IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Традиционални народни песни од цел свет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Традиционални народни песни од цел свет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 19:16
аплауз mnogu ja sakam ovaa poslednata среќа
kuliraj
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 19:19
Originally posted by KaLiNa KaLiNa напиша:

аплауз mnogu ja sakam ovaa poslednata среќа


I jas
A ovaa sega e za majka mi

http://www.youtube.com/watch?v=-UOKPiTRyEM
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 01:16

http://www.youtube.com/watch?v=QEcyvA01m9E

MOJ DILBERE     Bosna

Moj dilbere, kud se šeceš,
Što i mene ne povedeš?
Povedi me u caršiju,
Pa me prodaj bazerdžanu!
Uzmi za me oku zlata,
Pa pozlati dvoru vrata!
Ko god prode neka pita:
"Cija li su ono vrata?"
"To su vrata moga zlata!"

Мој дилбере, кај се шеташ,
Зошто не ме земаш и мене?
Однеси ме в чаршија,
Продај ме на пазарџија!
Продај ме за ока злато,
Па позлати ја портата!
Кој ќе мине нека праша:
„Чија ли е таа врата?“
„Таа врата е од моето злато!“Изменето од filmadzijka - 10.Март.2008 во 01:16
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 01:18
Originally posted by filmadzijka filmadzijka напиша:


http://www.youtube.com/watch?v=QEcyvA01m9E

MOJ DILBERE     Bosna

Moj dilbere, kud se šeceš,
Što i mene ne povedeš?
Povedi me u caršiju,
Pa me prodaj bazerdžanu!
Uzmi za me oku zlata,
Pa pozlati dvoru vrata!
Ko god prode neka pita:
"Cija li su ono vrata?"
"To su vrata moga zlata!"

Мој дилбере, кај се шеташ,
Зошто не ме земаш и мене?
Однеси ме в чаршија,
Продај ме на пазарџија!
Продај ме за ока злато,
Па позлати ја портата!
Кој ќе мине нека праша:
„Чија ли е таа врата?“
„Таа врата е од моето злато!“

 
Од кого е ваа ма?
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 01:21
mislis koj ja pee??

Ja peat mnogumina, a ovoj link e od Tose verzijata, drugite mi bea kilavi malku ili premnogu se zanesuvaa.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 01:21
ААаа, добро.
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 22:07
A ovie se spec za tebe, Palestinec.

*****!! S T O M A C E N   T A N C !!*****

turski i libanski (tekst ne najdov, zasega)

http://www.youtube.com/watch?v=YamDoDK71Ds

http://www.youtube.com/watch?v=_ubj_hjLdVc

Изменето од filmadzijka - 21.Март.2008 во 12:36
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 12:37
I?
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 12:13

Polinezija

http://www.youtube.com/watch?v=9xx82D4Le_s

Tahiti

http://www.youtube.com/watch?v=2Fd3s6DRQYA

Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 10:24
http://www.youtube.com/watch?v=y62dAf2hSpE&feature=related

Косово        (а тепа и на Кумановски )

Густа ми магла паднала       

Густа ми магла паднала, море, ...
На тој ми рамно Косово.

Ништа се живо не види, море, ...
До једно дрво високо.

Под њег ми седи терзије, море, ...
Они ми шијев јелече.

Кол`ко со звезде на небо, море, ...
Тол`ко су шарке на њега.

************
Позната српска свадбарска песна од Косово и Метохија. Се пее на весели свечености но почнува со тажни стихови:„ Густа ми магла паднала, ништо не се гледа... “ Овие зборови се метафора за страдањата на Косовските Срби под турско ропство. Густата магла е тешкиот живот под чиј притисок не се гледа ни трага од подобра иднина и слобода.
Но како зрак светлина што пробива низ мракот на ропството, во песната се појавува високо дрво. Под дрвото седи терзија (кројач) и шие свадбен елек.
Овие стихови сведочат дека надежта, вербата и радоста на животот му пркосат на ропството.
Зборовите и метафорите на оваат песна се и денес актуелни.


Изменето од ПодВодно - 21.Март.2010 во 13:19
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 10:26
Добро бе луѓе, мисли некој со нешто да партиципира, а?
Изменето од filmadzijka - 23.Март.2008 во 10:27
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 13:13
ПЕТКО ЛЬО, КАПИТАНИНЕ

Петко льо капитанине,
Петко льо командирине,
Петко льо командирине.

Яла сай Петко остави
от това пусто хайдутство,
от това пусто хайдутство.

От това пусто хайдутство,
на майка ти сай додяло,
на майка ти сай додяло.

На майка ти сай додяло,
по деня хляба месенье,
по деня хляба месенье.

По нощам ризи перанье,
юнашки глави скиванье,
юнашки глави скриванье.

Петко льо капитанине,
Петко льо командирине,
Петко льо командирине.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.