IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Југоносталгичар сум...признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Југоносталгичар сум...признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 110111112113114 213>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:08
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ај да го анализираме овој пост.
„Се додека живееме без минато ... “ Не ми е јасно што сакаш со ова да кажеш? Кој живее без минато? Напротив, токму за тоа минато ти зборувам. Дека во тоа минато многу поубаво се живееше. Ти можеби си млад и не си „фатил“ од тој период, па зборуваш врз основа на тоа што ти е (рас)кажувано од другите.


Ајде да анализираме - еве веке 33 лето терам и имам фатено од Југославија баш солиден период и право да ти кажам убавина освен од бананите на марковиќ па и немам видено.Зошто?Па транзицијата не почна со осамостојувањето на МАкедонија туку веке од 82-84год. кога почнаа фабриките да се затвараат а директорите крадеа на најголемо.Прост пример ЧИК Куманово каде што мајка ми работеше - денес таа фабрика е затворена но зошто - па ја затвори директорот во 1987 год. кога од Ангроснабдител(тогаш трговечки гигант) зема 102 милиони гемански марки на заем за да исплати плати и поранешни долгови,а претходните плати ги стопи и стокми на своја жиро сметка при што сега и самиот поседува своја фабрика - него сигурно Македонија го научила како да краденамигнување

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


„родени под лажна свест ...“ Значи издигнувањето на Југославија од една крајно заостаната феудална држава во релативно добро развиена држава било лага? Те молам, ај погледни низ прозорецот од твојата соба и кажи ми што гледаш! Сето тоа е направено тогаш во таа „смрдена“, „комунистичка“ држава. Тогаш се разви индустријата, се изгради инфраструктурата, напредна здравството, школството ... дали знаеш како изгледа да отидеш на лекар и да не платиш за преглед? Или во аптека за лек.


Да „родени под лажна свест ...“Значи се родиле со воља да живеат за поробувачот а не против него,против комуњарската пропаганда и демагогија која ја покажуваш погоре - демек од заостанато општество денес утре почна цвеке да расне - па ти си слушнал ли за периодот 45- 58год. Дали знаеш дека на луѓето им се одземаше за да може денес некој фабрики да поседува - ало им се одземаше се со сила ако несакаат да дадат во име на Тито и КПЈ,им се одземаше на луѓе кои беа вредни мајстори,занаетчии по еснаф и вредни земјоделци - за да се образува преварантско лоповска генерација која истеглена од кал денес краде од својот сопствен народ на чиј грп истиот се збогатил.ДАли тоа општество не е смрдено и кварно - тоа ли го сакаш - сите да се мајстори за се а Еснафот и МАјсторството да не постои - ало па Македонците биле најдобри занаетчии - дали мислиш дека денес со вредното комуњарско образование ние имаме еснафски мајстор - каде заминаа мајсторите и вредните работници - зошто само лоповите останаазбунетост
И да „родени под лажна свест ...“ затоа зошто КПМ до 1943-44 год не постоеше - Илинденци - Македонци луѓе се бореа за ослободување од Српско,Бугарско,Германско,Балистичко и Италијанско ропство а денес никој не ги спомнува,несмеат имињата да им се знаат и акциите кои за својот народ ги припремале и изведувале - ДАЛИ ЗНАЕШ ЕДНА АКЦИЈА ОД 2 СВЕТСКА ВОЈНА ДЕТАЛНО ДА ЈА ОПИШЕШ ИЛИ БАРЕМ НЕКАДЕ ДА ЈА ПРОЧИТАШзбунетост
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Или да се запишеш на кој сакаш факултет без да платиш денар? Сега секое татино галениче, кое воопшто не му се учи, а има пари, може да се запише каде сака, а нечие сиромашно, но трудољубиво и вредно дете, неможе ни да помисли, а не пак да се запише на факултет.


Жена ми е керка од работничко семејство каде што едниот родител е невработен,живеела со уште еден брат и сестра а и двете сестри имаат завршен факултет,братот сега се запиша - без пари,без потплатување само со труд и учење - приказни и жалопојки несакам да слушам и читам,на крајот и самиот сум против толкав академски кадар кој присилно се образува а ни самиот не е доволно способен за да биде таковнамигнување

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


  А што направија овие наши македонски „политичари“ ? Не само што не направија, туку уништија се што беше досега направено. И ајде сега речи ми што е реално, а што лажно?
„љубиме туѓи татковини повеке од својата ... “ Си мислам дали да ти дадам одговор со кој би го негирал ова твое тврдење, или да ти го направам ќеифот со тоа што ќе го потврдам твојот став. Ако го направам првото, знам, веднаш ќе најдеш некој друг „аргумент“, па јас повторно свој и се до недоглед. Затоа се’ решив за ова второво, да те орасположам малку, да биде по твое.намигнување
Да! Љубам други, туѓи татковини. И тоа не само една и не е таа која ти мислиш и за која дискутираме. Ги љубам сите други држави бидејќи во оваа нашава не ми оставија простор и можност за такво нешто. Не ја сакам Македонија поради:
- политичарите, ако така можат да се наречат. Тие политиката ја гледаат само како добра основа за нивно лично збогатување. Во таа своја намера тие се разграбаа, се уништија, го урнаа и газат по човечкото достоинство. Мислиш гајле им е ним за мене и за тебе?
- бизнисмените. Се изживуваат врз работниците. Бескорпулозно ја искористуваат состојбата на луѓето и ги експлоатираат до крајна граница, непридржувајќи се кон основните работнички и човечки права (текстилци, продавачи, градежници...)
- можности за бизнис. Речиси никакви. Мора да си „нечиј“ (партиски или родбински) за да успееш. Додуша во последно време нешто почна да се менува, но сепак многу е далеку од она вистинското.
- стандардот. Никаков! Просек на плата 15.000 денари?! Ова ме потсети на „бившата“. Словенците јадат месо, а македноците зелка. Во просек, секој југословен јаде(ше) сарма!
- болното здравство. Одиш на лекар и плаќаш. За лежење во болница плаќаш како во хотел од висока класа, а услуга, исхрана и хигиена  никакви. Лебарки шетаат по сите простории. Нема греење во болниците, па мораме да се снаоѓаме со греалки од дома (барем така е во Велес). Знаеш ли дека за да ти пуштат инјекција треба ти да си ја купиш, заедно со шприцот и иглата. За да ти земат брис од нос и грло, ти треба да си купиш „брис оловки“ (така ги викаат), за рентгенско снимање заби сам си купуваш филм ... и за многу други работи да не набројувам. Доколку имаш пари или пријатели во болниците веднаш се наоѓа лек, побрзо завршување преглед (преку ред), давање соодветна терапија и се друго. А доколку немаш ... крсти се!
- школството. Погледни околу тебе што се случува на тоа поле. Какви професори предаваат! Сеуште има професори со ВПШ кои, иако математичко-физичка насока, незнаат како настанува виножитото. И тие, такви професори ги учат нашите деца!? Потоа, секоја година (или со промена на министрите) се менуваат и образовните системи. За издаваштвото да не зборувам. Секој може да се врзе со директор или наставник и да прават „дилови“. Учебници сеуште нема...
- судството. Тешко тебе ако немаш пријател судија или ако немаш некоја пара одвише! Процеси кои траат со години. Како индивидуални така и за правни субјекти. Впрочем ова не е само мој став. Многу релевантни институции го констатираат ова како една сериозна забелешка.
- сигурноста, од аспект на безбедност во исхраната. На пазарот се носи се и сешто без соодветна контрола. Бразилски пилиња, аргентински копани, бугарски кашкавал, српски сувомеснати производи, којзнае какво кафе ... Но не само во исхраната. Тука можат да се набројат и турски чорапи (10 за 100), тајвански гаќи, кинески дребулии ... Но, исто така и наши производи. Знаете ли каков е квалитетот на нашиот бензин, а каков е на пр. германскиот?
- сигурноста од безбедносен аспект. Не си сигурен каде одиш и на кого ќе налеташ.


И повторно ке напишам - твој избор е да се лажеш,да гледаш поубаво во туѓиот двор а да оставаш сопствениот да ти се полни со пир,можеби поубаво им било на генерациите за време турско - тие имале своја самосвест,знаеле што сакаат и кои се - имале цел во животот - ти се губиш,посакуваш работи кои се создаваат со пот и труд а сакаш да ги имаш поради убавите очи кои ги поседуваш - тоа така не оди,општеството го гради самиот народ а не владата или државата -
ПЛУКАШ ЛИ НА УЛИЦА,КАДЕ ФРЛАШ ЃУБРЕ,КРШИШ ЛИ ГРАНКИ ОД ДРВА И БЕРЕШ ЛИ ЦВЕКЕ ЗА ДЕВОЈКА ТИ КАДЕ ШТО КЕ СТИГНЕШ.Тоа се учи во школо дека не треба да се прави - ама кој да ги научи - генерации кои израснаа во Југославија и толку страствено сакаат нешто што веке не постои,наместо да застанат стабилно и да кажат дека тие се луѓе кои треба оваа нова генерација на Македонци да ја исколуваат во Македонски дух,да се залагаат и творат за својата татковина а не да посакуваат нешто туѓо или уште пострашно нешто што не постои.

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Ете, затоа не ја сакам Македонија. Поради тие и такви „македонци“ кои ја донесоа до ова „дереџе“ ми се бега од неа.  Би избегал од македонија не само од што немам пари. И да имам 100 милиони долари, не би сакал да живеам во ваква Македонија.



И за крајот најубавото - Џабе ист аватар кога мислите се погрешни - ЈАС Македонија ја сакам - таа е Мајка на мојот народ и на мене,понекогаш и лоши деца се раѓаат а и изроди тоа во секое семејство го има но сепак тие се мои браќа и сестри и јас како такви ги сакам и се ке сторам за нив.Никогаш од Македонија никаде не би отишол да живеам(живеев и учев во странство 6 год.)моето срце и душа припаѓаат на ова парче земја и се неотуѓив дел од Македонија - нешто што неможе никој да го откине или да го продаде - тоа е Македонија,тука лежи најголемото богатство на Македонија.Знам дека не сум единствен и знам дека ова мислење ке ја направи Македонија земја на Македонците,поубаво место за живеење и општа радост.Тоа е единствен начин како се прави поубава татковина - не со сила земање на жито,земја,пари за да се дава на некој туѓинец кој не те ни почитува денес како народ иако 50 год си живеел со него во братство и единство,такви лаги на Македонија не и требаат.И татковина за пари не се сака - секој оној што за пари би продал нешто што не е негово да продаде е само трул плод кој ја шири својата заболеност помеѓу здравите плодови - тоа Македонците ги ништи - тоа е факт.

И да напоменам едни зборови на еден човек кој својот живот го поминал во градење на поубави моменти за својот народ,а и целиот свет : Ако човек не најде нешто вредно за што може да умре тогаш човекот нема воопшто зошто да живее  - М.Л.Кингнамигнувањеголемо%20гушкање
 
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:16
se ona sto e napraveno vo vremeto na SOCIJALIZMOT i SOCIJALISTICKOTO ureduvanje , znaci ne stanuva zbor za nekakov komunizam , vie BEDNI Šitkaci uste ne mozete da go doprodadete od prosta pricina sto ne mozete da go iskrecite ..... od sto ima mnogu голема%20насмевка ..... kazi ti bugi bejbe , sto za ovie 20 godini " samostojnost i nezavisnost смеење " napravivte ? ..... osven sto go ostavivte SVOJOT SOPSTVEN NAROD bez rabota i red drugi nesta za koi ne sum raspolozen da ti pisuvam a znam deka i samiot dobro gi znaes koi se голема%20насмевка
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:25
Ете го моментот на самоуништување - у Куманово викаме - У туѓога батка поголема патка - не гледај кој што створил и создал - пофали се ти што си направил од твојот живот - демократија е - единката го ствара прогресот,нешто што не постои само може да се пека и животот така ке ти помине,ништо друго нема да видишнамигнување
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:25
абе мики дали ти гласаше за референдумот за независност колку и да беше двосмислен(или едносмислен )?

ако може да одговориш на ова?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:39
koj ti rece deka sum glasal ? .... da ne bese vo izborna komisija ? ... i sto ima da se glasa koga kaj nas glasaat samo po partiska direktiva i odnapred se znaat rezultatite od glasanjeto ................ DA ..... JUGONOSTALGICAR SUM  ............  i takov kje ostanam .......
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:42
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ете го моментот на самоуништување - у Куманово викаме - У туѓога батка поголема патка - не гледај кој што створил и создал - пофали се ти што си направил од твојот живот - демократија е - единката го ствара прогресот,нешто што не постои само може да се пека и животот така ке ти помине,ништо друго нема да видишнамигнување
 
 
momentot na samounistuvanje zapocna od prviot den na " samostojnost i nezavisnost " ........... a stom dojdovme do edinkite , sega mi e jasno zosto se vrakjame vo RIKVERC a nikako da trgneme napred ...... epten sme naebale od takvi edinki vo poslednive 20 dodini смеење ...... edinki koi gi interesira samo individualniot a nikako drzavniot interes ...........
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:46
Погрешно си го сватил концептот на демократија тогаш пријателе,во демократија колективите се монополи,а нас баш тоа не убива,поединци раководат со индустријата - исти поединци кои во југата твоја беа некакви директори или функционери - па еве прост пример е Трифун,зар тој научил од Македонија како да биде богат или во југата си однесе се што му беше мило за да денес изиграва некоја битна личност - погрешни мисли имаш пријателе,многу погрешнинамигнување
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:51
пак не ми одговори.
јас прашав ДАЛИ СИ ГЛАСАЛ?
не реков дека си гласал.

од која држава земаш плата бе маршале?
од сфрј или македонија?
по која земја чекориш?

југославија е кованица бе мики,уште ли и после олку години не го разбравте ли тоа.па како бе може да се правите при очи слепи и уши глуви бе мики.
со години се обидувам да го разберам резонирањето на таканаречените југоносталгичари и пак не успеав да ви ја најдам финтата што толку ве влече кон тоа.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:53
ti prijatele si go pogresil vremeto ... pogolema demokratija imase vo periodot koj go mrazis otkolku vo ovoj so koj se gordees ...... nemas ti bugi bejbe vrska so stvarnosta .......... lutas niz istorijata kako ostatok od oslepenata samuilova vojska ......... ti ova go narekuvas demokratija ? .... coveku ..... ti plakjaat li ili od zadovolstvo agitiras ? тага
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:54
Originally posted by fiks fiks напиша:

пак не ми одговори.
јас прашав ДАЛИ СИ ГЛАСАЛ?
не реков дека си гласал.

од која држава земаш плата бе маршале?
од сфрј или македонија?
по која земја чекориш?

југославија е кованица бе мики,уште ли и после олку години не го разбравте ли тоа.па како бе може да се правите при очи слепи и уши глуви бе мики.
со години се обидувам да го разберам резонирањето на таканаречените југоносталгичари и пак не успеав да ви ја најдам финтата што толку ве влече кон тоа.
 
tokmu taka ... po koja zemja cekoram ..... najgolemata dilema koja poftorno se otvori od prviot den na " osamostojuvanje i nezavisnost " ....... gi ima povekje koi ovaa zemja po koja cekorime e svojataat na razni nacini голема%20насмевка ...... a fintata e mnogu ednostavna ...... trgni gi partiskite ocila i progledaj so svoi oci .... bez pritoa da glumis patriotizam ..... koga patriotizmot bi go prodale za eden mocan bugarski pasos ......


Изменето од miroslav_g8 - 05.Декември.2008 во 13:56
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 13:56
па и за нив се однесува моетео прашање,само сега ти одговори.
што тебе лично не ти чини?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 14:02

sekogas li nosis zaklucoci na osnov kritiki ? ..... kade procita deka nesto ne mi cini ? ...... NE MU CINI NA NARODOT VO GLOBALA ....... 

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 14:02
о мики не сум член брат на политичка партија,немам партиски очила...
за дискусија на оваа тема не требаат партиски бои,туку здраво и реално гледање на работите.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 14:05
ako gledas realno , vednas kje priznaes .... deka i ti si JUGONOSTALGICAR ...... zosto za ovaa realnost , imam samo eden komentar .......... EBATI REALNOSTA VAKVA голема%20насмевка ... realnost vo koja narodot edvaj ceka liberalizacija na vizniot rezim ili uste poloso , olesnitelna okolnost za dobivanje MOCAN bugarski pasos ...............

Изменето од miroslav_g8 - 05.Декември.2008 во 14:09
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 110111112113114 213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.