Испечати | Затвори го прозорот

Југоносталгичар сум...признавам

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12024
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 13:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Југоносталгичар сум...признавам
Постирано од: diogenskopje
Наслов: Југоносталгичар сум...признавам
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 11:38
e pa vaka..jas sum JUGONOSTALGICAR...priznavam..
Mnogu mi e tesko..da ja svatam gluposta..Yugoslavija..zemjata vo koja sum roden..nekoj so samo eden dekret da mi ja odzeme i da mi kaze deka poveke ne postoi..Za samo nekolku godini da se naviknam deka  poveke Julijskite Alpi ne se pokrivot na mojot dom..nego toa e Sar Planina (vo koja baj d vej,sega se sankaat nekoi "novi decki")..da mi kazat deka ako sakam mozam da se brckam samo vo Ohridskoto ezero..na onie nekolku plazi polni so razni pozeri..ne blagodaram..ne sakam da stojam pred ogledalo nekolku casa pred plaza..Sakam povtorno da mozam da trgnam od Ulcinj kon Istra...da se brckam vo Bar..da setam po Stradun vo Dubrovnik..da odmaram na Splitskata Riva...da trknam do festivalot vo Neum..so traekt da prosetam do Korcula..a vecerta da ja zavrsam u nekoj lokal na Hvar..utredenta sakam da gi vidam Brioni..Plitvickite ezera..da vlezam vo Postoinskata jama...da vozam tocak nekade niz Alpite..a na vrakanje sakam da uzivam vo Slavonija..vo Vojvodina..da lezam u seno..da gledam vo neboto (koj ne go poglednal neboto nad Slavonija..mnogu izgubil)..sakam da se spustam po ubaviot plav Dunav..zal mi e no Vardar e premnogu maten za mene...A vecerta moze pijacka na Petrovaradin..ili Kalemegdan..zavisi do kade ke stignam (bidejki ovaa zemja ne se proaga za 3 casa..za nea trebaat 3 meseca)...na vrakanje..Kopaonik..Zlatibor...Da bidam iskren mene teritoriite nikogas ne mi nedostasuvale..mi falat lugeto na tie teritorii..i nivnite vina..Na Sar Planina ionaka ne sum bil 15 godini..a Aerodrom odamna go osekam kao moja republika....
..Da mozeme bar da se vratime vo 1990 godina i malku poinaku da gi rezirame narednite 15 godini.Bi sakal Yugonostalgijata da se siri kako epidemija..Pod istoto zname osvojuvavme pehari..zlatni medali..bevme sampioni..evropski..svetski..i naednas pred 18 godini vremeto zastana..nisto..mrak..nekoi idioti ne zrtvuvaa site nas poradi udobnosta na sopstvenite fotelji..
..Reagirajte kako sakate...me boli uvo..ali brate ne sakam Velika Srbija..ne sakam Hrvatska do Drina..ne sakam Golema Albanija..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."



Коментари:
Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 11:43

najiskreno i realno napisano nesto dosega големо%20гушкање ..... ne si ostavil prostor za komentari ... nema potreba големо%20гушкањеаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 11:49
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

najiskreno i realno napisano nesto dosega големо%20гушкање ..... ne si ostavil prostor za komentari ... nema potreba големо%20гушкањеаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз


ima ima prostor za komentari...ovaa tema bese otvorena u podforum Istorija...i se najde nekoj pameten i ja zakluci a postigna najgolema posetenost samo za 3 dena...Zatoa sega ja pre*aciv tuka..da prodolzime so diskusijataголемо%20гушкање


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 11:55
povece od ocigledno e deka nekomu nesto ne e po merak голема%20насмевка .... mozat da zaklucuvaat , zabranuvaat , pretat , etiketiraat i sto se uste ne .... ama edno e sigurno ... stravot .... ne napravija nisto sto bi go nateralo narodot da zaboravi kako ziveel i vo kakva drzava ziveel ...... големо%20гушкање

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:01
eh..porano koga ke kazese deka si od Yugoslavija,lugeto vo stranstvo nekakov stravopocit imaa..a sega..збунетост..eve ke vi kazam mene sto mi se desi dodeka bev dva semestri na Columbia University vo USA..imav profesor ...predavase opstestveni nauki..i nesto na cas imame diskusija..koj od kade e..i jas im vikam..Makedonija...Site se vrtat onaka zacudeno nakaj mene..a profesorov onaka seretski se smee i prasuva..- Znae li nekoj kade e Makedonija?...Site krevaat ramenici...a on onaka gordo vika..toa vi e mal ostrov blizu Madagaskar..vo Afrika загриженост


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:05

смеење ti za toa ne znaese dodeka ne zamina na semestar ? .... a dali gi zaprasa dali znaat za Jugoslavija ? .....



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:09

Не се секирай от некакви американски професори. То за тех главен град на Бугария е Бук*решт (за по-образованите де, инаку и ние во Африкаголема%20насмевка).



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:11
аплаузаплаузгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење tie ne slusnale deka znaenjeto e sila газење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:14
Добро бе..
Па темава веќе беше отворена...зошто по втор пат??

КЛУЧ!

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:17
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Добро бе..
Па темава веќе беше отворена...зошто по втор пат??

КЛУЧ!

a koj si dade pravo da ja zakluci?..kakva e taa demokratija..po terkot na dpmne ?..u koj vek ziveeme..do koga nekoj ke ne cezzurura?лутина


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:18
STALJINISTI голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:20
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Добро бе..
Па темава веќе беше отворена...зошто по втор пат??

КЛУЧ!
a koj si dade pravo da ja zakluci?..kakva e taa demokratija..po terkot na dpmne ?..u koj vek ziveeme..do koga nekoj ke ne cezzurura?лутина


Ме боли мене стапот и за ДПМНЕ и за СДСМ.....ако сакаат и нека се испоубијат меѓусебе...

Темата е по вторпат отворена и тоа на Политика??
Клуч!

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:23


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 12:26
Hej Sloveni, joste zivi
duh vasih dedova.
Dok za narod srce bije
njihovih sinova.

Z ivi, zivi duh slovenski
z ivjece vjekov'ma.
Zalud preti ponor pakla,
zalud vatra groma.

Nek se sada i nad nama
burom sve raznese.
Stena puca, dub se lama
zemlja nek se trese.

Mi stojimo postojano
kano klisurine.
Proklet bio izdajica
svoje domovine.

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: novace
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 14:14
Ајде ..сега и ќе постанеме мртовци..
Остави им ја оваа тема ..нека си се тешат...ионака друго и не им преостанува..
Пустаааа југооооноссссстаааалгија..
намигнувањеголема%20насмевкасршено%20срце



-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 15:07
Што знам, јас не се осеќам за Јуносталгичар....
Ама и ти си ист како овие носталгичари тука, само што ти жалиш по Кавказ ;)

Они жалат по Југославија а ти по Кавказ.....

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 15:10
se prasham za koj navivhate onja denзбунетост

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 15:44
Yugoslavija??? sto bese toa be....
ma kakva yugoslavija...ima samo edna drzava za mene---MAKEDONIJA--4ever and always

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: TafTabiT
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 16:22
ne e deka zalam po Jugoslavija ali i nekako drukcie gledame na rabotite koi poteknuvaat od bivsa Jugoslavija i ostatokot od svetot ! veruvam deka na sekogo mu e milo koga hrvatska ke ja pobedi danska u fudbal ili srbija ja pobedi usa vo kosarka , sakam da kazampak na nekoj nacin ti e pomila pobedata na bivsite YU republiki nego na nekoj od cviripicevo !!! a se razbira deka koga Makedonija igra so nekoj od niv site sme za Makedonija

deka boluvam za stara Jugoslavija , tnka rabota :))



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 16:32
za sekoj slucaj , da ne vi zatreba , pocnete od sega da e ucite голема%20насмевка
 

Od Vardara pa do Triglava
od Đerdapa pa do Jadrana
Kao niska sjajnog Đerdana
Svetliš suncem obasjana
ponosito sred Balkana
Jugoslavijo, Jugoslavijo.

Širom sveta put me vodio,
za sudbom sam svojom hodio,
u srcu sam tebe nosio.
Uvek si mi draga bila
domovino moja mila.
Jugoslavijo, Jugoslavijo.

Volim tvoje reke i gore,
tvoje šume, polja i more,
volim tvoje ljude ponosne,
i ratara i pastira
u frulicu kad zasvira,
Jugoslavijo, Jugoslavijo.

Krv se mnoga za te prolila,
borba te je naša rodila,
radnička te ruka stvorila.
Živi srećna u slobodi,
ljubav naša nek te vodi,
Jugoslavijo, Jugoslavijo



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 17:09
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

za sekoj slucaj , da ne vi zatreba , pocnete od sega da e ucite голема%20насмевка


Od Vardara pa do Triglavaod Đerdapa pa do JadranaKao niska sjajnog ĐerdanaSvetliš suncem obasjanaponosito sred BalkanaJugoslavijo, Jugoslavijo.


Širom sveta put me vodio,za sudbom sam svojom hodio,u srcu sam tebe nosio.Uvek si mi draga biladomovino moja mila.Jugoslavijo, Jugoslavijo.


Volim tvoje reke i gore,tvoje šume, polja i more,volim tvoje ljude ponosne,i ratara i pastirau frulicu kad zasvira,Jugoslavijo, Jugoslavijo.


Krv se mnoga za te prolila,borba te je naša rodila,radnička te ruka stvorila.Živi srećna u slobodi,ljubav naša nek te vodi,Jugoslavijo, Jugoslavijo



и неие ја пеевме на работните акции кога ја градевме ЈУГА
од Триглав до Гевгелија

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 17:14

ubavo ... ama jas i denes e peam .... i ne se sramam od toa sto sum bil i sto mi e zal sto vece ( zasega ) ne sum голема%20насмевка



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 17:58
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

se prasham za koj navivhate onja denзбунетост

ako mislis na fudbalot..se razbira ..za Makedonija...igraa so Srbija..Jugoslavija ne igrase..a jha da te prasam tebe i ostanatite b`lgarcinja...da igravme protiv B`lgarija..zakogo ti/vie ke navivavte...ne moras da mi odgovaras..znam odnapred...za zalлутина


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 18:09
za Darko Tasevski se razbira ke navivam

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 18:43
југославија - ТОА НЕ ПОСТОИголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 19:29
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:


          
10 pricini zasto da bidete gordi sto ste YUGOSLOVENI
_________________
There was The Land of Champions
The Land called YUGOSLAVIA



Кој е југословен,такво нешто не постоиголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Затоа и ми се допаѓа она was погоре.

Десанка Максимовиќ

Крвава бајка

Било је то у некој земљи сељака
на брдовитом Балкану,
умрла је мученичком смрћу
чета ђака
у једном дану.

Исте су године
сви били рођени,
исто су им текли школски дани,
на исте свечаности
заједно су вођени,
од истих болести сви пелцовани
и сви умрли у истом дану.

Било је то у некој земљи сељака
на брдовитом Балкану
умрла је јуначком смрћу
чета ђака
у истом дану.

А педесет и пет минута
пре смртног трена
седела је у ђачкој клупи
чета малена
и исте задатке тешке
решавала: колико може
путник ако иде пешке...
и тако редом.

Мисли су им биле пуне
и по свескама у школској торби
бесмислених лежало је безброј
петица и двојки.
Прегршт истих снова
и истих тајни
родољубивих и љубавних
стискали су у дну џепова.
И чинило се сваком
да ће дуго
да ће врло дуго
трчати испод свода плава
док све задатке на свету
не посвршава.

Било је то у некој земљи сељака
на брдовитом Балкану
умрла је јуначком смрћу
чета ђака
у истом дану.

Дечака редови цели
узели се за руке
и са школског задњег часа
на стрељање пошли мирно
као да смрт није ништа.

Другова редови цели
истог часа се узнели
до вечног боравишта.намигнување




-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 20:23
A da si otvorite tema jugoslovenska literatura i tamu da si recitirate, gledam ve biva !!!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 22:48
Ne sum za Jugoslavija za Republika Makedonija sumлутиналутиналутина


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 08:06
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

http://youtube.com/watch?v=OCNHBRHtyIQ - pozzzz




-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 12:34
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

[QUOTE=diogenskopje]e pa vaka..jas sum JUGONOSTALGICAR...priznavam..
Mnogu mi e tesko..da ja svatam gluposta..Yugoslavija..zemjata vo koja sum roden..nekoj so samo eden dekret da mi ja odzeme i da mi kaze deka poveke ne postoi..Za samo nekolku godini da se naviknam deka  poveke Julijskite Alpi ne se pokrivot na mojot dom..nego toa e Sar Planina (vo koja baj d vej,sega se sankaat nekoi "novi decki")..da mi kazat deka ako sakam mozam da se brckam samo vo Ohridskoto ezero..na onie nekolku plazi polni so razni pozeri..ne blagodaram..ne sakam da stojam pred ogledalo nekolku casa pred plaza..Sakam povtorno da mozam da trgnam od Ulcinj kon Istra...da se brckam vo Bar..da setam po Stradun vo Dubrovnik..da odmaram na Splitskata Riva...da trknam do festivalot vo Neum..so traekt da prosetam do Korcula..a vecerta da ja zavrsam u nekoj lokal na Hvar..utredenta sakam da gi vidam Brioni..Plitvickite ezera..da vlezam vo Postoinskata jama...da vozam tocak nekade niz Alpite..a na vrakanje sakam da uzivam vo Slavonija..vo Vojvodina..da lezam u seno..da gledam vo neboto (koj ne go poglednal neboto nad Slavonija..mnogu izgubil)..sakam da se spustam po ubaviot plav Dunav..zal mi e no Vardar e premnogu maten za mene...A vecerta moze pijacka na Petrovaradin..ili Kalemegdan..zavisi do kade ke stignam (bidejki ovaa zemja ne se proaga za 3 casa..za nea trebaat 3 meseca)...na vrakanje..Kopaonik..Zlatibor...Da bidam iskren mene teritoriite nikogas ne mi nedostasuvale..mi falat lugeto na tie teritorii..i nivnite vina..Na Sar Planina ionaka ne sum bil 15 godini..a Aerodrom odamna go osekam kao moja republika....
..Da mozeme bar da se vratime vo 1990 godina i malku poinaku da gi rezirame narednite 15 godini.Bi sakal Yugonostalgijata da se siri kako epidemija..Pod istoto zname osvojuvavme pehari..zlatni medali..bevme sampioni..evropski..svetski..i naednas pred 18 godini vremeto zastana..nisto..mrak..nekoi idioti ne zrtvuvaa site nas poradi udobnosta na sopstvenite fotelji..
..Reagirajte kako sakate...me boli uvo..ali brate ne sakam Velika Srbija..ne sakam Hrvatska do Drina..ne sakam Golema Albanija..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов


do koga bre vakvi temi ...pa sramota e da baras da se vratis nazad vo zivotot...gledaj napred ili ti vcera si padnal od mars pa ne znaes deka YU ne postoi....za RM e podobro sto imame svoja drzvava, za razlika od srbendite i hrvatite koi bea dominanatni vo e
....ne sum astronaut..cvrsto stojam na zemjava...na ova malo parce zemja za sega se uste narecene Makedonija...samo do koga se prasuvam?)...za RM e najdobro da stane 57-58 ili koja tamu Americka drzava-kolonija...a ako ti si imal frki so Srbite,Hrvatite,ili Slovencite..zal mi e....Jugoslavija bese DRZAVA a makdonija...e se uste drzavice  (za zal)тагатага





-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 12:49
se dodeka ima "spiuni" i "prodadeni" vo ovaa drzava...nisto ne biva od nea. MAKEDONIJA 4EVER

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 13:17
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

se dodeka ima "spiuni" i "prodadeni" vo ovaa drzava...nisto ne biva od nea. MAKEDONIJA 4EVER

ti najde da zboris za spioni i prodadeni dusi?...za ti da uzivas u tvojata nezavisna suverena Makedonija,tatko mi lezese 4 godini vo Idrizovo..i 6 godini pominati na Goli Otok...ZATOA NE MI SE LUPAJ TI U GRADI KAO GOLEM MAKEDONEC...STO TOGAS TATKO TI PRAVESE...ja gradese prugata Brcko- Banovici?


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 13:25
JU GO SLA VI JO
na noge
pjevaj nek te cuj ju
ko ne slusa pjesmu
slusace oluju

no se toa bilo ocigledno netrajno
sega slusame samo veterce i toa koga e apsolutna tisina okolu nas



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 14:35
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:


Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

se dodeka ima "spiuni" i "prodadeni" vo ovaa drzava...nisto ne biva od nea. MAKEDONIJA 4EVER
ti najde da zboris za spioni i prodadeni dusi?...za ti da uzivas u tvojata nezavisna suverena Makedonija,tatko mi lezese 4 godini vo Idrizovo..i 6 godini pominati na Goli Otok...ZATOA NE MI SE LUPAJ TI U GRADI KAO GOLEM MAKEDONEC...STO TOGAS TATKO TI PRAVESE...ja gradese prugata Brcko- Banovici?
Jas sum roden Makedonec i sekogas ke bidam Makedonec za razlika od nekoi...a toa sto pravel tatko mi,ili kako ziveel ili sto i da e....ne me zanima...za nesto sto e "umreno" i ne se zamaram..samo zalosen e faktot nekoj koj sto e Makedonec da aludira i da ja favorizira onaa Srbija pred Makedonija..a kako sto gledam i od iskustvo toa nikogas nema da se iskoreni barem uste dve generacii...a bi bil presreken koga Srbija ke bide podolu od Makedonija vo sekoja smisla na zborot

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 14:46
nauci da go razbiras ona sto go citas...koj zboruva za Srbija?...JUGOSLAVIJA ne bese samo Srbija...JUGOSLAVIJA BESE ZEMJA OD MAKEDONIJA DO SLOVENIJA...taka da ne ne pravi srbomani ili ne znam sto..ako ti si probugarski orientiran...tvoj problem

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 14:53
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

nauci da go razbiras ona sto go citas...koj zboruva za Srbija?...JUGOSLAVIJA ne bese samo Srbija...JUGOSLAVIJA BESE ZEMJA OD MAKEDONIJA DO SLOVENIJA...taka da ne ne pravi srbomani ili ne znam sto..ako ti si probugarski orientiran...tvoj problem
Izvini drugarce ali site sto gi znam jas i sto zborat za Yugoslavija zborat bukvalno za Srbija...za niv Yugoslavija e = Srbija...taka da koj i da e na moe mesto ke misli isto a onaa sto bila od Makedonija do Slovenija .... bilo pa pominalo...ako bilo dobro ke ostanelo

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 16:20
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:


ti najde da zboris za spioni i prodadeni dusi?...za ti da uzivas u tvojata nezavisna suverena Makedonija,tatko mi lezese 4 godini vo Idrizovo..i 6 godini pominati na Goli Otok...ZATOA NE MI SE LUPAJ TI U GRADI KAO GOLEM MAKEDONEC...STO TOGAS TATKO TI PRAVESE...ja gradese prugata Brcko- Banovici?


е па татко ти не беше во затвор заради Македонија(прими го моето длабоко жалење за ова) туку заради тоа што ЈУ имаше такво уредување...верувај дека сега ни е многу подобро отколу во Ју...и ако ти смета целото окружуање на Македонија емигрирај некаде ...тука не проаѓаат југоносталгичари не во ова време..јас лично сум кногу посреќен што имаме своја држава...е сега како ја води генерацијата што ја наследи тоа е друго прашање...се надеваме дека новава генерација ќе биде со многу поквалитетни кадри и луѓе...пз


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 19:43
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

[QUOTE=diogenskopje]e pa vaka..jas sum JUGONOSTALGICAR...priznavam..
Mnogu mi e tesko..da ja svatam gluposta..Yugoslavija..zemjata vo koja sum roden..nekoj so samo eden dekret da mi ja odzeme i da mi kaze deka poveke ne postoi..Za samo nekolku godini da se naviknam deka  poveke Julijskite Alpi ne se pokrivot na mojot dom..nego toa e Sar Planina (vo koja baj d vej,sega se sankaat nekoi "novi decki")..da mi kazat deka ako sakam mozam da se brckam samo vo Ohridskoto ezero..na onie nekolku plazi polni so razni pozeri..ne blagodaram..ne sakam da stojam pred ogledalo nekolku casa pred plaza..Sakam povtorno da mozam da trgnam od Ulcinj kon Istra...da se brckam vo Bar..da setam po Stradun vo Dubrovnik..da odmaram na Splitskata Riva...da trknam do festivalot vo Neum..so traekt da prosetam do Korcula..a vecerta da ja zavrsam u nekoj lokal na Hvar..utredenta sakam da gi vidam Brioni..Plitvickite ezera..da vlezam vo Postoinskata jama...da vozam tocak nekade niz Alpite..a na vrakanje sakam da uzivam vo Slavonija..vo Vojvodina..da lezam u seno..da gledam vo neboto (koj ne go poglednal neboto nad Slavonija..mnogu izgubil)..sakam da se spustam po ubaviot plav Dunav..zal mi e no Vardar e premnogu maten za mene...A vecerta moze pijacka na Petrovaradin..ili Kalemegdan..zavisi do kade ke stignam (bidejki ovaa zemja ne se proaga za 3 casa..za nea trebaat 3 meseca)...na vrakanje..Kopaonik..Zlatibor...Da bidam iskren mene teritoriite nikogas ne mi nedostasuvale..mi falat lugeto na tie teritorii..i nivnite vina..Na Sar Planina ionaka ne sum bil 15 godini..a Aerodrom odamna go osekam kao moja republika....
..Da mozeme bar da se vratime vo 1990 godina i malku poinaku da gi rezirame narednite 15 godini.Bi sakal Yugonostalgijata da se siri kako epidemija..Pod istoto zname osvojuvavme pehari..zlatni medali..bevme sampioni..evropski..svetski..i naednas pred 18 godini vremeto zastana..nisto..mrak..nekoi idioti ne zrtvuvaa site nas poradi udobnosta na sopstvenite fotelji..
..Reagirajte kako sakate...me boli uvo..ali brate ne sakam Velika Srbija..ne sakam Hrvatska do Drina..ne sakam Golema Albanija..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов


do koga bre vakvi temi ...pa sramota e da baras da se vratis nazad vo zivotot...gledaj napred ili ti vcera si padnal od mars pa ne znaes deka YU ne postoi....za RM e podobro sto imame svoja drzvava, za razlika od srbendite i hrvatite koi bea dominanatni vo e
....ne sum astronaut..cvrsto stojam na zemjava...na ova malo parce zemja za sega se uste narecene Makedonija...samo do koga se prasuvam?)...za RM e najdobro da stane 57-58 ili koja tamu Americka drzava-kolonija...a ako ti si imal frki so Srbite,Hrvatite,ili Slovencite..zal mi e....Jugoslavija bese DRZAVA a makdonija...e se uste drzavice  (za zal)тагатага



Zasto nikoj..nieden "golem" Makedonski patriot ne mi odgovori za deckite od Makedonskata Vaterpolo reprezentacija...koja prvpat ke ucevstvuva na edno golemo natprevaruvanje kako sto e EP?


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 19:45
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

alora намигнување..zemja na evropski svetski olimpiski sampioni....a sega?...se pokakavme od rados na Kometalki nasi голема%20насмевка....so nisto ne mozete toa da mi go pobite...sem ako ne o naturalizirame Roger Federer,Nadal ili Djokovic...pa ke se lupame u gradi голема%20насмевка ...slusam imame i vaterpolo reprezentacija..sme se kvalifikuvale za slednoto EP u Malaga,Spanija...samo ste se prasale kolku od tie decki vo reprezentacijata se Makedonci?..Jas znam...duri 4....ostanatite 12 se Srbi i 6 Crnogorci...ah...ama nase pusto turskoплазењеплазење

EVE GO POSTOT NA KOJ BARAM VAS ODGOVOR






-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 19:51

Abe budali luge so minatoto ne se zivee so idnina se zivee smotani srbomani... A toa e Evropska idninaлутиналутиналутина



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 19:57
ili idnina kako ovaa http://www.youtube.com/watch?v=_soMpO53bfs - http://www.youtube.com/watch?v=_soMpO53bfs  голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:02
e pa , pomedju takva idnina i sigurno minato , e izbiram vtorata opcija големо%20гушкање ... oti , ako i tucija vleze vo EU , ehehee ... so tolku marokanci , alzirci , tunizani , i koi divi pleminja uste ne , ce bide " spasuvaj se koj moze " газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:25
sepak , covecki e da se gresi .. neli ?

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:28
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

sepak , covecki e da se gresi .. neli ?


Druze Tito mi ti se kunemo

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:29
mnogu smesno   

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:29
Originally posted by xxll xxll напиша:

Abe budali luge so minatoto ne se zivee so idnina se zivee smotani srbomani... A toa e Evropska idninaлутиналутиналутина

Za Makedonceto zaradi "nekoi" koi mislat deka se nesto ako favoriziraat drugi samo STAP nisto drugo za Makedonecot samo sto krivo mi e sto i nie spagame tuka pravite Makedonci

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:32
evropa zdaj  ... a od evropa nitu E  ... arno ama , od seta taa pomos koja e pruzivme vo bitisuvanjeto na stolbot na pravoslavieto na balkanot , samo bravo ... a bravo mu se vika na magareto ...

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:33
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

evropa zdaj  ... a od evropa nitu E  ... arno ama , od seta taa pomos koja e pruzivme vo bitisuvanjeto na stolbot na pravoslavieto na balkanot , samo bravo ... a bravo mu se vika na magareto ...
izvini vaka da te prasam...Ti treniras ili stvarno si mrdnat????

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:37
ne e fer ... vednas so navredi .. zs? ... nema li covek pravo na svoe mislenje? .. se nesto mi nalikuvate kako da ste pioneri na kamarad staljin ili enver hodza , mozebi na causesku ili pak na todor zivkov ? .. ne smee covek da se pofali deka ziveel vo EU samo na pomal prostor голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:38
samo , mal si za da znaes ... ti si od vremeto na " vojvodata " ljuBco голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 20:56
e poradi toa , bev GORD sto sum MAKEDONEC i sto se uste me boli srceto za taa MAKEDONIJA ... togasna .. a ne ovaa vo koja vladee anarhija i partiska diktatura ...

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: moira
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 22:06
Te molam obkasni mi kako toa ke bides TITOV vojnik, koga Tito odamna go nema, ili pak mislis na ovoj neo Tito , i Jugoslavija odamna ja nema, i ako bese tolku sovrsena nemase da se raspadne kako kula od karti!
Inaku ve citam i celo vreme gi kazuvate onie raboti koi vi budat nekakvi spomeni i ubavi sekjavanja, a sto so site negativni raboti koi se izrodija kako posledica na vestackoto bratstvo-edinstvo, sto so dolgot od 22 milijardi dolari, koi ni go ostavija vo naslednstvo (na site bratski repibliki), onie koi tolku dobro rabotea i srabotija za utopistickata tvorba Jugoslavija??? Sto so posledicite koi Makedonija denes gi vlece kako tovar od toa vreme??? Sto so makedonskite sinovi koi bea bezmilosno tamaneti od novite jugoslovenski gospodari koi gi soblekoa opincite i oblekoa kapitalisticki cevli, no so komunisticka etiketa, samo poradi toa sto ne se soglasuvaa so mislenjeto na partiskite gospodari na zivotot i smrtta??? ........da nabrojuvam uste za da vi ja osvezam memorijata ili dovolno e???

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 22:16
ocigledno e deka imas problem stom ce se spomene nekoj od tvoite omileni lideri голема%20насмевка premnogu si cuvstvitelna koga e nekoj od niv ( samo koj ? ) vo prasanje ... ne vredi da covek popusto objasnuva za nesto za koe nekoj nema poim kako bilo , covek koj spomenuva nekoj dolg od 22 mil . dolari i slicno ... sekoj ima pravo da si gi brani svoite stavovi ... i toa e dobro .. no da brani stavovi na nekoi banditi koi se sokrivaat zad maskata na patriotizam a istovremeno go bitisuvaat  svojot narod sekojdnevno i vo se pogolema merka , e toa e zalosno ... ili e covek del od taa kvazi patriotska druzina ili ne saka da svati deka e izigran i izmanipuliran ... treto vo momentov ne mi padja na pamet ... i premnogu sum zamoren ... mene nitu tate nitu mama ne mi ostavija vo nasledstvo ograbeni fabriki i akcii dobieni na ime kupo - prodazni dogovori so stranski " investitori " ... jas pecalam samiot na svoj , cesen nacin ... kako i sekoj cesen Makedonec ... za necesnite ne sakam da zboruvam ... zboruvaat nivnite ( ne ) dela ...

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: moira
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 22:23
Temata e za jugonostalgicarite, se izvinuvam sto te potsetiv i za losite raboti vo bivsata ni drzava, no se mora ponekogas i za niv da se prisetime, ne se pameti samo dobroto.
I voopsto ne te razbiram kakov problem imam jas??? I koi se toa moi "omileni Lideri"? Takvi majka seuste ne rodila!!!
No mora nekoj da razmisluva i trezveno, ili pak barem da se obide, neli?



-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 22:25
ubavo sto ima i takvi koi razmisluvaat trezveno ... pa poradi toa , te molam objasni do kade sme sega ? .. ako voopsto donekade i sme ?

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 22:31
jas najdlaboko i najiskreno se izvinuvam dokolku so nekoj zbor te navrediv ... nemav i nemam takva namera ... nitu tebe nitu bilo koj drug .. sepak , forumov e za komunikacija i razmena na mislenja ... ti posakuvam tebe , a i na site ostanati koi imaa nervi da e sledat nasata prepiska голема%20насмевка prijatna i leka noc .. pozdrav , drugar Miroslav голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: moira
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 23:11
Drugar Miroslav, ne me navredi voopsto, no nemav vreme vednas da odgovoram na vasiot post, eve sega ke go storam toa........Denes barem se trudime da go imame ona koe vo amanet ni go ostavile nasite prapradedovci, dali ke uspeeme vo toa, ke vidime......tesko ni odi no mislam deka vredi da se borime za svoeto. Ponekogas e mnogu polesno da zivees vo minatoto i da sonuvas otkolku da se soocis so realnosta!

No ti ne mi odgovori na moite prasanja, ili cekas direktiva

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 04:08
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

 Gledam deka "Zapadnjacive" bas vi go isprale mozokot...

 "Divide et Impera", ocigledno im bese polesno da ja rasturat Yugoslavia za da mozat sega da si igraat majtap so tie nastanati Banana Republiki, da im menuvaat iminja, da gi stavaat vo vizno geto, bozem imaat kuga, pa ne smeat da se mesaat so ostanatite "normalni" Evropjani..pa duri i da im aneksiraat teritorii(Srbija i Kosovo)
 Da im zborat za Covekovi Prava dodeka kaj niv ne postoi i toa "C" od tie Covekovi Prava(nasiot sosed Grcija i mnogu drugi).
 Da ni popuvaat kako da ja uredime drzavata,za da ni dadat lizavce, i nie kako mali deca da se izraduvame sto ne pofalil nekoj si Sefer, Solana ili Ren...
 Da mozat Bugarite javno vo Evro-Parlamentot da plukaat po nas deka ne postoele Makedonci tuku sme bile Bugari koi bile prekrsteni od samiot Tito.

 Ziva patetika...

 Zboruvajte sto vi e na dusa, no fakti se ona sto jas pogore go navedov.
 
 Ubavo e da se ima Nezavisna Makedonija, no sto pretstavuva taa nezavisna Makedonija vo svetov denes..toa ostavam sami da procenite...

 Nepriznaena pod svoe ustavno ime...
 Izolirana od site strani..
 Protektorat na Fuere i Milovanovikj..
 Eksperiment za "covekovi prava" na EU -multietnicka drzava i test-ground na  novi formi na opstestveni ureduvanja.
 Malcinski prava na Albancite, koi ni oddaleku ne mozat da se sporedat so pravata na nekoi Evropski malcinstva koi se tolku minorni sto mozat slobodno da se narecat - mikroskopski.
 Siromastija i nevrabotenost..
 Cekame kako PITACI na tie EU fondovi, i se raduvame na sekoj otvoren nov supermarket vo drzavava ili na sekoj nov tekstilen pogon kako na bog znae sto...demek novi investicii, a nevrabotenosta si stoi vo mesto!
 EU si igra majtap so nas, dava zadaci koi Makedonija gi ispolnuva 2-3 godini za potoa preku nokj, na Srbija da i go ovozmozi onaka na dlanka, ona za sto nie sme se borele i trudele i seuste se trudime da go postigneme,bez nikakkov trud vlozen od Srbija i bez nikakvi bozem "reformi"...

 Taka e toa koga od Lav ke stanes Macka, i koga edno lavovsko rikanje ke stane mjaukanje..
 Ete toa se sluci so Yugoslavija vo Evropa...

 Sega ajde malku odite da go masirate Oli Ren da bide so dobra volja za da pocnete pregovori za vlez vo EU, kade Makedonija ke bide uste edna kolonija Evropska..i pazete, zboruvam za zapocnuvanje na pregovori, a toe traat minimum 5 godini...

 So beli kosi, i treperlivi race napred vo Evropa, Makedonijo!!!
 
 големо%20гушкање
 


e pa do nas e kako ke si ja cuvame zemjava...a mene mi e preku k*r od pateticni tekstovi kako ovoj zasto samo poradi vakvi gledanja na rabotite nie sme na ova nivo na razvoj...pa ne moze sekoe pleme da ima drzava-so vakva parola izbravme pretsedatel ako ti teknuva....no sega imam jas licno mnogu poveje zelba na vakvite likovi da im se sprotistavm...изненадувањеизненадување

 Ne mora mene da mi se sprotivstavuvas, so toa nema da postignes nisto, tuku ti sovetuvam da im se sprotivstavis na SERVILNOSTA na nasite politicari kon taa POSRANA Evropska Unija..kako i na nesposobnosta sami da izgradat drzava i sovremeno opstestvo, pa cekaat EU da im nacrta kako se pravi toa...
 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 04:16
Originally posted by moira moira напиша:

Te molam obkasni mi kako toa ke bides TITOV vojnik, koga Tito odamna go nema, ili pak mislis na ovoj neo Tito , i Jugoslavija odamna ja nema, i ako bese tolku sovrsena nemase da se raspadne kako kula od karti!
Inaku ve citam i celo vreme gi kazuvate onie raboti koi vi budat nekakvi spomeni i ubavi sekjavanja, a sto so site negativni raboti koi se izrodija kako posledica na vestackoto bratstvo-edinstvo, sto so dolgot od 22 milijardi dolari, koi ni go ostavija vo naslednstvo (na site bratski repibliki), onie koi tolku dobro rabotea i srabotija za utopistickata tvorba Jugoslavija??? Sto so posledicite koi Makedonija denes gi vlece kako tovar od toa vreme??? Sto so makedonskite sinovi koi bea bezmilosno tamaneti od novite jugoslovenski gospodari koi gi soblekoa opincite i oblekoa kapitalisticki cevli, no so komunisticka etiketa, samo poradi toa sto ne se soglasuvaa so mislenjeto na partiskite gospodari na zivotot i smrtta??? ........da nabrojuvam uste za da vi ja osvezam memorijata ili dovolno e???

 Yugoslavia ne se raspadna sama od sebe, tuku ja rasturija zapadnite sili, otkoga pocnaa simulatano da go urivaat celiot Istocen Blok. Toa bese i voedno krajot na studenata vojna so kapitulacijata na Varsavskiot
Pakt.
 Toa sto ti go spomnuvas kako "lazno bratstvo i ednistvo" ne e tocno zatoa sto i dene denes narodite na Ex-Yu se pobliski od koi i da bilo drugi narodi, isto kako sto Cesite se bliski so Slovacite...
 Sto mislis Francuzite pobliski ke ti bidat od Srbite ili Hrvatite ili Bosancite?
 Dovolno e da gledas edna Evrovizija ili da pustis koe i da bilo radio, ili da posetis eden koncert na Zdravko Colic vo Ljubljana ili da posetese eden koncert na Tose vo Hrvatska za da ti stane jasno deka toa sto Zapadot saka da go pretstavi kako "lazno bratstvo i edinstvo" ne e tocno!

 P.S
  Mozes da mi kazes kolku bilioni dolari iznesuva nadvoresniot dolg na USA denes? Koga toa ke mi go odgovoris togas moze da se drznes da zboruvas za tie 22 milijardi sto gi spomna kako amanet of SFRJ!


Постирано од: moira
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 06:00
Iako temata ne se odnesuva za USA, tuku za site YU nostalgichari, sepak ke ti odgovoram, nadvoresniot dolg na USA iznesuva 5 trilioni USD!!!
Bratstvoto-edinstvo e izmislen poim i NE POSTOI!!! Kazi mi sto e toa bratsvo-edinstvo??? I dovolno sum vozrasna za da ne mi treba Amerika da mi kaze deka bratsvoto-edinstvoto, ne postoi i nikogas ne sum veruvala vo nego!
Srbija, Hrvatska, Bosna, Slovenija, i ostanatite ex-YU republiki, mozat da ni bidat samo drzavi, prijateli na MK, no ne i brakja.......po sto toa ni se brakja?
Tocno e deka celta na USA bese da go urne celiot istocen blok, vklucitelno i USA, no ocigledno imase i dobar materijal za rusenje.
Popilarnosta na Z.C. kioja mene licno ama bas nisto ne mi znaci, duri i nikogas ne sum go slusala, i popularnosta na Tose ja poistovetuvas so bratstvo-edinstvo?! Ne mozam, da te svatam, i U2, i Madona se popularni i ne eden tuku tri stadiona bi napolnile no toa ne znaci deka so niv ne vrzuva nekoja bratska ljubov, vo prasanje e MUZIKA!!!

Bidejki ti odgovoriv za nadvoresniot dolg na USA, se drznuvam da povtoram povtorno deka onie koi oblekoa kapitalisticki konduri so komunisticka etiketa, ostavija dolg od 22 milijardi dolari na 22 000 000 ziteli, i lazno bratstvo edinstvo koe se pretvori vo krvav pir i eden kup nereseni prasanja, koi kako opaski gi vleceme so decenii i cii posledici gi ziveeme!!!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 10:13
http://www.youtube.com/watch?v=zTRKSycs_gg - http://www.youtube.com/watch?v=zTRKSycs_gg

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 10:22
Moira tugoslavija 17 godini ne postoi, ne mislis deka e malku predolg period za denes narodot da zivee mnogu pomizerno od togas? a vo yugoslavija ne ni znaevme sto e mizerija. ne se slucilo da vratime inkasator koga ke dojde da naplati smetka, a denes lugjeto so godini imaat neplateni smetki. ponatamu ne treba ni da zboruvam.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 10:24
Butel, ne sum jas vinovna sto narodot 17 godini molcese i go manipuliraa koj kako stigne

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 17:41
Originally posted by moira moira напиша:

Iako temata ne se odnesuva za USA, tuku za site YU nostalgichari, sepak ke ti odgovoram, nadvoresniot dolg na USA iznesuva 5 trilioni USD!!!
Bratstvoto-edinstvo e izmislen poim i NE POSTOI!!! Kazi mi sto e toa bratsvo-edinstvo??? I dovolno sum vozrasna za da ne mi treba Amerika da mi kaze deka bratsvoto-edinstvoto, ne postoi i nikogas ne sum veruvala vo nego!
Srbija, Hrvatska, Bosna, Slovenija, i ostanatite ex-YU republiki, mozat da ni bidat samo drzavi, prijateli na MK, no ne i brakja.......po sto toa ni se brakja?
Tocno e deka celta na USA bese da go urne celiot istocen blok, vklucitelno i USA, no ocigledno imase i dobar materijal za rusenje.
Popilarnosta na Z.C. kioja mene licno ama bas nisto ne mi znaci, duri i nikogas ne sum go slusala, i popularnosta na Tose ja poistovetuvas so bratstvo-edinstvo?! Ne mozam, da te svatam, i U2, i Madona se popularni i ne eden tuku tri stadiona bi napolnile no toa ne znaci deka so niv ne vrzuva nekoja bratska ljubov, vo prasanje e MUZIKA!!!

Bidejki ti odgovoriv za nadvoresniot dolg na USA, se drznuvam da povtoram povtorno deka onie koi oblekoa kapitalisticki konduri so komunisticka etiketa, ostavija dolg od 22 milijardi dolari na 22 000 000 ziteli, i lazno bratstvo edinstvo koe se pretvori vo krvav pir i eden kup nereseni prasanja, koi kako opaski gi vleceme so decenii i cii posledici gi ziveeme!!!


 Mnogu se lazes koga mislis deka poimot bratstvo edinstvo ne postoi. Toa se prikazuva samo kako da ne postoi vo Ex-Yu (so cel EU i USA da mozea da go ostvarat ona sto go imaa isplanirano, i da go skrojat Balkanot po nivna volja), a i te kako postoi vo celata EU, i nejzinite strukturi.Postoi vo cela USA, kade sekoj gragjanin bilo da e od kinesko poteklo ili Irec, ili Italijan ili Grk, PRVO E AMERIKANEC,a potoa se ostanato.(pametis deka prvo bevme Yugosloveni a potoa Makedonci? i ajde kazi mi deka ova sto denes e vo USA bese porazlicno vo SFRJ)

 Kolku mesani brakovi i deca od mesani brakovi imase vo cela SFRJ? Zar tie lugje bea mutanti ili nesto slicno spored tebe, ako nepostoese takvo bratstvo-edinstvo???

 Sloganot na EU e  "Vo razlicnosta sme obedineti" ..EU celi 3 decenii, sekoja godina finansiski dava nepovratni sredstva na nekoi zemji clenki za da mozat da se drzat do ekonomskata razvienost na pobogatite clenki(primer Grcija sekoja godina ima milijardi evra, za regionalen razvoj, direktni nepovratni sredstva od EU budzetot)
 Celiot sistem na Eu, funkcionira mnogu slicno na Ex-SFRJ, so rotiracki pretsedavanja, solidarnost, i gradenje doverba bliskost, i moderno BRATSTVO I EDNISTVO pomegju site Evropski Narodi.
 EU ne dozvoluva podeleni interesi vo samite strukturi i zemji clenki po prasanja od tipot na Kosovo, ili Irak, isto kako sto SFRJ funkcionirase vo svoite strukturi,i ne dozvoluvase frakcii vo samiot sistem na upravuvanje.
  Denesnata EU pretstavuva samo eden pomoderen KLON na samata SFRJ(osobeno sega koga se pojavuva i funkcijata Pretsedatel na EU)
 
 Kako sto napomenav vo prethodnite postovi, Evropa e mnogu poznata po sloganot "razdeli pa vladej" ubavo e da se ima nekolku minijaturni drzavi koi polesno se kontroliraat ,otkolku da ima eden gigant, cij glas ke ima mnogu pogolema tezina vo samata Unija.Toa sto go isplaniraa toa i go postignaa...

 I dodeka za SFRJ velat "bratstvoto i edinstvoto " bea lazni... i samite den denes go propagiraat toa BRATSTVO i EDINSTVO kako stolb na EVROPSKATA UNIJA, obedineti narodi, evropski brakja, edinstvo vo odlucuvanjeto, edinstveni stavovi i drzava..i slicno...
  Razmisli malku na temava...i ke vidis deka e taka...
 


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 17:46
za tvoe objasnuvanje , eve nekolku raboti koi mozebi ne gi znaes .. vo vremeto na komunjarite , makedonija bese svoja na svoeto .. se izgradi od tesko feudalno opstestvo vo zemja so se sto treba da ima .. hidroelektrani , patista , bolnici , ucilista i rekreativni centri ( kade se bese besplatno ) , fabriki ( koi novite demokrati gi razfrabaa i rasprodadoa ) , ucestvuvase vo kolkektivna bezbednost pa so samoto toa ne ni trebase nitu nato nitu istocniot blok , gradezni firmi koi gradea nasekade... EX YU = EU ...

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: novace
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 18:04
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Moira tugoslavija 17 godini ne postoi, ne mislis deka e malku predolg period za denes narodot da zivee mnogu pomizerno od togas? a vo yugoslavija ne ni znaevme sto e mizerija. ne se slucilo da vratime inkasator koga ke dojde da naplati smetka, a denes lugjeto so godini imaat neplateni smetki. ponatamu ne treba ni da zboruvam.


Плаќаше ...сметки велиш!?
Ама ..ккако и тогаш ..а гледам и сега... оти не знаеш дека си плаќал со непостоечки пари..односно пари  кои би требало да ги трошат идните неродени поколенија на македонци и македонки..
Ова колку за отрезнување ..од оваа утописко проклета југоносталгија но и сеуште присутните кај нас југоносталгичари..а кои не си заминале таму каде што и припаѓаат..ама не идат таму..оти ќе бидат веднаш затворени во некој кафез..само за заостанати и кај нив југоносталчгичари.
Толку време и напор посветивте за нешто што е покојно и закопано  веќе..и нема никојпат да се врати...се додека има живи сонувачи за минатото...
намигнувањеголема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 18:08
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Moira tugoslavija 17 godini ne postoi, ne mislis deka e malku predolg period za denes narodot da zivee mnogu pomizerno od togas? a vo yugoslavija ne ni znaevme sto e mizerija. ne se slucilo da vratime inkasator koga ke dojde da naplati smetka, a denes lugjeto so godini imaat neplateni smetki. ponatamu ne treba ni da zboruvam.


Плаќаше ...сметки велиш!?
Ама ..ккако и тогаш ..а гледам и сега... оти не знаеш дека си плаќал со непостоечки пари..односно пари  кои би требало да ги трошат идните неродени поколенија на македонци и македонки..
Ова колку за отрезнување ..од оваа утописко проклета југоносталгија но и сеуште присутните кај нас југоносталгичари..а кои не си заминале таму каде што и припаѓаат..ама не идат таму..оти ќе бидат веднаш затворени во некој кафез..само за заостанати и кај нив југоносталчгичари.
Толку време и напор посветивте за нешто што е покојно и закопано  веќе..и нема никојпат да се врати...се додека има живи сонувачи за минатото...
намигнувањеголема%20насмевка

 A toa sekako ne vazi za Slovenija i Hrvatska neli????? Mnogu povrsno razmisluvanje za trosenjeto na parite koi trebalo da se na idnite pokolenija...
 Po taa logika i Hrvatska i Slovenija ke imaa ist standard kako Makedonija denes...
 I tie plakjaa smetki od tie krediti...
 


Постирано од: novace
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 18:30
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

  A toa sekako ne vazi za Slovenija i Hrvatska neli????? Mnogu povrsno razmisluvanje za trosenjeto na parite koi trebalo da se na idnite pokolenija...
 Po taa logika i Hrvatska i Slovenija ke imaa ist standard kako Makedonija denes...
 I tie plakjaa smetki od tie krediti...
 


Колку за твое лично појаснување..кога ете немајќи аргументи ..идеш на гола пропаганда..
Словенија и Хрватска и тогаш и сега беа повластени во се републики...како во кралството СХС..така и во „братската-ни„ југославија на Тито..
Сите фабрики кои тамо се градеа или беа изградени.. беа од профитабилен какарактерм за финални производи..., а кај нас беа од типот на колонијални..за полуфабрикати...но морам да признаам оти тие како нации и беа за се спремни ...како да беа ...се самостални држави..
Се што беше од Запад..преставништвата беа таму кај нив.....словенците на пример не возеа задолжителнок како нас сместени..не за москвичи шкодилаци  трабанти и застави..туку сите западни марки на автомобили ги возеа тие ..и одкога ќе ги повозеа доволно си ги продаваа по пазарите каде овие автомобили беа какао измислени..и ги продаваа на јужните пазари за половни аута ..секако поскапо од што и си ги набавиле во словенија и хрватска.
Југославија и тогаш но и после била техолошки поделена со невидлива линија на раздвојување,....на север западната техологија..а надоле си било од „братскиот СССР.Провери ги и ден денес е се исто...
И тогаш но и сега ..кога нам ни наметнаа ептен строг визен режим...тие немаа и тогаш но и сега...иако например хрватска не е член во ЕУ..исто какао и ние!!!
Значи..само поради тоа што сме биле заедно..и ние сме се „шлепале„ без визи на нивен грб..или по нивна а не и наша заслуга..
Иии накјрај  да ти кажам дека словенија навреме си ги одкупи кредитите кои како република ги зела во склопот на СФРЈ со 25 центи на еден кредитен долар задолжение..со „украдените„ пари од макеоднските граѓани..штедачи во љубљанска банка..а кои денес ни ги враќа Владата на МК..по заслуга на тогашниот министер а сега премиер Груевски.
намигнувањеголема%20насмевка



-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 18:38
" кога нам ни наметнаа ептен строг визен режим...тие немаа и тогаш но и сега...иако например хрватска не е член во ЕУ..исто какао и ние!!! "
 
nie pravoslavci tie katolici .... kolku pravoslavni zemji vo EU i nato imaat nekoe vlijanie ?


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: novace
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 18:44
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

" кога нам ни наметнаа ептен строг визен режим...тие немаа и тогаш но и сега...иако например хрватска не е член во ЕУ..исто какао и ние!!! "
 
nie pravoslavci tie katolici .... kolku pravoslavni zemji vo EU i nato imaat nekoe vlijanie ?


Зборувам за ФАКТИ..а не за религија..
Или до тука ти се фактите???
пс
А грција дале е католичка или православна држава според твојов светоглед...а ич и да не прашувам и за некојпат најисмеваните земји на Балканот романија и бугарија..
Имаш и за ова..некаков „аргумент„ или само „рекла-казала„..а .???.
намигнувањеголема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 18:48
grcija ... krit = najgolema bza za prisluskuvanje  na bliskiot istok i poranesniot SSSR ... politicka odluka od opasnost da nekogasnoto rakovodstvo na sfrj se obide da preku makedonskoto naselenie vo grcija dojde do izlez na solunskoto pristaniste ... vprocem koj gi bombardirase makedonskite borci za vreme na gradjanskata vojna vo grcija ? ... ex yu avijacijata ili anglo - amerikanskite avioni ?

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: novace
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 18:58
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

grcija ... krit = najgolema bza za prisluskuvanje  na bliskiot istok i poranesniot SSSR ... politicka odluka od opasnost da nekogasnoto rakovodstvo na sfrj se obide da preku makedonskoto naselenie vo grcija dojde do izlez na solunskoto pristaniste ... vprocem koj gi bombardirase makedonskite borci za vreme na gradjanskata vojna vo grcija ? ... ex yu avijacijata ili anglo - amerikanskite avioni ?


Ти изгледа си без компас..во мигов
Ко еден од оние ромови со рака во туѓ џеб ставена но и фатена!.
Сам си поставуваш прашања и сам си одговараш на нив???
Те прашав...каква врска има религијата..а ти сега почна трт-мрт..па сега ете ми кажуваш стратешки а не и верски причини за некоја си одлука на ЕУ и САД..!
Многу си конфузен?
Да не користиш од таа „брљата„ ?
Де смени ја..ако е таа во прашање..нели?
Оти има уште еден овде...кој најверојатно и тој ја конзумира...гледам како да исто си мислите и пишувате!!??.

намигнувањеголема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: moira
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 20:08
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

grcija ... krit = najgolema bza za prisluskuvanje  na bliskiot istok i poranesniot SSSR ... politicka odluka od opasnost da nekogasnoto rakovodstvo na sfrj se obide da preku makedonskoto naselenie vo grcija dojde do izlez na solunskoto pristaniste ... vprocem koj gi bombardirase makedonskite borci za vreme na gradjanskata vojna vo grcija ? ... ex yu avijacijata ili anglo - amerikanskite avioni ?


Angliskite avioni bombardiraa, ama koj ja zatvori granicata za istite tie makedonci begalci, za da moraat da odat preku planini i divi premini, i taka da bidat polesna meta???? Ili ovoj del od istorijata ne go znaes?

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 20:10
a po civo insistiranje i predupreduvanje deka moze da dojde do nova svetovna vojna ? ...

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: moira
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 20:35
Jas te prasav da kazes koj ja zatvori granicata za makedoncite?

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 21:06
Sto e ova, imame smena na nov rezim na cenzura?????????
 Moze da se prasam zosto mojot posleden post bese izbrisan bez pricina????

 Samo napred, uste malku ke si debatirate sami so sebe na ovoj forum, koga ja cenzurirate slobodata na govor kaj lugjeto...
  Sramota! Vaka ni vo vremeto na SFRJ ne cenzuriraa...


Постирано од: moira
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 21:45
Postot ti bese izbrisan zatoa sto sodrzese "socni" epiteti upaten kon drug clen i ne se raboti za cenzura, tuku celta e da diskutirate bez megjusebno da se gostevate, se so cel diskusijata da ne otide vo pogresna nasoka, a temata da se upropasti!!!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 21:47
Абе за мртвите не се збори толку многу нарочито кога смрди од умрено како СФРЈ.голема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 21:48
голема%20насмевка
Originally posted by moira moira напиша:

Jas te prasav da kazes koj ja zatvori granicata za makedoncite?
 
pa kaj si dosega ? големо%20гушкање ... istite tie koi predupreduvaa od otvoranje na nova vojna голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 21:50
aj sega голема%20насмевка ... ne po vrat tuku po til голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 21:55
epten totalitaristicko - komusticki газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:28
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Sto e ova, imame smena na nov rezim na cenzura?????????
 Moze da se prasam zosto mojot posleden post bese izbrisan bez pricina????

 Samo napred, uste malku ke si debatirate sami so sebe na ovoj forum, koga ja cenzurirate slobodata na govor kaj lugjeto...
  Sramota! Vaka ni vo vremeto na SFRJ ne cenzuriraa...
 
nemoj taka prijatelu ... vo jugoslavija imase demokratija ... sega imame totalitarizam ... duri i po forumive плачење ... prosto covek da pomisli deka forumive se finansirani od razno razni patriotski partii плачењеплачењеплачење .... po se izgleda , ce si repliciraat i mavtaat so partiskite znaminja i predizborni materijali medjusebe a ostanatite vo ilegala газење%20од%20смеење .. samo preku LP голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: novace
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:31
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

pa kaj si dosega ? големо%20гушкање ... istite tie koi predupreduvaa od otvoranje na nova vojna 


Комуњари и комуњарки..овдешни и незадоволни со мислењето на овде-присутната публика..
Имате еден друг форум..каде што ..особено ваква тема ќе биде секојпат и непрекинато до бескрај ...на врвот на интерес ..не само од „надлежните„ ами и од еден куп заостанати во времето и просторот..наследници на црвените и заостанати (мислам во умот) црвени кмери..македонски и други заостанати овде...
Поради забрана од реклами што е и вообичаено...контактот ќе ви биде пратен само преку ПП.
намигнувањеголема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:35
a namesto toj macorot , da si postavis vakov avatar ? газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење .. ova cisto samo za da poglednes , go menuvam vednas so onoj tvojt , omileniot газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:43
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

vo jugoslavija imase demokratija ...


смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењеДобро е што си ставил ...... да може да се размислува на цитираното - СФРЈ и демократија смеењесмеењесмеењесмеењесмеењеЦиркуссмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

Незнам зошто воопшто се прави муабет за нешто мртво,усмрдено?збунетост


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:45
Морам ме изнасмеа смеењесмеењесмеењесмеењесмеење

СФРЈ и Демократијасмеењесмеењесмеењесмеење

Е тоа ти е Максовизија на Титосмеењесмеењесмеењесмеење

Бравоголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:51
добро само квасецот да ни се погоди да нарасне голема државава ма%20ајде заш бе нека се брише ако се мисли дека не е ок...ама мене мислењето не ми се бриши никако голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:52
za kvasecot da se digne treba toplina газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење a ovie ne smrznaa газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење kako fanta sokata sme stanale ... sokirani sekojdnevno газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:54
ма%20ајде ја мислам дека после последните избори на претседател веке престанаа да ме прават бамбуча во главата се ми е дежа ву лошо па лошо голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:55
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

za kvasecot da se digne treba toplina газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење a ovie ne smrznaa газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење kako fanta sokata sme stanale ... sokirani sekojdnevno газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


 абе кажи ми за балкавичка што ми требе?

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:55
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење ma nemoj taka ... ce pomislat " demokrative " deka najprvin se dogovarame preku LP za sto da komentirame газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење ... sepak , ova e DEMOKRATIJA , NALI ? газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 22:59
Абе многу ви е лесно за Југославија да навивате ко на утакмица,да ве видам да живеете во неа.Да несмееш долга коса да имаш,мењѓуша машко никако а да не зборам за Кока Кола или сателитска антена - абе тоа е тероризам - СФРЈ имало Демократија абе ми се чини ко Бугарине сте,ве лаже некој упорно а вие упорно му верувате смеењесмеењесмеењесмеењесмеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 23:00
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Many_types_of_baclava.jpg - baklava

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 23:00
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе многу ви е лесно за Југославија да навивате ко на утакмица,да ве видам да живеете во неа.Да несмееш долга коса да имаш,мењѓуша машко никако а да не зборам за Кока Кола или сателитска антена - абе тоа е тероризам - СФРЈ имало Демократија абе ми се чини ко Бугарине сте,ве лаже некој упорно а вие упорно му верувате смеењесмеењесмеењесмеењесмеење
друже а тетоважа смее газење%20од%20смеење

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 23:01
e ova ti je dobra газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 23:03
Е несмее друже ни тетоважа,тоа ни во 1992год несмееше пошто законот за такви работи се знаеше беше "најригорозно-демократски"голема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 23:06
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е несмее друже ни тетоважа,тоа ни во 1992год несмееше пошто законот за такви работи се знаеше беше "најригорозно-демократски"голема%20насмевка
епа тогаш ке ни удрат камшик друже...ПРОТИВ СФРЈ сум од сеа газење%20од%20смеење

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 23:10
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 23:12
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е несмее друже ни тетоважа,тоа ни во 1992год несмееше пошто законот за такви работи се знаеше беше "најригорозно-демократски"голема%20насмевка
епа тогаш ке ни удрат камшик друже...ПРОТИВ СФРЈ сум од сеа газење%20од%20смеење



аплаузаплаузаплаузаплаузаплауз
Ама не е само тоа,што ти мислиш у Југославија можеше да се има сателитска или да гледаш МТВ авордс.Абе само Југословенски телевизии гледање.Мислиш дека беше дозволено да се носи или вози нешто што не беше по ЈУСУ,фармерки и кожни јакни само на црно можеше да се купи.Абе у Југославија најубаво работеше само црната берза ама недај боже да те фатат како нешто продаваш или купуваш.Нека бркаат ова турбофолкериве Југоносталгичарски што само бело гледаат,да живееш у Југославија тоа треба херој да си,не заџабе имаше толку азиланти по странстволутина
сето тоа ми е јасно.. ако де ке гледаме пак ако треба битката кај неретва и сл. и ке имаме само еден бутик во Ск ама подобар живот имало друже тоа е факт.....


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 23:13
Каде подобар живот,дома у четири ѕида,да ти ебам јас тој живот што друг ти го креиралутина

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk