Испечати | Затвори го прозорот

Името е се што имаме

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12233
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 02:55
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Името е се што имаме
Постирано од: PAVLIN
Наслов: Името е се што имаме
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 04:47
Ајде познавачи кое име ви е најприфатливо ...или ќе се удираме во грдаи за РМ а кога ќе треба да се брани државата тогаш сите глават во песок и гледај реклами

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре



Коментари:
Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 04:51
Nema opcija kade stoi samo "Republika Makedonija" zatoa i nema da glasam.

 Sporot so imeto e vestacki nametnat i pravno nevaliden, t.e protivpraven spored povelbata na Obedinetite Nacii.
 
 Citat od clenot koj bese prekrsen vo slucajot so imeto na Makedonija:

UN Charter-
Chapter 1-case 2 :
  " 2. To develop friendly relations among nations based on respect for the principle of EQUAL RIGHTS and SELF-DETERMINATION of peoples, and to take other appropriate measures to strengthen universal peace;)


 Ne treba da se pregovara, i bara kompromisi za nesto sto e protivpravno, za toa postojat megjunarodni sudovi!!!!

 Nema menuvanje na imeto , treba da se resi sporot preku pravna postapka vo Megjunarodniot Sud vo Hag.

 Zatoa i nema da glasam na anketava...


 P.S i ne gi pripremaj lugjevo za kompromisi, bidejki nikoj ne se slozuva so toa...
 


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 04:56
абе и затоа не ја напишав зашто е неприфатлива за НАТО...или ти би жртвувал изненадување

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 05:07
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

абе и затоа не ја напишав зашто е неприфатлива за НАТО...или ти би жртвувал изненадување

 NATO kako organizacija ke propadne za nekolku godini dokolku ne se transformira, bidejki NATO paktot bese sozdaden kako protivteza na Varsavskiot Park, i konstruiran za deluvanje vo specificni globalni situacii, koi za zal veke gi nema.
 NATO ne moze da odgovori na denesnite predizvici so koi se soocuva svetot a toa e Terorizmot, a so samoto toa se gubi negovoto znacenje.Primer e samo NEUSPEHOT vo Avganistan i Irak.
 Den denes vo NATO ima podelenost od edna strana UK i USA a od druga Germanija Francija i ostanati, koi odbivaat da pustat svoi vojnici vo borbeni misii vo Juzen Avganistan, i preferiraat da imaat vojnici vo Severniot del, kade sto misiite se od civilen karater(poddrska na naselenie,obezbeduvanje,medicinski timovi i slicno)
 Na posledniot samit na NATO USA im bese mnogu luta na Germany i France, zatoa sto ne se soglasija da pustat poveke vojnici vo Avganistan.

 A nad seto toa, NATO ne e organizacija koja resava sporovi pomegju dve zemji clenki.Dokaz za toa se Grcija i Turcija, i Kiparskoto prasanje koe veke 40 godini ne e reseno, i Turcija ima 40000 vojska na Severniot del na Kipar.
 Imaat Teritorijalni sporovi za ostrovite, i za teritorijalnite vodi vo Egejot.
 Koj ke garantira deka NATO ke ja zastiti Makedonija od Albancite, ako i samata albanija e vo NATO?
 NATO ne moze da ja zastiti Makedonija od vnatresni elementi..i Makedoncite i Albancite vo Makedonija imaat Makedonski pasos i pred zakonot, a i pred NATO se ISTI! Zatoa tie ne mozat da zazemaat strani vo vnatresni konflikti na nivna zemja clenka na NATO.

 Da ne i go resi NATO,problemot so k*rdite na Turcija????

  Se e farsa na USA...koja saka da ja opkoli Rusija od edna strana i da ja limitira vo pogled na distribucija na prirodnite resursi,a i voeno ,a od druga strana go priznava Muslimansko Kosovo, dodeka im ugoduva na Saudiska Arabija za Naftata(koja od Irak ja zemaat badijala, 125 god rezervi na nafta, a Saudiska Arabija ima 25 god rezervi),a voedno i da gi drzi zadovolni, za da ne se bunat za prasanjeto so Izrael i Palestina.
  Globalna Politika batka, a nie od sitni positni...

 NATO denes postoi, utre mozebi nema da postoi, a nie Makedonija treba da ja socuvame i za nasite deca ,vnuci i pravnuci...
 Ili mozebi sakas da bide zapisano vo istrijata deka sme bile PONIZENI od Juznite Albano-Slavo-Turko Grci, ili kako jas gi narekuvam KVAZI Heleni???I svetot da ja arhivira nasata istorija od 1991 godina pa nataka????
  
  


Постирано од: borec
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 05:10
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

абе и затоа не ја напишав зашто е неприфатлива за НАТО...или ти би жртвувал изненадување
 
A koj reche deka e neprifatliva za NATO?????
 
Ti slushna takvo neshto do sega?????
 
Ili toa sto ne prizna Amerika pod ustavnoto ime NE go rachunash????
 
 


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 07:31
Република Македонија

На анкетава не гласам зошто смешна е!!
Не е ставено уставното име......срамота!!!
А овој Павлин по се изгледа ќе си го продаде гзот само за да влезе во НАТО...

Зошто гледам уставното име не го ставил во анкетата



Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Ајде познавачи кое име ви е најприфатливо ...или ќе се удираме во грдаи за РМ а кога ќе треба да се брани државата тогаш сите глават во песок и гледај реклами



А познавачу се сеќаваш ли дека веќе го сменивме ние уставот и ЗНАМЕТО.???
Што сакаат повеќе од тоа...
Значи доста беше веќе, Република Македонија и ништо друго...
Ако нејќат слободно нека одат во мајчината(зборам за тие од НАТО)

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 08:52
МАКЕДОНИЈА НЕ Е СЕЛО ПА ДА СЕ ВИКА ГОРНА ИЛИ ДОЛНА.
НЕ МОЖЕ КАКО ОПРЕДЕЛБА ДА СОДРЖИ ИМЕ НА РЕКА.
НЕ МОЖЕ КАКО ОПРЕДЕЛБА ДА СОДРЖИ ИМЕ НА ГРАД.
ДЕМОКРАТСКА...? ДАЛЕ ЕДНА ДРЖАВА Е ДЕМОКРАТСКА ИЛИ ВО НЕА ВЛАДЕЕ ДИКТАТУРА, ТОА Е ПРАШАЊЕ ШТО ГО ТАНГИРА НАРОДОТ ВО НЕА А НЕ СОСЕДИТЕ.
ДЕКА ИМЕТО Е СЕ ШТО ИМАМЕ, НЕ БИ РЕКОЛ. ИМАМЕ МНОГУ ВРЕДНОСТИ, НО ИМЕТО НИЕ Е КОРЕНОТ, ТОА ШТО НЕ ДРЖИ ЦВРСТО НА ОВИЕ ПРОСТОРИ НИЗ ВЕКОВИТЕ, НИЗ ИСТОРИСКИТЕ БУРИ И НЕВРЕМИЊА, ШТО НЕ ДИФЕРЕНЦИРА КАКО ПОСЕБЕН НАРОД НА БАЛКАНОТ, ШТО МУ ДАВА БЕЛЕГ НА НАШИОТ НАЦИОНАЛЕН БИТ.
СЕПАК, ОВА СЕ ТЕШКИ МОМЕНТИ ЗА ВЛАДАТА. НЕ БИ САКАЛ ДА СУМ ВО НИВНА КОЖА. ОД ЕДНА СТРАНА, АКО ОСТАНАТ КРУТИ, КЕ ЈА ОДНЕСАТ МАКЕДОНИЈА ВО ПОДЛАБОКА ИЗОЛАЦИЈАЉ, ОД ДРУГА, ПАК, АКО ПРИФАТАТ НЕКОЈА ОД СОЛУЦИИТЕ, ЌЕ ГИ ОБВИНУВАМЕ НИЕ.
НАЈДОБРА ВАРИЈАНТА Е ДРМАКЕДОНИЈА.ПРИЧИНА - ГРЦИТЕ НАМА ДА СЕ СОГЛАСАТ СО ОВА ИМЕ, А ТОГАШ ВИНАТА ЗА НЕУСПЕХОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЌЕ ЛЕГНЕ НА НИВНОТО КОНТО.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: borec
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 10:38

"НАЈДОБРА ВАРИЈАНТА Е ДРМАКЕДОНИЈА.ПРИЧИНА - ГРЦИТЕ НАМА ДА СЕ СОГЛАСАТ СО ОВА ИМЕ, А ТОГАШ ВИНАТА ЗА НЕУСПЕХОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЌЕ ЛЕГНЕ НА НИВНОТО КОНТО."

Tokmu taka!   големо%20гушкање



Постирано од: tofu
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 10:49
Гласав за Вардарска Република Македонија затоа што и онака самите велиме Вардарска, Егејска, Пиринска. Не гледам ништо лошо во ова име. Го прифаќам и Демократска Република МАкедонија затоа што нели велиме дека сме демократска земја. Па ми одговара и Горна Република Македонија, затоа што тоа сугерира дека постои и некоја Долна. Па дури и Република Македонија Скопје. Ништо страшно. Важно е дека секаде стои зборот МАКЕДОНИЈА, а која наставка или преставка ќе ја има е помалку важно.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 10:50
Епа тогаш сигурно ти одговара и Формер ЈУГОСЛАВ Репаблик...
Па и таму го има името Македонија...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 10:54
Originally posted by tofu tofu напиша:

Гласав за Вардарска Република Македонија затоа што и онака самите велиме Вардарска, Егејска, Пиринска. Не гледам ништо лошо во ова име. Го прифаќам и Демократска Република МАкедонија затоа што нели велиме дека сме демократска земја. Па ми одговара и Горна Република Македонија, затоа што тоа сугерира дека постои и некоја Долна. Па дури и Република Македонија Скопје. Ништо страшно. Важно е дека секаде стои зборот МАКЕДОНИЈА, а која наставка или преставка ќе ја има е помалку важно.
 
normalno .. ti bi glasal i za Republika Makedonija Aracinovo ili Sipkovica samo da mozes demek , da patuvas niz evropa bez vizi ... tie poracuvaa po tebe ... edvaj cekaat da ni gi ukinat vizite pa da im pojdes tamu .... KAKO NE TI E SRAM ?


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 11:01
МОРЕ ЛУГЕ, ОВАА ТЕМА НЕ Е ЗА КАВГА И КРЕВАЊЕ ТЕНЗИЈА ТУКУ ЗА ГРАДЕЊЕ ЗАЕДНИШТВО. НЕ СУМ АВТОР НА ТЕМАВА, НО МИСЛАМ ДЕКА И АВТОРОТ ТАКА ЈА ЧУВСТВУВА.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 11:32
UN envoy puts five FYROM name options on table
Athens considers the suggestions to be ‘a good basis for negotiations’


Louisa Gouliamaki/AFP

United Nations envoy Matthew Nimetz, pointing, takes questions from the press after unveiling his final proposals for a solution to the Macedonia name dispute that has divided Athens and Skopje for 15 years.

Athens yesterday accepted as “a good basis for negotiations” five different composite names for the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) proposed by the United Nations special mediator on the Macedonia name dispute during talks in Athens.

Sources late yesterday revealed to Kathimerini four of the five proposed names: Democratic Republic of Macedonia, Constitutional Republic of Macedonia, Independent Republic of Macedonia and Republic of Upper Macedonia.

The same sources revealed that UN mediator Matthew Nimetz said FYROM could keep its “constitutional” name for use in domestic and bilateral relations while using the composite name in all its dealings with international organizations and on its citizens’ passports.

During talks in Athens yesterday with Nimetz and FYROM diplomat Nikola Dimitrov, Greece’s representative Adamantios Vassilakis reiterated Athens’s preference for a solution involving a single name rather than a dual option. However Greek diplomats are said to have accepted the five names put on the table by Nimetz as “a good basis for negotiations.” Dimitrov was reportedly unable to say when his government would be able to respond to the proposals, a stance that is said to have irritated Nimetz.

The Greek Foreign Ministry did not react to the proposals yesterday but sources indicated that one or two of Nimetz’s proposals might be acceptable.

Acknowledging that his proposal would not overcome all the objections of either Athens or Skopje, Nimetz asked for a response from each government within two weeks so a final solution can be reached before a planned NATO summit in April when the alliance will decide whether to admit FYROM.

“It is a compromise solution which does not satisfy either side 100 percent,” Nimetz said. “But I believe that overall it is a fair, decent reconciliatory solution that fulfills the expectations of both countries and can lead to a settlement,” he added.

Foreign Minister Dora Bakoyannis, who hosted the meeting between Nimetz and the two diplomats, agreed with the UN envoy regarding the need to move fast.

“Now is the time for a clear viable, practical and lasting solution,” she said.


http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_politics_100002_20/02/2008_93537

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 11:37
FYROM не ми одговара затоа што ова е сегашна, не поранешна држава, а најмалку и припаѓа на Југославија која реално не постои. Затоа и не се изјаснив позитивно за Нова Република Македонија, затоа што ова не е нова земја, ова е стара земја. А вие господа пецкала слободно плукајте по мене, не ме боли тоа затоа што воопшто не ме познавате. Ме боли што гледате ограничено и што заради вас страда цела нација, цела држава.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 11:51
Да, јас сакам да живеам како човек, да прошетам слободно, да го видам светот, да го видам светот дојден тука, да ја видам земјава како цивилизирана нација, со добра економија, да не ситничам над секој денар. Ако вие не го сакате тоа, слободно одете во Северна Кореа, за вас е само Ким Ил Сунг! Да ви облече фистанце и да му се фрцкате на парада, да му го љубите задникот и да му благодарите што сте изолирани од светот! Важно вие сте горда нација, и силна! Не, вас не ви е потребен никој, самите на себе сте си доволни!
Не фала, јас така не сакам да живеам!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 11:52
pa sto cekas .... UTEPAJ SE

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 11:52
Па што мајка бараш во Македонија
Оди во Европа.....јас идентитетот не сакам да си го продадеме за неколку фабрики...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 11:54
nema opcija RM zatoa bojkot лутина лутина лутина

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 11:57
Originally posted by tofu tofu напиша:

Да, јас сакам да живеам како човек, да прошетам слободно, да го видам светот, да го видам светот дојден тука, да ја видам земјава како цивилизирана нација, со добра економија, да не ситничам над секој денар. Ако вие не го сакате тоа, слободно одете во Северна Кореа, за вас е само Ким Ил Сунг! Да ви облече фистанце и да му се фрцкате на парада, да му го љубите задникот и да му благодарите што сте изолирани од светот! Важно вие сте горда нација, и силна! Не, вас не ви е потребен никој, самите на себе сте си доволни!
Не фала, јас така не сакам да живеам!
 pa izlezi od doma,so si se zatvoril doma,ako sakas da vidis svetголема%20насмевка
a, i reçii na zenati da ti go pokaçi dzeparacot , za da ne sitniçis намигнување


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:26
Кој зборува за менување идентитет? Македонија ќе си остане, само префиксот ќе се смени. Што има тука лошо ајде кажете ми. Како може некој да ти го смени идентитетот ако те вика "Некоја си некаква Македонија"? Зарем нема пак да си Македонија?


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:28
problem  .. azosto da ne vika nekoja si Makedonija koga nie sme Republika Makedonija ?

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:31
i ovoj so go pravel kvizot neka prepravi tamu ... ne sme Makeodnija tuku Makedonija oti za toj predlog vece ima 1 glas голема%20насмевка no ne od mene ... jas bojkotiram лутина

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:32
pa izlezi od doma,so si se zatvoril doma,ako sakas da vidis svetголема%20насмевка
a, i reçii na zenati da ti go pokaçi dzeparacot , za da ne sitniçis намигнување
 
a mislis deka mu davaat dzeparlak ? cccccc . na ovoj voda ne bi mu dal da se napie


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:34
Па ако си веќе Република Македонија тоа значи дека си НЕКОЈА МАКЕДОНИЈА!


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:36
Епа тогаш и тебе значи не ти смета и Префиксот Формер Југослав???
Така??

Зошто и во тоа име го има она Републик оф Маседоунија

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: moira
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:41
Еднаш веке кажав, а сега ке се повторам, а се однесува на оние кои што гласале и за оној кој ја поставил темата со оваква анкета, доколку ИМЕТО НИ Е СЕ ШТО ИМАМЕ,, чуму сте гласале и чуму анкета во која воопшто го нема нашето име, Р. МАКЕДОНИЈА? На овој начин ли се брани сопственото име и достоинство, со самопрекрсување!!!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:42
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

i ovoj so go pravel kvizot neka prepravi tamu ... ne sme Makeodnija tuku Makedonija oti za toj predlog vece ima 1 glas голема%20насмевка no ne od mene ... jas bojkotiram лутина
 
neli sum vo pravo ? трепкање трепкање трепкање трепкање трепкање


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:43
priznaj mi i pokraj toa sto si mi ljuta голема%20насмевка трепкање трепкање трепкање трепкање трепкање  gledas li koj tuka se grizi za tvojot forum koga tebe te nema ? gledas li ? голема%20насмевка големо%20гушкање големо%20гушкање големо%20гушкање

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 12:47
i zgora na se , ne ti baram dnevnica трепкање голема%20насмевка трепкање

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 13:48

Предлогот останува тајна, можен референдум

Скопје /20/02/ 13:35

Државното раководство на Македонија е во интензивни консултации за предлогот на медијаторот Метју Нимиц, a не е исклучено да биде распишан референдум за името.

Ова денеска го посочи премиерот Никола Груевски во првата официјална изјава по поднесувањето на новиот предлог од страна на Нимиц вчера во Атина, јавува Макфакс.



-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 13:49
Originally posted by tofu tofu напиша:

Гласав за Вардарска Република Македонија затоа што и онака самите велиме Вардарска, Егејска, Пиринска. Не гледам ништо лошо во ова име. Го прифаќам и Демократска Република МАкедонија затоа што нели велиме дека сме демократска земја. Па ми одговара и Горна Република Македонија, затоа што тоа сугерира дека постои и некоја Долна. Па дури и Република Македонија Скопје. Ништо страшно. Важно е дека секаде стои зборот МАКЕДОНИЈА, а која наставка или преставка ќе ја има е помалку важно.

 A zosto ne Republika Makedonija Ohrid????Ili Bitola?
a Moze i Bugarska Republika Makedonija???Vazno e da stoi zborot Makedonijaгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 Ili sakas Albano-Makedonija? i tamu stoi zborot Makedonija, a plus i "brakjava" ke bidat srekni i zadovolni..

 "Ednas stom go primis, nikogas poveke nema da bides devica"намигнување


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 13:51
ili republika Makedonija krivogastani? kravari ? cegrane ? sipkovica?
 
referendum no so konkretno prasanje ... ne nekoe vo izvrtena forma ... pa na kraj da ispadne rabotata kako im odgovara na dusmanite


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 13:51
Хехехех

Остави го можеби веќе купил карта за Финска(во еден правец)..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 13:52
ili mozebi ce go odvrzat pa ce leta so taa prazna glava?

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 14:00
Originally posted by tofu tofu напиша:

Да, јас сакам да живеам како човек, да прошетам слободно, да го видам светот, да го видам светот дојден тука, да ја видам земјава како цивилизирана нација, со добра економија, да не ситничам над секој денар. Ако вие не го сакате тоа, слободно одете во Северна Кореа, за вас е само Ким Ил Сунг! Да ви облече фистанце и да му се фрцкате на парада, да му го љубите задникот и да му благодарите што сте изолирани од светот! Важно вие сте горда нација, и силна! Не, вас не ви е потребен никој, самите на себе сте си доволни!
Не фала, јас така не сакам да живеам!

Nemoj mnogu da se nadevas na EU ke se razocaras!!! Vakva rasisticka dupka nemam videno vo svetot, a polovina sum go prosetal, Veruvaj mi...намигнување
 Odnesuvanjeto na Grcija e samo refleksija na globalnata politika na Evropa.
  Da pocekame uste malku Turcite(vo Germanija i Danska) Markokancite(vo Francija i Holandija) i Pakistancite (vo Britanija) ke im go donesat umot, kako treba da se pocituva sekoj ednakvo vo edno opstestvo i da ne se izigruva BOG, i da se igra so tugji drzavi i sudbini.
  Evropa toa "umesno" go pravese izminative vekovi, so nejzinite kolonii(i Balkanot), koi sega kako da isceznaa(dobija nezavisnost) ,no vsusnost gi progonuvaat kako senista na (nivno)Evropsko tlo....kako emigracija koja prkosi...


Постирано од: VerVer
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 14:04

Nezavisna ili Demokratska se solidni predlozi


-------------


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 14:06
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Хехехех

Остави го можеби веќе купил карта за Финска(во еден правец)..
SAMO TI PROVOCIRAJлутинаsega ke ti se ukljuçi da ti odgovoriголема%20насмевка
i onaka ne posmatra i se pravi na Tosoгазење%20од%20смеење


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 14:07
mislam deka vece ednas pisuvav za vlezot na site tie zemji vo EU no nema vrska ... sakam samo da nadopolnam deka ako sega EU e edna golema rasisticka dupka , togas ce bide edna golema SEPTICKA JAMA голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка imajci vo predvid koj se ce bide del od nea .... brrrrrr .... uzas ... fuj ...

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 14:09

 Vo kraen slucaj moze da se soglasat DA PREGOVARAAT ZA Democratic Republic of Macedonia, megjutoa na pasosite da si ostane Republic of Macedonia, da si ostane pridavkata "Macedonian", jazikot Macedonian, nacionalnost "Macedonian". a i da ima moznost vo UN da si ja koristime skratenata forma na imeto, kako sto toa go pravi Germanija, cie celosno ime e Federal Republic of Germany, a e vo ON zavedena so kratkiot naziv Germany.
 Megjutoa Grcite toa nema ni na son da go prifatata, taka da dzabe tuka se raspravame.
  Ove e sigurno nekoja Grcka zamka stom kravata Bakojani vcera izleze so takov govor(i seta raspolozena nasmeana) kako minister na Grcija,kon Makedonija za prv pat po 15 godini.
  "Ednas ovca,sekogas ovca, pa potoa ti e krivo sto te strizat"
  


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 14:13
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Хехехех Остави го можеби веќе купил карта за Финска(во еден правец)..

SAMO TI PROVOCIRAJлутинаsega ke ti se ukljuçi da ti odgovoriголема%20насмевка

i onaka ne posmatra i se pravi na Tosoгазење%20од%20смеење


Нека посматра колку што сака...од одродници ми е веќе преку глава
Затоа ништо не тргна во државава...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 15:13
blaze si im na niv,....shtom si imaat ime,...среќа

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 15:18
mooore sto kumovi se ispoizjavija ... cudo edno .... a vamu , ne daj boze da pokanis nekogo za kum na svadba лутина лутина лутина лутина лутина RM i tocka лутина лутина лутина

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 15:19
za inat .... лутина лутина лутина neka puknat dusmanite лутина

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:06







Само РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, и ништо повеќе.задоволство


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:17
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

абе и затоа не ја напишав зашто е неприфатлива за НАТО...или ти би жртвувал изненадување

 NATO kako organizacija ke propadne za nekolku godini dokolku ne se transformira, bidejki NATO paktot bese sozdaden kako protivteza na Varsavskiot Park, i konstruiran za deluvanje vo specificni globalni situacii, koi za zal veke gi nema.
 NATO ne moze da odgovori na denesnite predizvici so koi se soocuva svetot a toa e Terorizmot, a so samoto toa se gubi negovoto znacenje.Primer e samo NEUSPEHOT vo Avganistan i Irak.
 Den denes vo NATO ima podelenost od edna strana UK i USA a od druga Germanija Francija i ostanati, koi odbivaat da pustat svoi vojnici vo borbeni misii vo Juzen Avganistan, i preferiraat da imaat vojnici vo Severniot del, kade sto misiite se od civilen karater(poddrska na naselenie,obezbeduvanje,medicinski timovi i slicno)
 Na posledniot samit na NATO USA im bese mnogu luta na Germany i France, zatoa sto ne se soglasija da pustat poveke vojnici vo Avganistan.

 A nad seto toa, NATO ne e organizacija koja resava sporovi pomegju dve zemji clenki.Dokaz za toa se Grcija i Turcija, i Kiparskoto prasanje koe veke 40 godini ne e reseno, i Turcija ima 40000 vojska na Severniot del na Kipar.
 Imaat Teritorijalni sporovi za ostrovite, i za teritorijalnite vodi vo Egejot.
 Koj ke garantira deka NATO ke ja zastiti Makedonija od Albancite, ako i samata albanija e vo NATO?
 NATO ne moze da ja zastiti Makedonija od vnatresni elementi..i Makedoncite i Albancite vo Makedonija imaat Makedonski pasos i pred zakonot, a i pred NATO se ISTI! Zatoa tie ne mozat da zazemaat strani vo vnatresni konflikti na nivna zemja clenka na NATO.

 Da ne i go resi NATO,problemot so k*rdite na Turcija????

  Se e farsa na USA...koja saka da ja opkoli Rusija od edna strana i da ja limitira vo pogled na distribucija na prirodnite resursi,a i voeno ,a od druga strana go priznava Muslimansko Kosovo, dodeka im ugoduva na Saudiska Arabija za Naftata(koja od Irak ja zemaat badijala, 125 god rezervi na nafta, a Saudiska Arabija ima 25 god rezervi),a voedno i da gi drzi zadovolni, za da ne se bunat za prasanjeto so Izrael i Palestina.
  Globalna Politika batka, a nie od sitni positni...

 NATO denes postoi, utre mozebi nema da postoi, a nie Makedonija treba da ja socuvame i za nasite deca ,vnuci i pravnuci...
 Ili mozebi sakas da bide zapisano vo istrijata deka sme bile PONIZENI od Juznite Albano-Slavo-Turko Grci, ili kako jas gi narekuvam KVAZI Heleni???I svetot da ja arhivira nasata istorija od 1991 godina pa nataka????
  
  


ova e muabet na eden taxist samo ne znam vo koe taxi so go slusnal...ke se raspadnelo i NATo i uste da si napisal deka RM ke ja udri i meteor....nema vrskaголема%20насмевка


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:21
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,....kako nema ,...ima ogromna vrska so,...humorot!,.....газење%20од%20смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:23
a na tebe se ti e smesno sto ne odi vo prilog na makedonija ... samo , ti kako ucen covek ili zena , koj k*r li si i ti ne znaes , treba da znaes deka najslatko se smee onoj koj posleden se smee ...

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:23
Originally posted by moira moira напиша:

Еднаш веке кажав, а сега ке се повторам, а се однесува на оние кои што гласале и за оној кој ја поставил темата со оваква анкета, доколку ИМЕТО НИ Е СЕ ШТО ИМАМЕ,, чуму сте гласале и чуму анкета во која воопшто го нема нашето име, Р. МАКЕДОНИЈА? На овој начин ли се брани сопственото име и достоинство, со самопрекрсување!!!


i ti ko od mars da si padnala zasto go nema naseto ime, pa naseto ime...pa otvori si tvoja anketa i prasaj kako saka da e vikame i stavi go imeto RM...idejata ne mi bese dali sakate da si go zadrzime naseto segasno ime, bidejki toa e povekje od jasno...ili ke  drzis sega predavanja kako imeto ni e se sto imame a go nema nasteo ime...golema zabaleska...ti za koe glasase...i se izvinuvam na pecatnite greski ...pozdrav


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:24
a vo medjuvreme , uzivaj na taa banderata

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:28
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

a na tebe se ti e smesno sto ne odi vo prilog na makedonija ... samo , ti kako ucen covek ili zena , koj k*r li si i ti ne znaes , treba da znaes deka najslatko se smee onoj koj posleden se smee ...




Така е.
Ама се додека има екстремисти уфрлени на форумот поединци ќе се караат, а провокаторите задоолни оти ја извршиле задачата на наредбодавците. Си ја постигнале целта и нормално ќе си уживат и ќе се смеат. А згора на тоа и награда ќе си добијат.
Нели успешно не скарале.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:30
tocno taka ... nagradata e 7 dena besplaten prestoj na k*rovголема%20насмевкаголема%20насмевка so moznost za prodolzuvanje na aranzmanot голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: moira
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:31
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:


Originally posted by moira moira напиша:

Еднаш веке кажав, а сега ке се повторам, а се однесува на оние кои што гласале и за оној кој ја поставил темата со оваква анкета, доколку ИМЕТО НИ Е СЕ ШТО ИМАМЕ,, чуму сте гласале и чуму анкета во која воопшто го нема нашето име, Р. МАКЕДОНИЈА? На овој начин ли се брани сопственото име и достоинство, со самопрекрсување!!!
i ti ko od mars da si padnala zasto go nema naseto ime, pa naseto ime...pa otvori si tvoja anketa i prasaj kako saka da e vikame i stavi go imeto RM...idejata ne mi bese dali sakate da si go zadrzime naseto segasno ime, bidejki toa e povekje od jasno...ili ke  drzis sega predavanja kako imeto ni e se sto imame a go nema nasteo ime...golema zabaleska...ti za koe glasase...i se izvinuvam na pecatnite greski ...pozdrav



....... ime imame........taka da za niedno kume........Savline

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:32
DNEVNIK
"НОВА РУНДА ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО ВО АТИНА Нимиц даде нов предлог за името. Станува збор за последната предлог-рамка на Нимиц, која вчера била доставена во форма на „поелабориран предлог зa решавање на грчко-македонскиот спор“ Посредникот Метју Нимиц вчера во Атина дал нов
предлог за решавање на спорот за името, но тој ќе остане тајна се'
додека владите во Скопје и во Атина не се изјаснат дали тој е прифатлив за двете земји. На вчерашната рунда покрај преговарачите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Адамнтиос Василакис, неформално се вклучи и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.  Американскиот дипломат пред новинарите по средбата истакна дека неговиот предлог не ги задоволува стопроцентно позициите на ниту една од страните. Станува збор за последната предлог -рамка на Нимиц, која вчера била доставена во форма на „поелаборирана рамка за решавање на грчко-македонскиот
спор“.
- Мислам дека гледано во целина, тоа е фер и
достоинствен предлог - рече Нимиц и додаде дека следните две недели ги очекува одговорите на Атина и на Скопје во врска со предлогот, пренесе МИА.
Според посредникот, невозможно е и двете страни да се согласат
целосно за евентуалното решение за името, но во случајот речиси 90
отсто од деталите за предлогот за името се прифатливи за двете страни.
Нимиц вели дека предложил фер и избалансиран предлог, кој треба да им стави крај на долгогодишните преговори. Министерката Дора
Бакојани во почетокот на преговорите за името што се одржаа во грчкото МНР со пријателски тон му порачала на Димитров дека Грција има искрена желба за конструктивни преговори. - Грција како најстара членка на ЕУ и на НАТО во регионот има причина да промовира развој и сака да види горд и стабилен сосед на северната граница - рече таа.Македонскиот државен врв синоќа требаше да го разгледа предлогот на Нимиц. Бакојани вчера одржа консултации со премиерот Костас Караманлис, а потоа изјави дека е време да се најде заедничко решение, кое нема да влијае на односите помеѓу двете земји. - Наша позиција е да најдеме јасно и трајно решение. Грција е подготвена да прифати сложено име, кое ќе ја разликува оваа земја од поголемиот географски регион кој се вика Македонија - изјави Бакојани.Како што дознаваме од дипломатски извори во Атина, таа на Димитров му порачала дека сака да види на северната граница горди луѓе и стабилен сосед со развиена економија. „Грција сака да види добар пријател, силен сојузник и иден партнер. Оставете ја историјата за да дојдеме до решение и да бидеме заедно во НАТО и во ЕУ“, порачала Бакојани.
ДУИ бара да учествува во преговоритеПретседателот на ДУИ Али Ахмети вчера писмено побара од македонскиот државен врв да
создаде единство меѓу сите фактори за преговарачкиот процес за името на земјава.- Името на државата ги претставува сите култури, етникуми, религии и наследства на нашата земја. Од овие причини, учеството на сите заедници во државата за прашањата што се однесуваат на нашата држава претставува легитимно право, кое произлегува од Уставот на Република Македонија - се истакнува во писмото од Ахмети. Според него, неучеството на албанските субјекти во решавањето на спорот за името претставува рушење на нивното изворно право. - На прагот на добивањето покана за зачленување во НАТО, политичките субјекти и етнички групи мора да бидат единствени и единството да го демонстрираат во секој аспект од јавниот живот. Затоа, бараме од вас да создадете единство
меѓу сите фактори за да можеме заеднички да се соочиме со овој тежок и решавачки предизвик за иднината на нашата земја - се вели во писмото од лидерот на ДУИ.




Miroslave zasto ti e slikata na avatarot so Tito....da ne se spremas za lustracija zaedno so Orlov....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:34
shto e taka be?!,...da mi e da znam kaj si bil ti 1992,...2001,....ili togash nemashe vakvi "megafoni",...pa ,da vreskash naokolu ,...bez razlika dali ima osnova za toa ili ne,...a?,...beshe li tolku energichen,...koga jna ,...i cheshmite ti gi noseshe od kasarnite?,..barem dali vo sebe si gi pcuel,...i niv,..i tie shto im go dozvolija toa,...ili samo od stolica te biva da ,...agitirash!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:34
a zosto ne SAVLINA ? смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:38
Originally posted by brza brza напиша:

shto e taka be?!,...da mi e da znam kaj si bil ti 1992,...2001,....ili togash nemashe vakvi "megafoni",...pa ,da vreskash naokolu ,...bez razlika dali ima osnova za toa ili ne,...a?,...beshe li tolku energichen,...koga jna ,...i cheshmite ti gi noseshe od kasarnite?,..barem dali vo sebe si gi pcuel,...i niv,..i tie shto im go dozvolija toa,...ili samo od stolica te biva da ,...agitirash!
 
ti si go kaza svoeto i mislam deka ti e vreme da zamolcis ..... PROVOKATORU EDEN , SITNA DUSO PRODANA ....prodane duse mogu da mi puse голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:45
a eve nesto i za provokatorite i predavnicite koi mu se raduvaat na nesto vakvo mozebi
 


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 16:57
najnova vest e deka za makedonskata vlada najprifatlivi bile predlozite za

.......Nezavisna RM i

.............Demokratska RM

....aj sega da gi vidime grcite koi sakaat da gi protnat Gorna ili Vardarska


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:01
so vakvi predavnici ce prifati se .. pa ako treba i albanska republika makedonija лутина лутина лутина samo da odat U evropa лутиналутина

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:07
Ne vredat nasite komentari, koga onoj pingvinot od vlada izbira nisto ne se znae.. a cisto se sumnam deka se grizi za stavovite na ludzeto.. 

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:07
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

абе и затоа не ја напишав зашто е неприфатлива за НАТО...или ти би жртвувал изненадување

 NATO kako organizacija ke propadne za nekolku godini dokolku ne se transformira, bidejki NATO paktot bese sozdaden kako protivteza na Varsavskiot Park, i konstruiran za deluvanje vo specificni globalni situacii, koi za zal veke gi nema.
 NATO ne moze da odgovori na denesnite predizvici so koi se soocuva svetot a toa e Terorizmot, a so samoto toa se gubi negovoto znacenje.Primer e samo NEUSPEHOT vo Avganistan i Irak.
 Den denes vo NATO ima podelenost od edna strana UK i USA a od druga Germanija Francija i ostanati, koi odbivaat da pustat svoi vojnici vo borbeni misii vo Juzen Avganistan, i preferiraat da imaat vojnici vo Severniot del, kade sto misiite se od civilen karater(poddrska na naselenie,obezbeduvanje,medicinski timovi i slicno)
 Na posledniot samit na NATO USA im bese mnogu luta na Germany i France, zatoa sto ne se soglasija da pustat poveke vojnici vo Avganistan.

 A nad seto toa, NATO ne e organizacija koja resava sporovi pomegju dve zemji clenki.Dokaz za toa se Grcija i Turcija, i Kiparskoto prasanje koe veke 40 godini ne e reseno, i Turcija ima 40000 vojska na Severniot del na Kipar.
 Imaat Teritorijalni sporovi za ostrovite, i za teritorijalnite vodi vo Egejot.
 Koj ke garantira deka NATO ke ja zastiti Makedonija od Albancite, ako i samata albanija e vo NATO?
 NATO ne moze da ja zastiti Makedonija od vnatresni elementi..i Makedoncite i Albancite vo Makedonija imaat Makedonski pasos i pred zakonot, a i pred NATO se ISTI! Zatoa tie ne mozat da zazemaat strani vo vnatresni konflikti na nivna zemja clenka na NATO.

 Da ne i go resi NATO,problemot so k*rdite na Turcija????

  Se e farsa na USA...koja saka da ja opkoli Rusija od edna strana i da ja limitira vo pogled na distribucija na prirodnite resursi,a i voeno ,a od druga strana go priznava Muslimansko Kosovo, dodeka im ugoduva na Saudiska Arabija za Naftata(koja od Irak ja zemaat badijala, 125 god rezervi na nafta, a Saudiska Arabija ima 25 god rezervi),a voedno i da gi drzi zadovolni, za da ne se bunat za prasanjeto so Izrael i Palestina.
  Globalna Politika batka, a nie od sitni positni...

 NATO denes postoi, utre mozebi nema da postoi, a nie Makedonija treba da ja socuvame i za nasite deca ,vnuci i pravnuci...
 Ili mozebi sakas da bide zapisano vo istrijata deka sme bile PONIZENI od Juznite Albano-Slavo-Turko Grci, ili kako jas gi narekuvam KVAZI Heleni???I svetot da ja arhivira nasata istorija od 1991 godina pa nataka????
  
  


ova e muabet na eden taxist samo ne znam vo koe taxi so go slusnal...ke se raspadnelo i NATo i uste da si napisal deka RM ke ja udri i meteor....nema vrskaголема%20насмевка


 Ovoj muabet del bese prezentiran vo Washington Times, a del e FAKT (Relaciite na Turcija i Grcija) i e opsto poznat.
 Ne sum zapoznaen deka Taksistite citaat Statii vo Washington times, ili vo kraen slucaj deka Taxistite duri i gi pisuvaat tie statii.
 Tolku za tvojata informiranost...

 Eve PAVLINE, citaj i obrazuvaj ja tvojata Makedonska vzestena glava :
 
http://www.twq.com/02summer/lugar.pdf
 
 


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:09
a kozebi i ne bil taxist .. mozebi bil arabadzija ? газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:11
Originally posted by brza brza напиша:

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,....kako nema ,...ima ogromna vrska so,...humorot!,.....газење%20од%20смеење

 Tvojata Ironija, veke stanuva banalna...krajno apaticno, vo sekoj slucaj.bi te zamolil da ne postedis, i da ja upotrebuvas samo kaj onie, koi ja smetaat za humoristicna..a dotogas, zboruvaj SAMO ako imas nesto pametno da kazuvas...
 aj eden големо%20гушкање do tebe


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:13
намигнување


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:18
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

tocno taka ... nagradata e 7 dena besplaten prestoj na k*rovголема%20насмевкаголема%20насмевка so moznost za prodolzuvanje na aranzmanot голема%20насмевка



Лоша работа.
Нешто се случува.
Ова професор Чадловски би го нарекол ПТСР, а можеби  и ФЛЕШ БЕК.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:23
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,....kako nema ,...ima ogromna vrska so,...humorot!,.....газење%20од%20смеење

 Tvojata Ironija, veke stanuva banalna...krajno apaticno, vo sekoj slucaj.bi te zamolil da ne postedis, i da ja upotrebuvas samo kaj onie, koi ja smetaat za humoristicna..a dotogas, zboruvaj SAMO ako imas nesto pametno da kazuvas...
 aj eden големо%20гушкање do tebe
 
ma ne go razocaruvaj covekot ... ti se molam ... mozebi raboti kako Umorist vo nekoja lokalna TV ... TV aracinovo , sipkovica a mozebi i za nekoja kosovska TV  .... im cita crna kronika газење%20од%20смеење


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:32
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Ovoj muabet del bese prezentiran vo Washington Times, a del e FAKT (Relaciite na Turcija i Grcija) i e opsto poznat.
 Ne sum zapoznaen deka Taksistite citaat Statii vo Washington times, ili vo kraen slucaj deka Taxistite duri i gi pisuvaat tie statii.
 Tolku za tvojata informiranost...

 Eve PAVLINE, citaj i obrazuvaj ja tvojata Makedonska vzestena glava :
 
http://www.twq.com/02summer/lugar.pdf
 
 


znaci Yelow Taxi....http://www.streamline.nl/images/wagenpark/yelow-cab2.jpg


....a jas procitav za meterot ...ajde eedna големо%20гушкањеsamo ne znam sto saksase da kazes deka nie ne treba da vleguvame vo NATO zasto toj sojuz ke se raspadenel ....taka ili da ne go menuvame imeto ako sakame da vlezeme vo NATO...e pa ako dobro te razbrav ovoj muabet duri i cigance na ulica moze da ti go kaze, ....a za tebe biraj vo koe Taxi se vozis, za da ne ti go isperat mozokot....голема%20насмевкаголема%20насмевкатрепкање

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:32
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,....kako nema ,...ima ogromna vrska so,...humorot!,.....газење%20од%20смеење

 Tvojata Ironija, veke stanuva banalna...krajno apaticno, vo sekoj slucaj.bi te zamolil da ne postedis, i da ja upotrebuvas samo kaj onie, koi ja smetaat za humoristicna..a dotogas, zboruvaj SAMO ako imas nesto pametno da kazuvas...
 aj eden големо%20гушкање do tebe
 
ma ne go razocaruvaj covekot ... ti se molam ... mozebi raboti kako Umorist vo nekoja lokalna TV ... TV aracinovo , sipkovica a mozebi i za nekoja kosovska TV  .... im cita crna kronika газење%20од%20смеење



Па тоа е причина повеќе за да е опфатен со
ПТСР, а можеби  и ФЛЕШ БЕК.      



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 17:36
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Ovoj muabet del bese prezentiran vo Washington Times, a del e FAKT (Relaciite na Turcija i Grcija) i e opsto poznat.
 Ne sum zapoznaen deka Taksistite citaat Statii vo Washington times, ili vo kraen slucaj deka Taxistite duri i gi pisuvaat tie statii.
 Tolku za tvojata informiranost...

 Eve PAVLINE, citaj i obrazuvaj ja tvojata Makedonska vzestena glava :
 
http://www.twq.com/02summer/lugar.pdf
 
 


znaci Yelow Taxi....http://www.streamline.nl/images/wagenpark/yelow-cab2.jpg


....a jas procitav za meterot ...ajde eedna големо%20гушкањеsamo ne znam sto saksase da kazes deka nie ne treba da vleguvame vo NATO zasto toj sojuz ke se raspadenel ....taka ili da ne go menuvame imeto ako sakame da vlezeme vo NATO...e pa ako dobro te razbrav ovoj muabet duri i cigance na ulica moze da ti go kaze, ....a za tebe biraj vo koe Taxi se vozis, za da ne ti go isperat mozokot....голема%20насмевкаголема%20насмевкатрепкање


 Izgleda ne se obide ni da ja otvoris statijata za NATO koja ti ja postirav vo mojot prethoden post, no nema vrska, koga ne si gi sogledal rabotite sam, ne sum jas TOJ faktor koj ke ti gi otvori ocite.
 Ne rekov deka Makedonija ne treba da vleguva vo NATO, samo rekov deka NATO nema da ni gi resi nasite domasni problemi so Albancite, a nema ni da gi resi ni problemite so Makedoncite od Egejska Makedonija.

 Zatoa Makedonija ne treba po cena na svojot identitet, da vleguva vo NATO.Sto bi izbral ti Pavline? Tvojot Identitet ili NATO clenstvoto??????

  Nato moze da ne zastiti samo vo slucaj nekoja zemja koja ne e clenka na NATO ni objavi oficijalno Vojna.
  A za sprecuvanje terorizam, uste e rano, NATO treba da raste i da se transformira za da gi dostigne tie standardi na efikasnost.


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 18:05
Nie nemame problem so albancite ili ti imas .... daj ajde nema vrska edno so drugo sytvarno ne znam kako ke se izgubi idenitetot koga ostanuva imeto MAkedonija....mojot licen stav e da ne se menuva imeto i toa ne zaradi nasiot identitet (toa e pogresno)tuku zaradi toa sto toa se pravi pod pritisok...a ako sega ne vlezeme vo NATO kriminalot, drogata i prostitucijata od Kosovo cela ke vleze kaj nas...toa e opasnosta...inace ja procitav statijata i toa e edno raz,isluvanje samo nisto povekje ...црвенеење


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: мало дете
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 18:43
Osven imeto imame ushte neshto, a toa e istorija postara od 2000 godini.
Samo treba da si ja zachuvame nashata istorija, kultura i nasledstvo koe ni e ostaveno od nash*te predci.


-------------
Мало дете


Постирано од: nikoj
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 19:05
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Ne vredat nasite komentari, koga onoj pingvinot od vlada izbira nisto ne se znae.. a cisto se sumnam deka se grizi za stavovite na ludzeto.. 

epa eve pingvinot ti napravi da se setas niz Evropa bez vizi. 2009g kartata vo raka i vozi.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 19:30
da se nadevame deka taka ce bide, ama uste dolgo vreme ima toa za da se pokaze kako stvarnostголема%20насмевка

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 19:55
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Nie nemame problem so albancite ili ti imas .... daj ajde nema vrska edno so drugo sytvarno ne znam kako ke se izgubi idenitetot koga ostanuva imeto MAkedonija....mojot licen stav e da ne se menuva imeto i toa ne zaradi nasiot identitet (toa e pogresno)tuku zaradi toa sto toa se pravi pod pritisok...a ako sega ne vlezeme vo NATO kriminalot, drogata i prostitucijata od Kosovo cela ke vleze kaj nas...toa e opasnosta...inace ja procitav statijata i toa e edno raz,isluvanje samo nisto povekje ...црвенеење

 Prasaj gi AlbanianGirl, Nikoj, Epirot itn...procitaj im gi postovite kade te narekuvaat Slavomakedonec i potoa odgovori si sam na prasanjeto koe si go postavi...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 20:06
И горди сме што името е тоа кое го имаме, и никогаш нема да го дадеме.
Некој и име немаат.........се викаат.............никој.голема%20насмевка


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Goddes of Chaos
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 21:20
Ниедна опција не ми се допаѓа јас сум да им го дадеме на грците одпозади и однапред по еднаголема%20насмевка

-------------
Narodot za najmudra kniga ja smeta onaa koja e najnerazbirliva za nego.-A.Hitler


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 22:46
Само напред и, не свртувај се синко.
Ама и не давај ништо оти тогаш може многу да изгубиш.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Tourmented Soul
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 23:39
Independent Republic of Macedonia~!!! LOL
По банана рипублик име од ова не знам дали мозеа да најдет!!! ЛОЛ   Се оссеќам ко зител на Централна Африка ЛОЛ
Не би коментирал пошо на фашизоиден форум ке бидам оптузен ко контрабандаш, петтоколонаш,педерач, издајник, и шо не... само би запрашал,,,,
Кој од вас би се самозапалил за имево на плоштад???
КОЈ е до толку решен да на тој начин ја добијаме биткава??
Ајде мазишта!!!
да видам кандидати..јас сум втор...


Постирано од: BUGS
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 23:45
Originally posted by Tourmented Soul Tourmented Soul напиша:

Independent Republic of Macedonia~!!! LOL
По банана рипублик име од ова не знам дали мозеа да најдет!!! ЛОЛ   Се оссеќам ко зител на Централна Африка ЛОЛ
Не би коментирал пошо на фашизоиден форум ке бидам оптузен ко контрабандаш, петтоколонаш,педерач, издајник, и шо не... само би запрашал,,,,
Кој од вас би се самозапалил за имево на плоштад???
КОЈ е до толку решен да на тој начин ја добијаме биткава??
Ајде мазишта!!!
да видам кандидати..јас сум втор...

ej ne si na avganistanski forum!
a ako ti e do palenje slobodno


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 23:50

Темата е: Името е се што имаме,
штом е така зошто не се држиме до името него пливаме на страна.
Дај да измиаслиме стратегија за да го задржиме. А не само да пливаме барајки сламка.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 00:22
Што ти прави пропаганда! До 20.30 се удиравте во гради и какви не се пароли кажавте, а сега кога ке се погледне анкетава...........која демагогија само ширите, не можам да се изначудам.........просто се срамам, само не знам дали себе си се лажете или пак, така како фајт клуб ви доаѓаат некои теми на подфорумов!!!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: BUGS
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 00:25
Originally posted by orlov orlov напиша:

<span ="lgText">Темата е: Името е се што имаме, штом е така зошто не се држиме до името него пливаме на страна. Дај да измиаслиме стратегија за да го задржиме. А не само да пливаме барајки сламка.</span>

a sto ke kazes na samozapaluvaneto,molimte!Patriotot


Постирано од: Tourmented Soul
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 00:45
Не ве разбрав баш, имат кадидат или има само кандида на форумов!!!ЛОЛ Ке прајме нешо машки или само ке кукаме по форуми, вака не се брани името!!!
Ајде големи македонци и патриоти...
Имат или немат маз???
Шта сте се усрали пичкице???


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 03:36
NEKA VI E NA ZDRAVJE demokratski makedonci(ova namerno so mali bukvi),a gledam nekoi se zaletale i veke pocnale da glasaat...Vi rekov ova e edna mnogu itra stapica na Grcija, ama koga ima ovci vo Makedonija, pa i neka ve strizat.Ako se smeni pasosot ke se smeni i mojot ama ne vo nekoja si kvazi Makedonija,tuku vo pasos od VISTINSKA drzava..ne mi trebaat takvi "Demokratski" "Nezavisni" nazivi na drzavi nalik na Kongo i centralna Afrika....A ke vidite i kolku ke ima napliv na "Makedonci"(veke pocnav terminot da go koristam vo navodnici) koi ke posegnat po Bugarski pasos, barem ke imaat pasos na realna i dostoinstvena drzava, a ne na nekoj si kvazi drzava, i kolonija na interesite na Grcija, so ime po terk na Grcija, i Grcka ekonomija...
  Pozdrav do site Demokrati...намигнување

 

Од Македонија се бара ново име и во пасошите

Македонското раководство допрва ќе го гради ставот за предлогот на Нимиц, кој првично е оценет како „катастрофален“

Соња Крамарска
Светлана Унковска


Македонија во Атина доби предлог од пет варијанти за името што нашата земја би го употребувала во комуникација со меѓународните организации и со Грција, како компромис за надминување на разликите со северниот сосед. Тоа се Независна Република Македонија, Демократска Република Македонија, Уставна Република Македонија, Нова Република Македонија и Република Горна Македонија.

Меѓутоа, првпат во официјален предлог на посредникот Метју Нимиц се заговараат и клаузули до Македонија кои пакетот на американскиот посредник наречен како двојна формула за употреба на името го сведуваат практично на една формула и кои, според високи извори, длабоко засегаат во нашиот Устав и националниот идентитет.

Имено, се бара името што ќе биде договорено за употреба во меѓународните организации и со Грција да стои и во пасошите на македонските граѓани, а ќе биде сугерирано за употреба и до 120-те држави што не' признаа под уставното име. Ако се прифати тоа, толкувањата се дека ќе се отвори врата и за промена на името што е запишано во Уставот на Македонија, тврдат извори од државниот врв.

Најновиот предлог на медијаторот Метју Нимиц го мобилизира целиот државен врв и политичките структури околу него. Консултациите во Кабинетот на шефот на државата, Црвенковски, практично почнаа веднаш откако преговарачот Никола Димитров завчера во Атина го доби предлогот од Нимиц и им го прати на македонските државни раководители. Разговорите кај Црвенковски траеја до раните утрински часови. Првичната оцена е дека предлогот за внесување на меѓународното име во пасошите и во комуникацијата со земјите што не' признаа под уставното име ја поминува црвената линија на отстапките на кои македонската страна евентуално може да се согласи.

Вчера наутро државниот врв во состав Црвенковски, Груевски, министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, и преговарачот Никола Димитров одржа уште една рунда консултации, при што предлозите повторно се анализирани. Дознаваме дека македонското раководство при првите консултации се задржало на имињата Независна Република Македонија и Демократска Република Македонија како можен компромис за име на нашата земја во комуникацијата со Грција и во меѓународните организации каде што досега бевме именувани како Поранешна Југословенска Република Македонија (ПЈРМ).

Премиерот Груевски, вчера, во првата изјава по добивањето на пакетот од Метју Нимиц, рече дека одговорот ќе биде изграден по пат на широк политички консензус. Груевски повторно ја изнесе и неговата идеја за одржување референдум за ставот околу името.

„Она што е спротивно на државните и националните интереси нема да биде прифатено. Се' што е негативно во овој предлог нема да го прифатиме и категорично ќе го одбиеме, а се' што е позитивно ќе го прифатиме“, рече Груевски. „За името во Република Македонија немаат право да одлучуваат политичарите, затоа што тоа не е ни само мое ниту само на Бранко Црвенковски, Радмила Шекеринска, Антонио Милошоски. Тоа е име за кое можат да дадат мислење само сите граѓани на Република Македонија“, додаде тој.

Претседателот Црвенковски денеска ќе присуствува на лидерската средба во состав Груевски, Шекеринска, Тачи и Ахмети, што ќе се одржи во Клубот на пратениците во Скопје. Предлогот на Нимиц е прва точка за дискусија на лидерската четворка заедно со шефот на државата. Консултации се одржаа и во текот на вчерашниот ден со лидерите на најголемите парламентарни партии. Груевски се сретна посебно и со своите коалициски партнери Тито Петковски од НСДП и Мендух Тачи од Демократската партија на Албанците, а синоќа го свика и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Шефицата на опозицијата, Радмила Шекеринска, вчера го повика Груевски пред македонската јавност да го соопшти предлогот за името за да се избегне неизвесноста и, како што рече, играње со чувствата на граѓаните. „Во вакви клучни моменти за нашата држава и за нашите граѓани неопходни ни се политичка мудрост и единство. Очекувам премиерот и Владата да го соопштат предлогот и да кажат какви ќе бидат нивните реакции и како државен врв и како Влада. Сега е моментот кога политичарите не смеат да калкулираат, туку да градат единство“, рече Шекеринска и додаде дека „нема да биде тешко“ да се постигне единство. Според Шекеринска, референдумот што го заговара премиерот Груевски е само негово, како што рече, бегање од одговорноста.

Извори од државниот врв велат дека минатиот четврток ги добиле првите сигнали дека се подготвува пресврт во содржината на предлогот што го подготвувал медијаторот Нимиц. Процените се дека до пресвртот дошло како резултат на средбата што грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани ја имаше со државниот секретар на САД, Кондолиза Рајс.

До оваа средба, како што тврди нашиот извор, пакетот на Нимиц содржел само еден предлог за името што Македонија би го употребувала во комуникацијата со Грција и во меѓународните организации, но климата се сменила по визитата на грчката шефица на дипломатијата на Вашингтон.

Според најновиот предлог на Нимиц, како што толкуваат извори што учествувале во консултациите, излегува дека Македонија ќе го употребува своето уставно име само во личните карти на граѓаните.

Грчките медиуми вчера тврдеа дека рокот што американскиот посредник го дал до Македонија и до Грција да се изјаснат за предлогот изнесува 15 дена. „Македонија се наоѓа пред најголемата раскрсница досега“, ни рече вчера висок претставник од тесниот круг личности што го анализираат предлогот на Нимиц и го формулираат одговорот на Македонија. „Влезот во НАТО е императив за нашата земја, а, од друга страна, се наоѓаме пред голема опасност да бидат згазен нашиот национален идентитет, што не смееме да дозволиме да се случи“, додава истиот претставник.



Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 03:41
Eve uste ednas za tie sto sakaat i dupeto da si go dadat za NATO!!!!!!Ajde glasajte sega za Demokratski Makedonii, da ve vidam.A i onj skapaniot Fratini,najde vcera da doagja da kazuva za vizite..Ista prikazna kako so Srbija..ama ne mi se veruva deka lugjeto se tolku prosti vo Makedonija, pa na se se fakjaat!!!Krajno razocaran...

СКАНДАЛОЗЕН ПРЕДЛОГ НА посредникот МЕТЈУ НИМИЦ

Новото име и во пасош

Нимиц предлага новото име што ќе се користи во сите меѓународни организации да се запише и во пасошите на македонските граѓани, а на државите што ја признале Македонија под уставното име им се сугерира да ја преиспитаат одлуката

Пет предлози за ново име на Република Македонија дал посредникот Метју Нимиц на последната рунда преговори, кои завчера се одржаа во Атина, дознава „Дневник“ од дипломатски извори. Никола Димитров, македонскиот претставник во преговорите, уште истата вечер на претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски им го претставил новиот пакет на Нимиц. Според нашите извори, овој предлог е уште понеповолен и од претходниот, кој македонските власти го оценија како „лош“. Од новиот предлог на Нимиц произлегува дека уставното име на земјава не ќе може да се употребува ни дома. „Второто име“, кое треба да важи за билатерална комуникација со Грција и во сите меѓународни организации, треба да биде напишано и во пасошите на македонските граѓани. Според дипломатите, тоа значи дека тоа „второ име,“ всушност, ќе ни стане едно и единствено. Дипломатите велат дека Нимиц поставил уште една опасна дипломатска стапица за Македонија, бидејќи на сите држави што ни ја признале државата под уставното и историско име „им сугерира“ да ја преиспитаат таквата одлука.  Од сето тоа произлегува дека се заговара едно име и за домашна, и за билатерална и за меѓународна употреба. За таа цел Нимиц ги предложил следниве имиња: Демократска Република Македонија, Република Горна Македонија, Нова Република Македонија, Независна Република Македонија и Уставна Република Македонија. 

Македонските власти доцна прексиноќа и вчера претпладне го разгледувале новиот предлог на американскиот посредник во спорот за името. - Го анализираме предлогот на медијаторот Метју Нимиц и ги подготвуваме сите детали и комбинации и се' што може да произлезе од него. Веќе сме при крај со оформувањето на првичниот став. За тоа ќе разговараме и со другите фактори во државата, по што ќе ги презентираме резултатите - изјави вчера премиерот Никола Груевски.  Тој за планот на Нимиц ќе ги извести и лидерите на сите политички партии, а на таа средба ќе биде поканет и претседателот Црвенковски. Груевски вели дека се' што е негативно во предлогот на Нимиц, Македонија нема да го прифати и категорично ќе го одбие.Посредникот на ОН, американскиот дипломат Нимиц, смета дека неговиот предлог е фер и оти го зачувува уставното име на Македонија. Тој предвидува можност и двете земји да може да го користат терминот Македонија во комерцијални и други цели затоа што и двете земји се наоѓаат на територија на „стара Македонија“. Тоа значи дека Грција ќе може да го употребува името Македонија и во своите територијални единици како што е, на пример, Централна Македонија или Комора на Централна Македонија.




Постирано од: borec
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 03:59
What???  изненадување
 
"на државите што ја признале Македонија под уставното име им се сугерира да ја преиспитаат одлуката"
 
E OVA E NAVISTINA SHOKANTNO!!!!  изненадување лутина
 
Znachi si igraat so nas TOPLO-LADNO......i sega koga se priblizuvame demek, do kandidaturata....DA NI GO UDRAT TUSHOT...LADEN SE RAZBIRA.  изненадување
 
E PA NE VLEGUVAME VO NATO!!!!!!  лутина

 


Постирано од: borec
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:02
A OVA???? изненадување
 
"Тој предвидува можност и двете земји да може да го користат терминот Македонија во комерцијални и други цели затоа што и двете земји се наоѓаат на територија на „стара Македонија“. Тоа значи дека Грција ќе може да го употребува името Македонија и во своите територијални единици како што е, на пример, Централна Македонија или Комора на Централна Македонија."
 
SEGA RAZBIRAM ZOSHTO DORA ETHIOPJANI BILA do ushi nasmeana. лутина
 


Постирано од: moira
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:06
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Eve uste ednas za tie sto sakaat i dupeto da si go dadat za NATO!!!!!!Ajde glasajte sega za Demokratski Makedonii, da ve vidam.A i onj skapaniot Fratini,najde vcera da doagja da kazuva za vizite..Ista prikazna kako so Srbija..ama ne mi se veruva deka lugjeto se tolku prosti vo Makedonija, pa na se se fakjaat!!!Krajno razocaran...




Prijatele ne se tolku prosti.......najprosti se....poprosti....Amin.....neli gledas po anketata......samite se prekrstija

Pozdrav!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: borec
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:11
NIKAKO VO NATO!!!!! лутина


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:15
ПОРАЗ на Македонската дипломатија.....господа ...новиот проблем што ни се јавува е поради тоа што ние изгубивме многу време на јалови дискусии околу имато...кога се бараше во изминативе месеци од нас конструктивност ние бевме срамежливи и не успеавме да си го заштитиме името барем со оние земји кои тоа веќе го сторија и не признаа...сега сме паднати на колена и единствено што ќе ни остане од нашето име е “М“....И покрај овој нов предлог треба повторно со ладна глава да размислуваме и да побараме брзо членство во ЕУ поради нашите големи отстапки...доколку и ова не се случи и нашиве прифатат нешто без силни гаранции за влез во ЕУ и симнување на визниот режим тогаш можеме сигурно да почнеме да си вадиме бугарски, косовски или српки пасоши....си напавивме од готово вересија и сега некој друг ни е крив...на крај Гвујо ќе излезе и ќе реше дека не можело дас е преговара и сме прифатиле ова ново име и овие услови....Но можда и сега е пак време за инает, можеме да уценуваме...ако ни го смените името не го признаваме Косово, ќе ја подржиме Србија и ќе ги прекинеме дипломатските односи со Грција ќе ја затвориме границата со Грција, нормално доколку стави вето и ќе чекаме некој да ни се обрати....и тоа треба некогаш да е дел од дипломатијата ....ако не, тогаш да го смениме и да почнеме да се шишаме, зашто можда грците нема да не сакаат вакви какви што сме...ќе продуцираме криза па нека иде се у к*рац ....лутиналутиналутина
лутина

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: borec
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:16

GRCIJA NEMA NIKAKVO PRAVO NA NASHETO IME......TAA SI IMA IME.....

KOLKU LI USHTE IMINJA SAKA DA IMA I KORISTI??????  лутина
 
 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:22
Ovoj problem treba da se resi vo Megjunarodniot sud vo Hag, pa toj neka presece, zosto UN ja prekrsija svojata Povelba vo slucajot so priemot na Makedonija vo UN ?????????? Neka glasa Generalnoto sobranie za imeto..i na mnogu drugi pomali aziski i africki i juzno amerikanski drzavi im e SMACENO od Avtokratijata na USA i EU, sigurno ke ne poddrzat...ako dojde do glasanje za Ustavnoto ime..
 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:26
A od druga strana vidi kako pritiskaat da prifatime PROMENA NA USTAVNOTO IME i ramkite na onoj posraniot Nimic:

Вашингтон ја менува реториката за НАТО


Роберт Гејтс го пречекува Лазар Еленовски пред Пентагон

Сигурната Хрватска лобира Македонија и Албанија да и' се придружат во Алијансата

Од нашиот известувач
Борис Георгиевски

Оклахома сити - Го менуваат ли САД речникот во пресрет на долго најавуваното и планирано проширување на НАТО со три нови земји-членки Македонија, Албанија и Хрватска? Досега традиционално повторуваната реченица: САД би сакале сите три земји-членки на Јадранската група да добијат покани на претстојниот самит во Бук*решт, не се слуша толку често последниве денови од претставниците на американската администрација. Напротив, се' почесто се потенцира дека одлуката за тоа кој ќе добие покана за членство во НАТО се' уште не е донесена. Резервираноста во Вашингтон во однос на квантитетот на идното проширување на Алијансата, вчера делумно ја потврди и хрватскиот министер за одбрана, Бранко Вукелиќ.

Од вторничката куса средба на министрите од трите земји од А3- групата со американскиот министер за одбрана, Роберт Гејтс, во Вашингтон, од Пентагон излезе само штуро соопштение во кое беше наведено дека било разговарано за проширувањето на НАТО, одбранбените реформи кои ги спровеле Македонија, Албанија и Хрватска, и состојбите во Косово и Авганистан. Со ниту еден збор не беше спомната поддршката на САД за нивниот прием во Алијансата, нешто што, барем во изминативе месеци беше редовна практика кога е во прашање Вашингтон.

Портпаролот на Пентагон, Џеф Морел, по средбата ги наброја темите за кои се дискутирало, но не прецизираше ништо во однос на шансите на земјите за добивање на посакуваната покана. Морел ги пофали Македонија, Албанија и Хрватска дека нивниот придонес во воените мисии на Алијансата е далеку над нивните реални можности.

Според она што го кажал министерот Лазар Еленовски за македонската програма на Гласот на Америка, главната порака од Гејтс до Македонија била дека земјата „во одбранбениот дел ги исполнува целосно критериумите, и повеќе од тоа“.

Најрасположен за изјави по средбата со секретарот Гејтс, беше хрватскиот министер Бранко Вукелиќ, но токму неговите изјави оставија најмногу простор за двоумење. Вукелиќ во неколку наврати, во изјава за хрватската програма на Гласот на Америка, повторуваше дека Хрватска би сакала да ги види сите три земји од Јадранската група како идни членки на НАТО. Тој очекува неговата земја сигурно да добие покана на самитот во Бук*решт, но рече дека за иднината на регионот најдобро е и Македонија и Албанија, исто така, да влезат во Алијансата.

„Одлуката за прием во НАТО се' уште не е донесена. Затоа на состанокот со министерот Гејтс неговата порака беше да се продолжи со контактите со сите земји-членки на НАТО. Верувам дека поканата ќе биде упатена до сите три земји. Тоа е важно за стабилноста и безбедноста на целиот регион, особено во контекст на случувањата и актуелната криза на Косово. Мислам дека е многу важно за понатамошниот развој, за безбедносните услови и за сите демократски процеси во нашиот регион, сите три земји да добијат покани“, потенцираше Вукелиќ.

И портпаролот на Стејт департментот, Шон Мекормак, беше претпазлив кога на редовната прес-конференција во вторникот говореше за проширувањето на НАТО.

„Во овој момент нема конечна одлука. Во тек се разговори со неколку земји, без разлика дали станува збор за кандидати за членство или пак за земји кои посакуваат членство во Акциониот план, на кои им објаснуваме што треба да сторат за да ги исполнат условите за членство. Никој нема да го симне прагот за која било од овие земји, и ние, исто така, ќе донесеме одлука откако ќе процениме дали овие земји се подготвени за повисоко ниво на асоцијација со НАТО. Исто така, ќе се консултираме и со нашите сојузници. НАТО е организација во која одлуките се носат со консензус, што значи дека ќе мора да постигнеме консензус за секое индивидуално прашање за секоја земја- кандидат“, рече Мекормак.

Според она што речиси секојдневно го повторуваат македонските претставници, единствената пречка за приемот на Македонија во НАТО е противењето на Грција. Резервираноста во американската администрација, веројатно е резултат и на проблемот со името. Лобирањето на Загреб, покрај Хрватска да добијат покани во Бук*решт и Македонија и Албанија, се надоврзува на процените на дипломати на НАТО кои од Брисел за „Утрински весник“ неодамна изјавија дека доколку приемот на Македонија биде блокиран, од трката за НАТО, најверојатно, ќе испадне и Албанија.

Покрај Хрватска, за приемот на трите земји во Алијансата деновиве лобираше и Ричард Лугар, лидер на Републиканската партија во Одборот за меѓународни односи во американскиот Сенат. Сенаторот Лугар ја повика својата влада да обезбеди прием на Хрватска, Македонија и Албанија во НАТО.

„Овие три земји се наоѓаат на критички важна геостратегиска локација и се во најдобра можност да спречат евентуални обиди за дестабилизација на регионот преку насилство“, порача Лугар.





 NE za NATO!!!!!!!!!!!!! f**k OFF



 


Постирано од: borec
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:29

YES!!!!!!!

 
f**k off NATO!!!!!!  лутина
 
LETS GO TO RUSSIA!!!!!
 
 


Постирано од: moira
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:38
Originally posted by borec borec напиша:

YES!!!!!!!

 
f**k off NATO!!!!!!  лутина
 
LETS GO TO RUSSIA!!!!!



Ova vic eгазење%20од%20смеење
Koj te povika kaj Rusite..........so niv sigurno ke se usrekime......isto kako Srbite sto se usrekijaгазење%20од%20смеење


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: borec
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 04:59
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

YES!!!!!!!

 
f**k off NATO!!!!!!  лутина
 
LETS GO TO RUSSIA!!!!!



Ova vic eгазење%20од%20смеење
Koj te povika kaj Rusite..........so niv sigurno ke se usrekime......isto kako Srbite sto se usrekijaгазење%20од%20смеење
 
Zoshto da ne be moira......SAMI KE SE PONUDIME!!!!!  голема%20насмевка
 
Pa Rusite ne igraat TOLKU k*rVINSKA POLITIKA - ZATOA zapadov gi "zaebava"!!!!  голема%20насмевка
 
 


Постирано од: moira
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 05:04
Znaes koj se nudi sam?!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 05:08
Nie veke se ponudivme sami, Moira, dali na USA ili na Rusija nema razlika....veke sme ne "izebani" tuku "preebani" sto nemoze sami nitu da odime....
 I toa ne od Rusija tuku od Majka Amerika


Постирано од: moira
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 05:19
Sega falat rusite da ne dovrsta takaзбунетостплазење

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: borec
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 05:27
Originally posted by moira moira напиша:

Sega falat rusite da ne dovrsta takaзбунетостплазење
 
смеење 
 
Kako zalno zvuchi ova.  A jas se smeam demek...kreten.  голема%20насмевка
 
Da mi olesni mozebi, zatoa.  тага
 
Kazi togash drugo chare...moira???? 
 



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk