IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 23>
Автор
Порака Обратен редослед
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 09:37
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Па во таа што требало да се создаде и се создаде (иако тој не ја дочека-го убија). Вистински планер на иднината прво учи како треба, обезбедува услови па во дадено време прави. Знаењето за формирање војска се пренесувало и кога притреба се искористило.голема%20насмевка



значи во бугаските школа се учило "како требе" задоволство
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 09:30
Originally posted by да          бе да бе напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by да          бе да бе напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па бугарите го иэбркале - самите се иэјасниле по тоа прашање


Демек Георги Делчев немал намера да го напушта офицерското школо и сакал да биде бугарски офицер, може и генерал

Може сакал да научи како се бидува генерал на македонска армијанамигнување. И сега многу офицери одат на обука во странски воени школи ама не се декларираат Американци само дека се во Америка, туку си остануваат Македонциголема%20насмевка


принципиално човек оди да учи нешто ако сака да го практисира

во коjа армиjа Георги делчев сакал да практисира наученотозбунетост

Па во таа што требало да се создаде и се создаде (иако тој не ја дочека-го убија). Вистински планер на иднината прво учи како треба, обезбедува услови па во дадено време прави. Знаењето за формирање војска се пренесувало и кога притреба се искористило.голема%20насмевка

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 09:25
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by да          бе да бе напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па бугарите го иэбркале - самите се иэјасниле по тоа прашање


Демек Георги Делчев немал намера да го напушта офицерското школо и сакал да биде бугарски офицер, може и генерал

Може сакал да научи како се бидува генерал на македонска армијанамигнување. И сега многу офицери одат на обука во странски воени школи ама не се декларираат Американци само дека се во Америка, туку си остануваат Македонциголема%20насмевка


принципиално човек оди да учи нешто ако сака да го практисира

во коjа армиjа Георги делчев сакал да практисира наученотозбунетост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 09:11
Originally posted by да          бе да бе напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па бугарите го иэбркале - самите се иэјасниле по тоа прашање


Демек Георги Делчев немал намера да го напушта офицерското школо и сакал да биде бугарски офицер, може и генерал

Може сакал да научи како се бидува генерал на македонска армијанамигнување. И сега многу офицери одат на обука во странски воени школи ама не се декларираат Американци само дека се во Америка, туку си остануваат Македонциголема%20насмевка
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 09:07
Акад. Блаже Ристовски
“Столетиjа на македонската свест” , Скопjе, Култура, 2001

Стр. 33:
“Вистина, барем досега расположивите официjални документи на Македонската револуционерна организациjа директно или индиректно декларираат, иако недостатно jасно артикулирана , главно бугарска национална свест на истакнатите револуционери. Исто така тие, како Eгзархиски воспитаници и службеници, го користат бугарскиот како и своj литературен jазик и не ни размислуваат за сопствена посебна македонска црковна хиерархиjа, а имаат свое официjално надворешно претставништво само во Софиjа и ги користат услугите само на бугарските митрополити и трговски агенти во Македониjа.
Не треба да се подзаборава ни ординарниот факт дека Организациjата, во согласност со диецезата на Бугарската Егзархиjа, го вклучи во своjот организам и немакедонското Одринско, иако нашата наука како да го пренебрегнува тоj ноторен белег што малку подоцна се инфилтрира и во името на самата Организациjа. При сето тоа како да се нема предвид и несомнениот факт дека МРО (Македонската револуционерна организациjа) произлезе всушност од “лозарството”, кое во основата беше национално македонско и тое “сепаратистичко движење”, но и тоа дека Бугариjа беше единствената држава што го поддржуваше ова движење, па и бугарските влади директно успеваа да се мешаат во работите на Организациjата. Нашата наука како свесно да подзамижува пред тие општопознати факти.


Блаже Ристовски, "Столетиjа на македонската свест", Скопjе, Култура, 2001:

стр. 458: "Беше наполно прав и Мисирков во своjата фундаментална критика за Востанието и неговите раководители. Неговите укажуваньа се покажаа наполно точни во послешната практика. На пр., во ослободеното Крушево се формира градска управа составена од "Бугари", Власи и гркомани, па во зачуваните писмени акти не фигурираат токму Македонци(!); во Европската комисиjа на Хилми-паша во Битола имаше навистина претставници од сите "народности", но пак немаше именно - од Македонците..."
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 08:58
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па бугарите го иэбркале - самите се иэјасниле по тоа прашање


Демек Георги Делчев немал намера да го напушта офицерското школо и сакал да биде бугарски офицер, може и генерал
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 23:23
Па бугарите го иэбркале - самите се иэјасниле по тоа прашање
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 21:38
е не требе да се генерализира - Еве Георги Делчев е учил во бугарско школо, во бугарска офицерска академиja ама никоj не казува дека е предавник, бугарфил и бугароман и одродник
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:49
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Не , и тоа не е историски извор , се одбива .

П.С.

Кој е тој Димитар Диме(.)ски ?

Сигурно е истиот дека беше писал што Гоце е славел слава во Прилеп:

Оригиналната фотографија на која Гоце Делчев е во друштво на видни прилепчани од семејството Бабоски, настанала на митровденска слава на 8 ноември 1901 година во Прилеп, тврди историчарот Димитар Димоски во зборникот „Историја“ на Сојузот на историчарите на Македонија, објавен по повод прославата на стогодишнината на Илинденското востание.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:44
Не , и тоа не е историски извор , се одбива .

П.С.

Кој е тој Димитар Диме(.)ски ?
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:40
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

"Доколку се случи нешто со мене, ако ме убијат, има две нешта што ги сакам: татковината и Јанка. Чувај ми ги и двете и ако некогаш подоцна се родат некакви чувства меѓу тебе и неа, бидете благословени".

Може да го добијам изворот на овој цитат , бите љубезни .


На заминување на Герџиков му оставил аманет : Ако стане нешто со мене и ме убијат, има две нешта што најмногу од сé ги сакам- татковината и Јанка. Чувај ми ги и двете, и доколку подоцна се изродат некакви чувства меѓу тебе и неа, бидете благословени!
Така запишала авторката на книгата ' Слобода или смрт' , Марсија Мек Дермот, според сеќавања и кажувања на Гоцеви блиски роднини и соработници.

Марсија Мек Дермот


Овој “ ИСТОРИСКИОТ ИЗВОР “ се одбива како аргумен .


Тогава ова дали е извор:





http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce462/Tekst40.htm
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:24
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

"Доколку се случи нешто со мене, ако ме убијат, има две нешта што ги сакам: татковината и Јанка. Чувај ми ги и двете и ако некогаш подоцна се родат некакви чувства меѓу тебе и неа, бидете благословени".

Може да го добијам изворот на овој цитат , бите љубезни .


На заминување на Герџиков му оставил аманет : Ако стане нешто со мене и ме убијат, има две нешта што најмногу од сé ги сакам- татковината и Јанка. Чувај ми ги и двете, и доколку подоцна се изродат некакви чувства меѓу тебе и неа, бидете благословени!
Така запишала авторката на книгата ' Слобода или смрт' , Марсија Мек Дермот, според сеќавања и кажувања на Гоцеви блиски роднини и соработници.

Марсија Мек Дермот


Овој “ ИСТОРИСКИОТ ИЗВОР “ се одбива како аргумен .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:21
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

...По загинувањето на Гоце во Баница, Михаил Герџиков, инаку познат македонски револуционер, ја зел Јанка да работи со него и подоцна се оженил со неа. Од тој брак се родила ќерката Магда.


Темата е Гоце Делчев , нели ?


Така е, ама е нужно до знаем повеке за слабо известните моменти от живото на Гоце. Jанка е дел од неговиот живот.


Но , вие пишувате како за Јанка која е дел од неговата смрт , постхумно .

Убаво би било , романтично , доколку има и тема за Јанка

Изменето од eptendosadno - 20.Февруари.2010 во 15:24
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:21
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

"Доколку се случи нешто со мене, ако ме убијат, има две нешта што ги сакам: татковината и Јанка. Чувај ми ги и двете и ако некогаш подоцна се родат некакви чувства меѓу тебе и неа, бидете благословени".

Може да го добијам изворот на овој цитат , бите љубезни .


На заминување на Герџиков му оставил аманет : Ако стане нешто со мене и ме убијат, има две нешта што најмногу од сé ги сакам- татковината и Јанка. Чувај ми ги и двете, и доколку подоцна се изродат некакви чувства меѓу тебе и неа, бидете благословени!
Така запишала авторката на книгата ' Слобода или смрт' , Марсија Мек Дермот, според сеќавања и кажувања на Гоцеви блиски роднини и соработници.

Марсија Мек Дермот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.