IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Српска пропаганда и окупација на Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Српска пропаганда и окупација на Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 33>
Автор
Порака
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 20:13
Не е така
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 20:52
Аjде кажи зошто од базите во Бугариjа прво не ослободиле Пиринска, па потоа да се префрлаат во Вардарска?
Зошто се праќале чети и терористи во Македониjа под српска окупациjа?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 21:13
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Srpska propaganda...??? Kade ja vidovte...??? Denes Republika Makedonija postoi na onoj del koj go drzela Srbija...   
Zborot mi bese, ako togas imalo Srpska propaganda i denes go gledame rezultatot od taa propaganda... Togas mozeme slobodno da kazame i da zalime sto taa propaganda ne uspeala vo Pirin i Egej... Zosto...??? Epa zatoa sto denes ke gi imavme i tie delovi vo nasava Republika Makedonija... Ete zatoa...
Aj nekoj neka kaze deka ne e taka...


Во право си ако говориме за српската пропаганда од денешен аспект. Таа не постои, освен кај СПЦ и одредени радикалните кругови. Меѓутоа ако ми говориш за онаа кралска Југославија, тогаш не си во право. Јас имам затворана роднина затоа што се бунеле против српската власт (  пред да кажеш дека била бугарофилка, да кажам дека истата таа подоцна е оставена 80% инвалид од бугарскиот окупатор ). Истотака читај за Ченто, па и самиот Колишевски и првите луѓе на НР Македонија како говорат за тој период. Читај, постојат сведоштва и за тој период, некои напишани и од МАкедонци.
И не ја мешај кралска окушаторска Југославија со Титова Југославија, затоа што во Титова Југославија постоеше слободна македонска држава, затоа и Пирин и Егеј гравитираа околу НР Македонија, додека не може да се каже истото за кралска Југославија.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 23:01
Vo Kralska Jugoslavija teritoriite bile podeleni na BANOVINI i pretezno spored mestoto na rekite... Imalo i Drinska, Dunavska, pa i Vardarska Banovina... E taa Vardarska Banovina vo Titovo vreme e odstapena na Makedonskiot narod da napravi svoja Repulika...
Zborot mi bese taa VARDARSKA BANOVINA vo KRALSKA Jugoslavija da bese maaalku pogolema i da gi opfakase Pirin i Egej, vo Titovo vreme i tie ke bea vo sopstvenost na Makedonskiot narod... Svakas...???   Znaci ona sto bilo vo kralska, ostanala i vo Titova Jugoslavija...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 23:17
Многу грешиш - никој Македонија не ја отстапил,Македонците со пушка во рака си ја ослободиле Македонија од окупаторот
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 23:56
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Многу грешиш - никој Македонија не ја отстапил,Македонците со пушка во рака си ја ослободиле Македонија од окупаторот

Многу јасно!!! Ние Македонците како сеуште да се чувствуваме должни на Србите затоа што ни го зедоа Прохор Пчински
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 00:19
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Аjде кажи зошто од базите во Бугариjа прво не ослободиле Пиринска, па потоа да се префрлаат во Вардарска?
Зошто се праќале чети и терористи во Македониjа под српска окупациjа?

Затоа што Македонија пред балканските војни била една целина и како таква била под турско ропство.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 01:43
Владо и Мигаре Тактика суспендирани поради навреда на национална основа! Владо има една недела одмор, за Мигаре Тактика ќе одлучи администрацијата!
Мигаре Тактика, јас ниту сум војвода, ниту сум се декларирал за таков!


Изменето од macedon_alex - 07.Јули.2009 во 01:51
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 11:58
srpska propaganda .... do toa li dojdovme ? kako generalen problem na seto ona sto ni se slucuva sega ? ...... ajde vaka ... posle 6 vekovno tursko ropstvo , teritorijata koja pred da dojdat osmanliite na balkanot , koj na taa teritorija imal drzava ? .....  koj so kumanovskata bitka gi osloboduva ovie teritorii ? ...... i koj do 1945 - ta tuka ima svoja kralevina ? ...... velite , gi menuvale preziminjata ...... a sto mozeme da ocekuvame od nekoj koj do 45 - ta ovoj del go svakjal kako svoj ? .... da ne mislis deka trebalo da gi ostavat na OV ? ...... vo red ... ne velam i ne smeam da odam protiv nekoi fakti ... deka se obiduvale da izvrsat asimilacija na MKD narod preku razni vlijanija pa bilo da e i so upotreba na sila ....... ama dobar del od narodot vo toa vreme se deklariral i kako bugarski ako ne se lazam ...... ne e problemot vo srbite .... problemot e povekje vo turcite koi nikako ne sakale da dadat avtonomija za eden narod koj etnicki bil rasprostranet vo sega vekje 4 drzavi ..... mislam deka turcinot bil dalekuviden sto se odnesuva po toa rasanje ... i koga gubel , ostavil prostor za vrakjanje ....... naseluval drugi pleminja i gi postavil kako tampon zona pomedju narodi so ista vera a kaj nekoi i so ista krv ili krvni vrski ..... nesto sto denes rezultira i dava svoi rezultati ...... a mislam deka i samite dobro znaete za sto stanuva zbor намигнување

Изменето од miroslav_g8 - 07.Јули.2009 во 12:01
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 12:02
Ова е убаво напишано но сепак е гледиште ниэ твоите очи,не е се црно бело како што мислиш - како на пример.

На крајот од 19 век група македонски револуционери создале Привремена влада на Македонија. Во април 1881 година, оваа влада објавила Манифестот, во кој се вели (ЦИТИРАМЕ):
              "Македонци! Нашата мила татковина Македонија некогаш била една од нај славните земји. Македонскиот народ ги удри првите темели на воената вештина и со своите победнички фаланги и со Аристотеловата вештина го цивилизира човештвото. Но таа, некогаш толку славна наша татковина, денес е на прагот на својата пропаст поради нашите грешки и поради заборавот за нашето потекло. Туѓи и сомнителни народи сакаат да ја земат нашата земја и да ја уништат нашата народност, која светејќи со таков сјај, не може и никогаш нема да пропадне!...
              Вистински Македонци, верни деца на татковината! Зарем ќе трпите нашата мила земја да пропадне? Погледнете ја како во ропството е покриена со рани што и ги направиле околните народи. Погледнете ја и видете и ги нејзините тешки синџири што и ги прави султанот. Наоѓајќи се во ваква немоќ и гледајќи ја целата расплакана, нашата мила Македонија, нашата мила татковина не вика: 'Вие што сте мои верни деца, вие што по Аристотела и Александра сте мои наслед ници, вие во чиишто жили тече македонска крв, не оставајте ме да умрам, туку помогнете ми! Каква жална глетка за вас, вистински Македонци, ќе биде ако станете очевидци на мојот погреб? Не! Не! Еве ви ги моите крвaви грозни рани, еве ви ги моите тешки синџири: скршете ги нив, излекувајте ми ги раните, направете се на знамето што ќе го кренам да биде напишано: Единствена и обединета Македонија!... Да живее македонскиот народ! Да живее Македонија!... Македонци, сетете се на Вашето потекло и немојте да се откажувате од него!'" (ЗАВРШЕН ЦИТАТ)
              Членови на оваа илегална влада и потписници на овој Манифест би ле истакнатите македонски национални дејци од крајот на 19 век: Васил Симов, Петре Јованов, Христо Ѓоргов, Никола Трајков, Васил Дијамандиев и уш те двајца, по име Коста и Вулгарис.
              Оваа влада одржала и Национално собрание на кое присуствувале вкупно 32 делегати речиси од цела Македонија. Во Протоколарното решение што притоа било донесено, меѓу другото, се барало (ЦИТИРАМЕ):
              "Од сите заинтересирани влади да биде побарана реставрација на античка Македонија. Ќе се упати и повик до сите љубители на слободата и од сите родољубиви мажи ќе се побараат благородни жртви". (ЗАВРШЕН ЦИТАТ)

              Значи, еве како размислувале нашите предци од осумдесеттите години на 19 век, за разлика од некои наши денешни скудоумни политичари и наводни интелектуалци кои пробуваат гледиштето да го свртат во друг правец,да не направат Бугари или Срби - не оди тоа така

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 12:08
mora li sekade i sekogas da e vmetnes " antickata " strana ? ..... daj te molam , ne gi usloznuvaj bez potreba temite .... zosto znaes vo koja nasoka kje trgnat .... kje pocneme da se vrtime vo krug kako i sekogas ...... vo red .... kazav deka kako i sekoj " osvojuvac" pa taka i srbite vo toa vreme se obiduvale da izvrsat asimilacija po pat na razni pritisoci .... ok ? ...... no sto stanuva vo periodot pred doadjanje na osmanliite ? ..... ne mi odgovori ...... koj togas imal carevina na ovie prostori ? ........... daj te molam , popolni go toj vremenski prostor ...... zosto nikako ne mi e svatlivo kako moze nekoj da vrsi asimilacija vrz narod koj narod go smetal za del od svojot narod pred doadjanjeto na osmanliite ........... i te molam , ostavi e antikata vo ovaa tema nadvor od nea .....  bezpredmetno kje bide da pocneme da se vrtime vo krug ..............
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 12:14
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mora li sekade i sekogas da e vmetnes " antickata " strana ? ..... daj te molam , ne gi usloznuvaj bez potreba temite .... zosto znaes vo koja nasoka kje trgnat .... kje pocneme da se vrtime vo krug kako i sekogas ...... vo red .... kazav deka kako i sekoj " osvojuvac" pa taka i srbite vo toa vreme se obiduvale da izvrsat asimilacija po pat na razni pritisoci .... ok ? ...... no sto stanuva vo periodot pred doadjanje na osmanliite ? ..... ne mi odgovori ...... koj togas imal carevina na ovie prostori ? ........... daj te molam , popolni go toj vremenski prostor ...... zosto nikako ne mi e svatlivo kako moze nekoj da vrsi asimilacija vrz narod koj narod go smetal za del od svojot narod pred doadjanjeto na osmanliite ........... i te molam , ostavi e antikata vo ovaa tema nadvor od nea .....  bezpredmetno kje bide da pocneme da se vrtime vo krug ..............


Ziva vistina...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 12:22
edno e povekje od sigurno ... i pokraj site napori od sekoj koj tuka caruval , imal imperija i sto uste ne , ili preku razni propagandi i pritisoci da izvrsi asimilacija , se formira eden cel narod so poinakva nacionalna svest za razlika od drugite narodi koi se obiduvale da mu nametnat SVOJA nacionalna svest ...... sigurno e deka Makedonskiot narod postoi bez obzir dali vlece koreni od antikata ili e del od nekoe slovensko pleme ..... fakt e deka srbite koi vrsea propaganda i pritioci vrz ovoj narod se otkazaa na mnogu kulturen i civiliziran nacin od tie propagandi i pritisoci priznavajki ne kako drzava so ustavno ime i kako ZASEBEN NAROD ILI NACIJA ....... za razlika od nekoi drugi koi i do den denesen go negiraat postoenjeto na MKD narod kako zaseben .....

Изменето од miroslav_g8 - 07.Јули.2009 во 12:25
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 12:39

Ете ја српската пропаганда




види

Изменето од macedon_alex - 07.Јули.2009 во 14:33
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 33>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.