IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Југоносталгичар сум...признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Југоносталгичар сум...признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4344454647 213>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 12:20
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Bese OK i slobodno, ama ne zaboravaje deka vo cel svet rabotite bea porazlicni.
Denes e drugo vreme , togas nemase kompjuteri, teroristi, a parite ne bea kaj bankarite tuku kaj narodot.
Taka da i ako ostanala Jugoslavija denes sigurno nemase da bide kako sto togas bilo.


Можеби Југославија немаше да биде како тогаш... имаш право времињата се изменија, но јас мослам дека Југославија сега ќе беше нешто слично како Финска или Шведска... Денес има и терористи и компјутери па во овие две земји има некоја слобода...


Ako nesto se raspadnalo , rasturilo, neopstanalo znaci deka bilo nezdravo, neprirodno, vestacki izmisleno.

Eden den ke se otvorat granicite a narodite po inercija i po slobodna volja sami ke se zblizat.
Eve jas na primer Hrvatite, Slovencite, Bosancite, Crnogorcite seuste gi osekam za bliski, vo nikoj slucaj kako braka ili isti narod tuku kako prijateli.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 12:32
Јас па Хрватите, Словенците, Босанците муслимани па и Црногорците, воопшто не ги осеќам како блиски , воопшто...
Како може Хрватите да ги осеќам блиски кога пукаа на мене додека бев во ЈНА...???
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 12:39
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Јас па Хрватите, Словенците, Босанците муслимани па и Црногорците, воопшто не ги осеќам како блиски , воопшто...
Како може Хрватите да ги осеќам блиски кога пукаа на мене додека бев во ЈНА...???


PA DA SI BIL VO ARM, SIGURNO NEMA DA PUKALE NA TEBE.

OSVEN TOA OBIDI SE TE MOLAM RABOTITE DA GI GLEAS OD MAKEDONSKI ASPEKT, AKO NAVISTINA SI MAKEDONEC, NEMOZES DA GI MRAZIS SLOVENCITE KOGA SE NAJGLASNI PODRZUVACI ZAEDNO SO TURCIJA (MUSLIMANI KAKO STO VIKAS)ZA VLEZ NA MAKEDONIJA VO NATO I EU, NEMOZAM DA GI MRAZAM HRVATITE KOGA VO SEKOJ POGLED IMAME ODLICNA SORABOTKA SO NIV.
NAVISTINA NEZNAM KAJ TI E PROBLEMOT, ILI PRIZNAJ DEKA SI SRBIN PA DA NE SE SEKIRAM ZA TEBE.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 12:47
Во мене е влезен и закоравен Југословенскиот патриотизам и секој кој помогна тој да се растури за мене е вечен непријател (зборувам за држави)... Неможе сега Словенија или Хрватска да ми се прави пријател, а во 1990/91 јавно кажуваа дека не сакаат со нас да живеат, па и по цена на војна... Не фала тие не ми се пријатели... Тие се кукавици за мене...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 12:53
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Во мене е влезен и закоравен Југословенскиот патриотизам и секој кој помогна тој да се растури за мене е вечен непријател (зборувам за држави)... Неможе сега Словенија или Хрватска да ми се прави пријател, а во 1990/91 јавно кажуваа дека не сакаат со нас да живеат, па и по цена на војна... Не фала тие не ми се пријатели... Тие се кукавици за мене...


NE SAKAA DA ZIVEAT SO SRBIJA KOJA I BESE GLAVEN FAKTOR ZA RASPAGANJE NA JUGOSLAVIJA.
AKO SI UPATEN NA SRBITE NE IM ODGOVARASE KOMFEDERACIJA, ZOSTO BEA NAVIKNATI DA GI LAPAAT PARITE OD SITE REPUBLIKI.
AKO E TAKA TOGAS I MAKEDONIJA NE SAKASE DA ZIVEE VO EDNA DRZAVA SO SRBITE A TOA GO POKAZA I REFERENDUMOT 1991 A AKO SI JUGONOSTALGICAR TREBA DA GI MRAZIS SRBITE KAKO GLAVEN I EDINSTVEN FAKTOR ZA KRVAVO RASPAGANJE NA PORANESNATA DRZAVA.
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 12:59
iskreno si ja sakam makedonija .... i ne mi e krivo voopsto sto sme slobodna i samostojna drzava naprotiv GORD SUM ,no me faka jugonosltagija koa ke se podsetam na nekoi ubavi moemnti,Radakovis i negovito gol protiv ubgarija,koa ke se setam kakva velesila bese cela jugoslavija vo kosarka,koa vardar igral vo prva liga....i mnogu drugi raboti
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 13:05
Originally posted by KUKOC7 KUKOC7 напиша:

iskreno si ja sakam makedonija .... i ne mi e krivo voopsto sto sme slobodna i samostojna drzava naprotiv GORD SUM ,no me faka jugonosltagija koa ke se podsetam na nekoi ubavi moemnti,Radakovis i negovito gol protiv ubgarija,koa ke se setam kakva velesila bese cela jugoslavija vo kosarka,koa vardar igral vo prva liga....i mnogu drugi raboti


TAKA E KUKOC JUGOSLAVIJA E MINATO, VECERVA KE IGRAME SO POLSKA I KE SE RADUVAM MNOGU POVEKE AKO MAKEDONIJA POBEDI ZATOA STO SITE 22 IGRACI KE BIDAT MAKEDONCI.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 13:15
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

   

TAKA E KUKOC JUGOSLAVIJA E MINATO, VECERVA KE IGRAME SO POLSKA I KE SE RADUVAM MNOGU POVEKE AKO MAKEDONIJA POBEDI ZATOA STO SITE 22 IGRACI KE BIDAT MAKEDONCI.



Секој ќе се радува нормално.... А она што го тврдиш дека Србија била таа што ја растурила Југославија, многу грешиш... Незнам колку години имаш и дали ја познаваш добро историјата... Ако си помал од 25 /26 години нема сврха да разговараме...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 13:34
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

   

TAKA E KUKOC JUGOSLAVIJA E MINATO, VECERVA KE IGRAME SO POLSKA I KE SE RADUVAM MNOGU POVEKE AKO MAKEDONIJA POBEDI ZATOA STO SITE 22 IGRACI KE BIDAT MAKEDONCI.



Секој ќе се радува нормално.... А она што го тврдиш дека Србија била таа што ја растурила Југославија, многу грешиш... Незнам колку години имаш и дали ја познаваш добро историјата... Ако си помал од 25 /26 години нема сврха да разговараме...


Na kraj na kraevite ne e ni tolku vazno koj ja rasturil, vazno e deka denes imame drzava sprema koja mnogu neodgovorno se odnesuvame, zalime za nekoj pominati vreminja a zaboravame na idninata.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 19:41
Важно е како не е важно кој ја растури... Ја растурија националистичките партии кои победија во Словенија, Хрватска и Босна, со помош од западните сили под лажната закрила "Демократија"...
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 20:16
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

   

TAKA E KUKOC JUGOSLAVIJA E MINATO, VECERVA KE IGRAME SO POLSKA I KE SE RADUVAM MNOGU POVEKE AKO MAKEDONIJA POBEDI ZATOA STO SITE 22 IGRACI KE BIDAT MAKEDONCI.



Секој ќе се радува нормално.... А она што го тврдиш дека Србија била таа што ја растурила Југославија, многу грешиш... Незнам колку години имаш и дали ја познаваш добро историјата... Ако си помал од 25 /26 години нема сврха да разговараме...

Delijo ako si ti cetnik, neznaci deka site se cetnici na forumov. Drugo, ako si bil u JNA togas ti si pukal na Hrvatite i na Slovencite a tie sigurno morale da se branat nekako... A toa sto sakale nezavisno e nivno pravo, nemozete vie komunjarite da naredite nekomu da bide del od vasata lazna jugoslavija, kade sto poradi razlicna religija (za koja neve boli uvoto) gore spomenatite bile sekogas prezirani i ismejuvani od strana na srbite koi vo ovaa mocana jugoslavija sekogas sakale na da bidat na vrvot...
itn...Kako sto ti rece nekoj da si bil vo ARM ako nesi sakal da bides pukan!!
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 20:17
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Важно е како не е важно кој ја растури... Ја растурија националистичките партии кои победија во Словенија, Хрватска и Босна, со помош од западните сили под лажната закрила "Демократија"...

A koj motiv bi trebalo da gi drzi ovie drzavi vo jugoslavijata? Spored tebe....isprano mozocke
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 20:41
Јас не пукав во Хрватите, туку тие пукаа на мене... А ЈНА како ЈНА, се воздржуваше колку што може, но на крај ниедна војска не трпи толку и дури тогаш припукавме...
Ако некој има право да се отцепи, каде е правото на оној кој нејќе да се отцепи, а живее во сепаратистичките републики...???
Кон врв
FLooK Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FLooK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 21:08
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Во мене е влезен и закоравен Југословенскиот патриотизам и секој кој помогна тој да се растури за мене е вечен непријател (зборувам за држави)... Неможе сега Словенија или Хрватска да ми се прави пријател, а во 1990/91 јавно кажуваа дека не сакаат со нас да живеат, па и по цена на војна... Не фала тие не ми се пријатели... Тие се кукавици за мене...
 
Србоносталгичар си........ти го признавам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4344454647 213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.