IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Името е се што имаме
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Името е се што имаме

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4344454647 56>
Автор
Порака
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 10:47

Jas mislam deka od Tosho Malerot podobar pretsedatel na drzava nema da najdeme

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 10:51
pa mislis ne ? тага
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 11:17
Премиерот Груевски побара од официјална Тирана да ја признае Македонија под уставно име, укажувајќи дека сегашната состојба е навредлива.

„Албанија и денеска не ја признава Македонија под уставното име. И покрај тоа што во билатералните односи Тирана го признава уставното име, во меѓународните односи тоа не го прави. Тоа е навреда за нас“, оцени Груевски.

Зборувајќи за разликите околу името со Грција, Груевски рече дека нема попуштање пред Атина со доведување во опасност на националниот идентитет на Македонија.

Сепак, иднината на Македонија е во ЕУ и НАТО, рече Груевски во интервјуто за телевизијата „Топ Ченел“ од Тирана.


Komentar ne e potreben , ovoj covek go kazuva ona sto sakam da go slusnam.

Изменето од kultuzin - 05.Јуни.2008 во 11:18
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 11:19
interesantno ... onie koi vece ne priznaa pod ustavnoto ime ne gi sakame i svacame kako prijateli , a neprijatelite koi toa ne go storile se uste , gi molime da go storat toa збунетостзбунетост
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 11:23
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

interesantno ... onie koi vece ne priznaa pod ustavnoto ime ne gi sakame i svacame kako prijateli , a neprijatelite koi toa ne go storile se uste , gi molime da go storat toa збунетостзбунетост


Se vakas za nebitni raboti, drugo sakav da kazam.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 11:53
Во меѓувреме, Франција, која во јули ќе ја преземе раководната палка со ЕУ, денеска ја зацврсти позицијата во однос на спорот со името.
Костас Караманлис


„Франција ќе остане на страната на Грција во врска со прашањето за разликите околу името со Македонија и нашата позиција во однос на овој проблем е позната“, рекол Саркози за грчки „Катимерини“, додавајќи дека премиерот Караманлис не само што е негов партнер, туку и пријател.Од друга страна, Европската слободна алијанса, која е четврта по големина партија во Европскиот парламент, протестираше до Европската комисија поради грчките напади врз македонскиот јазик во европските институции.

ЕФА е сериозно загрижена поради кампањата на грчките европарламентарци, кои во европските структури се обидуваат да го заменат, а во некои случаи и да ја искоренат употребата на терминот „македонски“, стои во реакцијата на ЕФА, во која членуваат партии од малцинствата и „Зелените“ на Европскиот парламент.Со Саркози на цело на Франција, и со Франција на цело со ЕУ не ни се баш картите наклонети, во наредниов период.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 12:19
ДНЕВНИК:ЕФА го брани македонскиот јазик од грчките напади во Брисел

Европската слободна алијанса (ЕФА) ги осуди грчките напади врз македонскиот јазик во институциите на ЕУ и обидите за негово искоренување. Писма со реакцијата на ЕФА се испратени до Европската комисија, Европарламентот и до сите грчки европратеници, пренесува Макфакс.„ЕФА е длабоко загрижена од последната кампања на грчките европарламентарци, кои во европските институции се обидуваат да го заменат, а во некои случаи и да ја искоренат употребата на терминот „македонски“, кога се опишува македонскиот јазик, македонската култура и лицата што се декларираат како етнички Македонци“, се наведува во реакцијата на ЕФА, во која членуваат партии на малцинствата и „зелените“ во Европскиот парламент.Во писмото до институциите до Брисел, ЕФА нагласува дека станува збор за координирани активности на грчката држава за непризнавање на македонскиот јазик и на македонскиот идентитет на етничките Македонци во Грција и надвор од нејзините граници.ЕФА уште еднаш потенцира дека „грчките обиди да го преименуваат македонскиот јазик преку телата на Европарламентот или Европската комисија не се во согласност со член 6(3) од спогодбата на ЕУ. „Навистина е апсурдно и погрешно да се нарекува македонскиот јазик нешто што не е. Сите сериозни лингвисти се согласија за употребата на терминот македонски“, наведува ЕФА и додава дека е „иронично што најсилните напади за постоењето на македонскиот јазик не доаѓаат од академскиот свет, туку од самата грчка држава“.ЕФА упатува на грчката цензура од 1920 година кога македонскиот јазик (а не славомакедонскиот) бил наведен како јазик употребуван од дел од популацијата на Грција.За среќа има кој да не брани.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 12:20
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Премиерот Груевски побара од официјална Тирана да ја признае Македонија под уставно име, укажувајќи дека сегашната состојба е навредлива.

„Албанија и денеска не ја признава Македонија под уставното име. И покрај тоа што во билатералните односи Тирана го признава уставното име, во меѓународните односи тоа не го прави. Тоа е навреда за нас“, оцени Груевски.

Зборувајќи за разликите околу името со Грција, Груевски рече дека нема попуштање пред Атина со доведување во опасност на националниот идентитет на Македонија.

Сепак, иднината на Македонија е во ЕУ и НАТО, рече Груевски во интервјуто за телевизијата „Топ Ченел“ од Тирана.


Komentar ne e potreben , ovoj covek go kazuva ona sto sakam da go slusnam.
 
e pa ako e toa toa sto sakas da go slusnes , togas nato i eu мафтање
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 12:31
Сакам да слушнам од Албанија да не приѕнаат под уставното име , а тоа им го кажа и Груевски
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 12:47
AKO E IME SE STO IMAME- DA ODIME VEDNAS DA SE OTRUEME FRLAJKI SE OD 15 SPRAT I VPALEKJI SI k*rSUM VO GLAVATA TAMU NEKADE IZMEGJU 7 I 8 KAT- EDNO OD TOVA MORA DA UPALIголема%20насмевка


GUPL  OP  BOOM
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Изменето од anakin - 05.Јуни.2008 во 13:05
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 12:49
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Сакам да слушнам од Албанија да не приѕнаат под уставното име , а тоа им го кажа и Груевски
 
medju drugoto ... i deka nema od otstapki za imeto vo sporot so grcija ....
znaci daklem , nato i eu мафтање... i sega cajre ?
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 12:55
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Сакам да слушнам од Албанија да не приѕнаат под уставното име , а тоа им го кажа и Груевски


medju drugoto ... i deka nema od otstapki za imeto vo sporot so grcija ....

znaci daklem , nato i eu мафтање... i sega cajre ?


Nema odstapki od identitetot,znaci od pridavkata makedonski, (makedonski jazik, makedonska kultura, makedonska nacija)
Za imeto podobro da gi pocekame predlozite na Nimic.
a za NATO i EU nezaboravaj sto kaza Germanskiot pratenik vo Evroparlamentot, Grcija moze da ja odolgovleci megutoa ne i da ja sopre MAKEDONIJA na pat kon Evro-Atlanskite integracii.
Nivnata panika i baranjeto na sredba na Bokojani so Gruevski vednas po izborite ne e od lesn.
Incidentite sto gi pravat ne se od samodoverba, zatoa vremeto raboti za nas a pritisokot vrz Grcija e se pogolem i pogolem.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 12:55
NEMA CARE
TREBA DA UCIME DA SME KOTO SHVAJCARIJA ILI NOSVESKA
TRETO NEMA
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 13:06
Originally posted by anakin anakin напиша:

AKO E IME SE STO IMAME- DA ODIME VEDNAS DA SE OTRUEME FRLAJKI SE OD 15 SPRAT I VPALEKJI SI k*rSUM VO GLAVATA TAMU NEKADE IZMEGJU 7 I 8 KAT- EDNO OD TOVA MORA DA UPALIголема%20насмевка
GUPL  OP  BOOM

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4344454647 56>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.