IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Агресивност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агресивност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
Автор
Порака
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 18:01
Zidarski-Apel do vas,Naslovot na ovaa tema,Treba da se promenet vo Drug,Bidejci ovoj naslov e Grub,i bese otvoren na Grub nacin od Grub Templarius..Mislam deka se e objasneto..\

Bratot Efendija,dade super objasnuvanja..Mislam deka nema so povece da se pisuvat..Ili neka sedet temata,no naslovot,ne i dolikuvat....

Kako jas na pr:da otvoram tema..Lot i Negovite cerki,spored Biblijata =incest

Znaes provokativno ke deluvat,bidejci da se otvori vakva tema kako ovoj,Tikvarov,pardon Templarov..e rezultat na negovata omraza prema Islamot.
Blagodaram..sigurno me razbirate
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 18:04
efendija, onoa sto ti go zboruvash pretstavuva kompletno limitiranje na horizontite - tie za tebe ednash se postaveni i ne se menuvaat bez obzir sto vremeto i chovekovoto iskustvo si go pravat svoeto. Toa e fundamentalnata rabota koja muslimanite ne mozhat da ja razberat. Za niv svetot e takov kakov sto bil koga tie stanale svesni za nego i takvata svest, a so nea i svetot, ostanuvaat nepromenti za vek i vekovi (OK, mozham da prifatam deka ne se site muslimani takvi, no mislam deka sepak fundamentalnoto mnozinstvoto e ubedeno tokmu vo toa).

Jas zboruvam za postavuvanje na opsht pogled, razbiranje koe ke bide ednoznachno, ednostavno i bezvremensko i koe vo isto vreme ke ostavi prostor za otkrivanje na seta beskonechnost i kompleksnost na Kreacijata.

Buda toa mnogu ednostavno i inteligentno go osoznal. Toj rekol: NEMA RAZLIKA MEGJU NABLJUDUVACHOT, NABLJUDUVANOTO I PROCESOT NA NABJUDUVANJE.

Ovaa misla dopira vo samiot koren na Kreacijata. Taa e ednostavna, seopfatna, bezvremenska i ne go limitira chovekot vo nikoj pogled.

Kolku sto e taa univerzalna, tolku e apstraktna za sekojdnevniot chovek od ulicata, pa Isus na najubav mozhen nachin go kazhal istoto, no priemchivo za sekojdnevnoto zhiveenje na lugjeto : SAKAJ GO BLIZHNIOT SVOJ KAKO STO SE SAKASH SEBE SI.

Povtorno, pogodeno vo samata srzh na Kreatorovata intencija i Negovata Kreacija. Nema potreba od nikakvi dodatni zakoni i zakonchinja koi nema nishto poveke da objasnat, tuku samo ke limitiraat i ke gi obvrzat lugjeto na pochituvanje nekakvi interpretacii i  chovechki zakonski avtoriteti.

Ako i sega ne mozhesh da razberesh sto sakam da kazham, togash verojatno ne naogjam soodveten nachin da go napravam toa, mozhebi voopshto ne umeam toa da go napravam ili ne mozhesh da me razberesh zatoa sto premnogu si vnesen vo svoeto veruvanje i neguvanje na religiskite dogmi, pa moite zborovi ne stigaat do tebe.

I ne go zaboruvam ova za da te razubedam vo neshto. Navistina ne me interesira koj vo sto si veruva i kako si ja ureduva svojata kukja, tuku interesot mi e vo razmenuvanjeto na nash*te razbiranja za Sozdadenoto. Zatoa ne me gledaj kako neprijatel. Jas ne sum toa zatoa sto nemozham da bidam toa. Toa e samo tvojata interpretacija za mene kako posledica od nesoglasuvanjeto na nash*te razmisluvanja.

P.S. Mislite na Buda i Isus vo samiot temel ja negiraat agresivnosta. Sekoe detaliziranje na zhiveenjeto so zakoni i propisi e osnova za agresivnost - agresivnost so teranje na lugjeto da gi prifatat zakonite i agresivnost prema onie koi ne gi prifakjaat so sankcii koi se predvideni za toa.


Изменето од Messenger - 21.Февруари.2008 во 21:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 18:15
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Zidarski-Apel do vas,Naslovot na ovaa tema,Treba da se promenet vo Drug,Bidejci ovoj naslov e Grub,i bese otvoren na Grub nacin od Grub Templarius..Mislam deka se e objasneto..\

Bratot Efendija,dade super objasnuvanja..Mislam deka nema so povece da se pisuvat..Ili neka sedet temata,no naslovot,ne i dolikuvat....

Kako jas na pr:da otvoram tema..Lot i Negovite cerki,spored Biblijata =incest

Znaes provokativno ke deluvat,bidejci da se otvori vakva tema kako ovoj,Tikvarov,pardon Templarov..e rezultat na negovata omraza prema Islamot.
Blagodaram..sigurno me razbirate


Halid, obichno se soglasuvam so vakvi baranja (i nekolku pati imam smeneto naslov na temi), no ovoj pat za zhal ne.
Temata e opshto Agresivnost. Mnogu vnimatelno go prochitav postot na Templarius i nema vo nego nishto shto e navredlivo ili podveduvachki. Izlozheni se citati, pobarano e objasnuvanje. Objasnuvanjeto beshe dadeno.
Ne bi sakal temata da se zatvori, zatoa shto mozhe da se razvie interesna diskusija. Ne e ova tema samo za islamot, tuku generalno e tema za agresivnosta, opravduvanjeto na agresivnosta ili sprotivstavuvanjeto na istata. Neka da imame poshirok pogled na temata, mozhe ubavi raboti da se nauchat (kako od postot na Efendijata).
Dovolno gi poznavash moite postovi i stavovi i znaesh deka ako temata beshe "Islamot e agresivna religija" vednash kje go smenev naslovot (kako shto go storiv posledno toa vo temata za arapskite osvojuvanja).
So pochit,
Zidarski
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 21:28
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Zidarski-Apel do vas,Naslovot na ovaa tema,Treba da se promenet vo Drug,Bidejci ovoj naslov e Grub,i bese otvoren na Grub nacin od Grub Templarius..Mislam deka se e objasneto..\

Bratot Efendija,dade super objasnuvanja..Mislam deka nema so povece da se pisuvat..Ili neka sedet temata,no naslovot,ne i dolikuvat....

Kako jas na pr:da otvoram tema..Lot i Negovite cerki,spored Biblijata =incest

Znaes provokativno ke deluvat,bidejci da se otvori vakva tema kako ovoj,Tikvarov,pardon Templarov..e rezultat na negovata omraza prema Islamot.
Blagodaram..sigurno me razbirate


Ne se plasi jas sum vo sustina mnogu nezen i ne sum grub. Malku si mi nervozen sto e da ne te grize nesto ne se sekiraj ne sum po maski...a toa sto me navreduvas ne pali zasto takvi navredi gi upatuvas na nekogo koj ti se dopadja neli....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 21:49
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Zidarski-Apel do vas,Naslovot na ovaa tema,Treba da se promenet vo Drug,Bidejci ovoj naslov e Grub,i bese otvoren na Grub nacin od Grub Templarius..Mislam deka se e objasneto..\

Bratot Efendija,dade super objasnuvanja..Mislam deka nema so povece da se pisuvat..Ili neka sedet temata,no naslovot,ne i dolikuvat....

Kako jas na pr:da otvoram tema..Lot i Negovite cerki,spored Biblijata =incest

Znaes provokativno ke deluvat,bidejci da se otvori vakva tema kako ovoj,Tikvarov,pardon Templarov..e rezultat na negovata omraza prema Islamot.
Blagodaram..sigurno me razbirate


Ne se plasi jas sum vo sustina mnogu nezen i ne sum grub. Malku si mi nervozen sto e da ne te grize nesto ne se sekiraj ne sum po maski...a toa sto me navreduvas ne pali zasto takvi navredi gi upatuvas na nekogo koj ti se dopadja neli....




Do tolku ti zaminal pametot sto ni kantar ne te MERET..abe ,.kako te vikaat,Mrazam Provokatori luge,A za Strav,samo se plasam od Allah.xh.sh. i od nikoj drug,a ne posebno od takvi kako tebe,Prodadeni Dusi.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 21:56
Inaku objasnuvanjata od efendija nekako ne se vo ist kontekst so onaa sto k*ranot go kazuva

O vjernici, zašto ste neki oklijevali kada vam je bilo receno: "Krenite u borbu na Allahovu putu!", kao da ste za zemlju prikovani?* Zar vam je draži život na ovome svijetu od onoga svijeta? A uživanje na ovome svijetu, prema onome na onom svijetu, nije ništa.Sura 9-38

Ako ne budete u boj išli, On ce vas na nesnosne muke staviti i drugim ce vas narodom zamijeniti, a vi Mu necete nimalo nauditi. A Allah sve može. Sura 9-39

Ako ga vi ne pomognete - pa pomogao ga je Allah onda kad su ga oni koji ne vjeruju prislili da ode, kad je s njim bio samo drug njegov, kada su njih dvojica bila u pecini* i kada je on rekao drugu svome: "Ne brini se, Allah je s nama!", pa je Allah spustio smirenost na druga njegova, a njega pomogao vojskom koju vi niste vidjeli i ucinio da rijec nevjernika bude donja, a Allahova rijec, ona je - gornja. Allah je silan i mudar.Sura 9-40

Krecite u boj, bili slabi ili snažni, i borite se na Allahovu putu zalažuci imetke svoje i živote svoje! To vam je, da znate, bolje! Sura 9-41

Da se radilo o plijenu na dohvat ruke i ne toliko dalekom pohodu, licemjeri bi te slijedili, ali im je put izgledao dalek. I oni ce se zaklinjati Allahom: "Da smo mogli, doista bismo s vama pošli", i tako upropastili sami sebe, a Allah zna da su oni lažljivci.Sura 9-42

Neka ti Allah oprosti što si dozvolio da izostanu, dok se nisi uvjerio koji od njih govore istinu, a koji lažu.Sura 9-43

Oni koji vjeruju u Allaha i u onaj svijet, nece od tebe tražiti dozvolu da se ne bore zalažuci imetke svoje i živote svoje. - A Allah dobro zna one koji su bogobojazni.Sura 9-44

I sega ovdeka spored nekogo nema agresivnost pa sto treba uste??Kako i da e vo svojot post efendija se povikuva na Sura 9 i na ajeti 38.39 i 40 nekako ne mi e jasno od koj k*ran toj cita a bi sakal sepak ovaa da mi go objasni...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 21:57
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Zidarski-Apel do vas,Naslovot na ovaa tema,Treba da se promenet vo Drug,Bidejci ovoj naslov e Grub,i bese otvoren na Grub nacin od Grub Templarius..Mislam deka se e objasneto..\

Bratot Efendija,dade super objasnuvanja..Mislam deka nema so povece da se pisuvat..Ili neka sedet temata,no naslovot,ne i dolikuvat....

Kako jas na pr:da otvoram tema..Lot i Negovite cerki,spored Biblijata =incest

Znaes provokativno ke deluvat,bidejci da se otvori vakva tema kako ovoj,Tikvarov,pardon Templarov..e rezultat na negovata omraza prema Islamot.
Blagodaram..sigurno me razbirate


Ne se plasi jas sum vo sustina mnogu nezen i ne sum grub. Malku si mi nervozen sto e da ne te grize nesto ne se sekiraj ne sum po maski...a toa sto me navreduvas ne pali zasto takvi navredi gi upatuvas na nekogo koj ti se dopadja neli....




Do tolku ti zaminal pametot sto ni kantar ne te MERET..abe ,.kako te vikaat,Mrazam Provokatori luge,A za Strav,samo se plasam od Allah.xh.sh. i od nikoj drug,a ne posebno od takvi kako tebe,Prodadeni Dusi.


Tvojata nepismenost i ogranicenost odi do tamu sto vo nedostatok na fakti za diskusija ti napadjas licnost so toa tezneejci da gi izlecis tvoite licni frustracii ... mora kako malecok da si imal tesko detstvo...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:09
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Inaku objasnuvanjata od efendija nekako ne se vo ist kontekst so onaa sto k*ranot go kazuva

O vjernici, zašto ste neki oklijevali kada vam je bilo receno: "Krenite u borbu na Allahovu putu!", kao da ste za zemlju prikovani?* Zar vam je draži život na ovome svijetu od onoga svijeta? A uživanje na ovome svijetu, prema onome na onom svijetu, nije ništa.Sura 9-38

Ako ne budete u boj išli, On ce vas na nesnosne muke staviti i drugim ce vas narodom zamijeniti, a vi Mu necete nimalo nauditi. A Allah sve može. Sura 9-39

Ako ga vi ne pomognete - pa pomogao ga je Allah onda kad su ga oni koji ne vjeruju prislili da ode, kad je s njim bio samo drug njegov, kada su njih dvojica bila u pecini* i kada je on rekao drugu svome: "Ne brini se, Allah je s nama!", pa je Allah spustio smirenost na druga njegova, a njega pomogao vojskom koju vi niste vidjeli i ucinio da rijec nevjernika bude donja, a Allahova rijec, ona je - gornja. Allah je silan i mudar.Sura 9-40

Krecite u boj, bili slabi ili snažni, i borite se na Allahovu putu zalažuci imetke svoje i živote svoje! To vam je, da znate, bolje! Sura 9-41

Da se radilo o plijenu na dohvat ruke i ne toliko dalekom pohodu, licemjeri bi te slijedili, ali im je put izgledao dalek. I oni ce se zaklinjati Allahom: "Da smo mogli, doista bismo s vama pošli", i tako upropastili sami sebe, a Allah zna da su oni lažljivci.Sura 9-42

Neka ti Allah oprosti što si dozvolio da izostanu, dok se nisi uvjerio koji od njih govore istinu, a koji lažu.Sura 9-43

Oni koji vjeruju u Allaha i u onaj svijet, nece od tebe tražiti dozvolu da se ne bore zalažuci imetke svoje i živote svoje. - A Allah dobro zna one koji su bogobojazni.Sura 9-44

I sega ovdeka spored nekogo nema agresivnost pa sto treba uste??Kako i da e vo svojot post efendija se povikuva na Sura 9 i na ajeti 38.39 i 40 nekako ne mi e jasno od koj k*ran toj cita a bi sakal sepak ovaa da mi go objasni...


Samo vidi kolku plitko razmisluvas...Od koj k*ran,cital Efendija,eden e k*ranot more,a naucnicite koi gi komentiraat k*ranskite ajeti se,vikaat Mufessiri..
Sega mislam deka ti e pojasno..


I efendija dobro ti objasni,a toa sto ti nesakas da svatis,toa e vece tvoj problem,a toj problem ti se pojavil vo tvoeto detstvo..

Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:13
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Zidarski-Apel do vas,Naslovot na ovaa tema,Treba da se promenet vo Drug,Bidejci ovoj naslov e Grub,i bese otvoren na Grub nacin od Grub Templarius..Mislam deka se e objasneto..\

Bratot Efendija,dade super objasnuvanja..Mislam deka nema so povece da se pisuvat..Ili neka sedet temata,no naslovot,ne i dolikuvat....

Kako jas na pr:da otvoram tema..Lot i Negovite cerki,spored Biblijata =incest

Znaes provokativno ke deluvat,bidejci da se otvori vakva tema kako ovoj,Tikvarov,pardon Templarov..e rezultat na negovata omraza prema Islamot.
Blagodaram..sigurno me razbirate


Ne se plasi jas sum vo sustina mnogu nezen i ne sum grub. Malku si mi nervozen sto e da ne te grize nesto ne se sekiraj ne sum po maski...a toa sto me navreduvas ne pali zasto takvi navredi gi upatuvas na nekogo koj ti se dopadja neli....




Do tolku ti zaminal pametot sto ni kantar ne te MERET..abe ,.kako te vikaat,Mrazam Provokatori luge,A za Strav,samo se plasam od Allah.xh.sh. i od nikoj drug,a ne posebno od takvi kako tebe,Prodadeni Dusi.


Tvojata nepismenost i ogranicenost odi do tamu sto vo nedostatok na fakti za diskusija ti napadjas licnost so toa tezneejci da gi izlecis tvoite licni frustracii ... mora kako malecok da si imal tesko detstvo...


Ne napagam nikogo,Mrazam ti kazav provokatori,a gi pocituvam onie koi sakaat da naucat nesto za koe ne znaele,Taka da Ti ne sakas da naucis,sakas da provociras..

e jas so takvi ne se zamaram,i ne im obrnuvam vnimanie..

P.s. Ne mi ja prodavaj tvojata nepismenost i tvoeto tesko detstvo..Drzisi gi za sebe..Dobro ti stojat

Изменето од Halid ibn Velid - 21.Февруари.2008 во 22:14
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

efendija, onoa sto ti go zboruvash pretstavuva kompletno limitiranje na horizontite - tie za tebe ednash se postaveni i ne se menuvaat bez obzir sto vremeto i chovekovoto iskustvo si go pravat svoeto. Toa e fundamentalnata rabota koja muslimanite ne mozhat da ja razberat. Za niv svetot e takov kakov sto bil koga tie stanale svesni za nego i takvata svest, a so nea i svetot, ostanuvaat nepromenti za vek i vekovi (OK, mozham da prifatam deka ne se site muslimani takvi, no mislam deka sepak fundamentalnoto mnozinstvoto e ubedeno tokmu vo toa). Jas zboruvam za postavuvanje na opsht pogled, razbiranje koe ke bide ednoznachno, ednostavno i bezvremensko i koe vo isto vreme ke ostavi prostor za otkrivanje na seta beskonechnost i kompleksnost na Kreacijata. Buda toa mnogu ednostavno i inteligentno go osoznal. Toj rekol: NEMA RAZLIKA MEGJU NABLJUDUVACHOT, NABLJUDUVANOTO I PROCESOT NA NABJUDUVANJE.
Ovaa misla dopira vo samiot koren na Kreacijata. Taa e ednostavna, seopfatna, bezvremenska i ne go limitira chovekot vo nikoj pogled. Kolku sto e taa univerzalna, tolku e apstraktna za sekojdnevniot chovek od ulicata, pa Isus na najubav mozhen nachin go kazhal istoto, no priemchivo za sekojdnevnoto zhiveenje na lugjeto : SAKAJ GO BLIZHNIOT SVOJ KAKO STO SE SAKASH SEBE SI.

Povtorno, pogodeno vo samata srzh na Kreatorovata intencija i Negovata Kreacija. Nema potreba od nikakvi dodatni zakoni i zakonchinja koi nema nishto poveke da objasnat, tuku samo ke limitiraat i ke gi obvrzat lugjeto na pochituvanje nekakvi interpretacii i  chovechki zakonski avtoriteti. Ako i sega ne mozhesh da razberesh sto sakam da kazham, togash verojatno ne naogjam soodveten nachin da go napravam toa, mozhebi voopshto ne umeam toa da go napravam ili ne mozhesh da me razberesh zatoa sto premnogu si vnesen vo svoeto veruvanje i neguvanje na religiskite dogmi, pa moite zborovi ne stigaat do tebe. I ne go zaboruvam ova za da te razubedam vo neshto. Navistina ne me interesira koj vo sto si veruva i kako si ja ureduva svojata kukja, tuku interesot mi e vo razmenuvanjeto na nash*te razbiranja za Sozdadenoto. Zatoa ne me gledaj kako neprijatel. Jas ne sum toa zatoa sto nemozham da bidam toa. Toa e samo tvojata interpretacija za mene kako posledica od nesoglasuvanjeto na nash*te razmisluvanja. P.S. Mislite na Buda i Isus vo samiot temel ja negiraat agresivnosta. Sekoe detaliziranje na zhiveenjeto so zakoni i propisi e osnova za agresivnost - agresivnost so teranje na lugjeto da gi prifatat zakonite i agresivnost prema onie koi ne gi prifakjaat so sankcii koi se predvideni za toa.



Messenger го прочитав твојов пост и не можам да се изначудам на тоа КОЛКУ СИ СЛАБО УПАТЕН ВО БИБЛИЈАТА а за к*р,анот да не спомнувам.
Само накратко ќе ти реплицирам зошто ти ниту малку не се обидуваш да разбереш основни работи кога станува збор за Исламот.

Велиш дека мислите на Буда и Исус во самиот темел ја негираат агресивноста.Епа тогаш ајде објасни ми ги овие две мирољубиви пораки на Исус,па да заклучам дека си во право за она што го зборуваш:

26 „Ako nekoj dojde kaj Mene i ne go
namrazi tatka si i majka si, zena si i
decata svoi, bracata i sestrite, pa duri
i dusata svoja, toj ne moze da bide Moj
ucenik.(Luka 14:26)

„Nemojte da mislite deka dojdov da
donesam mir na zemjata; ne dojdov da donesam
mir, tuku mec.
35 Zasto dojdov da razdelam covek od
tatko si, i cerka od majka si, i snaa od
svekrvata nejzina.(Matej,10,34-35)

Ајде сега да те видам како ти ќе ги ослободиш твоите хоризонти.


Изменето од efendija - 21.Февруари.2008 во 22:16
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:16
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Inaku objasnuvanjata od efendija nekako ne se vo ist kontekst so onaa sto k*ranot go kazuva

O vjernici, zašto ste neki oklijevali kada vam je bilo receno: "Krenite u borbu na Allahovu putu!", kao da ste za zemlju prikovani?* Zar vam je draži život na ovome svijetu od onoga svijeta? A uživanje na ovome svijetu, prema onome na onom svijetu, nije ništa.Sura 9-38

Ako ne budete u boj išli, On ce vas na nesnosne muke staviti i drugim ce vas narodom zamijeniti, a vi Mu necete nimalo nauditi. A Allah sve može. Sura 9-39

Ako ga vi ne pomognete - pa pomogao ga je Allah onda kad su ga oni koji ne vjeruju prislili da ode, kad je s njim bio samo drug njegov, kada su njih dvojica bila u pecini* i kada je on rekao drugu svome: "Ne brini se, Allah je s nama!", pa je Allah spustio smirenost na druga njegova, a njega pomogao vojskom koju vi niste vidjeli i ucinio da rijec nevjernika bude donja, a Allahova rijec, ona je - gornja. Allah je silan i mudar.Sura 9-40

Krecite u boj, bili slabi ili snažni, i borite se na Allahovu putu zalažuci imetke svoje i živote svoje! To vam je, da znate, bolje! Sura 9-41

Da se radilo o plijenu na dohvat ruke i ne toliko dalekom pohodu, licemjeri bi te slijedili, ali im je put izgledao dalek. I oni ce se zaklinjati Allahom: "Da smo mogli, doista bismo s vama pošli", i tako upropastili sami sebe, a Allah zna da su oni lažljivci.Sura 9-42

Neka ti Allah oprosti što si dozvolio da izostanu, dok se nisi uvjerio koji od njih govore istinu, a koji lažu.Sura 9-43

Oni koji vjeruju u Allaha i u onaj svijet, nece od tebe tražiti dozvolu da se ne bore zalažuci imetke svoje i živote svoje. - A Allah dobro zna one koji su bogobojazni.Sura 9-44

I sega ovdeka spored nekogo nema agresivnost pa sto treba uste??Kako i da e vo svojot post efendija se povikuva na Sura 9 i na ajeti 38.39 i 40 nekako ne mi e jasno od koj k*ran toj cita a bi sakal sepak ovaa da mi go objasni...



Ако внимателно си ги читал моите три поста на првата страница од оваа тема,немаше потреба повторно да ме прашуваш за исти суштински работи.Оди назад и читај уште еднаш,таму тие мојот одговор на твоите прашања.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:25
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

efendija, onoa sto ti go zboruvash pretstavuva kompletno limitiranje na horizontite - tie za tebe ednash se postaveni i ne se menuvaat bez obzir sto vremeto i chovekovoto iskustvo si go pravat svoeto. Toa e fundamentalnata rabota koja muslimanite ne mozhat da ja razberat. Za niv svetot e takov kakov sto bil koga tie stanale svesni za nego i takvata svest, a so nea i svetot, ostanuvaat nepromenti za vek i vekovi (OK, mozham da prifatam deka ne se site muslimani takvi, no mislam deka sepak fundamentalnoto mnozinstvoto e ubedeno tokmu vo toa). Jas zboruvam za postavuvanje na opsht pogled, razbiranje koe ke bide ednoznachno, ednostavno i bezvremensko i koe vo isto vreme ke ostavi prostor za otkrivanje na seta beskonechnost i kompleksnost na Kreacijata. Buda toa mnogu ednostavno i inteligentno go osoznal. Toj rekol: NEMA RAZLIKA MEGJU NABLJUDUVACHOT, NABLJUDUVANOTO I PROCESOT NA NABJUDUVANJE.
Ovaa misla dopira vo samiot koren na Kreacijata. Taa e ednostavna, seopfatna, bezvremenska i ne go limitira chovekot vo nikoj pogled. Kolku sto e taa univerzalna, tolku e apstraktna za sekojdnevniot chovek od ulicata, pa Isus na najubav mozhen nachin go kazhal istoto, no priemchivo za sekojdnevnoto zhiveenje na lugjeto : SAKAJ GO BLIZHNIOT SVOJ KAKO STO SE SAKASH SEBE SI.

Povtorno, pogodeno vo samata srzh na Kreatorovata intencija i Negovata Kreacija. Nema potreba od nikakvi dodatni zakoni i zakonchinja koi nema nishto poveke da objasnat, tuku samo ke limitiraat i ke gi obvrzat lugjeto na pochituvanje nekakvi interpretacii i  chovechki zakonski avtoriteti. Ako i sega ne mozhesh da razberesh sto sakam da kazham, togash verojatno ne naogjam soodveten nachin da go napravam toa, mozhebi voopshto ne umeam toa da go napravam ili ne mozhesh da me razberesh zatoa sto premnogu si vnesen vo svoeto veruvanje i neguvanje na religiskite dogmi, pa moite zborovi ne stigaat do tebe. I ne go zaboruvam ova za da te razubedam vo neshto. Navistina ne me interesira koj vo sto si veruva i kako si ja ureduva svojata kukja, tuku interesot mi e vo razmenuvanjeto na nash*te razbiranja za Sozdadenoto. Zatoa ne me gledaj kako neprijatel. Jas ne sum toa zatoa sto nemozham da bidam toa. Toa e samo tvojata interpretacija za mene kako posledica od nesoglasuvanjeto na nash*te razmisluvanja. P.S. Mislite na Buda i Isus vo samiot temel ja negiraat agresivnosta. Sekoe detaliziranje na zhiveenjeto so zakoni i propisi e osnova za agresivnost - agresivnost so teranje na lugjeto da gi prifatat zakonite i agresivnost prema onie koi ne gi prifakjaat so sankcii koi se predvideni za toa.



Messenger го прочитав твојов пост и не можам да се изначудам на тоа КОЛКУ СИ СЛАБО УПАТЕН ВО БИБЛИЈАТА а за к*р,анот да не спомнувам.
Само накратко ќе ти реплицирам зошто ти ниту малку не се обидуваш да разбереш основни работи кога станува збор за Исламот.

Велиш дека мислите на Буда и Исус во самиот темел ја негираат агресивноста.Епа тогаш ајде објасни ми ги овие две мирољубиви пораки на Исус,па да заклучам дека си во право за она што го зборуваш:

26 „Ako nekoj dojde kaj Mene i ne go
namrazi tatka si i majka si, zena si i
decata svoi, bracata i sestrite, pa duri
i dusata svoja, toj ne moze da bide Moj
ucenik.(Luka 14:26)

„Nemojte da mislite deka dojdov da
donesam mir na zemjata; ne dojdov da donesam
mir, tuku mec.
35 Zasto dojdov da razdelam covek od
tatko si, i cerka od majka si, i snaa od
svekrvata nejzina.(Matej,10,34-35)

Ајде сега да те видам како ти ќе ги ослободиш твоите хоризонти.


Pa efendija odi do kraj da ja vidime sustinata

40 Tko vas prima, mene prima; a tko prima mene, prima onoga koji je mene poslao. 41 Tko prima proroka jer je prorok, primit će plaću proročku; tko prima pravednika jer je pravednik, primit će plaću pravedničku

Sto znaci deka vo gornite stihovi nema nisto sporno koj go primi gospod koj e vecna i najgolema ljubov toj ce ima ljubov za site a onoj koj prijde kon nego bez da go vljubi nego prvin ne moze ni da gi ljubi najbliskite svoi.Sfati go toa kako eden perfekten bozenstven krug... se nadevam deka ce razberes...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:25
efendija mozhebi znesh nesto za k*ranot, no nesakash da razberesh ama bash nishto za Noviot Zavet. Za ovie delovi poveke pati si dobil odgovori i od mene i od EvAngelos ( a mozhebu i ushte od nekoj drug ), ama ne skash da razberesh, pa toa e toa. Ne deka ne mozhesh, ama za inat ne sakash i si go postavil toa kako nekakov tvoj stav so koj sakash demek da go urnesh hristijanstvoto.

Slushaj, Isus nikogashj ne bil kontradiktoren, tuku kontradiktorni se onie koi ne go razbiraat ili ne skaat da go razberat. A za niv nema lek. Treba da se pocheka dodeka ne se prosvetlat. Sepak, sekoj zbor ne e za sechii ushi.

Ajde, nemam namera po stoti pat da gi objasnuvam istite raboti koga ne sakash da razberesh. Pojdi nazad po replikite niz drugite temi i mozhebi ke gi pronajdesh starite odgovori.

Ostanuva onoa sto ti go kazhav. Buda i Isus so edna rechenica go kazhale onoa sto nekoi potroshile tomovi i tomovi knigi i pak ne kazhele nishto poprecizno. Ama dzabe zboruvame koga ne se razbirame. Mozheme vaka da si troshime vreme do beskonechnost i nazad i povtorno da dojdeme onamu od kade sto sme pochnale.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 22:35
Inaku efendija tvojot lukav nacin da so napad izbegnes diskusija ne e fer. jas smetam deka nemas dadeno nikakov odogovr na prasanajta sto se na topikot taka da ajde malku da diskutirame nikoj pa niti jas vo nieden moment ne ja napdanavme tvojata licnost taka da ajde da diskutirame da ne se igrame deca so navredi...ve molam..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.