IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Агресивност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агресивност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 12131415>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 22:22
Крстоносците не биле христијани.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 22:26
pa zosto nosele krstovi??????????
 
od verski ili od politicki pricini???????????
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:08

Па што ако носеле крстови? Христијанин, по дефиниција, не е човек што носи крст, туку човек кој го следи Христовото учење.

Христос, апостолите, изворните христијани воопшто не носеле крстови, не го обожавале крстот, не го користеле ни како симбол.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Па што ако носеле крстови? Христијанин, по дефиниција, не е човек што носи крст, туку човек кој го следи Христовото учење.


Христос, апостолите, изворните христијани воопшто не носеле крстови, не го обожавале крстот, не го користеле ни како симбол.A kakov simbol za tebe e krstot EvAngelos?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:14
Тоа прашање нема врска со темава. Постави го во темата неврзани муабети или прашања за религиите.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа прашање нема врска со темава. Постави го во темата неврзани муабети или прашања за религиите.


Ce go postavam no,ne e na odmet i ovde da odgovoris.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:24
pa najverojatno nekoja novotarija ili paganstina, ili kompromisot na pavle so paganite....
Dobro Evangelose, drzi voda, ne e sekoj so golemi usi magare a ni zajak!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:42
Крстос не е новитет на Павле. Во времето на Павле христијаните ја користеле рибата како симбол. Тоа е она знакче <>< , се надевам сте го забележале до сега.
Имено, риба на грчки се вика ΙΧΘΥΣ (ИХТУС), а интересното е што овој збор ги содржи првите букви на пораката Ιησους Χριστóς Θεοῦ Υἱός Σωτήρ (Исус Христос Теон Уион Сотер) = Исус Христос Божји Син и Спасител.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:48
Крстос не е новитет на Павле. Во времето на Павле христијаните ја користеле рибата како симбол. Тоа е она знакче <>< , се надевам сте го забележале до сега.
Имено, риба на грчки се вика ΙΧΘΥΣ (ИХТУС), а интересното е што овој збор ги содржи првите букви на пораката Ιησους Χριστóς Θεοῦ Υἱός Σωτήρ (Исус Христос Теон Уион Сотер) = Исус Христос Божји Син и Спасител.
 
  Bi sakal da znam od kade krstot vo Hristijanstvoto EvAngelose, civ novitet e?? I koja e negovata uloga?
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:53
Bidejki prashanjeto za krstonoscite beshe upateno do mene, da odgovoram na toa - a ostanatite prashanja - ili otvorete tema ili pishuvajte gi vo nevrzani razgovori, ve molam!

Krstonoscite ne mozhesh da gi okarakterizirash kako Hristijani, iako megju niv mozhebi imalo takvi (se razbira onie koi ne pravele zlodela).
No - bidejki ima tema za toa, na kratko - ne bile hristijani. Toa shto nosele krst, ne gi pravi hristijani.
Dali sekoj koj kje go kazhe imeto na Alah e musliman? Ne e se razbira...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:57
Zosto togas site nivni postapki bile ohrabruvani podrzani od Papata....
Znaci o on deka ne bil hristijanin?
A sto e so mracniot period za naukata, koga vladeela crkvata? I tie ne bile hristijani?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:04
Pojavata na krstonoscite e direkten odgovor na papata i na togasna evropa na napadite na islamot.Ima post koja ja dava celokupnata vremenska linija do pojava na krstonoscite..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:08
Папата што ги подржувал и охрабрувал крстоносците не бил христијанин. Исто така и оние кои вршеле инквизиција не биле христијани.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:09
AHA ZNACI PAPATA BIL ANTIILAMIST?????
Kako i sto se sega okupatorite!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 12131415>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.