IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Српска пропаганда и окупација на Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Српска пропаганда и окупација на Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 33>
Автор
Порака
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 18:13
Еве како размислувале некои наши историски личности во врска со дејствијата на „нашите браќа од север“. Но не, секако не станува збор за Соколовиќ и Бабунски

„...Целта ни беше: по завршувањето на учењето да си се прибереме сите внатре во Македонија, во која имаше голема потреба од сили на интелигенцијата. Сред тој наш тесен, интимен круг веќе се беше родила идејата да се издигне револуционерна организација во Македонија. Бидејќи српската пропаганда веќе беше почнала да дејствува во Македонија,и ние поради тоа се наштрекнавме и дојдовме на мислата дека треба да се побрза да се постави на дневен ред идејата за ослободување на Македонија, пред да успее српската пропаганда да се зајакне и да го расцепи народот. Ние самите го испитавме врз себеси дејството на таа пропаганда. Во Скопје и во Солун истовремено имаше агитатори. Ни ветија стипендија и ни ја дадоа. И тогаш јас со уште неколку Македончиња отидовме во Белград. Тука можевме да ги согледаме српските намери од тоа што мошне се трудеа да ни влејат српска идеја, и да ни го натурат српскиот јазик, што уште повеќен не разгневуваше....“

(СПОМЕНИ- Даме Груев)



„...„Од 1888/89 училишна година српската пропаганда во Македонија се засили мошне многу и атакуваше не само села и градови, туку почна да ја атакува силно и солунската гимназија. Со големи ветувања и со многу пари сакаа да ги „преземат“ сите ученици од гимназијата и успеаја да заблудат и спечалат околу 40 ученици од неа и да ги испратат во Белград, но тие веќе следната година побегнаа во Софија од Белград. Во провинцијата Србите секој ден печалеа успеси. Секој ден слушавме дека тука или таму се отворило српско училиште, па макар и со еден или двајца ученици или само со таблицата закачена на вратата од некоја одаја. Овој српски успех што се должеше на комбинираната дејност на руските конзули, на грчката Патријаршија (патријаршијата решила сите гркомани во средна и северна Македонија да стануваат србомани), на српските пари и на турската влада - многу ме огорчи. Јас не можев да се помирам со положбата Србите да проникнуваат и да се настануваат во Македонија, кога во неа нема ниту еден Србин! И, во барањето на средства за противдејство спрема Србите, и, откако видов дека ниту Егзархијата, ниту бугарската влада на Стамболов, што водеше туркофилска политика, не можат да направат ништо против Србите, се запрев на Револуционерната организација и си реков: „Само таа ќе постави сe на свое место и ќе ги истера Србите од Македонија“!...“

(СПОМЕНИ-Иван Хаџи Николов)
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 20:54
Originally posted by Владо Владо напиша:

Еве како размислувале некои наши историски личности во врска со дејствијата на „нашите браќа од север“. Но не, секако не станува збор за Соколовиќ и Бабунски

„...„Од 1888/89 училишна година српската пропаганда во Македонија се засили мошне многу и атакуваше не само села и градови, туку почна да ја атакува силно и солунската гимназија. Со големи ветувања и со многу пари сакаа да ги „преземат“ сите ученици од гимназијата и успеаја да заблудат и спечалат околу 40 ученици од неа и да ги испратат во Белград,но тие веќе следната година побегнаа во Софија од Белград...



... во барањето на средства за противдејство спрема Србите, и, откако видов дека ниту Егзархијата, ниту бугарската влада на Стамболов , не можат да направат ништо против Србите, се запрев на Револуционерната организација и си реков: „Само таа ќе постави сe на свое место и ќе ги истера Србите од Македонија“!...“

(СПОМЕНИ-Иван Хаџи Николов)
   




      ...nemam komentar...   se sto sum kazal, so ova go potvrduvate...

Изменето од DelijaSkopje - 27.Јули.2009 во 20:55
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 22:40
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:




Tuku jas baram nesto drugo... Ima miliom dokazi deka lugeto od "IC" gi menuvale preziminjata vo "SKI" ili "OV",    A NEMAM VIDENO NITU EDNO kade sto se menuvale od "SKI" na "IC"...
Eve konkreten primer e onoj so slikata pogore t.e. so dokumentite na SATOROV... Ima dokaz deka si go smenil prezimeto od "IC" na "OV"...   No koj ke dokaze deka pred "IC" bil nesto dugo...???


Ова ми се виде како интересна тема за размислување, и следното што ќе го изложам е нормално, само мое лично видување на нештата.
Македонските презимиња во минатото најчесто завршувале на -ов кога имаат генетивско презиме односно кога тоа презиме произлегува од посвојна придавка како на пример- Даме Груев, т.е. Даме на Грујо, Иван Хаџи Николов (Иван на Хаџи Никола), Петар Поп Арсов (Петар на поп Арсо), Пере Тошев, Никола Карев , Гоце Делчев, Никола Вапцаров, Дуке Бојаџиев, Игор Џамбазов итн. и кога на пример презимето произлегува од име на место, т.е. како прекар на -ски. Иљо Малешевски, Димитрија Поп Георгиев- Беровски, Јане Сандански, еве и Бабунски. Ова е во најголемиот број на случаи, исклучоци би било нормално да постојат. По втората светска војна поголемиот број на Македонци, а понекогаш и Срби ги менуваат презимињата на -ски, доброволно, т.е. поради сообразување, од оваа или онаа причина. Јас знам за еден пример кога една фамилија си го смени презимето од -ов на -вски за време на владата на Љубчо Георгиевски.

Ајде сега да видиме накратко за српските презимиња.

На пример има презимиња како Караџич, Бјелогрлич, но има и Верков-ич, Станков-ич, Миленков-ич итн. Како и да е, суфиксот -ич (или -иќ, не знам како да го напишам бидејќи нашето ќ не е исто како српското) е многу ретко кај нас и ако не грешам, тоа е деминутив, т.е. означува нешто мало. На пример ножић- ноже, ношче, коњић- коњче, дечачић- момченце, кучићи, мачићи- кученца, маченца итн. Значи тој суфикс во нивниот јазик најверојатно ја има функцијата на пример на junior во англискиот јазик, значи помалиот, помладиот. И сега ДелијаСкопје, по која логика презимињата на -ич би биле чести во Македонија? Единствено презиме кое ми наликува на деминутив е Ѓурчин Кокале(спореди детуле), кое што е поскоро прекар, неговото вистинско полно име е Ѓурчин Илиов Кокалески.

Значи ова си беше само мое размислување по повод тврдењето на ДелијаСкопје дека во минатото повеќето се презивале на -иќ, што мене според особеностите на нашиот јазик ми се чини доста нелогично.

Изменето од Владо - 27.Јули.2009 во 22:40
Кон врв
Соловиев Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Соловиев Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 00:05
Колку што јас знам,презимиња во Македонија на ич,немало,дури и тие на -ски биле поретки.

Русите имаат секакви големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


Изменето од Соловиев - 28.Јули.2009 во 00:06
(Се моли непознатиот фактор одговорен за снемвање на овој потпис да не изводи)
Кон врв
Сварог Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Сварог Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 00:27
Да. На пр Петар Алексеевиќ Шолохов,одма се знае дека татко му се вика Алексеј.



Назад на темата ,имало пропаганда секако ко и секој друг окупатор што бил во Македонија.Но сепак,мое мислење е дека денес од сите други соседи што ни се ,србите ни се најблиски од ред причини.
           
Европа для Славян
Meine Ehre Heisst Treue
Русский доброволец, руку братьям дай,
Будь готов бороться до конца.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 00:36
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Еве документи за српската колонизација на Македонија по Првата Светска војна. Ако погледнете внимателно ќе видите дека Македонците се обележани како Срби, меѓутоа доколку биле Срби, која е потребата за колонизација. Колонизација прават само освојувачите.



Еве и легенда на истиот документ. Хммм....домородно население....какво ли е тоа? Па уште и најбројно.намигнување








DelijaSkopje, некако ми молчиш за документов. Каде е сега борбата за вистината? Некако исчезна...
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 12:12
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Еве документи за српската колонизација на Македонија по Првата Светска војна. Ако погледнете внимателно ќе видите дека Македонците се обележани како Срби, меѓутоа доколку биле Срби, која е потребата за колонизација. Колонизација прават само освојувачите.Еве и легенда на истиот документ. Хммм....домородно население....какво ли е тоа? Па уште и најбројно.намигнување
DelijaSkopje, некако ми молчиш за документов. Каде е сега борбата за вистината? Некако исчезна...


Neznam sto sakas da kazam vo vrska so ova...? Gledam i jas nekoja mapa i nekoj dokument, ama nisto pveke...   Tuka ne pisuva za niedna naicija ili narod... Sto da se kaze???

Изменето од DelijaSkopje - 28.Јули.2009 во 12:12
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 12:16
Originally posted by Владо Владо напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:




Tuku jas baram nesto drugo... Ima miliom dokazi deka lugeto od "IC" gi menuvale preziminjata vo "SKI" ili "OV",    A NEMAM VIDENO NITU EDNO kade sto se menuvale od "SKI" na "IC"...
Eve konkreten primer e onoj so slikata pogore t.e. so dokumentite na SATOROV... Ima dokaz deka si go smenil prezimeto od "IC" na "OV"...   No koj ke dokaze deka pred "IC" bil nesto dugo...???


Ова ми се виде како интересна тема за размислување, и следното што ќе го изложам е нормално, само мое лично видување на нештата.
Македонските презимиња во минатото најчесто завршувале на -ов кога имаат генетивско презиме односно кога тоа презиме произлегува од посвојна придавка како на пример- Даме Груев, т.е. Даме на Грујо, Иван Хаџи Николов (Иван на Хаџи Никола), Петар Поп Арсов (Петар на поп Арсо), Пере Тошев, Никола Карев , Гоце Делчев, Никола Вапцаров, Дуке Бојаџиев, Игор Џамбазов итн. и кога на пример презимето произлегува од име на место, т.е. како прекар на -ски. Иљо Малешевски, Димитрија Поп Георгиев- Беровски, Јане Сандански, еве и Бабунски. Ова е во најголемиот број на случаи, исклучоци би било нормално да постојат. По втората светска војна поголемиот број на Македонци, а понекогаш и Срби ги менуваат презимињата на -ски, доброволно, т.е. поради сообразување, од оваа или онаа причина. Јас знам за еден пример кога една фамилија си го смени презимето од -ов на -вски за време на владата на Љубчо Георгиевски.

Ајде сега да видиме накратко за српските презимиња.

На пример има презимиња како Караџич, Бјелогрлич, но има и Верков-ич, Станков-ич, Миленков-ич итн. Како и да е, суфиксот -ич (или -иќ, не знам како да го напишам бидејќи нашето ќ не е исто како српското) е многу ретко кај нас и ако не грешам, тоа е деминутив, т.е. означува нешто мало. На пример ножић- ноже, ношче, коњић- коњче, дечачић- момченце, кучићи, мачићи- кученца, маченца итн. Значи тој суфикс во нивниот јазик најверојатно ја има функцијата на пример на junior во англискиот јазик, значи помалиот, помладиот. И сега ДелијаСкопје, по која логика презимињата на -ич би биле чести во Македонија? Единствено презиме кое ми наликува на деминутив е Ѓурчин Кокале(спореди детуле), кое што е поскоро прекар, неговото вистинско полно име е Ѓурчин Илиов Кокалески.

Значи ова си беше само мое размислување по повод тврдењето на ДелијаСкопје дека во минатото повеќето се презивале на -иќ, што мене според особеностите на нашиот јазик ми се чини доста нелогично.
    


VLADO... Se e vo red sto kazuvas... taka e... Ama jas drugo prasuvav... Ima nekoj koi se zalat i kazuvaat deka ovie "Srpskive dusmani" im go menuvale prezimeto od "SKI" vo "IC"...   Jas samo pobarav takov dokaz (koj nikade go nema)...   Dodeka ima mali milion kade sami nekoi si go menuvaat prezimeto od "IC" ,voglavno vo "OV" i toa od koga ke prebegale vo Sofija...     Dali me svakas sto sakam da kazam...???
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 12:19
Објаснување

- На мапата се гледа од каде се земени луѓе и каде се населувани
- На документот се гледа како е извршено колонизирање во Македонија - таканаречена Јужна Бановина 

Изменето од mamamd - 28.Јули.2009 во 12:30
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 12:53
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

    


VLADO... Se e vo red sto kazuvas... taka e... Ama jas drugo prasuvav... Ima nekoj koi se zalat i kazuvaat deka ovie "Srpskive dusmani" im go menuvale prezimeto od "SKI" vo "IC"...   Jas samo pobarav takov dokaz (koj nikade go nema)...   Dodeka ima mali milion kade sami nekoi si go menuvaat prezimeto od "IC" ,voglavno vo "OV" i toa od koga ke prebegale vo Sofija...     Dali me svakas sto sakam da kazam...???

Ама ти ги извртуваш работите бе човек, и тоа на класичен српски начин. Мојата фамилија пред сто години била на --ов, за време на српско била -иќ, а сега сме -ски. Ај размисли логички, ако сите наши познати личности од периодот пред српската окупација имале презимиња на -ов и -ев, тогаш по која логика би имало „Dodeka ima mali milion kade sami nekoi si go menuvaat prezimeto od "IC" ,voglavno vo "OV" i toa od koga ke prebegale vo Sofija...“ дали ти мене ме сфаќаш што сакам да ти кажам?

А ова, не знам дали си го видел во темава:
„Овде отворено покажуваат нерасположение. Нашите го протераа владиката, некои учители, попови; убија неколкумина, натепаа доста, им се заканија на другите. И - ги смирија. А по нашите победи!? Времето и воената власт - го сторија своето. Фирмите сите на ’иќ’. Арсеновиќ, Алексовиќ, Борисавлевиќ, итн. Некои од населението и тука го покажуваа својот цинизам: наводно, презимето не можело целото да се смести на таблата - а тие го скратуваа, така што последниот слог на ’ов‘ остануваше во првиот ред - старото презиме, а тоа ’иќ’ го пренесуваа во вториот ред и така стануваше Марков – ’иќ’“.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F2F4C4C799994440892C2F884637B932

Ако те мрзи да читаш, ќе ти раскажам кратко- „домородците“ ги мразеле своите нови презмиња на -иќ, ги чувствувале за туѓи!

Изменето од Владо - 28.Јули.2009 во 12:53
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 12:55
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Владо Владо напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:




Tuku jas baram nesto drugo... Ima miliom dokazi deka lugeto od "IC" gi menuvale preziminjata vo "SKI" ili "OV",    A NEMAM VIDENO NITU EDNO kade sto se menuvale od "SKI" na "IC"...
Eve konkreten primer e onoj so slikata pogore t.e. so dokumentite na SATOROV... Ima dokaz deka si go smenil prezimeto od "IC" na "OV"...   No koj ke dokaze deka pred "IC" bil nesto dugo...???


Ова ми се виде како интересна тема за размислување, и следното што ќе го изложам е нормално, само мое лично видување на нештата.
Македонските презимиња во минатото најчесто завршувале на -ов кога имаат генетивско презиме односно кога тоа презиме произлегува од посвојна придавка како на пример- Даме Груев, т.е. Даме на Грујо, Иван Хаџи Николов (Иван на Хаџи Никола), Петар Поп Арсов (Петар на поп Арсо), Пере Тошев, Никола Карев , Гоце Делчев, Никола Вапцаров, Дуке Бојаџиев, Игор Џамбазов итн. и кога на пример презимето произлегува од име на место, т.е. како прекар на -ски. Иљо Малешевски, Димитрија Поп Георгиев- Беровски, Јане Сандански, еве и Бабунски. Ова е во најголемиот број на случаи, исклучоци би било нормално да постојат. По втората светска војна поголемиот број на Македонци, а понекогаш и Срби ги менуваат презимињата на -ски, доброволно, т.е. поради сообразување, од оваа или онаа причина. Јас знам за еден пример кога една фамилија си го смени презимето од -ов на -вски за време на владата на Љубчо Георгиевски.

Ајде сега да видиме накратко за српските презимиња.

На пример има презимиња како Караџич, Бјелогрлич, но има и Верков-ич, Станков-ич, Миленков-ич итн. Како и да е, суфиксот -ич (или -иќ, не знам како да го напишам бидејќи нашето ќ не е исто како српското) е многу ретко кај нас и ако не грешам, тоа е деминутив, т.е. означува нешто мало. На пример ножић- ноже, ношче, коњић- коњче, дечачић- момченце, кучићи, мачићи- кученца, маченца итн. Значи тој суфикс во нивниот јазик најверојатно ја има функцијата на пример на junior во англискиот јазик, значи помалиот, помладиот. И сега ДелијаСкопје, по која логика презимињата на -ич би биле чести во Македонија? Единствено презиме кое ми наликува на деминутив е Ѓурчин Кокале(спореди детуле), кое што е поскоро прекар, неговото вистинско полно име е Ѓурчин Илиов Кокалески.

Значи ова си беше само мое размислување по повод тврдењето на ДелијаСкопје дека во минатото повеќето се презивале на -иќ, што мене според особеностите на нашиот јазик ми се чини доста нелогично.
    


VLADO... Se e vo red sto kazuvas... taka e... Ama jas drugo prasuvav... Ima nekoj koi se zalat i kazuvaat deka ovie "Srpskive dusmani" im go menuvale prezimeto od "SKI" vo "IC"...   Jas samo pobarav takov dokaz (koj nikade go nema)...   Dodeka ima mali milion kade sami nekoi si go menuvaat prezimeto od "IC" ,voglavno vo "OV" i toa od koga ke prebegale vo Sofija...     Dali me svakas sto sakam da kazam...???


Како нема докази?изненадување
 А сите оние документи, оние на Шарлов, кои се презентираа, потоа Страшо Пинџур и неговото семејство и уште мал милион други кои се изјаснувале дека се Македонци, а и ако виде во документот, Шарлов и во Русија, во документи од Коминтерната си кажувал дека е Шаторов, а не Шаторовиќ.
За Ченто ништо не кажа, иако тој е осудуван од српскиот кралски суд на стреалње затоа што не зборувал српски, не се чувствувал Србин и слично. Зошто секаде тој пишува дека е Андонов?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 12:57
Не се тоа докази бидејки не се во негова полза - сега ке ти кажеголема%20насмевка
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 15:59
Како не си Србин кога нели си Словен 100% а 100% Словени се Србите на Милошевиќ по школо на Стаљин креаторот на Словенската нациј.


Каде гледаш мрак од 2000 год. кој тоа те научи дека има мрак или а снема некој Српски вожд одма мрак на очи ти идеголема%20насмевка

И ако прв пат Македонски се учи во НР Македонија тогаш на каков јазик учеле св.Солунски просветители - сепак Солун во нивно време е главен град на Македонијазбунетост
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 16:11
eve kolku gi kostala propagandata......interesni podatoci......намигнување
 
 
 
 
eve nesto i za kolonizacijata.........................,,od nivni agol,,....намигнување
 


Изменето од aladin - 28.Јули.2009 во 16:17
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 33>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.