje smeta deka e narushuvanje na nivnite prava. Kje ti dadam primer koj ti e poblisku do tvoeto razbiranje - mnogu od amerikancite najiskreno veruvaat deka pravat dobro vo Avganistan so toa shto kje ja oddelat verskata od svetskata vlast i so toa shto kje dadat liberalni zakoni za odnesuvanje na zhenite i lugjeto voopshto. Tie toa go smetaat za podobruvanje na zhivotot na tie lugje i smetaat deka toa kje donese napredok. Toa shto ne go zemaat vo predvid e deka toa e napredok spored zapadnite standardi, no ne spored lokalnata tradicija i religija. Ne razbiraat deka toa shto nie ovde go smetame za sloboda, tamu se smeta za narushuvanje na svetite chuvstva i na osnovite na verata. Zatoa - toa shto tie go pravat e nesoodvetno i ne mozhe da se smeta za podobruvanje, iako od nasha gledna tochka e taka. Se dodeka "unapreduvanjeto" ne trgne od samata zemja i narod, ne e nishto drugo osven porobuvanje.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 16:56
zidarski, apsolutno se slozhuvam so tebe. Ne mozhe nikoj da go oslobodi narodot od nego samiot.

Takvata politika na opravduvanje ja koristeshe Velika Britanija koga odeshe vo kolonijalnite porobuvanja. Demek, ne se odeshe da se porobuva, da se eksploatira ili da se menuvaat religiozno-moralno-politichki stavovi, tuku se odeshe da se "prosvetluva" i da se "unapreduva".

Posledicite na takvata "pomosh" gi gledame i den denes.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 17:32
sve toa shto go imash navedeno e BLA BLA BLA i nishto povece.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 17:35
Shto toa e bla bla bla? Ajde objasni ti togash.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 18:08
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Bez apsolutno nikakvi predrasudi kje ti odgovoram na ova prashanje i toa kako chovek koj zhivee vo Kanada i gi spoznal pozitivnite strani na zhiveenjeto vo vakva zemja.
Ne, izrichno sum protiv toa! Od nekolku prichini. Prvo - eden narod ima pravo na sloboda i na upravuvanje so taa sloboda. Okupacija od bilo kakov vid, pa makar i vo forma napodobruvanje na zhivotniot standard i uslovi e losha rabota, zatoa shto toa ne doagja od samiot narod, od vnatre, a doagja od nadvor. Osven toa - shto se sluchuva ako jas se soglasam so toa i smetam deka e pozitivno, a povekjeto lugje smetaat deka e negativno i sakaat Makedonija da si bide pod makedonsko zname, a ne kanadsko? Dali treba da im ja nametnam mojata volja i nim,


Epa togas Vo Makedonija narodot nema Sloboda!! Bidejci ako Makedonija saka da ima podobar Standarden Zivot,togas morat da go Promenet Imeto,da i Udovolet na EU,I Grcija,ako Mak.sakat da bidet vo NATO I EU.

E Poveceto Luge ne Sakaat Da se slozat so Menuvanje na Imeto,No ete nekoj Pameten si se Slozil i Reseno...Znaci nekoj sepak si ja nametnuvat Svojata Volja...

Togas Zidarski ve prasuvam vam sega ,Kakva e Ovaa Okupacija,koja i se nametnuvat od EU na Makedonija??

Slobodna ili Robovladetelska,i od KOGO???

(iAKO ZA MENE NE E VAZNO KAKO KE SE VIKAT)
Samo odev po Vasata Logika..
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 18:44
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Epa togas Vo Makedonija narodot nema Sloboda!!


Apsolutno se soglasuvam! Vo momentot koga nekoj zema vo race pravoto da reshava za prashanje koe e od sudbinsko znachenje za istiot toj narod, a ne go prashuva direktno narodot, togash gi uzurpira slobodite i pravata na toj narod. Kako shto se sluchuva sega vo MK. Ne velam dali e pravilna ili ne idejata da se promeni imeto ili dali kje donese blagosostojba i korist na drzhavata i istiot toj narod - ne e pravilno da se napravi od strana na eden (ili grupa).
I - kako preku ova kje gi objasnish arapskite osvojuvanja od 8-mi i 9-ti vek?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 22:38
Nikoj sem Makedonskiot narod nema da Resava za sudbinata na Makedonija...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 23:13
Blagodaram zidarski za tvojot odgovor, navistina mudro. No nasite mislenje se raziduvaat vo nekolku pravci. Prvo koga kazav deka bi bilo podobro Makedonija da bide vo ramkite na Kanada ili na Svajcarija, toa go mislev koga pogolemiot del od narodot toa bi go posakal,pr. 2/3 od naselenieto, a vo nikoj slucaj okupacija, a Makedonskiot narod ocigledno toa go posakuva, sto se potvrduva so stremezot da staneme clenka na EU (toa ce bide poloso odkolku so Kanada i Svajcarija). EU ja ima osvoeno na Makedonija zarem ne, samo na pomoderen nacin? a nie makedonskite gradzani ja posakuvame taa sloboda zatoa sto sega ne sme slobodni izgkeda pod naseto zname i nasata himna, pa podobro nie plavoto evropsko nebo??
 
 Koga zboruvate za sloboda gospodine zidarski, smetam deka pod toa podrazbirate apsolutna sloboda na sekoj covek, a zarem to ne e van granicite na prirodnototo?? zamislete dali imate takva sloboda i nad vaseto telo, srceto vi funkcionira nadvor od vasata zelba, i nemate sloboda da go kontrolirate.. sto mislete za osto e toa taka?? zarem covek ne e tolku sovrseno stvoren od Bog, a On sepak ne mu ima delegirano da moze taa odgovornost da ja ponese? Zarem so toa Bog ne ni kazal deka nasata sloboda e vo granicite na negovata volja?


Изменето од ZlatniLiljan - 25.Февруари.2008 во 23:15
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.