IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библија, Куран, Тора???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библија, Куран, Тора???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 23:45
Knjiga Musaova je bila putovoda i milost prije njega. A ovo je Knjiga na arapskom jeziku koja nju potvrduje da bi opomenula one koji rade zlo i da bi obradovala one koji cine dobro.Sura 46-12

Ajde sega ti k*ranot vo race i citaj
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 23:49
Originally posted by Pustinski-Lav


    Ako Isus go presekol stariot od noviot zaved, zosto uste stariot zaved e kompatibilen del od biblijata?? Za osto go koristite??
 
За поука, за изобличување, за поправање, за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.
 
 
Ova e tvoe mislenje???  Kade kazal Isus da ne se praktikuva Stariot Zavet, i da se zeme samo da se cita kako da e lektira? Jas iskreno da ti kazam imam slusano hristijani koi se konvertirale vo Islam na koi ova prasanje dodeka bile hristijani  im bilo neotkriena zagatka.

NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 23:52
Knjiga Musaova je bila putovoda i milost prije njega. A ovo je Knjiga na arapskom jeziku koja nju potvrduje da bi opomenula one koji rade zlo i da bi obradovala one koji cine dobro.Sura 46-12

Ajde sega ti k*ranot vo race i citaj
 
 
Covece i na Torata i na Indzilot im prestanalo vazenjeto so samoto doadzanje na poslednata bozja objava k*ran,, toa tie nasiot stav... i kaj nas ne se Tora i Indzil kompatibilni delovi od k*ran... k*ran e identicen i sovrsen, i nikogas nitu eden negov ajet(recenica) nema da se promeni.

NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 23:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
За поука, за изобличување, за поправање, за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.

 
 
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

 Ova e tvoe mislenje???
 
Не, тоа е мислење на Библијата.
 
"Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело."
(2 Тимотеј 3:16)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 23:54
Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Knjiga Musaova je bila putovoda i milost prije njega. A ovo je Knjiga na arapskom jeziku koja nju potvrduje da bi opomenula one koji rade zlo i da bi obradovala one koji cine dobro.Sura 46-12

Nekako mi se cini deka k*ranot e samo potvrda na biblijata samo nekoj go ima izmeneto ekstremno zosto ???

I sto mislite za Noviot Zavet.Neli k*ranot samiot veli deka Noviot Zavet e patokaz i svetlina???


Da k*ranot e potvrda na Biblijata,a toa deka e izmenet se lazes.Biblijata e taa koja e ekstremno izmeneta od visoki svestenici,na koj ne im odele vo polza rabotite koj im gi propovedal Isa(Isus),a k*ranot e posledniot cengel na koj treba da se zakacat site alki trgnuvajki od Tora pa se do Biblija.Aj procitajgo k*ranot,pa postavija temava.Molimte



Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vjecni!Sura 3-2

On tebi objavljuje Knjigu, pravu istinu, koja prethodne potvrduje, a Tevrat(tora) i Indžil(noviot zavet) objavio je Sura 3-3

još prije, kao putokaz ljudima, a objavio je i ostale koje rastavljaju istinu od neistine. One koji u Allahove rijeci ne vjeruju ceka teška patnja; - a Allah je silan i strog. Sura 3-4

Da ti posocam malku da ne talkas
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
<DIV style="OVERFLOW: auto" ="msg">
За поука, за изобличување, за поправање, за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.
  
Originally posted by Pustinski-Lav> Ova e tvoe mislenje???</font></font></div></div></td></tr></table> 
<br /><div> </div>
<br /><div><font size=2>Не, тоа е мислење на Библијата.</font></div>
<br /><div><font size=2></font> </div>
<br /><div><font size=2>Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.</font></div>
<br /><div><font size=2>(<em><font color=#ff0000>2 Тимотеј 3:16</font></em>)</font></div>[/QUOTE Pustinski-Lav> Ova e tvoe mislenje???

 

Не, тоа е мислење на Библијата.

 

Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.

(2 Тимотеј 3:16)
[/QUOTE напиша:



Многу убаво кажано,но,едно ме буни,зошто тогаш ЕвАнгелос во целост не го прифаќате Стариот Завет?


Многу убаво кажано,но,едно ме буни,зошто тогаш ЕвАнгелос во целост не го прифаќате Стариот Завет?

Изменето од efendija - 22.Февруари.2008 во 00:00
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:00
Templarius, Инџилот што се спомнува во Кyранот, според муслиманите, не е исто што и Новиот Завет, не се тоа евангелијата по Матеј, Марко, Лука, Јован, Делата на апостолите, Посланијата на Јаков, Петар, Јован и Павле, туку Инџилот е само едно откровение кои Бог дирекно му го дал на тој некој си Иса син на Мерјем, кој по некои карактеристики наликува на нашиот библиски Исус.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:01
Originally posted by efendija efendija напиша:


Многу убаво кажано,но,едно ме буни,зошто тогаш ЕвАнгелос во целост не го прифаќате Стариот Завет?
 
Кој рече дека не го прифаќаме? Го прифаќаме целиот Стар Завет.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Templarius, Инџилот што се спомнува во Кyранот, според муслиманите, не е исто што и Новиот Завет, не се тоа евангелијата по Матеј, Марко, Лука, Јован, Делата на апостолите, Посланијата на Јаков, Петар, Јован и Павле, туку Инџилот е само едно откровение кои Бог дирекно му го дал на тој некој си Иса син на Мерјем, кој по некои карактеристики наликува на нашиот библиски Исус.


Зарем Иса а.с. не бил син на Мерјем?[/SIZE


Изменето од efendija - 22.Февруари.2008 во 00:03
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Многу убаво кажано,но,едно ме буни,зошто тогаш ЕвАнгелос во целост не го прифаќате Стариот Завет?

 

Кој рече дека не го прифаќаме? Го прифаќаме целиот Стар Завет.



Го прифаќате!!!!!!
Па зошто тогаш не судите по Стариот Завет?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:06

А кој рече дека не бил? Па јас токму тоа го напишав, и тоа со фонт 2ка, не знам зошто не можеш да видиш добро.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Templarius, Инџилот што се спомнува во Кyранот, според муслиманите, не е исто што и Новиот Завет, не се тоа евангелијата по Матеј, Марко, Лука, Јован, Делата на апостолите, Посланијата на Јаков, Петар, Јован и Павле, туку Инџилот е само едно откровение кои Бог дирекно му го дал на тој некој си Иса син на Мерјем, кој по некои карактеристики наликува на нашиот библиски Исус.



Евфе ти што напиша со фонт тројка:НЕКОЈ СИ ИСА СИН НА МЕРЈЕМ.

А сега одговори ми на второто прашање за Стариот Завет!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:09
Originally posted by efendija efendija напиша:

Па зошто тогаш не судите по Стариот Завет?
 
Како мислиш да судиме? На христијаните им е забрането да судат:
 
"Не судете за да не бидете судени"
(Матеј 7:1)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:10
k*ranot e vo najgolem del napisan kako 3 ili 4 raka prepisuvana od ustata na raskazuvacot i od razni prepisi ispisani na palmini listovi kamenja i stranici i e sostaven 150 godini odkak Muhamed umrel a toa 632 n.e. Vo Mishtatu ‘lMasabih glava 3 stoi informacija deka k*ranot e sobran sostaven po naredba na kalifot Abu Bakr a textot go sostavil vo edna celina Zain ibn Thabit. Taa kniga dosla vo vlast na Hafsa edna od Muhamedovite vdovici. Posle nejzina smrt k*ranot bil rasparcen po naredba na MIrvan guvernerot na Medina. Najstariot k*ran datira od 790 n.e. i se cuva vo britanskiot muzej. Ne se povikuvajte na onoj vo top kapi muzejot zasto e dokazano deka ovoj vo britanskiot muzej e postar.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.