IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Агресивност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агресивност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
Автор
Порака
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 22:45
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

[QUOTE=Templarius] [QUOTE=efendija] [QUOTE=Templarius] [QUOTE=efendija] [QUOTE=Templarius] Smesno e da se prasa kakva forma imala zemjata spored biblijata da odogvorot e toa sto e, i sega jas treba da dokazuvam deka ne e taka, vprocem cel svet vo toa vreme veruval deka zemjata e takva znaci ne samo vo biblijata tuku nasekade bilo taka aloooooo...toa e naucna predpostavka tuka nema nisto sto ima vrska so etikata i moralnite normi...vistina e deka crkvata gi ubivala onie koi ne veruvale.. i toa e toa tuka e kraj.


Не е крај,туку почеток да се анализира нешто кое ја изггубило неговата веродостојност.Насетуваш што сакам да ти кажам.

jas nikade nema kazano deka vo biblijata nema nasilstvo tvojata demagogija na stavanje na zborovi vo usta na ludjeto im e poznata na site na forumot inaku za lovenje. Prvin da se dogovorime koj e lovec a koj e loven.
Pred samo nekolku dena te fativ kade lazes efnedija lazese za surite gi izmisluvase i kao sto ti rekov idi kazuvaj prikaski na drugi a mene ako sakas da me lovis samo ce se najdes vo tesno a toa e povece od ocigledno dodeka celo vreme jas izleguvam so novi fakti i dokzai tebe te ili nema da dades odogvor ili pak si se fatil za nekolku stihovi od biblijata i so toa probuvas da napravis nesto pa ako mozes da gi farbas tvoite sledbenici mene ne mozes be efndija. Eve ti otvoren povik za lov kade sakas i koga sakas samo da znaes deka ne sum po siten divec a ti si takov zatoa ajde idi setaj malku smiri gi zivcite i teraj si rabota ...




Ti so Fakti!!??? Abe TI NEMAS DVE CISTI VO TAA SO JA NOSIS,JAS TI GARANTIRAM.

TI ne si sposoben da napisis ama bas nisto,Ti davaat Tutorite,Anti Islamski Informacii i Brosurcinja,i ti samo prais Copy Paste..

P.s. A za Lovot za Efendija,Treba prvo preku mene da Pominis na Granica..
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 22:45
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Batka iako se trudish na bilo koj nacin da go zashtitish templarceto veruvaj deka e dosta providno!

Ocigledna e poentata na templarceto, no nejse, nema da navleguvam vo raboti koi nemaat smisla!


Kako prvo za da ja znaes poentata na templarite treba da ja znaes istorijata a ti niti toa niti pak istorijata ja znaes. Krstonoscite spored site istoricari se plod na islamskata agresija koja vo toa vreme pretela da ja zazeme cela evropa. Znaci na nasilstvo so nasilstvo e odgvoreno. A templarite dovadjaat po zavrsuvanjeto na krstonosnite vojni. I uste edna rabota renesansata zapocnala vo docniot 14 vek i traela do 17 vek inaku prv pat se pojavila vo Italija.


A neli toa imase nekade "ZAVRTIGO I DRUGIOT OBRAZ"
Ili mozebi se lazam,mozebi ova pravilo bese vo Budizmot..

P.s. Za Renesansata,Vrska nemas,Znaes kaj se Pojavila??? vo Gradot,kaj so ti Odis da Ubivas Luge..BAGDAD,A toj koj go Uredil Bagdad bil HARUN ER RESID..
Za Venecija,so zboris,Idet u Atlanski Okean,Venecija Kopirala od Bagdad..


Ajdeeeee sega i istorijata ce ja menuvame hahahahaah.
Zavrti go i drugiot obraz e od biblijata i bi trebalo da se vodam po toa samo znaes li koga, togas koga jas ce sakam a vidis nikogas ne sum sakal. Inaku za Bagdad da ti kazam, ludjeto koi ziveat vo toj grad gi poznavam mnogu podobro od tebe i sega vo voj moment tie ludje tamu patat zaradi tie kako tebe i efendija, nivniot pogled kon islamot e sosema drug no za zal ima takvi kako tebe i efendija koi odat i sirat demagogija a tie potoa ginat.
Ne ja menuvaj istorijata zasto ni toa ne umees da go napravis.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 22:47
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

[QUOTE=Templarius] [QUOTE=efendija] [QUOTE=Templarius] [QUOTE=efendija] [QUOTE=Templarius] Smesno e da se prasa kakva forma imala zemjata spored biblijata da odogvorot e toa sto e, i sega jas treba da dokazuvam deka ne e taka, vprocem cel svet vo toa vreme veruval deka zemjata e takva znaci ne samo vo biblijata tuku nasekade bilo taka aloooooo...toa e naucna predpostavka tuka nema nisto sto ima vrska so etikata i moralnite normi...vistina e deka crkvata gi ubivala onie koi ne veruvale.. i toa e toa tuka e kraj.


Не е крај,туку почеток да се анализира нешто кое ја изггубило неговата веродостојност.Насетуваш што сакам да ти кажам.

jas nikade nema kazano deka vo biblijata nema nasilstvo tvojata demagogija na stavanje na zborovi vo usta na ludjeto im e poznata na site na forumot inaku za lovenje. Prvin da se dogovorime koj e lovec a koj e loven.
Pred samo nekolku dena te fativ kade lazes efnedija lazese za surite gi izmisluvase i kao sto ti rekov idi kazuvaj prikaski na drugi a mene ako sakas da me lovis samo ce se najdes vo tesno a toa e povece od ocigledno dodeka celo vreme jas izleguvam so novi fakti i dokzai tebe te ili nema da dades odogvor ili pak si se fatil za nekolku stihovi od biblijata i so toa probuvas da napravis nesto pa ako mozes da gi farbas tvoite sledbenici mene ne mozes be efndija. Eve ti otvoren povik za lov kade sakas i koga sakas samo da znaes deka ne sum po siten divec a ti si takov zatoa ajde idi setaj malku smiri gi zivcite i teraj si rabota ...




Ti so Fakti!!??? Abe TI NEMAS DVE CISTI VO TAA SO JA NOSIS,JAS TI GARANTIRAM.

TI ne si sposoben da napisis ama bas nisto,Ti davaat Tutorite,Anti Islamski Informacii i Brosurcinja,i ti samo prais Copy Paste..

P.s. A za Lovot za Efendija,Treba prvo preku mene da Pominis na Granica..


Hahahahaaaa borci ejjj sekoja cest....nema problem
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 22:51
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Batka iako se trudish na bilo koj nacin da go zashtitish templarceto veruvaj deka e dosta providno!

Ocigledna e poentata na templarceto, no nejse, nema da navleguvam vo raboti koi nemaat smisla!


Kako prvo za da ja znaes poentata na templarite treba da ja znaes istorijata a ti niti toa niti pak istorijata ja znaes. Krstonoscite spored site istoricari se plod na islamskata agresija koja vo toa vreme pretela da ja zazeme cela evropa. Znaci na nasilstvo so nasilstvo e odgvoreno. A templarite dovadjaat po zavrsuvanjeto na krstonosnite vojni. I uste edna rabota renesansata zapocnala vo docniot 14 vek i traela do 17 vek inaku prv pat se pojavila vo Italija.


A neli toa imase nekade "ZAVRTIGO I DRUGIOT OBRAZ"
Ili mozebi se lazam,mozebi ova pravilo bese vo Budizmot..

P.s. Za Renesansata,Vrska nemas,Znaes kaj se Pojavila??? vo Gradot,kaj so ti Odis da Ubivas Luge..BAGDAD,A toj koj go Uredil Bagdad bil HARUN ER RESID..
Za Venecija,so zboris,Idet u Atlanski Okean,Venecija Kopirala od Bagdad..


Ajdeeeee sega i istorijata ce ja menuvame hahahahaah.
Zavrti go i drugiot obraz e od biblijata i bi trebalo da se vodam po toa samo znaes li koga, togas koga jas ce sakam a vidis nikogas ne sum sakal. Inaku za Bagdad da ti kazam, ludjeto koi ziveat vo toj grad gi poznavam mnogu podobro od tebe i sega vo voj moment tie ludje tamu patat zaradi tie kako tebe i efendija, nivniot pogled kon islamot e sosema drug no za zal ima takvi kako tebe i efendija koi odat i sirat demagogija a tie potoa ginat.
Ne ja menuvaj istorijata zasto ni toa ne umees da go napravis.


Koga Evropa Bese Zautena vo Temninite na Nivnata Zabluda, i koga Narodot koj ja sledet Biblijata se Plasese od KNIGA,BAGDAD bese gradot koj imase 3000 Knizare..Taka da Bagdad e gradot na Renesansata,a ne Bibliska Venecija..

Vistinata ve Bolet..No toa e Zal mi e so i ti se se nasol od toj narod"bIBLISKI"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 22:59
Ne jas sum srecen i poznavajci ja kulturata na Bagdad mozam da potvrdam deka vo toa vreme mozebi za toj del od svetot Bagdad bil razvien no svetskata istorija e bazirana na fakti a faktite ubavo kazuvaat kade i koga zapocnala renesansata. No ako odime po tvoite navodi togas zasto ne se povikas na Vavilon ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:00
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ti navedob nekoi suri i ajeti koi se od tovjot k*ran gi ima mnogu na broj gi barase ajde sega odgovri ,,, te zezam ne ni ocekuvav da odogvoris a i ako odogovoris ce bide vo tvojot stil na vredjanje i nebulozi e moj efendija. A tvojot povik za lov ... ti rekov ti si mnogu sitna divec...


1.Рече дека 109 Qur,anski Сури зборуваат за насилство,терор и убивање-јас ти побарав да ги кажеш по име НЕ ГИ КАЖА- Кој е лажго?

2.Рече дека Библијата никаде не говори за убивањето,јас ти дадов пасуси од Библијата дека говори-ти почна да негираш дека никаде тоа не си го спомнал,но напишаното си стои како доказ-КОЈ Е ЛАЖГО?

3.Да ти кажам искрено брука си на верата која ја представуваш.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:00
pa vije ste tije shto istorijata ja menuvate cak i biblijata e izmeneta.i ti treba nekogo da ubeduvash ovde?tije ludze vo bagdad patat od vas takanareceni miroljubci .demagogijata e kajvas neznalicite .a za istorijata toa vam vije hobi sekoj den neshto novo izmisluvate.tebe ti trebaat i takvite kako tebe ushte 100 godini da ucite pa da bidete od prilika na nivo na efendija.neznajko.


Изменето од trebo.r.a - 24.Февруари.2008 во 23:01
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:03
Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

pa vije ste tije shto istorijata ja menuvate cak i biblijata e izmeneta.i ti treba nekogo da ubeduvash ovde?tije ludze vo bagdad patat od vas takanareceni miroljubci .demagogijata e kajvas neznalicite .a za istorijata toa vam vije hobi sekoj den neshto novo izmisluvate.tebe ti trebaat i takvite kako tebe ushte 100 godini da ucite pa da bidete od prilika na nivo na efendija.neznajko.


Brat si Zaboravil--ova 100 SVETLOSNI GODINI

Изменето од Halid ibn Velid - 24.Февруари.2008 во 23:05
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:07
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ti navedob nekoi suri i ajeti koi se od tovjot k*ran gi ima mnogu na broj gi barase ajde sega odgovri ,,, te zezam ne ni ocekuvav da odogvoris a i ako odogovoris ce bide vo tvojot stil na vredjanje i nebulozi e moj efendija. A tvojot povik za lov ... ti rekov ti si mnogu sitna divec...


1.Рече дека 109 Qur,anski Сури зборуваат за насилство,терор и убивање-јас ти побарав да ги кажеш по име НЕ ГИ КАЖА- Кој е лажго?

2.Рече дека Библијата никаде не говори за убивањето,јас ти дадов пасуси од Библијата дека говори-ти почна да негираш дека никаде тоа не си го спомнал,но напишаното си стои како доказ-КОЈ Е ЛАЖГО?

3.Да ти кажам искрено брука си на верата која ја представуваш.


Pa sega vidi vaka efendijo se sto me prasa jas ti odogvoriv, kako i sekogas, odogovrot ti e vo moite topici, kolku i da sakas da ja izmenis vistinata nema da mozes, edinstveno ti ostanuva da cmaes po forumi i da navreduvas sekogo sto ce kaze nesto sto e protiv tvoite sfacanja (so toa dokazuvajci ja tvojata verba vo tvojata religija) i posle toa da si legnes kako golem vernik i da sonuvas. No vistinata ce ostane i kako sto dosega milion pati kazavte deka sum jas sramota za mojata religija jas pak ce vi odogvoram daj boze da e taka...leka noc efendijo ubavi sonista
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:07
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

pa vije ste tije shto istorijata ja menuvate cak i biblijata e izmeneta.i ti treba nekogo da ubeduvash ovde?tije ludze vo bagdad patat od vas takanareceni miroljubci .demagogijata e kajvas neznalicite .a za istorijata toa vam vije hobi sekoj den neshto novo izmisluvate.tebe ti trebaat i takvite kako tebe ushte 100 godini da ucite pa da bidete od prilika na nivo na efendija.neznajko.


Brat si Zaboravil--ova 100 SVETLOSNI GODINI



Ма оставете го браќа нека се цакала во калта,оти тој друго и не знае!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:09
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ti navedob nekoi suri i ajeti koi se od tovjot k*ran gi ima mnogu na broj gi barase ajde sega odgovri ,,, te zezam ne ni ocekuvav da odogvoris a i ako odogovoris ce bide vo tvojot stil na vredjanje i nebulozi e moj efendija. A tvojot povik za lov ... ti rekov ti si mnogu sitna divec...


1.Рече дека 109 Qur,anski Сури зборуваат за насилство,терор и убивање-јас ти побарав да ги кажеш по име НЕ ГИ КАЖА- Кој е лажго?

2.Рече дека Библијата никаде не говори за убивањето,јас ти дадов пасуси од Библијата дека говори-ти почна да негираш дека никаде тоа не си го спомнал,но напишаното си стои како доказ-КОЈ Е ЛАЖГО?

3.Да ти кажам искрено брука си на верата која ја представуваш.


Pa sega vidi vaka efendijo se sto me prasa jas ti odogvoriv, kako i sekogas, odogovrot ti e vo moite topici, kolku i da sakas da ja izmenis vistinata nema da mozes, edinstveno ti ostanuva da cmaes po forumi i da navreduvas sekogo sto ce kaze nesto sto e protiv tvoite sfacanja (so toa dokazuvajci ja tvojata verba vo tvojata religija) i posle toa da si legnes kako golem vernik i da sonuvas. No vistinata ce ostane i kako sto dosega milion pati kazavte deka sum jas sramota za mojata religija jas pak ce vi odogvoram daj boze da e taka...leka noc efendijo ubavi sonista


Па-па паганину,(да ти речам христијанин ќе погрешам) имај убави соништа.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:11
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ti navedob nekoi suri i ajeti koi se od tovjot k*ran gi ima mnogu na broj gi barase ajde sega odgovri ,,, te zezam ne ni ocekuvav da odogvoris a i ako odogovoris ce bide vo tvojot stil na vredjanje i nebulozi e moj efendija. A tvojot povik za lov ... ti rekov ti si mnogu sitna divec...


1.Рече дека 109 Qur,anski Сури зборуваат за насилство,терор и убивање-јас ти побарав да ги кажеш по име НЕ ГИ КАЖА- Кој е лажго?

2.Рече дека Библијата никаде не говори за убивањето,јас ти дадов пасуси од Библијата дека говори-ти почна да негираш дека никаде тоа не си го спомнал,но напишаното си стои како доказ-КОЈ Е ЛАЖГО?

3.Да ти кажам искрено брука си на верата која ја представуваш.


Pa sega vidi vaka efendijo se sto me prasa jas ti odogvoriv, kako i sekogas, odogovrot ti e vo moite topici, kolku i da sakas da ja izmenis vistinata nema da mozes, edinstveno ti ostanuva da cmaes po forumi i da navreduvas sekogo sto ce kaze nesto sto e protiv tvoite sfacanja (so toa dokazuvajci ja tvojata verba vo tvojata religija) i posle toa da si legnes kako golem vernik i da sonuvas. No vistinata ce ostane i kako sto dosega milion pati kazavte deka sum jas sramota za mojata religija jas pak ce vi odogvoram daj boze da e taka...leka noc efendijo ubavi sonista


Kade toa si be ti Odgovoril???Ti nemas odgovor nikade,samo prasuvas,a nie ti Odgovarame,i koga i TI NI TVOITE TUTORI,nemate vece sto,tie ti kazuvaat,sega provociraj.

Setaj be!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:14
Hahahahaa leka noc VISTINATA NEKA BIDE SO TEBE
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:21
Efendija - jas dadov odgovor na citatite koi ti gi postavi od Biblijata! Prviot - koj e edinstven vo Noviot Zavet e prikazna koja Isus ja raskazhuva na nasobranite lugje, za da objasni postapki na eden losh chovek. Ako ja prochitash celata, kje razberesh (verojatno). Vekje nekolku pati denovive ja povtoriv.
Ostanatite se od Stariot Zavet, i zboruvaat za periodot na formiranjeto na drzhavata, no kako shto rekov - tie se istorija, no NE POVIKUVAAT na vojna. Za razlika od k*ranot, kade shto sekoj ajet koj e napishan e za vek i vekov i vazhi kako upatstvo za upotreba za idnite generacii, Biblijata ne e taka, osobeno ne e Stariot Zavet! Toa shto go citirash ti e predanie za del od istorijata. Ako imash malku poznavanje od Biblijata, kje znaeshe deka e taka i nemashe da citirash tuka.
A greshkata megju Sura i Ajet, da mnogumina ja pravime, no - ne sme eksperti po k*ran, pa zatoa barame od vas da ni objasnite nekoi raboti. Ako bevme eksperti, zoshto togash bi zboruvale voopshto na ovoj forum?!

Aisha - tekstot shto go objavi - izvini, ama povtorno zboruvame za razlichni raboti. Ti zboruvash za toa deka muslimanite ne ja islamizirale Shpanija so koja vladeele 800 godini, a jas zboruvam za samiot fakt shto voopshto vladeele so Shpanija! Koga nekoj od vas kje go objasni toj fakt?!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 6,469 секунди.