IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Агресивност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агресивност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

efendija mozhebi znesh nesto za k*ranot, no nesakash da razberesh ama bash nishto za Noviot Zavet. Za ovie delovi poveke pati si dobil odgovori i od mene i od EvAngelos ( a mozhebu i ushte od nekoj drug ), ama ne skash da razberesh, pa toa e toa. Ne deka ne mozhesh, ama za inat ne sakash i si go postavil toa kako nekakov tvoj stav so koj sakash demek da go urnesh hristijanstvoto.

Slushaj, Isus nikogashj ne bil kontradiktoren, tuku kontradiktorni se onie koi ne go razbiraat ili ne skaat da go razberat. A za niv nema lek. Treba da se pocheka dodeka ne se prosvetlat. Sepak, sekoj zbor ne e za sechii ushi.

Ajde, nemam namera po stoti pat da gi objasnuvam istite raboti koga ne sakash da razberesh. Pojdi nazad po replikite niz drugite temi i mozhebi ke gi pronajdesh starite odgovori.

Ostanuva onoa sto ti go kazhav. Buda i Isus so edna rechenica go kazhale onoa sto nekoi potroshile tomovi i tomovi knigi i pak ne kazhele nishto poprecizno. Ama dzabe zboruvame koga ne se razbirame. Mozheme vaka da si troshime vreme do beskonechnost i nazad i povtorno da dojdeme onamu od kade sto sme pochnale.


Демек така викаш за ова прашање сте одговориле ти и ЕвАнгелос,а за твоиве колку пати е одговарано,колку слични теми имаш на форумов на кои е пишувано буквално за сите овие работи?

Ајде сега не заобиколувај одговори ми на моите прашања.Сакам пак да ги слушнам вашите одговори!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:37
Inaku ti citiras Sura 9 ajeti 38,39 i 40 ama tie ne se isti kako vo k*ranot????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:40
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Inaku efendija tvojot lukav nacin da so napad izbegnes diskusija ne e fer. jas smetam deka nemas dadeno nikakov odogovr na prasanajta sto se na topikot taka da ajde malku da diskutirame nikoj pa niti jas vo nieden moment ne ja napdanavme tvojata licnost taka da ajde da diskutirame da ne se igrame deca so navredi...ve molam..



Жити мајкати бе?-Да не е обратно?
Колку што гледам јас,ти само умееш да поставуваш прашања,оти така те учеле,а никаде,буквално никаде не видов од тебе некој осврт по некоја тема...што ми дава за право да констатирам дека не си СПОСОБЕН ЗА ДИСКУСИЈА.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 23:40
Ne e tocno moite osvrti ti se povece od poznati samo te prasuvam zasto pravis falcifikat i naveduvas nesto sto ne e tocno...mozam samo da zaklucam deka tvojata upatenost vo k*ranot ne e celosna i kako takov ne si sposoben da diskutiras??? Ili samo izbegnuvas odgovri....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:06
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne e tocno moite osvrti ti se povece od poznati samo te prasuvam zasto pravis falcifikat i naveduvas nesto sto ne e tocno...mozam samo da zaklucam deka tvojata upatenost vo k*ranot ne e celosna i kako takov ne si sposoben da diskutiras??? Ili samo izbegnuvas odgovri....


Да,во право си!-јас воопшто не сум упатен во к*р,анот,туку ти си упатен.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:12
газење%20од%20смеење Ama me nasmea ovoj templarius,, ama sto da prais, porasnalo vnuceto da go uce na dedoto kaj mu e livadataголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:21
Pa ajde be odogovrete....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:48
Pa ajde be odogovrete....
 
 Na sto ti treba dogovor... zarem uste se prepiras??

NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:56
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:


   Pa ajde be odogovrete....  Na sto ti treba dogovor... zarem uste se prepiras??


Ne se prepiram zasto nema so kogo a i ispod cest mi e.
Znaci prepirka nema zasto nema kontraargumenti.

Изменето од Templarius - 22.Февруари.2008 во 00:56
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 01:02

Ако внимателно си ги читал моите три поста на првата страница од оваа тема,немаше потреба повторно да ме прашуваш за исти суштински работи.Оди назад и читај уште еднаш,таму тие мојот одговор на твоите прашања.
 
 
Ova ti go preporaca efendija uste preeska a jas sega te potsetuvam, mozebi si zaboravilнамигнување
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 01:49
Inaku ti citiras Sura 9 ajeti 38,39 i 40 ama tie ne se isti kako vo k*ranot????

Zasto ja izmenuvate sodrzinata i ne odogovarate????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 01:50
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Inaku objasnuvanjata od efendija nekako ne se vo ist kontekst so onaa sto k*ranot go kazuva

O vjernici, zašto ste neki oklijevali kada vam je bilo receno: "Krenite u borbu na Allahovu putu!", kao da ste za zemlju prikovani?* Zar vam je draži život na ovome svijetu od onoga svijeta? A uživanje na ovome svijetu, prema onome na onom svijetu, nije ništa.Sura 9-38

Ako ne budete u boj išli, On ce vas na nesnosne muke staviti i drugim ce vas narodom zamijeniti, a vi Mu necete nimalo nauditi. A Allah sve može. Sura 9-39

Ako ga vi ne pomognete - pa pomogao ga je Allah onda kad su ga oni koji ne vjeruju prislili da ode, kad je s njim bio samo drug njegov, kada su njih dvojica bila u pecini* i kada je on rekao drugu svome: "Ne brini se, Allah je s nama!", pa je Allah spustio smirenost na druga njegova, a njega pomogao vojskom koju vi niste vidjeli i ucinio da rijec nevjernika bude donja, a Allahova rijec, ona je - gornja. Allah je silan i mudar.Sura 9-40

Krecite u boj, bili slabi ili snažni, i borite se na Allahovu putu zalažuci imetke svoje i živote svoje! To vam je, da znate, bolje! Sura 9-41

Da se radilo o plijenu na dohvat ruke i ne toliko dalekom pohodu, licemjeri bi te slijedili, ali im je put izgledao dalek. I oni ce se zaklinjati Allahom: "Da smo mogli, doista bismo s vama pošli", i tako upropastili sami sebe, a Allah zna da su oni lažljivci.Sura 9-42

Neka ti Allah oprosti što si dozvolio da izostanu, dok se nisi uvjerio koji od njih govore istinu, a koji lažu.Sura 9-43

Oni koji vjeruju u Allaha i u onaj svijet, nece od tebe tražiti dozvolu da se ne bore zalažuci imetke svoje i živote svoje. - A Allah dobro zna one koji su bogobojazni.Sura 9-44

I sega ovdeka spored nekogo nema agresivnost pa sto treba uste??Kako i da e vo svojot post efendija se povikuva na Sura 9 i na ajeti 38.39 i 40 nekako ne mi e jasno od koj k*ran toj cita a bi sakal sepak ovaa da mi go objasni...


Za ovaa prasuvam nema odogovor???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 01:52
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima, a samilosni medu sobom; vidiš ih kako se klanjaju i licem na tle padaju želeci Allahovu nagradu i zadovoljstvo - na licima su im znaci, tragovi od padanja licem na tle. Tako su opisani u Tevratu. A u Indžilu: oni su kao biljka kad izdanak svoj izbaci pa ga onda ucvrsti, i on ojaca, i ispravi se na svojoj stabljici izazivajuci divljenje sijaca - da bi On s vjernicima najedio nevjernike. A onima koji vjeruju i dobra djela cine Allah obecava oprost i nagradu veliku.Surah 48:29

Kada produ sveti mjeseci, ubijajte nevernike gdje god ih nadete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu docekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je.Surah 9:5

Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.Surah 9:29

Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršcani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su rijeci njihove, iz usta njihovih, oponašaju rijeci nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmecu?Surah 9:30

Ovaa se izvadoci od k*ranot dali nekoj bi sakal da mi gi objasni???Se izvinuvam sto se na srpski - no sepak se razbiraat neli??



i za ovaa prasav a nema odogovr odogovrite sto gi dade efendija ne se tocni zasto toj odgovra po drugi ajeti jas kako sto rekov i navedov za koja sura i za koji ajeti se zboruva procitajte gi moite ajeti procitajte gi vasite ce vidite deka nesto ne e vo red.... toa deka ne go poznavam k*ranot - kako sto i samite vidovte e pogresen odgovor.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 01:58
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima, a samilosni medu sobom; vidiš ih kako se klanjaju i licem na tle padaju želeci Allahovu nagradu i zadovoljstvo - na licima su im znaci, tragovi od padanja licem na tle. Tako su opisani u Tevratu. A u Indžilu: oni su kao biljka kad izdanak svoj izbaci pa ga onda ucvrsti, i on ojaca, i ispravi se na svojoj stabljici izazivajuci divljenje sijaca - da bi On s vjernicima najedio nevjernike. A onima koji vjeruju i dobra djela cine Allah obecava oprost i nagradu veliku.Surah 48:29

Kada produ sveti mjeseci, ubijajte nevernike gdje god ih nadete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu docekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je.Surah 9:5

Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.Surah 9:29

Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršcani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su rijeci njihove, iz usta njihovih, oponašaju rijeci nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmecu?Surah 9:30

Ovaa se izvadoci od k*ranot dali nekoj bi sakal da mi gi objasni???Se izvinuvam sto se na srpski - no sepak se razbiraat neli??



i za ovaa prasav a nema odogovr odogovrite sto gi dade efendija ne se tocni zasto toj odgovra po drugi ajeti jas kako sto rekov i navedov za koja sura i za koji ajeti se zboruva procitajte gi moite ajeti procitajte gi vasite ce vidite deka nesto ne e vo red.... toa deka ne go poznavam k*ranot - kako sto i samite vidovte e pogresen odgovor.

Abe da ne go poznavas toa e sigurno,se gleda .AQma barem ne kritikuvaj nesto sto ne e od tvoja bransa.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,207 секунди.