IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библија, Куран, Тора???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библија, Куран, Тора???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 27>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:24
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Stvarno....
Togas si edinstveniot....
Inaku testisite, koga seuste e fetus, se naogaat vo gradite a potoa postepeno se spustaat....
A bidejki religijata ne ti dozvoluva da gi prifatis naucnite dostignuvanja, i da gi pocituvas nasite eksperti od medicnkiot fakultet. togas morame da priznaeme deka kaj tebe nesto GOLEMO se slucuva....
 
"Па, нека човекот погледа од што е создаден, создаден е од капка семе (сперма) што се исфрла, која излегува меѓу 'рбетот и ребрата."
(Сура 86:5-7)
 
1. Како што гледаш наведениот ајет не зборува за тоа каде се создаваат тестисите, туки од каде излегува спермата кај мажот.
2. Тестисите, до 7 месец не се наоѓаат кај градите, туку во пределот на абдоменот - многу подоле.
3. Тестисите почнуваат да создаваат сперма кога машкото дете ќе влезе во пубертетот, а не 2 месеци пред да се роди голема%20насмевка
4. Тестисите кога се наоѓаат во пределот кај абдоменот (значи не кај градите) ОД НИВ НЕ ИЗЛЕГУВА СПЕРМА.
 
Значи во овој ајет има очигледна противречност со науката.
Сите негови обиди да се оправда проблемот преку преносното значење на овој ајет, создаваат еден куп други проблеми.
За ова Аиша не треба да прашуваш експерти од медицински факултет. За ова треба само да имаш основни познавања од ембриологија и анатомија на машкото тело и, секако, да не бидеш пристрасна кон одредена света книга.
 


Изменето од EvAngelos - 02.Март.2008 во 02:25
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:26
te molam prosvetiteli ne bidi smesen
Pa te molam Evangelos do kade ide tvojata omraza za islamot....
ima li granici ili toa te ispolnuva...
POSTOI SAMO EDEN QURAN, I STO LUPAS ZELENI I NEZRELI MISLI.... ti si prviot koj naopisal deka ima poveke Qurani.

Quranot e objvaen vo 7 vek i negovata objava traela 23 godini.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:27
Pored sebe imam doktor i dobar vernik taka da veruvaj....
ti gresis
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Prasanje koga e napisan k*ranot???

 

Зависи на кој Кyран мислиш. Оној за кој што муслиманите веруваат дека му е објавен на Мухамед, тој е напишан во 7 век.


A znaes li kako e napishan???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:31
Kolku ubavo!!1!
idila...
hristijanin go prasuva hristijaninot za Islamot...
dvajcata imaat zaednicko
Go mrazaaaat
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:34
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Kolku ubavo!!1!
idila...
hristijanin go prasuva hristijaninot za Islamot...
dvajcata imaat zaednicko
Go mrazaaaat


Pocituvana Aisha jas kako milion pati do sega sto kazav pak ce kazam jas ne go mrazam islamot nitu muslimanite zatoa ajde sega ne pocnuvaj,eve, ajde ti mi odgovori??
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:34
Аиша, во кој мој пост ти виде дека јас гаам омраза кон Исламот?
Јас само ги пишувам моите убедувања за Исламот, како што тоа го прават и муслиманите за христијанството.
Дозволи си еднаш да чуеш и критичко мислење за Исламот. Верувај, така многу повеќе се учи. Велат, за да дознаеш кои се и што се од позицијата, прашај ги нив, ама прашај ја и опозицијата намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:41
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


A znaes li kako e napishan???
 
Според верувањето на муслиманите, мелекот (ангелот) Џибрил му го рецитирал Кyранот на Мухамед во мали порции во период од 23 години.
Потоа, според верувањето ма муслиманите, Мухамед им го рецитирал на Рашудините (правилно водените) и, според верувањето на муслиманите, водел сметка да не промашат некоја буква. И така, според верувањето на муслиманите, е составен Кyранот.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:45
Pogresen odogvor eve istoriski fakti


k*ranot e vo najgolem del napisan kako 3 ili 4 raka prepisuvana od ustata na raskazuvacot i od razni prepisi ispisani na palmini listovi kamenja i stranici i e sostaven 150 godini odkako Muhamed umrel a toa e 632 n.e. Vo Mishtatu ‘lMasabih glava 3 stoi informacija deka k*ranot e sobran sostaven po naredba na kalifot Abu Bakr a tekstot go sostavil vo edna celina Zain ibn Thabit. Taa kniga dosla vo vlast na Hafsa edna od Muhamedovite vdovici. Posle nejzina smrt k*ranot bil rasparcen po naredba na Mirvan guvernerot na Medina. Najstariot k*ran datira od 790 n.e. i se cuva vo britanskiot muzej. Ne se povikuvajte na onoj vo top kapi muzejot zasto e dokazano deka ovoj vo britanskiot muzej e postar.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 03:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Prasanje koga e napisan k*ranot???

 

Зависи на кој Кyран мислиш. Оној за кој што муслиманите веруваат дека му е објавен на Мухамед, тој е напишан во 7 век.



Овие па како ги назначуваат , можеби со римски броеви а , к*ран I , II , III , IV, V ИЛИ?
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 03:18
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Pogresen odogvor eve istoriski fakti


k*ranot e vo najgolem del napisan kako 3 ili 4 raka prepisuvana od ustata na raskazuvacot i od razni prepisi ispisani na palmini listovi kamenja i stranici i e sostaven 150 godini odkako Muhamed umrel a toa e 632 n.e. Vo Mishtatu ‘lMasabih glava 3 stoi informacija deka k*ranot e sobran sostaven po naredba na kalifot Abu Bakr a tekstot go sostavil vo edna celina Zain ibn Thabit. Taa kniga dosla vo vlast na Hafsa edna od Muhamedovite vdovici. Posle nejzina smrt k*ranot bil rasparcen po naredba na Mirvan guvernerot na Medina. Najstariot k*ran datira od 790 n.e. i se cuva vo britanskiot muzej. Ne se povikuvajte na onoj vo top kapi muzejot zasto e dokazano deka ovoj vo britanskiot muzej e postar.



Све кажа ама за целта зашто е составен ништо , па кажи ја и неа.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 04:17
Templarius - toa ne se istoriski fakti, toa e edna teorija samo. Seushte ne do kraj dokazhana pri toa. Toa shto EvAngelos go napisha, e taka spored muslimanskoto veruvanje.
Aisha - tuku shto proveriv, od epten siguren izvor - testisite ne se formiraat megju gradite i rbetot, tuku se formiraat vo oblasta na abdomenot, vo zadniot del, nakaj bubrezite i potoa se spushtaat nadolu. Ova e od ginekolog informacija i sporedeno so medicinski enciklopedii. Mozhe da navlezeme vo diskusija shto tochno znachi toj ajet, no definitivno ne mozhe da se odnesuva na testisite kaj fetusot. Ne sozdavajte nepostoechki objasnuvanja.
Svemirski - vo vrska so Biblijata - na Muhammed k*ranot mu e objaven vo 7-mi vek. Ako "orginalniot" Indzhil postoel vo toa vreme, togash sigurno kje im kazhel na svoite sledbenici kade se naogja, isto kako shto im veli da go pochituvaat. Ili, ako vekje bil spalen, togash kje im kazhel deka ne postoi. Neli k*ranot e direktno od Boga - kako mozhe togash Bog da zaboravi da kazhe takov podatok, a od druga strana da kazhe da go pochituvate Indzhilot...?!
Vo vrska so nickot - te molam ne komentiraj povekje, ti rekov vekje - jas, kako moderator, znam koj pishuva pod nick Miralem i pod nick Svemirski... ostavi ja taa tema i pishuvaj si vaka kako shto si...
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 10:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A znaes li kako e napishan???

 

Според верувањето на муслиманите, мелекот (ангелот) Џибрил му го рецитирал Кyранот на Мухамед во мали порции во период од 23 години.

Потоа, според верувањето ма муслиманите, Мухамед им го рецитирал на Рашудините (правилно водените) и, според верувањето на муслиманите, водел сметка да не промашат некоја буква. И така, според верувањето на муслиманите, е составен Кyранот.
kako Muhamed mozel da vodi smetka pishuvacite na k*ranot da ns promashat nekoja bukva koga samiot bil npismen?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 16:18
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Templarius - toa ne se istoriski fakti, toa e edna teorija samo. Seushte ne do kraj dokazhana pri toa. Toa shto EvAngelos go napisha, e taka spored muslimanskoto veruvanje.
Aisha - tuku shto proveriv, od epten siguren izvor - testisite ne se formiraat megju gradite i rbetot, tuku se formiraat vo oblasta na abdomenot, vo zadniot del, nakaj bubrezite i potoa se spushtaat nadolu. Ova e od ginekolog informacija i sporedeno so medicinski enciklopedii. Mozhe da navlezeme vo diskusija shto tochno znachi toj ajet, no definitivno ne mozhe da se odnesuva na testisite kaj fetusot. Ne sozdavajte nepostoechki objasnuvanja.
Svemirski - vo vrska so Biblijata - na Muhammed k*ranot mu e objaven vo 7-mi vek. Ako "orginalniot" Indzhil postoel vo toa vreme, togash sigurno kje im kazhel na svoite sledbenici kade se naogja, isto kako shto im veli da go pochituvaat. Ili, ako vekje bil spalen, togash kje im kazhel deka ne postoi. Neli k*ranot e direktno od Boga - kako mozhe togash Bog da zaboravi da kazhe takov podatok, a od druga strana da kazhe da go pochituvate Indzhilot...?!
Vo vrska so nickot - te molam ne komentiraj povekje, ti rekov vekje - jas, kako moderator, znam koj pishuva pod nick Miralem i pod nick Svemirski... ostavi ja taa tema i pishuvaj si vaka kako shto si...



Ne zidarski se raboti za fakti koi se potvrdeni od istoriski analiticari vo britanija
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.