IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дијалектика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дијалектика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:57
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ако добро забележа тој докторот што истражуваше беше доктор по теологија,
 
Добро гледав и уште подобро забележав дека типот врска немаше од теологија, ни од ТЕО, ни од ЛОГИЈА голема%20насмевка
Не мора човек да е доктор по теологија, доволно е да прашаш БРУЦОШ на теолошки факултет и ќе ти каже дека книгата Повторени Закони не ја напишал Мојсеј.
Па како можел Мојсеј да ја напишал таа книга, кога во неа, во последното поглавје, се опишува Мојсеевата смрт газење%20од%20смеење
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 20:58
jas lazga!!!
blagodaram Ev.
nesto neocekuvano od tvoja strana!
Znaci so toa sto toj nema vrska so teologijata, ti zakluci deka on e musliman, t.e. deka muslimanite go pravele klipceto. Ne ne podcenuvaj!

Изменето од Aisha - 17.Февруари.2008 во 21:01
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Филипче, во една друга емисија што јас ја гледав, таму докажуваа дека се се сведува на легендата на Митра и се е ископирано од таа легенда, само каде што е Митра се вметнати сонцето, облаците, дождот, снегот итн.
 

И сега кому да веруваме, на твојата или на мојата емисија? голема%20насмевка



Не е тоа да веруваш во се што ке исшлапаат нја ТВ туку постојат докази за Митра а она што кажуваш е дека Исус е копија на Митра а ја ти кажувам дека Митра и неговата копија се наптавени според легендата на сонцето.
Да не ги игнорираме египетските ископнини каде се најдени безбројни докази и аргументи , пишани пергаменти и свитоци од кои на повекето им се губи трага поради стравот од вистината. Нетреба да се плашиме од вистината и треба да ја прифатиме.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:02
Se gleda deka covekot e poranesen hristijanin, po znaenjeto sto go imase...
 
Muslimanite povekje znaat za hristijanstvoto od nego, pa kolku i da sakase da se pokaze, slabooo....
 
A da napomenam deka negiranjeto na nekoi raboti od Biblijata ne zasega i nas....
 
Taka sto, Evengelose, dijalektika ne e delo na muslimanite!!!
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:04
oooooo
Aferim Daija!
Odamna te nema!
nesto e prazen forumov
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Ако добро забележа тој докторот што истражуваше беше доктор по теологија,

 

Добро гледав и уште подобро забележав дека типот врска немаше од теологија, ни од ТЕО, ни од ЛОГИЈА голема%20насмевка

Не мора човек да е доктор по теологија, доволно е да прашаш БРУЦОШ на теолошки факултет и ќе ти каже дека книгата Повторени Закони не ја напишал Мојсеј.

Па како можел Мојсеј да ја напишал таа книга, кога во неа, во последното поглавје, се опишува Мојсеевата смрт газење%20од%20смеење



Па токму и тоа прашање го потегна и тој доктор по теологија,поради фактот што во последното поглавје се опишува смртта на Мојсеј,и тој се сомневаше во Повторените Закони,и според него четворица анонимуси го пишувале Стариот Завет.Но,од друга страна твоите забелешки упати ги до ТИЕ КОИ ЈА ДАДОА ЕМИСИЈАТА,не мораш мене да ми се истураш,човекот беше претставен како доктор по Теологија,а за тоа колку вредел,и колку знаел ПРОТЕСТИРАЈ до надлежните кои му ја издале таа титула.Јас само ти пренесов што видов.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Ако добро забележа тој докторот што истражуваше беше доктор по теологија,

 

Добро гледав и уште подобро забележав дека типот врска немаше од теологија, ни од ТЕО, ни од ЛОГИЈА голема%20насмевка

Не мора човек да е доктор по теологија, доволно е да прашаш БРУЦОШ на теолошки факултет и ќе ти каже дека книгата Повторени Закони не ја напишал Мојсеј.

Па како можел Мојсеј да ја напишал таа книга, кога во неа, во последното поглавје, се опишува Мојсеевата смрт газење%20од%20смеење


Теологија е нешто што се занимава со недокажани работи и е сосема спротивно од Историја , Астрологија и друго размисли малку како ке го докажеш настанот на маж од кал и жена од ребро тоа е само ТЕО(рија(предпоставка))ЛОГИЈА(наука) ма каква ти е тоа наука без докази и аргументи.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тогаш цитирај ме каде јас тоа реков дека емисијата е плод на муслиманите?
Ако не најдеш таков цитат, тогаш, за жал, ти ќе испаднеш лажга со следниов цитат:
 
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Ne e vo red povtorno velam, tvojata konstatacija, deka edna takva emisija, koja gi navreduva site religii, e plod na Muslimanite!
 
Aisha, цитирај ме каде тоа јас сум КОНСТАТИРАЛ дека емислијата Дијалектика е плод на муслиманите.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:06
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Se gleda deka covekot e poranesen hristijanin, po znaenjeto sto go imase...
 

Muslimanite povekje znaat za hristijanstvoto od nego, pa kolku i da sakase da se pokaze, slabooo....

 

A da napomenam deka negiranjeto na nekoi raboti od Biblijata ne zasega i nas....

 

Taka sto, Evengelose, dijalektika ne e delo na muslimanite!!!

 

 


Selam brate...dobredojde nazad!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:06
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Muslimanite povekje znaat za hristijanstvoto od nego, pa kolku i da sakase da se pokaze, slabooo.... 
 
Значи се согласуваме дека типот не бил доктор по теологија? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:12
Moze i da bil, no po nekoja americko-sektaska, sto znam?!
 
Mnogu bese slab. Vo knigata na Moris Bikaj "Biblija, k*ran i nauka" poubavo se objasnuvaat nekoi raboti...
 
No tuka treba da se vidi ne ona sto toj veli, tuku onie koi poseduvaat stari verzii na Sariot Zavet, odnosno, Torata, pa kako gi objasnuvaat 4. verzii i sl.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:15
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

Теологија е нешто што се занимава со недокажани работи и е сосема спротивно од Историја , Астрологија..
 
Филипче, сакаш да кажеш дека историјата и астрологијата се егзакни науки? газење%20од%20смеење
Си чул за изреката: "Победниците ја запишуваат историјата"?
Знаеш ли колку контрадикторни историски ставови постојат на балканов? голема%20насмевка
 
Астрологијата се занимава со докажани работи? збунетост Е сега стварно ме збуни голема%20насмевка
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:15
Pa i jas za vcerasnata emisija govoram. ZA VCERASNATA!!!
Bidejku secie vreme e ceneto, taka i moeto.... ne mislam da se inaetam so tebe, samo sakav da ukazam na nevistinata koja bese iznesena od tebe, kako sto ti ja narekuvas PREDPOSTAVKA!!!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 21:18
DAIJA, како можел типот да биде Д-р по теологија, кога муслиманите повеќе знаат за него од христијанството. Да разјасниме, не станува збор за дипломиран теолог, ниту за магистар по теологија, туку за ДОКТОР ејјјј, па тој коските ги оставил на теолошки факултет и на крај муслиманите да знаат повеќе од него? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.