IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библија, Куран, Тора???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библија, Куран, Тора???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 27>
Автор
Порака
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 01:59
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Knjiga Musaova je bila putovoda i milost prije njega. A ovo je Knjiga na arapskom jeziku koja nju potvrduje da bi opomenula one koji rade zlo i da bi obradovala one koji cine dobro.Sura 46-12

Pa samiov stih od k*ranot kazuva se ccccc lave da ne sakas da ti go prevedam...ili sto ti "pasira" go rabiras onaa sto ne ti "pasira" ne????

A zasto citative ti se na Srpski,ako go nemas prevodot od k*ranot na Makedonski,da ti go pratam.!Pa citaj polesno e
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 02:12
Blagodaram no ne mi treba dovolen mi e i ovoj sto go imam. Sepak ti blagodaram...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 03:35
Knjiga Musaova je bila putovoda i milost prije njega. A ovo je Knjiga na arapskom jeziku koja nju potvrduje da bi opomenula one koji rade zlo i da bi obradovala one koji cine dobro.Sura 46-12

Pa samiov stih od k*ranot kazuva se ccccc lave da ne sakas da ti go prevedam...ili sto ti "pasira" go rabiras onaa sto ne ti "pasira" ne????(Templarius)

 
Batka se gleda deka si epten golem laik za Islam..

9. Reci: "Ja nisam prvi poslanik i ne znam šta će biti sa mnom ili s vama; ja slijedim samo o­no što mi se objavljuje i samo sam dužan da otvoreno opominjem."

10. Reci: "Kažite vi meni šta će s vama biti ako je k*r’an od Allaha, a vi u nj nećete da vjerujete, i ako je jedan od sinova Israilovih posvjedočio da je i o­n od Allaha, pa o­n povjerovao, a vi se uzoholili." Allah, zaista, neće ukazati na Pravi put narodu koji sebi nepravdu čini.

11. I govore nevjernici o vjernicima: "Da je kakvo dobro, nas o­ni u tome ne bi pretekli." A kako pomoću njega Pravi put nisu našli, sigurno će reći: "Ovo je još davna izmišljotina."

12. Knjiga Musaova je bila putovođa i milost prije njega. A ovo je Knjiga na arapskom jeziku koja nju potvrđuje da bi opomenula o­ne koji rade zlo i da bi obradovala o­ne koji čine dobro.
 
 
Neznam sto ne ti e jasno vo ovie ajeti od K*ran??  Da knigata od Musa a.s. bila patokaz i milost pred K*ran, isto kako i Knigata na Isa a.s. ama nivnoto znacenje zavrsilo so objavata na K*ran, i on ne gi negira predhodnite Bozji objavi, naprotiv gi potvrduva! Ima li nesto sto ne ti e jasno tukaнамигнување


Изменето од Pustinski-Lav - 22.Февруари.2008 во 03:39
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 12:51
Ne mi e jasno ako k*ranot ja potvrduva biblijata i tora koi se pred nego, kako moze togas da prestane nivnoto znacenje, a k*ranot da prodolzi - i kako mozeme da kazeme za nesto sto e osnov na veruvanjeto od dvete strani deka i toa ne vazi ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 14:05
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Toa bese akt na moe nevnimanie a tvoeto pisuvanje e akt na tvojata omraza, jas se izvinuvam za mojata greska i ja smeniv a ti ????

Moeto pisuvanje e da go dokazam ona sto sekogas ti go velam..Deka si Poln so Predrasudi,i deka si provokator.

P.s. za sto da se Izvinam,i komu???

Mislam deka nikomu ne mu dolzam izvinuvanje..
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 14:09
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne mi e jasno ako k*ranot ja potvrduva biblijata i tora koi se pred nego, kako moze togas da prestane nivnoto znacenje, a k*ranot da prodolzi - i kako mozeme da kazeme za nesto sto e osnov na veruvanjeto od dvete strani deka i toa ne vazi ????


Ti nesakas da razberes...Q*ranot go Potvrduvat Tevtratot i INDZILOT,koi vazea za edno odredeno vreme i za eden narod...Dodeka Quranot e za Site vreminja i za site Narodi..i sto tuka ne ti e Jasno..

P.s.Ne gledam kade toa Q*ranot ja Potvrduvat Biblijata,nikade ne e spomnato Biblija...Pomegu zborovite INDZIL i Biblija ima oddalecenost,kolku Istok od Zapad i povece..


Изменето од Halid ibn Velid - 22.Февруари.2008 во 14:09
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 14:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Целото Писмо е од BOGA VDAHNOVENO и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.



Kako prvo ova ne e tvoe mislenje, tuku mislenje na konstantin, i na Pavle, a oni na mnogu diplomatski nacin ja lazat cela Hristijasnka javnost:


Luka veli 1:1-3
1 Бидејќи мнозина почнаа да пишуваат за настаните, што се случија меѓу нас,
2 како што ни ги предадоа оние, кои уште од почетокот беа очевидци и служители на словото,
3 намислив и јас, откако испитав се од почетокот, да ти опишам точно по ред, честити Теофиле...
   

Ti vikash deka celoto pismo e od Boga vdahnato, Luka veli deka samiot po sebe reshil, se odlucil odkoga videl deka site pishuvaat za toa, i on da napishe Evangelie....

Luka veli MNOZINA pocnaa da pishuvaat, toa znaci deka mnogu luge pishuvale, odbrani se samo 4 kanonski Evangelija...

A koj e kompetenten da gi odbira????
Luge li go imaat toa pravo????

Nejse vash problem, ako veruvate vo Biblijata Luka samiot kazuva deka NE bil inspiriran tuku po svoja volja si naumil da pishe evangelie, i bash toa Evangelie podocna ke bide prifateno kako kanonsko....

Na "pametniot temlar" Neshto nemu e jasno, vaka prvo da ti kazam deka Muzejot na Anglija neposeduva nikakov najstar Quran, najstariot Quran se naoga vo Muzejot vo Istambul, i e od 3 Khalifah Osman r.a
Vo vreme dodeka ziveel Muhammed s.a.v.s imalo iljadnici luge koi go znaele Quranot na pamet, a denes gi ima poveke od 4 MILJONI hafizi, luge koi go znaat Quranot na pamet , memoriran vo svojata glava od tocka do tocka...

Pofaletese so eden vakov Hristijanin, i ja ke postanam vash ljubimec, i vash pripadnik!!!!

Ne ti e jasno deka stariot zavet i noviot zavet se za edno odredeno vreme, i deka nivnoto vreme e pominato a?

Eve shto veli Biblijata:

Evangelie spored Mateja 15 (red 22-25) I ete , edna zena Hananejka, kako izleze od ovie kraishta, povika kon nego, velleki> pomilujme "Gospodi" sine davidov ! Kerkami zestoko se maci od bes.<
No on ne i odvrati nitu zbor. I pristapuvaeki do nego, ucenicite negovi go molea i velea: >otpushtija oti vika po nas<
A on odgovori i rece >JAS SUM PRATEN SAMO PRI ZAGUBENITE OVCI NA DOMOT IZRAILEV<


Isus samiot ti potvrduva deka e praten samo pri zagubenite ovci na Izrael, a zashto ti veruvash vo Isus koga samiot vika deka ne e praten za drugite narodi, toa e tvoe, moze si izraelec koj znae, no i da si vremeto ti pomina.....

Za Quranot voopshto ne si kompetenten da pishuvash, ili da sporeduvash, zashto ne si rascistil so Biblijata, ajde eve da vi dadam i tebe i na Evangelos neshto da porabotite:



isaija 21 -13 Proroshtvo za Arabija. -
Vo gorata arabiska nokevajte, karavani dedanski....



Za sa ti bide pojasno koga ke citash ova poglavje od Biblijata, koe veruvam nesi go procital, da ti objasnam shto belezi islamot :

Narodot na Muhammed s.a.v.s beshe progonat od mushricite na Mekka pa Muhammed so prvite Muslimani zaminaa vo Medina vo toj grad vladeeshe Hristijaski kral koj gi preceka so toplo dobredojde , a tie tokmu begaa od mecot i strelata na Mushricite od Mekka, neprijatelite na Islamot vo togashno vreme....


Pa eve sporeduvaj ova , da vidime koe e nivoto na znaenje na templarot????


Изменето од Sahih Bukhari - 22.Февруари.2008 во 15:22
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 15:38
Bukhari - citatot so zhenata Hananejka e besmislen, mnogu pati sme zboruvale za toa. Ako go prochitash celosno toj del, kje vidish deka tokmu vo taa sluchka Isus "izleguva" od stadoto Izrailevo... ama ti ako si ubeden deka treba da gi chitash samo delovite shto ti odgovaraat, vo red...

I ushte neshto me buni... Od edna strana, ne gi priznavate evangelijata i velite deka ne se tie "Indzhilot", od druga strana, mnogu chesto se povikuvate na niv za da ni dokazhete nekoja teza... Dali toa znachi deka se tochni i deka gi prifakjate kako tochni?!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 15:43
"Odgovorivte na toj citat"

Vo red vashe veruvanje, samo treba da stoi da sekoj sogleda na svoj nacin....


Toa e za vas da vidite deka i ako za moment se slozime so toa shto kazuva Biblijata za da se sogledaat poveke fakti, deka i spored toa nemate objasnuvanje...


za samata Biblija nema objasnuvanje, imash tamo cela tema Kontradikcii vo Biblijata...

Eve ako ti sam bez nicija pomosh mi dadesh odgovor na pola od dadenite kontradikcii vo taa tema, od mene mozesh da pobarash shto sakash, ke ti izigruvam, Duhot od lambata na Aladin


Изменето од Sahih Bukhari - 22.Февруари.2008 во 15:44
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 16:01
Bukhari, kje se obidam da odgovoram vo kontekst na ovaa tema...
Tokmu pri sredbata so Hananejkata, vo delot shto prodolzhuva po citatot shto ti go izvadi, Isus otkako ja sogleduva nejzinata vera, veli deka kje i pomogne. Tokmu vo toj moment, stanuva jasno dkea Bozhjata zakrila ne e samo za onoj koj e od plemeto Izrailevo, tuku naprotiv, za sekoj onoj koj veruva vo Nego. Na toj nachin, verata prestanuva da bide vrzana so nacijata, tuku so chovekot. Sekoj chovek stanuva brat po vera, stanuva chedo Bozhjo, stanuva del od seopshtoto. Tokmu so taa sluchka, stanuva jasno deka site sme Bozhji cheda i site sme vo negovata milost dokolku veruvame vo nego.
Zatoa - ne e Islamot prvata religija koja se otvora kon drugite narodi... osobeno shto Islamot se prezentira samo na arapski jazik, kako vo vremeto na Muhammed, taka i denes, odnosno e namenet za eden narod, a ostanatite narodi treba da go nauchat prvin jazikot na toj narod, pa potoa da mozhat da go razberat k*ranot... Za razlika od toa, Biblijata ushte od samiot pochetok figurira na razlichni jazici, zatoa shto e nameneta za site nacii, bez ogled na jazikot koj go zboruvaat. Ne e vazhen jazikot, vazhno e poslanieto.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 17:14
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne mi e jasno ako k*ranot ja potvrduva biblijata i tora koi se pred nego, kako moze togas da prestane nivnoto znacenje, a k*ranot da prodolzi - i kako mozeme da kazeme za nesto sto e osnov na veruvanjeto od dvete strani deka i toa ne vazi ????


A mene pak ne mie jasno ako Noviot Zavet go potvrduva na Stariot Zavet,zosto togas vie hristijanite SI IGRATE MAJTAP SO STARIOT ZAVET,prifacate samo eden mal del,a pogolemiot go otfrlate,prvo obidi se da odgovoris na ova prasanje,pa posle odgovorot za Qur,anot samiot po sebe ce ti se nametne i ce ti bide jasno.Znaci:Kakva slika ce dades ti za Stariot Zavet,takva slika ce dobies od Qur,anot za Biblijata(Stariot i Noviot Zavet)
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 17:30
Evangelos vekje odgovori na ova dosta precizno pri toa.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 15:02
Edna rabota treba da se razbere.
Indzilot,koj e spomnat vo Qur'anot e knigata koja mu bese objavena na ISA A.S (Isus) a ne na Jovan,Marko,Matej..... a Tevratot e knigata koja mu bese objavena na Musa a.s (Mojsie) a ne na Ezekiel,Eremija.... Zeburot e kniga koja mu bese objavena na Davud a.s (David).... Site tie knigi se DEL OD QUR'ANOT.
Allah dz.s vo eden Qur'anski aet veli: "Zar ne vidis kako oni kojima je dat DIO KNJIGE......"
Znaci daden im e del od Objavata Qur'an.
Postepeno... samoto doagjanje na poveke Bozji pratenici e dokaz deka od prethodnite pratenici rabotite se izmeneti pa zatoa sledel drug Bozji pratenik so sledna objava,koja ke ja potvrdi prethodnata a i ke ja NADOPOLNI.
Koga Evreite skrenaa od praviot pat i Tevratot-Torata ja izmenija i ja napravija za upotreba za necii interes i celi,Allah dz.s go prati Isa a.s-Isus koj ke ja kaze koja bese pravata vistina..... Posto sledbenicite na Isus skrenaa od praviot pat i isto taka go napravija Indzilot-Evangelieto za svoi celi,korist,interes,,, Allah go prati i Muhammed a.s KAKO PECAT,POSLEDEN BOZJI PRATENIK SO POSLEDNATA OBJAVA,koja za CUDO i ostana ne promeneta OD SAMATA NEJZINA OBJAVA OD PRVIOT ZBOR. Taka sto Qur'anot e EDINSTVENA kniga koja se uci na pamet.Kako togas,taka i denes postojat Iljadnici vernici koi Qur'anot go znaat na pamet. Bez razlika dali doagja od Kina ili Makedonija ili Arabija.... site isto go recitiraat/ucat....

Evangelijata,moze na nekoj nacin da se sporedat so Hadisite na Muhammed s.a.w.s... zivotot i praksata na Resulullah. NO NE SE BOZJA OBJAVA. Se znae sto e Bozja objava. A Hadisite,kako i Evangelijata se knigi kade sto luge go zapisuvale zivotot i praksata i govorot na Muhammed a.s. Kako sto ima Hadisi koi se verodostojni a gi ima i koi ne se verodostojni taka gi ima i Evangelijata... gi ima i Apokrifni.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 15:46
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Edna rabota treba da se razbere.
Indzilot,koj e spomnat vo Qur'anot e knigata koja mu bese objavena na ISA A.S (Isus)
 
Ајде и тебе да те прашам духче свемирско како што ги прашав и сите други муслимани на форумов и никој не можеше до сега да ми одговори на ова прашање:
 
Што се случило со Инџилот кој Аллах му го објавил на Иса?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.