IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Југоносталгичар сум...признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Југоносталгичар сум...признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 114115116117118 213>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 07:42
И како што кажа мамамд, овој разговор на глуви и слепи воопшто нема смисла, ако е поентата да се убедуваме меѓусебно дали било подобро или полошо.
големо%20гушкање
... E sega mi go stori kejfot... среќа... Pa taka e bre lugje, sekoj si trga od svoj stav, od svoe dozivuvanje. Za ovie godini se iznaslushav i vakvi biseri...OVA NE BILO NI VO TURSKO.... Znaci lugjeto citajki od knigite, prenesuvajki si prikazni od koleno na koleno ...od dedo na vnuk... uocile deka deneshninava e teshka, macna, ama ako zivotot ni e tezok, siromashtijata ni go jade sekojdnevieto, mirot, spokojstvoto, bezrabotnicata ni gi unishtuva pokolenijata, zatoa shto mladite bez rabota ne mozat ni da se zenat/ni mazat i da ragjaat bidejki  seushte tie se teret na penziite ili socijalnata pomosh na svoite roditeli, a ne da zakacat i vnuci i pravnuci na taa mizerna egzistencija, ne znaci DEKA NE SI JA SAKAME DRZAVAVA NASHA NAPATENA od sitni i krupni aramii. 
kata dnevno slushame samo za proneveri na milionski sumi, katadnevno mediumite svoite vesti gi pocnuvaat so crna hronika i kako shlagfort ni gi davaat crnite mercedesi i nasmeanite lica na sakanite ni politicari kako ne ubeduvaat deka ni e mnogu ubavo i kako donele ushte nekoj EVROPSKI ZAKON so koj kje ni ja dooderat kozata.

Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 08:29
Што барам јас овдека, што знам јас за југоносталгичарство, ко да видов многу од таа Југославија.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 15:10
anastea:

Бутел, остави ме мене и мојата личност настрана, јас не сум тука тема па да цитираш погрешно разбрани мои ставови (пр. она за интернетот, кога спомна нешто како “се нема ни за леб“, на што ти реплицирав дека штом имаш за интернет, сигурно имаш и за леб, беше со некое смајли, повеќе на шега, што ти изгледа не си ја сфатила). Добро знам што сум напишала. Еднаш кажав за мене, немам намера на сите теми да пишувам за да ти “објаснам“ нешто. Како си ме разбрала, така. Во ред е.


---------------------------------------------------------

insistirase , pa ti povtoriv , sum svatila taka kako sto si pisala ... i kako sto i sama kazuvas se e vo red... ti si znaes, jas si znam

Изменето од moira - 06.Декември.2008 во 15:16
Maki
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 00:32
Буги, гледам неколку пати си го пастирал твојот одговор со намера да ти одговорам. Претпоставувам, веќе помисли дека нема да го сторам тоа, но - еве менамигнување Навистина, едноставно не можев порано. ОК! Одиме понатаму.
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ајде да анализираме - еве веке 33 лето терам и имам фатено од Југославија баш солиден период и право да ти кажам убавина освен од бананите на марковиќ па и немам видено.Зошто?Па транзицијата не почна со осамостојувањето на МАкедонија туку веке од 82-84год. кога почнаа фабриките да се затваораат а директорите крадеа на најголемо.Прост пример ЧИК Куманово, ... Ангроснабдител ...

33 години, а? Значи, роден си некаде 1975-6, така? И, како 7-8 годишно момче ти си go разбрал општественото уредување на бившата држава, сите нејзини грешки (и придобивки, ако воопшто ги ималоголема%20насмевка)!? Твоја штета е што си се родил подоцна за да ги запознаеш придобивките кои им беа овозможени на огромниот број граѓани на СФРЈ. Ти си ја фатил последната декада од опстанокот на таа држава. Морам да признам - Најлошата.
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

... - па ти си слушнал ли за периодот 45- 58год. Дали знаеш дека на луѓето им се одземаше за да може денес некој фабрики да поседува - ало им се одземаше се со сила ако несакаат да дадат

Да, и тоа како сум го слушнал. И не само тоа, туку и сум го почувствувал. Но, тоа беа основните постулати на социјализмот. На таа доктрина за рамноправност, за државна сопственост ... се базираше социјализмот. А, ако внимателно го читаше мојот поопширен пост, ќе забележеше дека токму тоа беше мојата критика на титовата политика, за социјализмот. Прочитај го постот уште еднаш. (Ако имаш трпениеплазењеголема%20насмевканамигнувањесмеење) И не само тоа. Сега би додал и уште нешто кое оди во твој прилог. (За да не речеш дека сум пристрасен плазење) Ај, просто нека им е што ги земаа имотите и што на нив изградија индустриски објекти, ама што за директори ставија „опинци“, кои биле борци од ’41 е тоа, неможам ни јас да го „сварам“. Секоја чест што се бореле, но за тоа требало да им се оддолжат на друг начин, а не со поставување на такви одговорни места. Оваа работа почна да се „управа“ некаде пред ’60-та, кога веќе имаше образувано стручни кадри. Од тогаш всушност можам да речам дека почна „благосостојбата“, која траеше се до некоја година по твоето раѓање. Или ако сакаш, до смртта на Тито (+/- 2-3 години). За тој период зборувам(е).
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

... ДАЛИ ЗНАЕШ ЕДНА АКЦИЈА ОД 2 СВЕТСКА ВОЈНА ДЕТАЛНО ДА ЈА ОПИШЕШ ИЛИ БАРЕМ НЕКАДЕ ДА ЈА ПРОЧИТАШзбунетост

Не! А ти?
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

...  и самиот сум против толкав академски кадар кој присилно се образува а ни самиот не е доволно способен за да биде таковнамигнување

Присилно?изненадување Тогаш? ма%20ајде Од кого биле присилувани? (Ах, да знам, од Титоплазење)
Напротив, тогаш на факултет се запишуваа тие кои сакаа. Друга работа е колку од нив завршуваа и како го објаснувале тој нивен неуспех. И, тогаш немаше национални квоти, каде македонец со 99,98 поени нема да биде примен, а некој од „малцинствата“ со 60 поени ќе го примат. Значи, некои потоа се присилуваа да се запишуваат. Од „дискриминаторски“ причини. Си слушнал некогаш за такво нешто?
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

И за крајот најубавото - Џабе ист аватар кога мислите се погрешни - ЈАС Македонија ја сакам - таа е Мајка на мојот народ и на мене,понекогаш и лоши деца се раѓаат а и изроди тоа во секое семејство го има но сепак тие се мои браќа и сестри и јас како такви ги сакам и се ке сторам за нив.Никогаш од Македонија никаде не би отишол да живеам(живеев и учев во странство 6 год.)моето срце и душа припаѓаат на ова парче земја и се неотуѓив дел од Македонија - нешто што неможе никој да го откине или да го продаде - тоа е Македонија,тука лежи најголемото богатство на Македонија...

... и за неа ќе дадеш два дола’ра!голема%20насмевкасмеење Ова им се омилени зборови на (ај да не речам на сите) исселеници. ОК, ова повеќе беше на шега.
И добро, што мислиш ти? Ти велиш дека ја сакаш Македонија. И јас навистина верувам дека е така. Но, дали само поради тоа што велам дека во периодот кога постоеше СФРЈ имаше поубав живот (и за кој период чувствувам носталгија) отколку денес, ти заклучуваш дека не ја сакам Македонија? По се изгледа дека е таква работава. Ако е така, верувај ми дека не си во право. Зошто?
Секој може декларативно да искажува љубов кон сопствената држава. Некои дури мислат дека тоа е голем патриотизам. Донекаде е’, но не е баш голем. Патриотизмот не е само декларативно искажување на љубов кон сопствената држава. Исто како што патриотизам не е само земање пушка во рака. Патриотизмот се согледува во речиси сите пори на општественото живеење, во културата, науката, образованието, ... Секој треба да биде патриот во сопствената област. Да придонесува за нејзино изградување, заштитување на нејзиното културно историско и секакво друго наследство. Ако не повеќе барем со едно дело. Во овој контекст, би сакал да ти кажам дека јас се чувствувам за македонски патриот. Се чувствувам така бидејќи сум успеал да се изборам за заштита на македонскиот културолошки идентитет, изразен преку македонското кирилско писмо. Ќе бидам малку таинствен. Само ќе речам, погледни ги регистерските таблички на автомобилите. Кој знае како изгледаа тие пред 14-15 години, ќе разбере за што зборувам и кој сум.
И да, патем речено, јас својот патриотизам сум го искажал и кога земав пушка в рака во 2001- ва, кога ти веројатно си бил надвор од МК.
А ти? Имаш нешто сторено? Но, веројатно сеуште е рано. Пред тебе е времето за докажување. Искрено ти честитам што си се вратил во МК. Се надевам дека на било каков начин ќе успееш да придонесеш за развојот на оваа наша намачена држава. Доколку не успееш во таа своја намера, тогаш ќе се сетиш на зборовите на овој песимист кој сега ти пишува.
Btw. знаше што е песимист? Тоа е оптимист со искуство.намигнувањеголемо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 01:13
Јас на крајот на Југославија ја дочекав со полни 15 год - терав 16 год. имам 3 работни акции бидејки ако незнаеш јас од Куманово сум - столб на социјалистичката Македонија и по отцепување од Југославија - таму или си во колективот или си циган - трето неманамигнување

Присилно морал да се образува кадар бидејки сите академски граѓани Тито ги истепал бидејки не го сакале социјализмотнамигнувањеПа ај после ке преселуваме луѓе од села во град и ке правиме културни граѓани од нив(академски)голема%20насмевка

газење%20од%20смеење Благосостојбата траела 0д 60 па до моето раѓање - изем ти ја 15 год благосостојба и 35 год. патетика - за тоа ли ме убедуваш дека е добро
газење%20од%20смеење

Мене ме интересира што моите предци направиле за мене - затоа не само акциите на партизаните туку ја знам и историјата на мојот народ од создавањето па до ден денеснамигнување
Историјата немора да е само досадна лекција - во реалниот живот секогаш се сеќаваме на грешките што сме ги направиле во минатото за да не ги повториме во иднинатаголема%20насмевка

А ти по 50 ден ке даваш ли во месецот за земјата твоја - за да не биде шала и да кажеш дека нешто барем си дал,пошто ја тераш материјално па кога зимаш барем нешто и дај.Читајки како заклучуваш работи(тотално погрешни) ти за мене ке си дозволам и јас за тебе да заклучам и дека кога ке ти паднат 5 ден на улица се вртиш да си ги собереш не размислувајки дека кола може да те лупнеголема%20насмевка
Прво да те поправам и да ти кажам дека иселеник не сум,бев на школување во странство - поточно Милано - Италија,па подоцна отидов малку да видам дали навистина е Америка земја на соништата - поживеав 2,5 год таму па си се вратив домче - бидејки од дома поубаво неманамигнувањеТоа ти е прва грешкаголема%20насмевка

Колку убави зборови овој пат читам за градење на општество,патриотизам,љубов кон татковината декларативно или не ама очигледно си сватил дека погреши во минатиот пост кога пиша дека би ја продал својата земја за незнам колку пари - сега пишман се стори па стана и војник и бранител и многу јако почна да подразбираш се и сешто - ама пак верувам дека ке си ја продадеш татковината за умочана паричка не затоа зошто сакаш туку затоа зошто тие како тебе мора да ги има - јеби гаголема%20насмевка

И на крај не заклучувај за мене прерано ништо бидејки не ме познаваш- може да си правиме муабет за општи работи ама лично не е убаво да се наведува - може и да се навредиме еден друг.Додуша ако си бил учесник во 2001 год може и сме се виделе јас бев повекето време со специјалните воено-полициски единици - механизирана единица за поддршка(тенкист) но бев секаде по жариштата од прв ден -многу денови терен,дури и на сопствената свадба на тенк ме донесоа - па може сме се виделе некаде намигнување





Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 01:38
Браво
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 02:00
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

... во минатиот пост кога пиша дека би ја продал својата земја за незнам колку пари - сега пишман се стори ...

Јас сум рекол дека ќе ја продавам мојата земја? Не би сакал да помислам дека оваа твоја изјава е тенденциозна. Очигледно не си видел убаво, (а велиш дека си тенкистнамигнување).
За да не дојде до недоразбирање, еве што реков за парите:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... И да имам 100 милиони долари, не би сакал да живеам во ваква Македонија.

Провери на стр. 115.
Верувам дека овој пат ќе се согласиш дека не ја продавам Македонија! Едноставно самата смисла на реченицата неможе во никој случај да наведе на такво нешто. Тоа само кажува дека мене ми се бега од ваква Македонија токму поради сите претходно наведени работи. А искрено да ти кажам и немам толку сили да се борам за да променам се она за што сметам дека не е во ред. Страшно е што илјадници луѓе избегаа од МК токму поради ваквата Македонија. Само те молам немој да ми речеш дека и за ова не сум во право.

Не сум пишман. Пишувам објективно. Под таа објективност подразбирам дека не треба да се фрла со дрва и камења по се она што било (што кај некои потсвесно би можело да се протолкува како наоѓање оправдување за тешкотиите на денешново време), ниту да се фали и воздига до небеса претходниот систем или неговиот творец. Мислам дека во претходните мои постови токму тоа и го правев. Фалев и критикував. Онака како што јас сум го доживеал. Само, незнам како ти ја разбираш таа објективност?

Мислам дека сега сум појасен.

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

... дури и на сопствената свадба на тенк ме донесоа - па може сме се виделе некаде намигнување

Ееее, а да беа оние кои ги гледавме преку нишан, и некој плотун ќе фрлеа на свадбата смеење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 02:10
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Мене ме интересира што моите предци направиле за мене - затоа не само акциите на партизаните туку ја знам и историјата на мојот народ од создавањето па до ден денеснамигнувањеИсторијата немора да е само досадна лекција - во реалниот живот секогаш се сеќаваме на грешките што сме ги направиле во минатото за да не ги повториме во иднинатаголема%20насмевкаА ти по 50 ден ке даваш ли во месецот за земјата твоја - за да не биде шала и да кажеш дека нешто барем си дал,пошто ја тераш материјално па кога зимаш барем нешто и дај.Читајки како заклучуваш работи(тотално погрешни) ти за мене ке си дозволам и јас за тебе да заклучам и дека кога ке ти паднат 5 ден на улица се вртиш да си ги собереш не размислувајки дека кола може да те лупнеголема%20насмевкаПрво да те поправам и да ти кажам дека иселеник не сум,бев на школување во странство - поточно Милано - Италија,па подоцна отидов малку да видам дали навистина е Америка земја на соништата - поживеав 2,5 год таму па си се вратив домче - бидејки од дома поубаво неманамигнувањеТоа ти е прва грешкаголема%20насмевкаКолку убави зборови овој пат читам за градење на општество,патриотизам,љубов кон татковината декларативно или не ама очигледно си сватил дека погреши во минатиот пост кога пиша дека би ја продал својата земја за незнам колку пари - сега пишман се стори па стана и војник и бранител и многу јако почна да подразбираш се и сешто - ама пак верувам дека ке си ја продадеш татковината за умочана паричка не затоа зошто сакаш туку затоа зошто тие како тебе мора да ги има - јеби гаголема%20насмевкаИ на крај не заклучувај за мене прерано ништо бидејки не ме познаваш- може да си правиме муабет за општи работи ама лично не е убаво да се наведува - може и да се навредиме еден друг.Додуша ако си бил учесник во 2001 год може и сме се виделе јас бев повекето време со специјалните воено-полициски единици - механизирана единица за поддршка(тенкист) но бев секаде по жариштата од прв ден -многу денови терен,дури и на сопствената свадба на тенк ме донесоа - па може сме се виделе некаде намигнување



Boogie, секоја ти чест!
Само браво можам да кажам. Се друго е убаво напишано во текстот.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 06:46
 
 
На сите големи патриоти им го честитам празникот к*рбан Бајрам.
 
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 11:53
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

... во минатиот пост кога пиша дека би ја продал својата земја за незнам колку пари - сега пишман се стори ...

Јас сум рекол дека ќе ја продавам мојата земја? Не би сакал да помислам дека оваа твоја изјава е тенденциозна. Очигледно не си видел убаво, (а велиш дека си тенкистнамигнување).
За да не дојде до недоразбирање, еве што реков за парите:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... И да имам 100 милиони долари, не би сакал да живеам во ваква Македонија.

Провери на стр. 115.
Верувам дека овој пат ќе се согласиш дека не ја продавам Македонија! Едноставно самата смисла на реченицата неможе во никој случај да наведе на такво нешто. Тоа само кажува дека мене ми се бега од ваква Македонија токму поради сите претходно наведени работи. А искрено да ти кажам и немам толку сили да се борам за да променам се она за што сметам дека не е во ред. Страшно е што илјадници луѓе избегаа од МК токму поради ваквата Македонија. Само те молам немој да ми речеш дека и за ова не сум во право.

Не сум пишман. Пишувам објективно. Под таа објективност подразбирам дека не треба да се фрла со дрва и камења по се она што било (што кај некои потсвесно би можело да се протолкува како наоѓање оправдување за тешкотиите на денешново време), ниту да се фали и воздига до небеса претходниот систем или неговиот творец. Мислам дека во претходните мои постови токму тоа и го правев. Фалев и критикував. Онака како што јас сум го доживеал. Само, незнам како ти ја разбираш таа објективност?

Мислам дека сега сум појасен.

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

... дури и на сопствената свадба на тенк ме донесоа - па може сме се виделе некаде намигнување

Ееее, а да беа оние кои ги гледавме преку нишан, и некој плотун ќе фрлеа на свадбата смеење



Објективноста незнам на кој минималец си ја потпрел ама многу ти е слаба - перфектно општество имало само по октомвриската револуција и е наречен анархистички периот во советска русија - само во тој период не се користеле пари и се било перфектно,луѓето едноставно влегувале во продавници и земале се што сакале без да платат,откако Ленин увидел дека на еден човек не му се доста еден пар кондури или само јадење колку за денес сето тоа отишло во вода.

Перфектноста во општеството не постои никаде нема ни да постои никаде - луѓето треба да се културни и самосвесни со љубов кон својата татковина за да може таа земја да тргне напред - сакајки нешто што не постои(СФРЈ) а користејки ги приходите на друга земја ги прави само странци и потполно е оправдан тој хаос кој денеска го гледаме.
Јаз пишувам за нешто повеке од патриотизам ако можеш да ме разбереш - јас пишувам за градење на една држава која сакаш да ти е татковина толку многу што покрај се продолжуваш да градиш до смрт,надевајки се дека следните генерации ке го живеат својот живот во благодет и гордост како МАКЕДОНЦИнамигнување
Затоа и пишав една мудра изрека на Мартин.Л.К. но изгледа не ја свати најдобро - немора да се умре во борба за слобода на својата татковина па да кажеш дека си дал нешто за својата татковина - пробај да придонесуваш нешто за својата татковина додека да умреш - е тогаш твојот живот има цел,можеш да се пофалиш дека си работел и си умрел за нешто повозвишено од овој беден земски живот - си умрел за својата татковинаголема%20насмевка
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 12:01
Дури извинете но,не изумрат Југонсталгичарските генерации не одиме никаде,факт е тоа.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 12:05

inaku do sega kje bevme na celo na evropskata unija pa kje baravme od grcite da si go smenat imeto inaku tesko nim ...... a da ne zboruvame za ostanatite koi sega e poddrzuvaat grcija ....... imase da ne molat da im dozvolime da izvrsat pritisok vrz grcija da go smeni imeto , da ni gi vrati " odzemenite "  teritorii isto kako i bugarite ..... a be sto da praime muabet ...... za sve se vinovni tie a medju niv i jas ...... JUGONOSTALGICARITE ....... onie koi si dozvoluvaat luksuz da se potsetuvaat kako ubavo ziveele namesto da se gordeat so segasnosta смеење



Изменето од miroslav_g8 - 09.Декември.2008 во 12:08
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 12:15
Па не баш,ама ќе бевме во далеку подобра положба.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 12:22

da .... to sigurno ............ газење%20од%20смеење .......... sega kje ne molea da e urneme viznata bariera газење%20од%20смеење ........... ako nisto drugo .............



Изменето од miroslav_g8 - 09.Декември.2008 во 12:23
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 114115116117118 213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.