IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библија, Куран, Тора???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библија, Куран, Тора???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 27>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 00:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


"Па, нека човекот погледа од што е создаден, создаден е од капка семе (сперма) што се исфрла, која излегува меѓу 'рбетот и ребрата."

(Сура 86:5-7)

 

1. Како што гледаш наведениот ајет не зборува за тоа каде се создаваат тестисите, туки од каде излегува спермата кај мажот.

2. Тестисите, до 7 месец не се наоѓаат кај градите, туку во пределот на абдоменот - многу подоле.

3. Тестисите почнуваат да создаваат сперма кога машкото дете ќе влезе во пубертетот, а не 2 месеци пред да се роди голема%20насмевка

4. Тестисите кога се наоѓаат во пределот кај абдоменот (значи не кај градите) ОД НИВ НЕ ИЗЛЕГУВА СПЕРМА.

 

Значи во овој ајет има очигледна противречност со науката.

Сите негови обиди да се оправда проблемот преку преносното значење на овој ајет, создаваат еден куп други проблеми.

За ова Аиша не треба да прашуваш експерти од медицински факултет. За ова треба само да имаш основни познавања од ембриологија и анатомија на машкото тело и, секако, да не бидеш пристрасна кон одредена света книга.

 


Originally posted by Aisha Aisha напиша:


Znaci zboruvame za FORMIRANJE NA TESTISITE, a ne za nivnata funkcija potoa.

 
Погрешно! Ги извртуваш тезите. Кyранскиот ајет воопшто не збори за формирање на тестисите, туку за местото од каде што излегува спермата кај мажот.
Сите на форумот знаат дека спермата излегува од тестисите, а не од градите како што вели Kyранот.

Originally posted by Aisha Aisha напиша:


Testisite pocnuvaat da se formiraat od gore, vo gradite....
 
Иако стихот ништо не говори за тестисите, сепак и тоа е погрешно. Тестисите се формираат во абдоменот, кој е многу подоле од градите.

Originally posted by Aisha Aisha напиша:


Jas nemam pooznavanje od anatomojata, a i samoto poznavanje ne me pravi ekspert i ne mi dava za pravo da gi pobivam miseljata na EKSPERTITE.
 
Нема потреба посебно да нагласуваш, од врв на водно се забележува дека немаш познавање од анатомија.
Точно така, ни јас, а ни ти немаме право да ги побиваме мислењата на експертите, а тие велат дека:
 
1. Спермата се формира во тестисите, а не кај градите.
2. Тестисите во ембрионалниот развиток се наоѓаат во абдоменот, а не кај градите.
 
За првото тврдење навистина е смешно да наведувам докази.
А за второто, исто така е смешно, но ајде штом спомна експерти ќе ти дадам линкови да погледнеш што велат експертите:
 
 
Таму се вели: "Many anatomical features of the adult testis reflect its developmental origin in the abdomen."
 
 
Таму се вели: "During development, in the womb, the testicles start out positioned just below the kidneys at the back of the abdomen"
 
Таму се вели: "Laparoscopy can be used to localize nonpalpable, undescended testes. The laparoscopy is performed first to find out if the testicle is located in the abdomen or if it is congenitally absent. "
 
 
Таму се вели: "Usually both testicles are inside the scrotum. While male babies are still growing inside the uterus, their testicles are inside their abdomen."
 
 
Таму се вели: "If the testicles remain in the abdomen, this also increases the risk of ... This is an operation to bring the testicles down from the abdomen "
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 01:26
jas nemam poznavanje od anatomijata i ne se sila ko tebe...
Tuku povikuvam ekpert pokraj mene za da ti odgovoram...
Ovie ajeti se objaveni pred 15 veka. Vo toa vreme lugeto ne gi razbirale ajetite koi se odnesuvale na naucni vistini. So razvojot na naukata za nekoi od niv se naslo objasnuvanje. Naukata e ogranicena. Vo tekot na razvojot cesto sama se demantira za nekoi raboti i taa e vo postojano razvivanje. Quranot ne e.
Toa e vistina od Edinstveniot.
Sto se odnesuva za ovoj ajet toa e samo obid da se objasni so znaenjeto od naukata so koe sega raspolagame. Mozebi koga ke otideme uste ponapred ke se najde uste poadekvatno objasnuvanje.Dali mozebi tajnata e vo toa deka embrionot nastanuva od tri zarodisni listovi pa testisot ima vrska so nekoe tkivo koe e karakteristicno za gradnata praznina ili mozebi poradi toa sto se bubrezite vo retrpoeritoneumot pa nastanale pred dijafragmata konecno da gi podeli gradnata od abdominalnata praznina ili mozebi nesto sosem treto koe medicinata tek treba da go dokaze. A mozebi dokazala amo vo momentot gi nemam za da postiram. Toa e silen stimul za da otkrivame novi naucni dokazi. Ova ne e definitivno,samo obid da objasneme nesto od knigata koja e od Vecniot za vecni vreminja.

Bas eden nutricionist musliman ima otkrieno majdobar recept za ishrana spored quranot i toe pred nekoe vreme taka da se uste postojat moznosti koi samo ke ja potvrudavaat bozenstvenosta na Quranot.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
valevska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valevska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 01:28
Ете и ова го разбрав на форум, спермата се исфрлала од белите дробови
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 01:31
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

jas nemam poznavanje od anatomijata i ne se sila ko tebe...
Tuku povikuvam ekpert pokraj mene za da ti odgovoram...
Ovie ajeti se objaveni pred 15 veka. Vo toa vreme lugeto ne gi razbirale ajetite koi se odnesuvale na naucni vistini. So razvojot na naukata za nekoi od niv se naslo objasnuvanje. Naukata e ogranicena. Vo tekot na razvojot cesto sama se demantira za nekoi raboti i taa e vo postojano razvivanje. Quranot ne e.
Toa e vistina od Edinstveniot.
Sto se odnesuva za ovoj ajet toa e samo obid da se objasni so znaenjeto od naukata so koe sega raspolagame. Mozebi koga ke otideme uste ponapred ke se najde uste poadekvatno objasnuvanje.Dali mozebi tajnata e vo toa deka embrionot nastanuva od tri zarodisni listovi pa testisot ima vrska so nekoe tkivo koe e karakteristicno za gradnata praznina ili mozebi poradi toa sto se bubrezite vo retrpoeritoneumot pa nastanale pred dijafragmata konecno da gi podeli gradnata od abdominalnata praznina ili mozebi nesto sosem treto koe medicinata tek treba da go dokaze. A mozebi dokazala amo vo momentot gi nemam za da postiram. Toa e silen stimul za da otkrivame novi naucni dokazi. Ova ne e definitivno,samo obid da objasneme nesto od knigata koja e od Vecniot za vecni vreminja.

Bas eden nutricionist musliman ima otkrieno majdobar recept za ishrana spored quranot i toe pred nekoe vreme taka da se uste postojat moznosti koi samo ke ja potvrudavaat bozenstvenosta na Quranot.


Aisha sestro.
Mozes li na edno bebe,uste vo majcinata utroba da mu objasnis i dokazes deka eden den ke se hrani preku ustata a ne popokot ? Deka eden den ke go vidi se ona sto nie go gledame-priroda,sonce,mesecina,avtomobili,avioni.... Kolku sto toa bebe moze da te svati,tolku i EvAngelos.
Кон врв
valevska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valevska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 01:50
На фетус неможеш да му објасниш од кај ќе се храни ни од кај ќе дише се ќе му се каже-т.е.ќе дознае кога ќе дојде време, ама сперма сигурно нема да му блика од пупак кога ќе дојде време за тоа, уште во утроба се знае на кој орган каде му е место и функција, ова е срам (и смеа, како за кого)
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 04:38
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Ne stanuva voopsto zbor dali nekoj e vooduseven od moite odgovori ili ne.
Ako ne e zadovolen moze da preprasa sto ne mu e jasno.

Rabotata e vo toa sto na ovaa tema se zboruva dali Qur'anot ja priznava Torata i Evangelieto.... za Sozdavanjeto na covekot ima druga tema. Razbiras ?
Ako nekoj ne e zadovolen od odgovorot,neka prodolzi da prasuva,no da se drzi do temava a ne da vrti kako KUKAVICA.


greska si na ovaa tema se zboruva deka k*ranot fakticki proizleguva i gi potvrduva postarite od nego biblija i tora t.e deka e prepisan adaptiran i kako takov pusten vo upotreba

Изменето од Templarius - 03.Март.2008 во 04:38
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 04:42
Originally posted by valevska valevska напиша:

Ете и ова го разбрав на форум, спермата се исфрлала од белите дробови


posedi uste malku i drugi cuda ce vidis
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 05:00
Aisha - ima edna edinstvena prichina zaradi koja tolku mnogu go sakam forumov vsushnost, a toa e shto ucham mnogu... ponekogash direktno od samite chlenovi, no - mnogu pochesto, zaradi nekoja kontroverzna tema tuka, sednuvam i otvaram enciklopedii, nauchni knigi, religiski knigi, zboruvam so prijateli koi se struchnjaci vo dadeni oblasti (za koi tuka se diskutira) i na toj nachin jas samiot se zbogatuvam so znaenja. Pred nekoj den, zaradi slichen spor tuka na forumov, nekolku chasa prouchuvav za merenjeto na vremeto vo minatoto i vremenskite referenci vo Biblijata. Nauchiv dosta za toa...
Sega - dojde red na anatomijata. Bidejki ovoj spor trae vekje dva dena, zboruvav so ginekolog. Go prenesov negovoto mislenje tuka, no bidejki nekako beshe ignorirano, si rekov, da ne e greshka chovekot, pa zboruvav so eden od najgolemite struchnjaci za pred natalna pedijatrija vo Kanada i odgovorot koj izrichno mi go kazha e deka testisite se formiraat pod bubrezite (tamu se formiralo prvoto masno tkivo vo teloto i ima najdobra pochva za formiranje na organ kako testisite). Go prashav i dali ima bilo kakva mozhnost ili bilo kakva vrska vo bilo koj period od zhivotot na fetusot i ponatamu, megju semeto na mazhot i predelot megju gradite i rbetot. Chovekot mi odgovori deka nema i po moeto insistiranje da proveri za da bide siguren, mi se javi povtorno za da mi kazhe deka nema nikakva mozhnost da ima bilo kakva povrzanost.
Znachi - ili se odnesuva na neshto drugo ajetot (shto e mnogu verojatno i duri imam ideja na shto mozhe da se odnesuva) ili e pogreshen.

Inaku - Svemirski - na koi toa tvoi prashanja ne e odgovoreno tuka? Kje te zamolam najiskreno da objavish ushte eden post tuka, so prashanja, po redosled so brojki, jas lichno kje insistiram forumdzhiite koi razbiraat od soodvetnite temi da ti gi odgovorat.
Samo ako se sekjavash dobro - jas vekje nekolku pati prashuvam kade toa e kazhano vo k*ranot deka Indzhilot (ili po nashe kazhano Evangelieto na Isus) bilo sokrieno vo Rim ili unishteno i kako toa se bara da se pochituva taa kniga, a ne se davaat detali za koja e taa kniga i kade da se prochita, pa da se pochituva...? Ili mozhebi se odnesuva na Biblijata kako shto postoi denes, samo shto vie ne ste razbrale... Zatoa shto ako zemesh da sporedish - k*ranot mu e objaven na Muhammed i toj go diktira, a drugi go zapishuvaat. Po istata logika - Indzhilot mu e objaven na Isus, no toj ne go zapishuva, a go kazhuva na negovite najbliski uchenici, koi go zapishuvaat potoa. Toa nie go vikame Biblija...
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 07:26
"Па, нека човекот погледа од што е создаден, создаден е од капка семе (сперма) што се исфрла, која излегува меѓу 'рбетот и ребрата."


(Сура 86:5-7)

Коментирањето на к*р,анот е ГОЛЕМА работа.
По прашањето кое ЕвАнгелос го постави за создавањето на спермата,јас најдов интерсно размислување од страна на еден голем толкувач на к*р,анот Шејх Азиз Ез-Зиндани,еве што вели тој за ова прашање:Voditelj: Jedan gledalac, putem interneta, Vas pita o različitosti u tvrdnjama nauke i k*r'ana. Nauka tvrdi da se sperma čovjeka formira u jajnicima, a k*r'an, da ona izlazi iz kičme. Šta možete kazati o tome?

Ez-Zindani: O tome je bilo govora na jednom kongresu u Kairu, koji je održan na temu nadnaravnosti k*r'ana. Rečeno je da se zamjenica, u ovom ajetu, odnosi na čovjeka, a ne na spermu. Allah, dž.š, kaže: "Neka čovjek pogleda od čega je stvoren! Stvoren je, (čovjek) od tekućine koja se izbaci. Koji, (čovjek) između kičme i grudi izlazi. Zaista je on, (čovjek) za svoj povratak sposoban." Dakle, zamjenica koja se upotrebljava u ajetu odnosi se na čovjeka a ne na spermu, jer čovjek izlazi iz mjesta koje je između kičme i grudi.



-Еве уште едно интересно размислување по ова прашање:

Nek čovjek pogleda od čega je stvoren! (Sura Tarik, 5.) – Onaj ko ga je stvorio,
definitivno može i da ga proživi.
Nakon pitanja kojim je ukazao čovjeku na činjenicu da je razmišljanje o tome jako bitna
stvar i da mu to može priskrbiti trajnu sreću, a čovjek se ne može riješiti onoga što odvodi od
toga, Allah mu odgovara, pa kaže:
Stvoren je od tekućine koja se izbaci, (Sura Tarik, 6.) – Čovjek je stvoren na najlakši
način, nakon što je praotac Adem stvoren od zemlje i pramajka Hava stvorena od njegova rebra.
Stvoren je od tekućine koja se izbaci. Nije rekao od dvije tekućine, jer se one sjedinjuju u
materici.
Pošto se želi ukazati i na mušku i na žensku tekućinu, Allah kaže:
koja između kičme i grudi izlazi, (Sura Tarik, 7.) – Ona izlazi iz kičme čovjeka i prsa
žene. Iz ovoga vidimo da je strast muškarca iza, a strast žene ispred. Izvor muške strasti su leđa
a ženske prsa.

Арапскиот јазик е навистина тежок за преведување и разбирање дури и за самите Арапи!-Но,сепак к*р,анот не случајно во ова суре(кое се вика Тарик) од 5-7 ајет се послужил со ваква терминологија.Само една лична заменка ако погрешно се преведе или сфати може да измене многу работи.Но,сепак има покомпетентни луѓе од мене кои можат да го објаснат значењето на овие к*р,ански цитати.Јас само се надополнувам со она што го пронајдов за овие ајети. А АЛЛАХ НАЈДОБРО ЗНАЕ!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 13:07
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

"Па, нека човекот погледа од што е создаден, создаден е од капка семе (сперма) што се исфрла, која излегува меѓу 'рбетот и ребрата."
(Сура 86:5-7)
 
Омер, дали сакаш да кажеш дека во овој ајет, дека рбетот се однесува на мажот, ребрата на жената, а зборот капка семе се однесува на страста помеѓу нив? голема%20насмевка
тајм%20аут
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 13:19
Mislam deka Omer e jasen, pa ne se ogranicuvaj samo na eden ajet!намигнување
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 14:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

"Па, нека човекот погледа од што е создаден, создаден е од капка семе (сперма) што се исфрла, која излегува меѓу 'рбетот и ребрата." (Сура 86:5-7)

 

Омер, дали сакаш да кажеш дека во овој ајет, дека рбетот се однесува на мажот, ребрата на жената, а зборот капка семе се однесува на страста помеѓу нив? голема%20насмевка

тајм%20аут


Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 14:52
Realno, mozhe taka da se razbere... ili kapka seme da se odnesuva na "Bozhjoto Seme" - Dushata, koja se naogja tokmu megju gradite i rbetot...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:41
Ne mi e jasno ovdeka nekoj nekogo pravi budala ili pak se plasi da se sooci so vistinata zasto ne mu odgovara . De bre ludje pa sekoj ajet ovdeka koj go komentirate velite deka ne e taka kako sto e napisano znaci za vas k*ranot e nesto sto moze a i ne mora da e tocno...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.