IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Југоносталгичар сум...признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Југоносталгичар сум...признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 204205206207208 213>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 20:06
ic ne mi puka za nasite bivsi "brakja"

sekoj sakal da ni go nacuka kad tad

da se ziveelo poborbo no bilo gnilo zatoa i skapalo i ne uspealo da se zadrzi

toa e toa

da cinese tolku kje trase za vek vekov

cao brakja , sekoj so svoite мафтање

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 21:04
taka e sekoj so svoite....aj brisi!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Boho Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 08:58
Nekoj moze li da mi rece dali ima sega Jugonostalgija vo Slovenija i Hrvatska?
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 10:32
Originally posted by anakin anakin напиша:

ic ne mi puka za nasite bivsi "brakja"
sekoj sakal da ni go nacuka kad tad
da se ziveelo poborbo no bilo gnilo zatoa i skapalo i ne uspealo da se zadrzi
toa e toa
da cinese tolku kje trase za vek vekov
cao brakja , sekoj so svoite мафтање

Анакине, овде кажуваме за убавините на животот кои сме ги проживеале во тој социјалистички систем. Не зборуваме за политичката основа и одржливоста на истиот. Значи, за тоа време додека опстојувал тој и таков систем, било убаво. А дека подоцна се покажал како неодржлив - па и јас тоа во повеќе наврати го кажав, зошто социјализмот пропадна. Еве еден мал дел од пообемниот пост од стр. 112:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... А за што јас највеќе му замерувам на Тито. Причината е од идеолошка природа. Имено, не требаше да го воведе социјализмот, туку требаше постепено да се изгради систем на „благи“ капиталистички односи! Нешто слично како денес во Кина.
     Од една страна, преку марксизмот не’ учеа дека светот се развива по историски фази, прво првобитно општество, потоа робовладетелство, па феудализам, па капитализам, за да преку социјализмот дојдеме до најсовршеното општествено уредување комунизмот. Е, арно ама кај нас од феудализам директно се префрливме во социјализам. Капитализмот сеуште не беше развиен. Значи сме прескокнале една алка во синџирот. Или како што јас обично велам, куќа со темели и покрив. Спратот го нема! Затоа и социјализмот падна, немаше здрава основа. За разлика од нас, денес кај развиените капиталистички земји (Норвешка, Шведска, Канада...) веќе е социјализам, Ај да не речам дури и комунизам. Ама тие се развиваат постапно, како што учеше дијалектичкиот материјализам. Се разбира тие земји тоа нема да го признаат, но факт е дека сите погодности што ние ги имавме во времето на СФРЈ, сега ги имаат тие. Бесплатно школство, здравство, убави плати, а со тоа и сигурна егзистенција ... и да не набројувам.

Значи ние (или барем јас) сме југоносталгичари затоа што тогаш живеев по убаво, имав колеги и пријатели од цела Југославија со кои сеуште се гледаме и почитуваме, имав девојки од Србија и Црна Гора (и со некои од нив чат-пат се гледамљубов но со некои не сршено%20срцеголема%20насмевка), цимерот со кој 4 години делевме соба (а е србин) ми стана кум, ... Но и од материјална страна беше подобро. Исто така и од морален но и од безбедносен аспект - немаше дрогирање, немаше силување, немаше убиства и самоубиства, немаше пљачкање на банки, куќи ... Или добро, имаше, но бројот на таквите појави беше толку мал што воопшто не може да се спореди со денешниве. Ретко ќе се слушнеше дека некој некого убил, можеби 1-2 убиства годишно и, тоа во земја од 22 милиони народ. А денес секој ден по 2-3 убиства и тоа во земја од само 2 милиона луѓе.
Понатаму, во 1985 како апсловент одев автостоп по Европа! И со самото погледнување на кориците од пасошот од страна на цариниците, границите ги минев без да погледнат во него (добро, освен кога влегував од Австрија во Германија).
Ете, затоа чувствувам некаква носталгија по тоа време, по тој живот. Пази, не велам по системот!

Originally posted by Boho Boho напиша:

Nekoj moze li da mi rece dali ima sega Jugonostalgija vo Slovenija i Hrvatska?

Во Словенија има, но не толку, речиси минорно и кај постарите. Тие уште за времето на Југославија не беа за заеднички живот. Тие уште тогаш не се чувствуваа како балканци (дури ни по географска припадност) туку европјани иако и Словенија е во Балканскиот полуостров.
Во Хрватска? Гледај малку на ХРТ и нештата ќе ти станат појасни. Посебно кога има некоја дебатна емисија за стопанството (но и за се друго во општествениот живот) во Хрватска, но исто така и анкетите кои се спроведуваат, а кои се однесуваат за споредбата на животот „тогаш“ и сега.
Треба за другите бивши YU републики?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Boho Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:40
Благодарам за информацията Златник! За жал не мога да гледам ХРТ, пошто я немам на кабловскиот систем, а не ми се замара преко интернет. Anyway, thanks!
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:44
Originally posted by Boho Boho напиша:

Nekoj moze li da mi rece dali ima sega Jugonostalgija vo Slovenija i Hrvatska?


Можам слободно да кажам дека процентот на jугоносталгичари во Хрватска е толку мал та не влегува дури во некаква статистика.
Кон врв
Boho Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:47
Сакаш да речеш дека сега имат повисок стандард на живот од времената на СФРJ? И нема голем криминал?
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:48

zosto ednas za promena ne napises za bugarija ? ......... zosto voopsto se zamaras so jugonostalgijata ? ......... a toa za hrvatite , nisto cudno .... da ne bese KRAL PETAR I- vi osloboditel , i ponataka kje bea ona sto bea pred da stanat del od drzavata narecena KRALEVINA na SHS .......... kje bea najobicni avstro - ungarski KONJUSARI ..........

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:48
Па, можам да кажам дека стандартот на Jугославиjа го оддржаваха баш Хрватска и Словениjа. А колку до криминалот- секогаш ке има.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:49
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

zosto ednas za promena ne napises za bugarija ? ......... zosto voopsto se zamaras so jugonostalgijata ? ......... a toa za hrvatite , nisto cudno .... da ne bese KRAL PETAR I- vi osloboditel , i ponataka kje bea ona sto bea pred da stanat del od drzavata narecena KRALEVINA na SHS .......... kje bea najobicni avstro - ungarski KONJUSARI ..........Темата е такава.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:49
a da ne kazuvas nisto zosto nitu si kompetentna a uste pomalku upatena da razgovaras za takvi nesta ........
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:50
Мислам дека сум повеке од упатена.голема%20насмевка
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:50
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

zosto ednas za promena ne napises za bugarija ? ......... zosto voopsto se zamaras so jugonostalgijata ? ......... a toa za hrvatite , nisto cudno .... da ne bese KRAL PETAR I- vi osloboditel , i ponataka kje bea ona sto bea pred da stanat del od drzavata narecena KRALEVINA na SHS .......... kje bea najobicni avstro - ungarski KONJUSARI ..........Темата е такава.
 
 
temata e takva kakva sto e ... i mislam deka TATARITE nemaat sto da pisuvaat na taa tema ...........
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 11:51
Originally posted by pagane pagane напиша:

Мислам дека сум повеке од упатена.голема%20насмевка
 
 
ajde lebati .... ne znaev deka so mesec dva ziveenje vo hrvatska si stanala ekspert .......... kojznae sto kjebide posle godina dve збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 204205206207208 213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.