IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали христијанството е монотеистичка рели
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали христијанството е монотеистичка рели

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 18:25
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Evangelose--Ako Isus bil del od svetoto trojstvo Zosto toj ne znael koga ke bide Sudniot Den????

Ne samo Isus duri i Svetiot Duh ne znael za toa...

A za toj den i cas nikoj ne znae, ni angelite nebesni,Nitu SINOT,a samo otecot(Marko13:32 i Matej,24:36)

Neli Evangelos,ako tie se Tri vo Edno site bi znaele isto???

A zosto sega Isus i Svetiov Duh ne znaat????

 
Бре бре, ако намигна мислиш највечи фраер си среќа, демек којзнае шо си кажал. Ова што го напиша за муслиманите е ерурека, ама за христијаните е виц.
 
Сум приметил овде, а и во други теми каде што сме дебатирале за Тројството, единствените контра аргументи на муслиманите за Тројството се или исмевање на нивното неразбирање на истото (си се смеат на самите себе) или пак се од обликот "Ако Исус е Бог, тогаш зошто, тогаш како, тогаш дали итн." И откако ќе им се одговори на прашањето, тие велат: "Ок тоа, но зошто..." и така продолжуваат до бескрај се додека оној кој им одговара на прашања не сфати дека збори во ветар и муслиманинот-прашувач си води еден монолог, најчесто инспириран од некои антихристијанско брошурче.
 
Сепак за да не мислиш дека си многу паметен и дека намигнување можеш да го негираш Тројството, решив да те удостојам и да ти ја објаснам таа нејаснотија која небаре те засега околу Тројството.
 
Твојата заблуда е резултат на твоето неразбирање на позицијата и мисијата која Христос ја имал додека бил на Земјата.
Христос е отелотворен Бог. Христос морал да стане човек за да ја изврши мисијата на откупување на човекот, бидејќи Божјата правда, Божјата вага барала човек за човек. Имено човек згреши - Адам, и човек мораше да биде жртвуван за тој престап - Христос.
Многумина неупатени муслимани, кои за христијанството единствено знаат само од некои исламски брошурчиња, непознавајќи ја богочовековата природа на Христос, често поставуваат прашања од типот:
Како може Бог да не го знае денот на Своето враќање?
Како може Бог да биде гладен?
Како може Бог да се умори?
Како може Бог да спие?
Како може Бог да заплаче?
Итн итн... забораваќи дека Христос покрај тоа што е Бог, тој, во еден дел од човековата историја, заради огромната љубов кон човекот, стана и човек. Тој се понизи Самиот Себе Си, се откажа од славата што ја имаше на небото и не само што стана човек и се поистовети со нас, туку и стана и еден вид наш слуга, кој не поучуваше, лекуваше, ни ги миеше нозете (на апостолите) итн.
Ајде да ги подржам моите коментари со библиски стихови, да не испадне дека си филозофирам по свое среќа Во Светото Писмо пишува:

"Имајте ја во себе истата мисла, која беше и во Исус Христос; Кој, иако е во Божјо обличје, не го сметаше како грабнато - тоа што е еднаков со Бога, туку се лиши Самиот Себе, и зеде обличје на слуга станувајќи сличен со луѓето. И откако се најде во лик како човек, Тој се понизи Самиот Себе и стана послушен до смрт, дури и до смрт на крст."
(Филипјаните 2:5-8)

Значи Христос, иако еднаков со Таткото, се лиши Самиот Себе Си од Својата слава, се понизи, а со тоа и се ограничи од некои божествени атрибути, како на пример знаењето на денот на Своето доаѓање.

Тоа што се случи пред 2 милениуми симболично може да се опише и вака:
Христос од небото го погледна паднатиот човек, се сожали над неговата неспособност да се извади од живата кал во која безнадежно прета сакајќи да се искупи со својата саркастична самоправедност. Христос стана од престолот, ја симна круната, се симна на Земјата, ја облече крвавата наметка на Адам и ја распна на Голготскиот крст. А потоа трумфално се врати на небесниот престол.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 21:23
ама што има бре Господ да им докажува на луѓето кој е и што е така што ќе се претвори во човечка форма??? Мислам христијаните работава ја направија Зошто просто кога може сложено. Толку не можете да излезете од нелогичностите во кои сте се вплеткале самите што уште повеќе пропаѓате во лаги. Самите себе се лажете. Велиш Господ се сожалил на човекот и се симнал да ги извади од калта???? Па и да е така, ги извади??? Не! Ако Господ се симнал на земјата во форма на Исус што тој со тоа постигнал??? Ништо, само уште една религија се створи од која потоа се изродија милион подрелигии, меѓу кои и вашето православие. Ако Господ сака да ги спаси луѓето може тоа да го стори и без да се преправа во некој си Исус. Мислам стварно овие ваши приказни се смешни затоа што немаат ПОЕНТА!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 23:22
Тоа што се случи пред 2 милениуми симболично може да се опише и вака:
Христос од небото го погледна паднатиот човек, се сожали над неговата неспособност да се извади од живата кал во која безнадежно прета сакајќи да се искупи со својата саркастична самоправедност. Христос стана од престолот, ја симна круната, се симна на Земјата, ја облече крвавата наметка на Адам и ја распна на Голготскиот крст. А потоа трумфално се врати на небесниот престол.(од ЕвАнгелос)

Нека не ве буни ова драги мои,ова се раскази за деца од предшколска возраст,исфрлени од ракавот на протестантизмот.Е,ај сега не пукни од смеенје....
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 00:25
tofu, од последниот твој пост заклучив дека ти воопшто не ја познаваш основната христијанска порака, и затоа мислам дека нема никаква смисла ти да прашуваш или пак јас да ти одговарам за теми поврзани со христијанството.
Немам време да ти објаснувам најосновни работи, подобро земи прочитај бар едно евангелие, или земи изгледај го филмот Исус од Назарет, Страдание (Passion of Christ) или некој друг озбилен филм за животот и делото на Исус, па потоа ќе има некоја смисла да дискутираме.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 16:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[QUOTE=Halid ibn Velid]Evangelose--Ako Isus bil del od svetoto trojstvo Zosto toj ne znael koga ke bide Sudniot Den???? Ne samo Isus duri i Svetiot Duh ne znael za toa... A za toj den i cas nikoj ne znae, ni angelite nebesni,Nitu SINOT,a samo otecot(Marko13:32 i Matej,24:36) Neli Evangelos,ako tie se Tri vo Edno site bi znaele isto??? A zosto sega Isus i Svetiov Duh ne znaat????


 

Бре бре, ако намигна мислиш највечи фраер си среќа, демек којзнае шо си кажал. Ова што го напиша за муслиманите е ерурека, ама за христијаните е виц.

 

Сум приметил овде, а и во други теми каде што сме дебатирале за Тројството, единствените контра аргументи на муслиманите за Тројството се или исмевање на нивното неразбирање на истото (си се смеат на самите себе) или пак се од обликот "Ако Исус е Бог, тогаш зошто, тогаш како, тогаш дали итн." И откако ќе им се одговори на прашањето, тие велат: "Ок тоа, но зошто..." и така продолжуваат до бескрај се додека оној кој им одговара на прашања не сфати дека збори во ветар и муслиманинот-прашувач си води еден монолог, најчесто инспириран од некои антихристијанско брошурче.

 

Сепак за да не мислиш дека си многу паметен и дека намигнување можеш да го негираш Тројството, решив да те удостојам и да ти ја објаснам таа нејаснотија која небаре те засега околу Тројството.

 

Твојата заблуда е резултат на твоето неразбирање на позицијата и мисијата која Христос ја имал додека бил на Земјата.Христос е отелотворен Бог. Христос морал да стане човек за да ја изврши мисијата на откупување на човекот, бидејќи Божјата правда, Божјата вага барала човек за човек. Имено човек згреши - Адам, и човек мораше да бидежртвуван за тој престап - Христос. Многумина неупатени муслимани, кои за христијанството единствено знаат само од некои исламски брошурчиња, непознавајќи ја богочовековата природа на Христос, често поставуваат прашања од типот:Како може Бог да не го знае денот на Своето враќање?Како може Бог да биде гладен?Како може Бог да се умори?Како може Бог да спие?Како може Бог да заплаче?Итн итн... забораваќи дека Христос покрај тоа што е Бог, тој, во еден дел од човековата историја, заради огромната љубов кон човекот, стана и човек. Тој се понизи Самиот Себе Си, се откажа од славата што ја имаше на небото и не само што стана човек и се поистовети со нас, туку и стана и еден вид наш слуга, кој не поучуваше, лекуваше, ни ги миеше нозете (на апостолите) итн.Ајде да ги подржам моите коментари со библиски стихови, да не испадне дека си филозофирам по свое среќа Во Светото Писмо пишува:"Имајте ја во себе истата мисла, која беше и во Исус Христос; Кој, иако е во Божјо обличје, не го сметаше како грабнато - тоа што е еднаков со Бога, туку се лиши Самиот Себе, и зеде обличје на слуга станувајќи сличен со луѓето. И откако се најде во лик како човек, Тој се понизи Самиот Себе и стана послушен до смрт, дури и до смрт на крст."(<SPAN style="COLOR: red">Филипјаните 2:5-8</SPAN>)Значи Христос, иако еднаков со Таткото, се лиши Самиот Себе Си од Својата слава, се понизи, а со тоа и се ограничи од некои божествени атрибути, како на пример знаењето на денот на Своето доаѓање.Тоа што се случи пред 2 милениуми симболично може да се опише и вака:Христос од небото го погледна паднатиот човек, се сожали над неговата неспособност да се извади од живата кал во која безнадежно прета сакајќи да се искупи со својата саркастична самоправедност. Христос стана од престолот, ја симна круната, се симна на Земјата, ја облече крвавата наметка на Адам и ја распна на Голготскиот крст. А потоа трумфално се врати на небесниот престол (Od Evangelos)



Xexe..Evangelos--A ti mislis deka ako pisuvas vakvi Maratonski temi vo koi nemat ama bas nisto, mislis deka si najdobar Maratonec???

Za vas bilo ova prasanje Vic,e navistina se cudam so Vic ke bese,ovoj Vic so koj Hristijanite si imaat Kosmari cel zivot,,



Evangelos,Toa si e Tvoja Zabluda,a ne moja, jas si ja znam Misijata Na Isa.a.s(Isus) koja mu bila, a toa sto ti neznais,vece e tvoj problem,a ne moj....


Vo Maratonskiov tekst nekade sretnav deka Isus dosol na ovoj svet da se zrtvuvat za grevot na Adam....A zarem ova go racunas pravda Evangelos???Adam gresil a Isus go krkal....
Znaes spored ova ti doaga vaka...Ako nekoe necie dete napravet Krivicno dela na pr(Ubistvo),,,Tatkomu treba da ide u Z\atvor...i Koja ti e ovaa pravda Evangelose,zarem ne treba da odgovarat toj koj gto napravil Krivicnoto delo????Zarem ne ti kazuvat Biblijata deka Nikoj ne gi snosuvat Tugite odgovornosti????

Evangelos mnogu preterano Filozofiras..

Gospod si stanal covek,duri i sluga im stanal na Apostolite,pa potoa koga pobedil go zemal peharot i pravo na Neboto...Abe ovie ti se bajki za deca..no pazi ne za onie deca koi se ZDRAVI,i tie nema da go prifatat ova...

Evangelos,drug pat pisuvaj pomali tekstovi so koi ke se drzis na tema,,ne zabegavaj,,ovde na Maraqtonov,,,go nema ona sto go barav....

Eveti go uste ednas prasanjeto.........

[QUOTE=Halid ibn Velid]Evangelose--Ako Isus bil del od svetoto trojstvo Zosto toj ne znael koga ke bide Sudniot Den???? za toj den i cas nikoj ne znae, ni angelite nebesni,Nitu SINOT,a samo otecot(Marko13:32 i Matej,24:36) Ne samo Isus duri i Svetiot Duh ne znael za toa... Neli Evangelos,ako tie se Tri vo Edno site bi znaele isto??? A zosto sega Isus i Svetiov Duh ne znaat????
Sega da ti namignam ili..
aj poz....







Изменето од Halid ibn Velid - 03.Февруари.2008 во 16:15
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 16:28
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Eveti go uste ednas prasanjeto.........
 
Еве ти го уште еднаш одговорот.........
 
Твојата заблуда е резултат на твоето неразбирање на позицијата и мисијата која Христос ја имал додека бил на Земјата.
Христос е отелотворен Бог. Христос морал да стане човек за да ја изврши мисијата на откупување на човекот, бидејќи Божјата правда, Божјата вага барала човек за човек. Имено човек згреши - Адам, и човек мораше да биде жртвуван за тој престап - Христос.
Многумина неупатени муслимани, кои за христијанството единствено знаат само од некои исламски брошурчиња, непознавајќи ја богочовековата природа на Христос, често поставуваат прашања од типот:
Како може Бог да не го знае денот на Своето враќање?
Како може Бог да биде гладен?
Како може Бог да се умори?
Како може Бог да спие?
Како може Бог да заплаче?
Итн итн... забораваќи дека Христос покрај тоа што е Бог, тој, во еден дел од човековата историја, заради огромната љубов кон човекот, стана и човек. Тој се понизи Самиот Себе Си, се откажа од славата што ја имаше на небото и не само што стана човек и се поистовети со нас, туку и стана и еден вид наш слуга, кој не поучуваше, лекуваше, ни ги миеше нозете (на апостолите) итн.
Ајде да ги подржам моите коментари со библиски стихови, да не испадне дека си филозофирам по свое среќа Во Светото Писмо пишува:

"Имајте ја во себе истата мисла, која беше и во Исус Христос; Кој, иако е во Божјо обличје, не го сметаше како грабнато - тоа што е еднаков со Бога, туку се лиши Самиот Себе, и зеде обличје на слуга станувајќи сличен со луѓето. И откако се најде во лик како човек, Тој се понизи Самиот Себе и стана послушен до смрт, дури и до смрт на крст."
(Филипјаните 2:5-8)

Значи Христос, иако еднаков со Таткото, се лиши Самиот Себе Си од Својата слава, се понизи, а со тоа и се ограничи од некои божествени атрибути, како на пример знаењето на денот на Своето доаѓање.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 16:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[QUOTE=Halid ibn Velid]Eveti go uste ednas prasanjeto.........


 

Еве ти го уште еднаш одговорот.........

 

Твојата заблуда е резултат на твоето неразбирање на позицијата и мисијата која Христос ја имал додека бил на Земјата.Христос е отелотворен Бог. Христос морал да стане човек за да ја изврши мисијата на откупување на човекот, бидејќи Божјата правда, Божјата вага барала човек за човек. Имено човек згреши - Адам, и човек мораше да биде жртвуван за тој престап - Христос.Многумина неупатени муслимани, кои за христијанството единствено знаат само од некои исламски брошурчиња, непознавајќи ја богочовековата природа на Христос, често поставуваат прашања од типот:Како може Бог да не го знае денот на Своето враќање?Како може Бог да биде гладен?Како може Бог да се умори?Како може Бог да спие?Како може Бог да заплаче?Итн итн... забораваќи дека Христос покрај тоа што е Бог, тој, во еден дел од човековата историја, заради огромната љубов кон човекот, стана и човек. Тој се понизи Самиот Себе Си, се откажа од славата што ја имаше на небото и не само што стана човек и се поистовети со нас, туку и стана и еден вид наш слуга, кој не поучуваше, лекуваше, ни ги миеше нозете (на апостолите) итн.Ајде да ги подржам моите коментари со библиски стихови, да не испадне дека си филозофирам по свое среќа Во Светото Писмо пишува:"Имајте ја во себе истата мисла, која беше и во Исус Христос; Кој, иако е во Божјо обличје, не го сметаше како грабнато - тоа што е еднаков со Бога, туку се лиши Самиот Себе, и зеде обличје на слуга станувајќи сличен со луѓето. И откако се најде во лик како човек, Тој се понизи Самиот Себе и стана послушен до смрт, дури и до смрт на крст."(<SPAN style="COLOR: red">Филипјаните 2:5-8</SPAN>)Значи Христос, иако еднаков со Таткото, се лиши Самиот Себе Си од Својата слава, се понизи, а со тоа и се /QUOTE] ограничи од некои божествени атрибути, како на пример знаењето на денот на Своето доаѓање.
(Od Evangelos)

Xexe...DISKRIMINACIJA...Abe Evangelosce, Celoto si Zabludeno,,Ne ti drzet Voda ova sto go pisuvas....No nema problem Ziuvaj si vo svojata ZABLUDA..do deka ne ja spoznais Vistinata(ako nekogas ja spoznais)

Poz....

Изменето од Halid ibn Velid - 03.Февруари.2008 во 16:35
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 16:37
Заклучок:
Ти мислиш дека јас сум во заблуда, јас мислам дека ти си во заблуда. Повеќе од логично е дека секој ќе си остане со своето убедување.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 16:40

Fala na Pozdravot,
I od mene Pozdrav do Tebe..


a KOGA KE NAJDES ODGOVOR NA PRASANJETO kE TI FRLAM I EDNO...BLAGODARAM
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 16:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Eveti go uste ednas prasanjeto.........


 

Еве ти го уште еднаш одговорот.........

 

Твојата заблуда е резултат на твоето неразбирање на позицијата и мисијата која Христос ја имал додека бил на Земјата.Христос е отелотворен Бог. Христос морал да стане човек за да ја изврши мисијата на откупување на човекот, бидејќи Божјата правда, Божјата вага барала човек за човек. Имено човек згреши - Адам, и човек мораше да биде жртвуван за тој престап - Христос.Многумина неупатени муслимани, кои за христијанството единствено знаат само од некои исламски брошурчиња, непознавајќи ја богочовековата природа на Христос, често поставуваат прашања од типот:Како може Бог да не го знае денот на Своето враќање?Како може Бог да биде гладен?Како може Бог да се умори?Како може Бог да спие?Како може Бог да заплаче?Итн итн... забораваќи дека Христос покрај тоа што е Бог, тој, во еден дел од човековата историја, заради огромната љубов кон човекот, стана и човек. Тој се понизи Самиот Себе Си, се откажа од славата што ја имаше на небото и не само што стана човек и се поистовети со нас, туку и стана и еден вид наш слуга, кој не поучуваше, лекуваше, ни ги миеше нозете (на апостолите) итн.Ајде да ги подржам моите коментари со библиски стихови, да не испадне дека си филозофирам по свое среќа Во Светото Писмо пишува:"Имајте ја во себе истата мисла, која беше и во Исус Христос; Кој, иако е во Божјо обличје, не го сметаше како грабнато - тоа што е еднаков со Бога, туку се лиши Самиот Себе, и зеде обличје на слуга станувајќи сличен со луѓето. И откако се најде во лик како човек, Тој се понизи Самиот Себе и стана послушен до смрт, дури и до смрт на крст."(<SPAN style="COLOR: red">Филипјаните 2:5-8</SPAN>)Значи Христос, иако еднаков со Таткото, се лиши Самиот Себе Си од Својата слава, се понизи, а со тоа и се ограничи од некои божествени атрибути, како на пример знаењето на денот на Своето доаѓање.


Ние муслиманчињата за разлика од тебе читаме многу повеќе,а не само дела и статии на Грозданоски(го знаеш ти многу добро него).

Погорниов текст тие катастрофа,само врење кругови,и ескивирање,ништо повеќе.

Нема тројство ЕвАнгелос,тоа вие измислена догма.
НЕ БИЛ БОГ ИСУС-ова вие катастрофална грешка за која ќе одговарате.

Додека се вратам промисли малку за овие ајети:


:“I spomeni kad Allah reče:“ O Isa, sine Merjemin, je sili ti rekao ljudima:“Uzmite mene i moju majku kao dva boga mimo Allaha? Reče Isa:“Ti si čist od onoga što ti ne doliči. Ja nejmam pravo reči ono što nije istina. Da sam ja to rekao, Ti bi to znao. Ti znaš šta je u meni, a ja ne znam šta je kod Tebe. Ti najbolje znaš ono što je nevidljivo(gajb).“ Ja im nisam rekao ništa drugo osim ono što si mi Ti naredio. Rekao sam:“Obožavajte Boga, moga Gospodara i vašeg Gospodara!“ Bio sam svjedok među njima dok sam bio među njima. A pošto si mi dušu uzeo, Ti si ostao promatrač njihovih djela. A Ti si svjedok svemu. Ako ih Ti kazniš, Tvoji su robovi , a ako im oprostiš, zaista Ti si moćan i mudar.“ (Maide 119-120)

 'SVAKAKO SU NEVJERSTVO UČINILI ONO KOJI SU REKLI:''MESIH,SIN MERJEMIN, ZAISTA JE BOG.'' A MESIH JE REKAO:''O IZRAELIĆANI, SLUŽITE BOGU, MOM I VAŠEM GOSPODARU. ZAISTA ĆE BOG LIŠITI DŽENETA ONOGA KOJI PRIPISUJE DRUGA I NJEGOVO SKLONIŠTE JE VATRA. A NASILNICIMA NEMA POMAGAČA.'' ( ALI IMRAN 75 )

''O SLJEDBENICI KNJIGE, NE PRETJERUJTE U SVOME VJEROVANJU I GOVORITE O BOGU SAMO ISTINU. MESIH-ISA, SIN MERJEMIN, SAMO JE BOŽIJI POSLANIK I NJEGOVA RIJEČ KOJU JE DOSTAVIO MERJEMI I DUH OD NJEGA. PA VJERUJTE U BOGA I NJEGOVE POSLANIKE I NE GOVORITE:"TROJICA SU! ALLAH JE SAMO JEDAN I JEDINI BOG. ON JE ČIST OD POTVORE DA BI IMAO DJETE. NJEMU PRIPADA SVE ŠTO JE NA NEBESIMA I ŠTO JE NA ZEMLJI. SAM JE BOG DOVOLJAN KAO SVJEDOK.'' (NISA 171)

А за твоите одговори кои однапред ги претпоставувам ќе ти го цитирам следново:

"JEDNA GRUPA SLJEDBENIKA KNJIGE, OD JEVREJA I KRŠĆANA, ŽELE DA VAS ZAVEDU SA PRAVOG PUTA.ONI ZAVODE SAMO SEBE, ALI TO NE ZNAJU.
O SLJEDBENICI KNJIGE, ZAŠTO MIJEŠATE ISTINU S NEISTINOM, PA SKRIVATE ISTINU, A ZNATE DA JE TO ISTINA.
JEDAN DIO SLJEDBENIKA KNJIGE GOVORI: "VJERUJTE ONO ŠTO JE OBJAVLJENO VJERNICIMA, MUSLIMANIMA NA POČETKU DANA, A PORIČITE PRI KRAJU DANA! MOŽDA ĆE SE POVRATITI OD ONOGA ŠTO VJERUJU." (ALI IMRAN 69- 72)

Или ова:

"NEĆE BITI ZADOVOLJNI S TOBOM NI ŽIDOVI NI KRŠĆANI DOK NE BUDEŠ SLIJEDIO NJIHOVU VJERU. RECI:''BOŽIJA UPUTA JE ZAISTA PRAVA UPUTA. A AKO BI TI SLIJEDIO NJIHOVE ŽELJE, NAKON ZNANJA KOJE TI JE DOŠLO, TADA TI NE BI IMAO PREMA BOGU ZAŠTITNIKA NI POMAGAČA.'' ( BEKARE 120)
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 17:39
Секој умен христијанин си е бог за самиот себе. Колку умни христијани на земјата - толку богови.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 18:35
Ма јас велам 6 милијарди луѓе на Земјата ќе измислат 6 милијарди религии!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 20:41
Originally posted by tofu tofu напиша:

Ма јас велам 6 милијарди луѓе на Земјата ќе измислат 6 милијарди религии!



1.500.000.000. Trnigi na strana,nema nisto tie da Izmislat...Site tie imaat edna vera.....ISLAM.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 21:33
ПРЕСТАНЕТЕ БЕ ЛУЃЕ,ШТО ВИЕ ВЕЧЕРВА?
КАКО ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ ДА СТЕ ТУКА?

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.