IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Катар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Катар

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 12:39
Поздрав до членовите од фолк енсамблот Танец и дај боже наскоро пак да дојдат тука бидејки во весници на големо се пишува за нив, многу позитивни коментари и комплименти , Браво наши аплауз

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 13:21
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Santijagooooooooooooooooooooo


Јас се вљубив во Норвешка , ќе мора да барам норвежанец за маж.

А што се однесува до Катар, дај бе дојдете со дада ми ( знаеш која) овоа лето , ќе ве шетам и до Абу Даби и до Дубаи на моја сметка да

Браво за Танец, а за другово...голема насмевка
Ако и спомнеш на дада ти, одма ќе се качи на авион и за 3 дена ќе ти се нацрта таму плазењеЈас сум малку тежок по тоа прашање. Да летам пола ден до таму...зевање

Инаку сакав да те прашам, дали важи она правилото дека двајца од различен пол не смеат да бидат во иста соба ако не приложат интернационален извод дека се во брак? Затоа би ти ја пратил само мала моја, ем нема да има проблеми(да спиеме разделени во хотелплазење), ем по шетањето е, ем женско е и си го имате муабетотхи, хи...големо гушкање
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2012 во 01:47
Nekolku fakti shto vredat da bidat spomnati vo vrska so proektot Katar 2022:





Preku 35 miljardi dolari kje bidat potrosheni za podobruvanje na zeleznichkiot soobrakjaj 

Brojot na hoteli kje se zgolemi na 240 koi kje imaat kapacitet od preku 90000 sobi

Kje bidat izgradeni 12 novi stadioni koi kje bidat vo moznost da ugostat preku polovina milion lugje

Preku 20 miljardi dolari kje bidat potrosheni za podobruvanje na patnata infrastruktura


I dokolku ne se lazam kje bide kompletiran patniot proekt Qatar - Bahrain, vreden okolu 4 miljardi dolari
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2012 во 02:15
Eve go mostot shto treba da go povrze zapadniot del od Katar so istochniot na Bahrain.
Dolg okolu 40 km i kako shto gledate kje ima i mesto za voz. Impresivno!






Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2012 во 03:02
I ushte neshto za Katar..

Lusail kje bide mestoto kade shto kje vodat site patishta vo 2022. Tamu kje se odrzi otvaranjeto i finaleto na SP vo Katar.
Vaka kje izgleda stadionot so kapacitet od 86250 sedishta..











Da napomenam deka na istoto mesto se razviva Lusail City. Nov, planski grad koj shto zafakja povrshina od okolu 35 km2 so kapacitet od 200-250 iljadi ziteli. Gradot se naogja na okolu 15 km od glavniot grad na Katar - Doha.






Изменето од evangeline - 16.Февруари.2012 во 03:04
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 14:22


Форбс: Катар најбогата земја во светот

Благодарение на зголемувањето на цените на нафта и гас во земјите на Персискиот Залив -Катар, со 1,7 милиони жители, е прва на листата на најбогати земји во светот. Катар е трета во светот по количините на резерви гас, има инвестирано многу во инфраструктурата и е центар на голем број мултинационални финансиски компании.

Користејќи податоци од ММФ во 2010 година, според анализите на бруто националниот приход по глава на жител изразен во куповна моќ во 182 земји, Форбс ја составил листата на најбогатите земји во светот.

По Катар, чиј бруто национален доход во паритет на куповната моќ во 2010 година достигна 88.000 долари по глава на жител, втор на листата се најде европската земја Луксембург со 81 000 долари.
Луксембург, земја со половина милион луѓе, поради строгите закони за банкарска сигурност се смета за финансиски рај.

Центарот на технологијата, производството и финансиите во областа на пазарот во Далечниот Исток, Сингапур, со 56 700 долари се најде на третото место.

Следни се земјите чие богатство се базира на природни ресурси, пред се нафта и гас. Четвртото и петтото место го заземаат Брунеи и Норвешка со 48,000 долари од бруто националниот приход по глава на жител.

Обединетите Арапски Емирати се на шестото место со 47.500 долари, додека Кувајт на 15 место.
Најсиромашните три земји кои се најдоа на дното на листата се африканските земји, Бурунди (400 долари), Либерија 386 долари и Демократска Република Конго (312 долари).

 

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 14:25
Originally posted by Santijago Santijago напиша:



Браво за Танец, а за другово...голема насмевка
Ако и спомнеш на дада ти, одма ќе се качи на авион и за 3 дена ќе ти се нацрта таму плазењеЈас сум малку тежок по тоа прашање. Да летам пола ден до таму...зевање

Инаку сакав да те прашам, дали важи она правилото дека двајца од различен пол не смеат да бидат во иста соба ако не приложат интернационален извод дека се во брак? Затоа би ти ја пратил само мала моја, ем нема да има проблеми(да спиеме разделени во хотелплазење), ем по шетањето е, ем женско е и си го имате муабетотхи, хи...големо гушкање



Точно е тоа, мора да покажеш документ дека сте во брак.......затоа мене ми фали секс тука јбгтага


Поздрави ја многу дада ми и нека ми пише на фејсбук ако планира да дојде наваму за да ја пречекам на аеродром.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 22:06
Минди, каков ти е животот таму како на странска жена? Како го пополнуваш слободното време освен со шопинг?
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2012 во 15:27
Зависи колку слободно време имам.......Ако имам 1 ден слободен МОРАМ да бидам дома(освен ако ми треба нешто од супермаркет на 10-15 минути да излезам)  и да одмарам ( такви се правилата ), а ако имам 2, 3 или 4 дена тогаш слободно можам да идам било каде на шетање , но најчесто со колешкиве идеме на плажа , на кино  , на заеднички ручек во некој од рестораните или шетаме покрај т.н. корзо ...еве слика


Инаку секоја вечер се дешаваат журки низ градот, има латино вечер, романска вечер (со диџеи од Романија) , арапска вечер, караоке вечер ........но за жал не излегувам јас по дискотекиве бидејки оние кои биле постојани се жалат на проблеми со машки од Либан бидејки знаат да бидат досадни ко пијавици , а плус морам да бидам во форма постојано оти некогаш знаат да се јават од канцеларија на неочекувано да замениме некоја девојка на некој лет , така да не смееме да пиеме , пушеме ( до душа јас ниту пушам, ниту пијам алкохол )  а пред секој лет не проверуваат дали сме пиеле и такви ствари.

Има некои идат на јога, на танц и така.среќа


Се на се, најчесто излегувам некои 4- 5 саати некаде, па се враќам назад ( пошто обеезбедувањево овде води сметка која женска во колку излегла и кога се враќа и дали се враќа со такси или со друга кола со непознато лице голема насмевка )



Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2012 во 21:21
Добра дисциплина !
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2012 во 15:44
prasanjevo moe e za tuka :), treba  da patuvam za Bali, preku Qatar , tamu imam pauzaod 3.5 saati, pa me interesira dali mi e potrebnoda vadam  viza za Qatar?
Moe mislenje e deka ne treba posto nema da go napustam aerodromot ama sepak da prasam bidejki nemam takvo iskustvo.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2012 во 16:03
Originally posted by dejan13 dejan13 напиша:

prasanjevo moe e za tuka :), treba  da patuvam za Bali, preku Qatar , tamu imam pauzaod 3.5 saati, pa me interesira dali mi e potrebnoda vadam  viza za Qatar?
Moe mislenje e deka ne treba posto nema da go napustam aerodromot ama sepak da prasam bidejki nemam takvo iskustvo.

Колку што сум запознаена ( а поприлично сум ) не ти треба. По симнувањето во Доха ќе бидеш префрлен до кај што ти е следниот лет...под претпоставка дека имаш конектиран лет... Доколку немаш ете ја Минди, секој втор ден е на аеродром, мора да знаеголема насмевка




Btw....Дадоооо....да дојдам таму ааа?... ама па.....што знамтрепкање
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2012 во 18:08
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Добра дисциплина !



Богами голема насмевка






Изменето од Mindy - 23.Март.2012 во 20:20
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2012 во 18:13
Дадоооооооооооооооооооооо, најубава си меѓу сите оние што ги гледавголемо гушкање
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.