IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Името е се што имаме
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Името е се што имаме

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 56>
Автор
Порака
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Името е се што имаме
    Испратена: 20.Февруари.2008 во 04:47
Ајде познавачи кое име ви е најприфатливо ...или ќе се удираме во грдаи за РМ а кога ќе треба да се брани државата тогаш сите глават во песок и гледај реклами
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 04:51
Nema opcija kade stoi samo "Republika Makedonija" zatoa i nema da glasam.

 Sporot so imeto e vestacki nametnat i pravno nevaliden, t.e protivpraven spored povelbata na Obedinetite Nacii.
 
 Citat od clenot koj bese prekrsen vo slucajot so imeto na Makedonija:

UN Charter-
Chapter 1-case 2 :
  " 2. To develop friendly relations among nations based on respect for the principle of EQUAL RIGHTS and SELF-DETERMINATION of peoples, and to take other appropriate measures to strengthen universal peace;)


 Ne treba da se pregovara, i bara kompromisi za nesto sto e protivpravno, za toa postojat megjunarodni sudovi!!!!

 Nema menuvanje na imeto , treba da se resi sporot preku pravna postapka vo Megjunarodniot Sud vo Hag.

 Zatoa i nema da glasam na anketava...


 P.S i ne gi pripremaj lugjevo za kompromisi, bidejki nikoj ne se slozuva so toa...
 


Изменето од Neonic - 20.Февруари.2008 во 04:57
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 04:56
абе и затоа не ја напишав зашто е неприфатлива за НАТО...или ти би жртвувал изненадување
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 05:07
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

абе и затоа не ја напишав зашто е неприфатлива за НАТО...или ти би жртвувал изненадување

 NATO kako organizacija ke propadne za nekolku godini dokolku ne se transformira, bidejki NATO paktot bese sozdaden kako protivteza na Varsavskiot Park, i konstruiran za deluvanje vo specificni globalni situacii, koi za zal veke gi nema.
 NATO ne moze da odgovori na denesnite predizvici so koi se soocuva svetot a toa e Terorizmot, a so samoto toa se gubi negovoto znacenje.Primer e samo NEUSPEHOT vo Avganistan i Irak.
 Den denes vo NATO ima podelenost od edna strana UK i USA a od druga Germanija Francija i ostanati, koi odbivaat da pustat svoi vojnici vo borbeni misii vo Juzen Avganistan, i preferiraat da imaat vojnici vo Severniot del, kade sto misiite se od civilen karater(poddrska na naselenie,obezbeduvanje,medicinski timovi i slicno)
 Na posledniot samit na NATO USA im bese mnogu luta na Germany i France, zatoa sto ne se soglasija da pustat poveke vojnici vo Avganistan.

 A nad seto toa, NATO ne e organizacija koja resava sporovi pomegju dve zemji clenki.Dokaz za toa se Grcija i Turcija, i Kiparskoto prasanje koe veke 40 godini ne e reseno, i Turcija ima 40000 vojska na Severniot del na Kipar.
 Imaat Teritorijalni sporovi za ostrovite, i za teritorijalnite vodi vo Egejot.
 Koj ke garantira deka NATO ke ja zastiti Makedonija od Albancite, ako i samata albanija e vo NATO?
 NATO ne moze da ja zastiti Makedonija od vnatresni elementi..i Makedoncite i Albancite vo Makedonija imaat Makedonski pasos i pred zakonot, a i pred NATO se ISTI! Zatoa tie ne mozat da zazemaat strani vo vnatresni konflikti na nivna zemja clenka na NATO.

 Da ne i go resi NATO,problemot so k*rdite na Turcija????

  Se e farsa na USA...koja saka da ja opkoli Rusija od edna strana i da ja limitira vo pogled na distribucija na prirodnite resursi,a i voeno ,a od druga strana go priznava Muslimansko Kosovo, dodeka im ugoduva na Saudiska Arabija za Naftata(koja od Irak ja zemaat badijala, 125 god rezervi na nafta, a Saudiska Arabija ima 25 god rezervi),a voedno i da gi drzi zadovolni, za da ne se bunat za prasanjeto so Izrael i Palestina.
  Globalna Politika batka, a nie od sitni positni...

 NATO denes postoi, utre mozebi nema da postoi, a nie Makedonija treba da ja socuvame i za nasite deca ,vnuci i pravnuci...
 Ili mozebi sakas da bide zapisano vo istrijata deka sme bile PONIZENI od Juznite Albano-Slavo-Turko Grci, ili kako jas gi narekuvam KVAZI Heleni???I svetot da ja arhivira nasata istorija od 1991 godina pa nataka????
  
  


Изменето од Neonic - 20.Февруари.2008 во 05:53
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 05:10
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

абе и затоа не ја напишав зашто е неприфатлива за НАТО...или ти би жртвувал изненадување
 
A koj reche deka e neprifatliva za NATO?????
 
Ti slushna takvo neshto do sega?????
 
Ili toa sto ne prizna Amerika pod ustavnoto ime NE go rachunash????
 
 
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 07:31
Република Македонија

На анкетава не гласам зошто смешна е!!
Не е ставено уставното име......срамота!!!
А овој Павлин по се изгледа ќе си го продаде гзот само за да влезе во НАТО...

Зошто гледам уставното име не го ставил во анкетата



Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Ајде познавачи кое име ви е најприфатливо ...или ќе се удираме во грдаи за РМ а кога ќе треба да се брани државата тогаш сите глават во песок и гледај реклами



А познавачу се сеќаваш ли дека веќе го сменивме ние уставот и ЗНАМЕТО.???
Што сакаат повеќе од тоа...
Значи доста беше веќе, Република Македонија и ништо друго...
Ако нејќат слободно нека одат во мајчината(зборам за тие од НАТО)

Изменето од Vladimir88 - 20.Февруари.2008 во 07:33
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 08:52
МАКЕДОНИЈА НЕ Е СЕЛО ПА ДА СЕ ВИКА ГОРНА ИЛИ ДОЛНА.
НЕ МОЖЕ КАКО ОПРЕДЕЛБА ДА СОДРЖИ ИМЕ НА РЕКА.
НЕ МОЖЕ КАКО ОПРЕДЕЛБА ДА СОДРЖИ ИМЕ НА ГРАД.
ДЕМОКРАТСКА...? ДАЛЕ ЕДНА ДРЖАВА Е ДЕМОКРАТСКА ИЛИ ВО НЕА ВЛАДЕЕ ДИКТАТУРА, ТОА Е ПРАШАЊЕ ШТО ГО ТАНГИРА НАРОДОТ ВО НЕА А НЕ СОСЕДИТЕ.
ДЕКА ИМЕТО Е СЕ ШТО ИМАМЕ, НЕ БИ РЕКОЛ. ИМАМЕ МНОГУ ВРЕДНОСТИ, НО ИМЕТО НИЕ Е КОРЕНОТ, ТОА ШТО НЕ ДРЖИ ЦВРСТО НА ОВИЕ ПРОСТОРИ НИЗ ВЕКОВИТЕ, НИЗ ИСТОРИСКИТЕ БУРИ И НЕВРЕМИЊА, ШТО НЕ ДИФЕРЕНЦИРА КАКО ПОСЕБЕН НАРОД НА БАЛКАНОТ, ШТО МУ ДАВА БЕЛЕГ НА НАШИОТ НАЦИОНАЛЕН БИТ.
СЕПАК, ОВА СЕ ТЕШКИ МОМЕНТИ ЗА ВЛАДАТА. НЕ БИ САКАЛ ДА СУМ ВО НИВНА КОЖА. ОД ЕДНА СТРАНА, АКО ОСТАНАТ КРУТИ, КЕ ЈА ОДНЕСАТ МАКЕДОНИЈА ВО ПОДЛАБОКА ИЗОЛАЦИЈАЉ, ОД ДРУГА, ПАК, АКО ПРИФАТАТ НЕКОЈА ОД СОЛУЦИИТЕ, ЌЕ ГИ ОБВИНУВАМЕ НИЕ.
НАЈДОБРА ВАРИЈАНТА Е ДРМАКЕДОНИЈА.ПРИЧИНА - ГРЦИТЕ НАМА ДА СЕ СОГЛАСАТ СО ОВА ИМЕ, А ТОГАШ ВИНАТА ЗА НЕУСПЕХОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЌЕ ЛЕГНЕ НА НИВНОТО КОНТО.

Изменето од majstorce62 - 20.Февруари.2008 во 08:53
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 10:38

"НАЈДОБРА ВАРИЈАНТА Е ДРМАКЕДОНИЈА.ПРИЧИНА - ГРЦИТЕ НАМА ДА СЕ СОГЛАСАТ СО ОВА ИМЕ, А ТОГАШ ВИНАТА ЗА НЕУСПЕХОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЌЕ ЛЕГНЕ НА НИВНОТО КОНТО."

Tokmu taka!   големо%20гушкање

Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 10:49
Гласав за Вардарска Република Македонија затоа што и онака самите велиме Вардарска, Егејска, Пиринска. Не гледам ништо лошо во ова име. Го прифаќам и Демократска Република МАкедонија затоа што нели велиме дека сме демократска земја. Па ми одговара и Горна Република Македонија, затоа што тоа сугерира дека постои и некоја Долна. Па дури и Република Македонија Скопје. Ништо страшно. Важно е дека секаде стои зборот МАКЕДОНИЈА, а која наставка или преставка ќе ја има е помалку важно.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 10:50
Епа тогаш сигурно ти одговара и Формер ЈУГОСЛАВ Репаблик...
Па и таму го има името Македонија...

Изменето од Vladimir88 - 20.Февруари.2008 во 10:51
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 10:54
Originally posted by tofu tofu напиша:

Гласав за Вардарска Република Македонија затоа што и онака самите велиме Вардарска, Егејска, Пиринска. Не гледам ништо лошо во ова име. Го прифаќам и Демократска Република МАкедонија затоа што нели велиме дека сме демократска земја. Па ми одговара и Горна Република Македонија, затоа што тоа сугерира дека постои и некоја Долна. Па дури и Република Македонија Скопје. Ништо страшно. Важно е дека секаде стои зборот МАКЕДОНИЈА, а која наставка или преставка ќе ја има е помалку важно.
 
normalno .. ti bi glasal i za Republika Makedonija Aracinovo ili Sipkovica samo da mozes demek , da patuvas niz evropa bez vizi ... tie poracuvaa po tebe ... edvaj cekaat da ni gi ukinat vizite pa da im pojdes tamu .... KAKO NE TI E SRAM ?
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 11:01
МОРЕ ЛУГЕ, ОВАА ТЕМА НЕ Е ЗА КАВГА И КРЕВАЊЕ ТЕНЗИЈА ТУКУ ЗА ГРАДЕЊЕ ЗАЕДНИШТВО. НЕ СУМ АВТОР НА ТЕМАВА, НО МИСЛАМ ДЕКА И АВТОРОТ ТАКА ЈА ЧУВСТВУВА.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 11:32
UN envoy puts five FYROM name options on table
Athens considers the suggestions to be ‘a good basis for negotiations’


Louisa Gouliamaki/AFP

United Nations envoy Matthew Nimetz, pointing, takes questions from the press after unveiling his final proposals for a solution to the Macedonia name dispute that has divided Athens and Skopje for 15 years.

Athens yesterday accepted as “a good basis for negotiations” five different composite names for the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) proposed by the United Nations special mediator on the Macedonia name dispute during talks in Athens.

Sources late yesterday revealed to Kathimerini four of the five proposed names: Democratic Republic of Macedonia, Constitutional Republic of Macedonia, Independent Republic of Macedonia and Republic of Upper Macedonia.

The same sources revealed that UN mediator Matthew Nimetz said FYROM could keep its “constitutional” name for use in domestic and bilateral relations while using the composite name in all its dealings with international organizations and on its citizens’ passports.

During talks in Athens yesterday with Nimetz and FYROM diplomat Nikola Dimitrov, Greece’s representative Adamantios Vassilakis reiterated Athens’s preference for a solution involving a single name rather than a dual option. However Greek diplomats are said to have accepted the five names put on the table by Nimetz as “a good basis for negotiations.” Dimitrov was reportedly unable to say when his government would be able to respond to the proposals, a stance that is said to have irritated Nimetz.

The Greek Foreign Ministry did not react to the proposals yesterday but sources indicated that one or two of Nimetz’s proposals might be acceptable.

Acknowledging that his proposal would not overcome all the objections of either Athens or Skopje, Nimetz asked for a response from each government within two weeks so a final solution can be reached before a planned NATO summit in April when the alliance will decide whether to admit FYROM.

“It is a compromise solution which does not satisfy either side 100 percent,” Nimetz said. “But I believe that overall it is a fair, decent reconciliatory solution that fulfills the expectations of both countries and can lead to a settlement,” he added.

Foreign Minister Dora Bakoyannis, who hosted the meeting between Nimetz and the two diplomats, agreed with the UN envoy regarding the need to move fast.

“Now is the time for a clear viable, practical and lasting solution,” she said.


http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_politics_100002_20/02/2008_93537
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 11:37
FYROM не ми одговара затоа што ова е сегашна, не поранешна држава, а најмалку и припаѓа на Југославија која реално не постои. Затоа и не се изјаснив позитивно за Нова Република Македонија, затоа што ова не е нова земја, ова е стара земја. А вие господа пецкала слободно плукајте по мене, не ме боли тоа затоа што воопшто не ме познавате. Ме боли што гледате ограничено и што заради вас страда цела нација, цела држава.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 56>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.